Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζουμε αν η διαδικασία μετάβασης στην Δεη μπορεί να πραγματοποιηθεί και με βεβαίωση εκπροσώπησης ή χρειάζεται αποκλειστικά λογαριασμός και απόδειξη πληρωμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, trobinhood είπε

Ήμουν από αρχές Ιανουαρίου στο ΔΕΗ MyHome Online με τα 18 λεπτα και έφυγα τον προηγούμενο μήνα για το 4all χωρίς χρέωση ρήτρας μιάς και οι τιμές έπεσαν πολύ .

Πως το καταφερες αυτο;

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, madboy είπε

Γνωρίζουμε αν η διαδικασία μετάβασης στην Δεη μπορεί να πραγματοποιηθεί και με βεβαίωση εκπροσώπησης ή χρειάζεται αποκλειστικά λογαριασμός και απόδειξη πληρωμής;

Αν και είχα κάνει αίτηση για δύο παροχές τον Γενάρη μέσω e-contract, δεν θυμάμαι να ζήτησε λογαριασμό ή βεβαίωση εκπροσώπησης, απλά επιλέγεις από τον "καταρράκτη" ποιος είναι ο τωρινός πάροχος, καθώς και τις ενδείξεις του μετρητή (όχι φώτο), δοκίμασε το έτσι αν θες, επίσης ζητούσε αποδεικτικό ΑΦΜ, μπες στην ΑΑΔΕ σε 1' το βγάζεις μόνος σου

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, teot είπε

Ναι σωστά, μπαίνει στην προμήθεια... αλλά αν το ποσό της προμήθειας είναι μικρότερο δίνει αρνητικο υπόλοιπο που υπολογίζεται για να βγεί το τελικό ποσό.

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-23 010906.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-23 010407.png

αν δλδ. ειναι αρνητικο το ποσο της χρεωσης προμηθειας,οπως σε εσενα που εχεις χρεωσεις προμηθειας μονο 4,63 και τιποτα αλλο που αφαιρειται και μενει το -45 ,αυτο το ποσο δεν μενει σαν υπολοιπο ατοφιο για την επομενη χρεωση προμηθειας στον επομενο λογαριασμο αλλα παει και αφαιρει στον  λογαριασμο απο αυτο το υπολοιπο των -45 ευρω μετα και τις υπολοιπες χρεωσεις ,ρυθμιζομενες χρεωσεις ,διαφορα-ερτ και φπα και μενει ενα συνολικο υπολοιπο λογαριασμου,-35

αυτο το υπολοιπο θα ακολουθει μετα στου επομενους ξανα τις χρεωσεις ,ειτε ολοκληρο στην χρεωση προμηθειας αρχικα ,ειτε αν δεν ολοκληρωθει και τις υπολοιπες χρεωσεις των λογαριασμων μεχρι να εξοφληθει.

δεν ξερω αν τα εξηγησα σωστα και τα καταλαβες.οπως τα καταλαβα.

υ.γ. το green pass αικανες αιτηση σε καταστημα και το απενεργοποιησες?

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πως το καταφερες αυτο;

Αυτό έγινε αρχές Μαρτίου.

 

Είχα πάρει τηλέφωνο εκπρόσωπο καί μου είχαν πει γίνεται χωρίς πέναλτι. Σίγουρα λέω? Ναι ναι εννοείται λένε. Οκ λέω. Σημειώνω ώρα κ όνομα.

 

Ξαναπαίρνω τηλέφωνο άλλον μετά από είκοσι λεπτά. Γίνεται σίγουρα νά φύγω χωρίς πέναλτι? Ναι είναι δωρεάν μου είπαν. Ξανά σημειώνω όνομα κ ώρα.

 

Έρχεται λογαριασμός με πέναλτι 100 ευρώ. Πάω κατευθείαν ραε. Αναφέρω ακριβώς όσα έγιναν κ μέσα σέ δέκα μέρες βγήκε νέος λογαριασμός χωρίς πέναλτι.

Τώρα πλέον δεν νομίζω ότι γίνεται. 

Ωστόσο για μεγάλες καταναλώσεις η απόσβεση γίνεται σε έναν δύο μήνες.

Οπότε στο θέμα μας...να πάω σταθερό ΔΕΗ Με 12 λεπτά να κλειδώσω ή νά περιμένω?🙄

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Ωστόσο για μεγάλες καταναλώσεις η απόσβεση γίνεται σε έναν δύο μήνες.

Οπότε στο θέμα μας...να πάω σταθερό ΔΕΗ Με 12 λεπτά να κλειδώσω ή νά περιμένω?🙄

Και γω εφυγα απο το 18αρι online και μπηκα στο καινουριο. Δεν εχει βγει ο νεος λογαριασμος, αλλα λογικα θα ειναι μεσα το 65αρι πεναλτυ. Και γω πιστευω οτι αξιζει, ειδικα τωρα καλοκαιρι με κλιματιστικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Kozanitis1 said:

Αν και είχα κάνει αίτηση για δύο παροχές τον Γενάρη μέσω e-contract, δεν θυμάμαι να ζήτησε λογαριασμό ή βεβαίωση εκπροσώπησης, απλά επιλέγεις από τον "καταρράκτη" ποιος είναι ο τωρινός πάροχος, καθώς και τις ενδείξεις του μετρητή (όχι φώτο), δοκίμασε το έτσι αν θες, επίσης ζητούσε αποδεικτικό ΑΦΜ, μπες στην ΑΑΔΕ σε 1' το βγάζεις μόνος σου

Προχώρησα την διαδικασία μέσω e-contract αλλά στο τελευταίο σταδιο ζηταει λογαριασμό ρευματος. Εχω λογαριασμό ρευματος αλλά με λάθος ενδείξεις απο τον Δεδδηε και επειδή δεν θέλω να γίνει κάποιο μπέρδεμα θα περιμένω λίγες μέρες μήπως προλάβουν και εκδώσουν σωστό λογαριασμό.

Θα μιλήσω και με το υποκατάστημα και θα τους εξηγήσω το μπέρδεμα που έχει γίνει, να μου πουν τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, madboy είπε

Προχώρησα την διαδικασία μέσω e-contract αλλά στο τελευταίο σταδιο ζηταει λογαριασμό ρευματος. Εχω λογαριασμό ρευματος αλλά με λάθος ενδείξεις απο τον Δεδδηε και επειδή δεν θέλω να γίνει κάποιο μπέρδεμα θα περιμένω λίγες μέρες μήπως προλάβουν και εκδώσουν σωστό λογαριασμό.

Θα μιλήσω και με το υποκατάστημα και θα τους εξηγήσω το μπέρδεμα που έχει γίνει, να μου πουν τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση.

Άκυρο, δεν πρόσεξα πως έγραφες δεδδηε 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, madboy said:

 

Θα μιλήσω και με το υποκατάστημα και θα τους εξηγήσω το μπέρδεμα που έχει γίνει, να μου πουν τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση.

Άμα ρωτήσεις τη ΔΕΗ να σου πούνε τι θα γίνει με το μπέρδεμα του ΔΕΔΔΗΕ στο προηγούμενο πάροχο, μάντεψε τι μεγαλύτερο μπέρδεμα μπορεί να γίνει.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά προχώρησα με την αίτηση e-contract. Επιβεβαιωσα και με το τμήμα νέων αιτήσεων οτι φαίνεται στο σύστημα η αίτηση και θα επικοινωνήσυν μαζί μου απο το αρμόδιο τμήμα αυριο, και περιμένω να δω πως θα κυλήσει η όλη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σημερα ολοκληρωσα την μεταβαση στην δεη.. αναγκαστικα πρωτα πας σε γ1 και μετα home online... απορω γιατι τετοιο μπερδεμα ενω το επιλεγεις online... πραγματικα οτι χαρτια τους εστειλα καθως εκανα την αιτηση μεσα απο το site τους μου τα ξανα ζήτησαν τηλεφωνικα για να τα στείλω με email..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2024 στις 10:12 ΠΜ, BigBlack είπε

Αν είσαι σίγουρος για τους υπολογισμούς σου, τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση για τα τυπικά και άνοιξε αίτημα αμφισβήτησης λογαριασμού στο myrae.

Να ζητήσεις να εκδοθεί άμεσα διορθωτικός λογαριασμός.

καλά στη δεη είναι για το φουτσο...

απάντηση στο μειλ που τους έστειλα: κάθε μήνα αναρτούμε τις τιμές και έβαλαν και λινκ να τις δω...

αλλά δεν εξηγούν πως εμφανίζονται στον λογαριασμό...ο λογαριασμός λέει 0,155 και όπως είπες αφαιρούν τον τύπο και την έξτρα έκπτωση, και ρωτώ γιατί δεν βάζουν κατευθείαν την τιμή που αναγράφουν??

ότι ναναι...

ευτυχώς που έχουμε το φόρουμ και κάποιους να ασχολούνται και μας εξηγούν...

και πάλι ευχαριστώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μικρες ερωτησεις γιατι δεν ειμαι σιγουρος διαβαζοντας τις 4-5 σελιδες:

 

για το home online:

 

1) Aπο το πρασινο παιζει το 50αρικο  της εκπτωσης? η ειναι μονο για πελατες αλλων παροχων;

2) ΚΟΤ υποστηριζει το home online;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, kokos23 είπε

καλά στη δεη είναι για το φουτσο...

απάντηση στο μειλ που τους έστειλα: κάθε μήνα αναρτούμε τις τιμές και έβαλαν και λινκ να τις δω...

αλλά δεν εξηγούν πως εμφανίζονται στον λογαριασμό...ο λογαριασμός λέει 0,155 και όπως είπες αφαιρούν τον τύπο και την έξτρα έκπτωση, και ρωτώ γιατί δεν βάζουν κατευθείαν την τιμή που αναγράφουν??

ότι ναναι...

ευτυχώς που έχουμε το φόρουμ και κάποιους να ασχολούνται και μας εξηγούν...

και πάλι ευχαριστώ...

Μπορείς να ανοίξεις αίτημα στο myrae για ανάλυση λογαριασμού, αν και συνήθως αυτό το κάνεις όταν αμφισβητείς το λογαριασμό. Εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω λόγο αμφισβήτησης.

Φυσικά για τα υπόλοιπα που λες έχεις απόλυτο δίκιο, ότι νάναι, άλλα ρωτάς άλλα σου απαντάνε. Ευτυχώς δεν χρειάζεται να ασχοληθείς παραπάνω.

5 λεπτά πριν, rofl είπε

2 μικρες ερωτησεις γιατι δεν ειμαι σιγουρος διαβαζοντας τις 4-5 σελιδες:

 

για το home online:

 

1) Aπο το πρασινο παιζει το 50αρικο  της εκπτωσης? η ειναι μονο για πελατες αλλων παροχων;

2) ΚΟΤ υποστηριζει το home online;

1) Ναι, Οχι

2) Ναι. 😇

Επεξ/σία από BigBlack
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2024 στις 4:35 ΠΜ, takoulou είπε

Καλημερα..Οχι.. Νυχτερινο εχεις;

Ναι έχω κανονικά νυκτερινό.  Να πάω στο πράσινο της δεη ?  . Στην elpedison που είμαι έχει κοινή τιμή στο ρεύμα στο νυκτερινό και απορώ γιατί έχω νυκτερινό αφού πληρώνω την ίδια χρέωση?  Τότε ποιος ο λόγος?  Μας δουλεύουν άραγε οι άλλοι παροχοι ?   Δεν έχω βρει πάροχο ρεύματος εκτός από την ΔΕΗ που δίνει χαμηλότερη τιμή στο νυκτερινό . Ο κλεψαντασ του κλέψαντοσ .ήδη έλαβα δυο λογαριασμουσ ρεύματος μαζεμένους λόγω αλλαγής ρολογιού  

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...