Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/4/2024 στις 10:25 ΠΜ, Joshua21 είπε

Προφανώς πρόκειται για τυπογραφικό λάθος, δες τι λέει στην ίδια περιγραφή λίγο πιο κάτω:

 

 

image.jpeg

Επίσης και πάνω στους λογαριασμούς το Γ1 αναφέρεται ως "ειδικό" και όχι ως κυμαινόμενο.

image.png.13ce470762c522900fc7f8781f275dd2.png

 

Στις 16/4/2024 στις 2:48 ΜΜ, Joshua21 είπε

Το έχω γράψει και εγώ παραπάνω, στην κυριολεξία είναι κυμαινόμενο μια και αλλάζει τιμή κάθε μήνα, αλλά στην κατηγοριοποίηση πάει στα ειδικά και όχι στα κυμαινόμενα επειδή η τιμή ανακοινώνεται στην αρχή και όχι στο τέλος.

Στην ουσία τώρα, δεν ξέρω τις προϋποθέσεις για το 50αρι που αναφέρθηκε παραπάνω (από κει ξεκίνησε η κουβέντα), αλλά αν ισχύει αυτό που ειπώθηκε - δλδ το παίρνεις στην περίπτωση που μεταβείς από κυμαινόμενο - τότε η ΔΕΗ μια χαρά μπορεί να ισχυριστεί πως φεύγοντας από Γ1 δεν το παίρνεις επειδή το Γ1 είναι κατηγοριοποιημένο ως ειδικό και όχι σαν κυμαινόμενο.

Αυτά.

μια χαρα τα βολευει η δεη,αποτι καταλαβα οτι θελει γραφει και οτι θελει τιμολογει,οπως την βολευει.παταει οπου θελει και ερμηνευει οτι θελει και αμα θες ανοιξε μπιφ μαζι της μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, GreekGames είπε

Είναι ο πρώτος λογαριασμός που μου έρχεται στην ΔΕΗ και μου ήρθαν δυο μαζί,και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ήρθε ο ένας πριν ένα μήνα και ήρθε τώρα

και ηθελα να ρωτήσω είναι φυσιολογικό γενικά το κάνει η ΔΕΗ;

IMG_2736.png

IMG_2737.png

Αυτό έγινε σε όσους έχουν ΚΟΤ έτσι και σε εμένα και ο λόγος είναι ότι άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού των KWH σε όσους έχουν νυκτερινό, περίμεναν λοιπόν να περάσει ο νόμος από την βουλή γι αυτό ήταν η καθυστέρηση, πάνε να βγάλουν και από την μύγα ξύγκι, δηλαδή αν κάποιος δεν είχε συμπληρώσει το όριο των KWH που δικαιούται λόγω τού ΚΟΤ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΝΥΚΤΕΡΙΝΟ μεταφέρονταν οι KWH της νύχτας στην ημέρα μέχρι του ορίου πού είχε για να λάβουν την έκπτωση, αυτό ΠΑΠΑΛΑ, το KOT θα υπολογίζεται μόνο στην ημέρα, η νύκτα θα χρεώνεται κανονικά με το εκάστοτε τιμολόγιο 

ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΚΝΙΚΟ ΚΟΤ.

Επεξ/σία από leotzian
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, leotzian είπε

πάνε να βγάλουν και από την μύγα ξύγκι

Spoiler

Ξεφτίλα για την μεγαλύτερη και πρώην δημόσια εταιρεία της χώρας, ξεφτίλα γενική για την ανυπαρξία πραγματικής προστασίας εναντια στην ενεργειακή φτώχεια των όντως φτωχότερων.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

μια χαρα τα βολευει η δεη,αποτι καταλαβα οτι θελει γραφει και οτι θελει τιμολογει,οπως την βολευει.παταει οπου θελει και ερμηνευει οτι θελει και αμα θες ανοιξε μπιφ μαζι της μετα.

Έχει λυθεί αυτό το θέμα. Μεταγενέστερα από το ποστ που σχολίασες έχουν εμφανιστεί δύο περιπτώσεις που πήραν το bonus, με μεταφορά από Γ1 σε  myHomeOnline. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Damned7 said:

Άλλαξε κάτι στις τιμές ΔΕΗ?

Έχω ΚΟΤΑ και πλήρωνα κάθε μήνα 50-70 ευρώ.

Βγήκε σήμερα λογαριασμός 170 ευρω.

Όχι δεν άλλαξε κάτι, σίγουρα όχι σε τέτοιο βαθμό για να βγει τόση διαφορά.

Το γιατί βγήκε τόσο θα το διαπιστώσεις μόνο κοιτώντας την ανάλυση του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι 2 λογαριασμοί γιατί πρώτη φορά δεν μου ήρθε να πληρώσω τον μήνα.

34 minutes ago, Joshua21 said:

Όχι δεν άλλαξε κάτι, σίγουρα όχι σε τέτοιο βαθμό για να βγει τόση διαφορά.

Το γιατί βγήκε τόσο θα το διαπιστώσεις μόνο κοιτώντας την ανάλυση του λογαριασμού.

Πρέπει να είναι 2 λογαριασμοί γιατί πρώτη φορά δεν μου ήρθε να πληρώσω τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, motoboots είπε

Έχει λυθεί αυτό το θέμα. Μεταγενέστερα από το ποστ που σχολίασες έχουν εμφανιστεί δύο περιπτώσεις που πήραν το bonus, με μεταφορά από Γ1 σε  myHomeOnline. 

1 ώρα πριν, motoboots είπε

Έχει λυθεί αυτό το θέμα. Μεταγενέστερα από το ποστ που σχολίασες έχουν εμφανιστεί δύο περιπτώσεις που πήραν το bonus, με μεταφορά από Γ1 σε  myHomeOnline. 

αληθεια ,στο myHomeOnline με κοτ β ποσο βγαινει η τελικη τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

αληθεια ,στο myHomeOnline με κοτ β ποσο βγαινει η τελικη τιμη?

Με 3 κλικ υπολογίζεις την τιμή αφαιρώντας από την τιμή καταλόγου 0.045..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2024 στις 1:09 ΜΜ, xacto είπε

Την επιείκειά σας για μία άσχετη αλλά γρήγορη ερώτηση. 2 τηλεφωνικά 5λεπτα με την ΔΕΔΔΗΕ δεν απέδωσαν.

Σε απλή οικιακή παροχή ο μετρητής μετράει και την άεργη ισχύ;

Οι αναλογικοί μετρητές όχι. Οι νέοι ψηφιακοί μετράνε kvarh αλλά δεν τις εμφανίζουν στην οθόνη. Μπορείς να την υπολογίσεις μετρώντας το χρόνο μεταξύ 2 αναλαμπών. Σε κάθε περίπτωση χρεώνεσαι μόνο την ενεργό.

Επεξ/σία από doomnx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Είμαι γ1ν οικιακό απλό(χωρίς Κοτ) με τον νέο μετρητή(ούτε μετρήσεις online ούτε τίποτα.) με δεδομένο ότι μας προετοιμάζουν λόγω ιραν-εβραιων για αυξήσεις,τι θα προτείνατε  ,γιατί λένε ότι πάνω από 0.17€ θα πάνε οι τιμές οποτε πρέπει να βρούμε ένα σταθερό με χαμηλή τιμή.

Ευχαριστώ.το excel που το πήγατε πάλι και δεν το βλέπω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Καλημέρα 

Είμαι γ1ν οικιακό απλό(χωρίς Κοτ) με τον νέο μετρητή(ούτε μετρήσεις online ούτε τίποτα.) με δεδομένο ότι μας προετοιμάζουν λόγω ιραν-εβραιων για αυξήσεις,τι θα προτείνατε  ,γιατί λένε ότι πάνω από 0.17€ θα πάνε οι τιμές οποτε πρέπει να βρούμε ένα σταθερό με χαμηλή τιμή.

Ευχαριστώ.το excel που το πήγατε πάλι και δεν το βλέπω;

 

Η πας στο online της δεη - εύκολα μέσω mydei - με -50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό και σχετικά χαμηλή τιμή κιλοβατώρας και παγίου, ή πας elpedison bright up με 9,90 πάγιο και 0,089 την κιλοβατώρα κι ένα 80άρι σε δωροεπιταγή Σκλαβενίτη αν κάνεις τη διαδικασία σε κατάστημα. Υπολόγισε τί σε συμφέρει βάσει της κατανάλωσής σου, για πολύ μικρές καταναλώσεις νομίζω συμφέρει η δεη.

Το εξελάκι δες το στην υπογραφή του φίλου doomnx

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Καλημέρα 

Είμαι γ1ν οικιακό απλό(χωρίς Κοτ) με τον νέο μετρητή(ούτε μετρήσεις online ούτε τίποτα.) με δεδομένο ότι μας προετοιμάζουν λόγω ιραν-εβραιων για αυξήσεις,τι θα προτείνατε  ,γιατί λένε ότι πάνω από 0.17€ θα πάνε οι τιμές οποτε πρέπει να βρούμε ένα σταθερό με χαμηλή τιμή.

Ευχαριστώ.το excel που το πήγατε πάλι και δεν το βλέπω;

 

Καλημερα... Αφου εχεις νεο μετρητη ενεργοποιησε και το νυχτερινο... Σε συμφερει.. Που εχει προςτα κατω τιμη 30%...

Δεν υπαρχει αυτο  για πανω απο 0.17....

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Αφου εχεις νεο μετρητη ενεργοποιησε και το νυχτερινο... Σε συμφερει.. Που εχει προςτα κατω τιμη 30%...

Δεν υπαρχει αυτο  για πανω απο 0.17....

Πρέπει να ενεργοποιήσω το μετρητή;μου είπαν γίνεται αυτόματα,εξάλλου είδα και δύο μετρήσεις στο λογαριασμό.

Για το 0.17€+ το είπε ο Σκάι ,οπότε καταλαβαίνεις πως θα πάει αυτό 

58 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Η πας στο online της δεη - εύκολα μέσω mydei - με -50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό και σχετικά χαμηλή τιμή κιλοβατώρας και παγίου, ή πας elpedison bright up με 9,90 πάγιο και 0,089 την κιλοβατώρα κι ένα 80άρι σε δωροεπιταγή Σκλαβενίτη αν κάνεις τη διαδικασία σε κατάστημα. Υπολόγισε τί σε συμφέρει βάσει της κατανάλωσής σου, για πολύ μικρές καταναλώσεις νομίζω συμφέρει η δεη.

Το εξελάκι δες το στην υπογραφή του φίλου doomnx

Κατανάλωση μικρή 300-400 max το μήνα.θα δω από το excel τι με συμφέρει απλά ήθελα να ρωτήσω αν προτείνετε σταθερό ή κυμαινομενο

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...