Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, jimakos234 είπε

Αυτο μου το εχει εμφανισει ηδη. Επισης περιεργως εχει ενεργοποιηθει το green pass, ενω δεν το ειχα επιλεξει.

παραλληλα λεει και το Online ειναι υπο εξεταση, συμφωνα παντα με το ebill.

Που μπορείς να το δεις αυτό?

Μόλις τώρα, marmagia είπε

Από το ebill 

Σε ποιο σημείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον καθένα λένε διαφορετικά πράγματα...πριν λίγο γύρισε ο πατέρας μου από τη ΔΕΗ και του είπαν ότι από τη στιγμή που υπέγραψε σύμβαση σήμερα θα προλάβει τις χαμηλές τιμές. Αν δεν τις προλάβει τελικά μπορούμε να μην προχωρήσουμε στη ΔΕΗ ? Τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ekrepali είπε

Online ενεργοποίηση άμεσα. Η αλλαγή σπιτιού μελλοντικά είναι το λιγότερο που σε νοιάζει αυτή τη στιγμή. Ρωτήστε για να μάθουμε κι εμείς μη ξαναγράφουμε τα ίδια... αν μπορείτε να πάτε σε άλλη παροχή με το ίδιο πρόγραμμα (υπολειπόμενοι μήνες) ή αν πληρώνετε πέναλτυ αποχώρησης που ούτως ή άλλως είναι πολύ μικρό.

 

 

Έκανα ηλεκτρονικά την αίτηση για το Online, μέσω ebill τελικώς και ενεργοποιήσα και την Πάγια Εντολή. Τώρα γράφει υπό εξέταση. Θα χρειαστεί κάτι επιπλέον για να ενεργοποιηθεί; Θα ζητήσουν δικαιολογητικά μέσω mail ή αφορά μόνο νέους πελάτες + το πρόγραμμα Enter; (Να ξέρω να είμαι με το F5 όλη μέρα!)

Επεξ/σία από CoderX99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xraxra είπε

Τι σοβαρά? Θα τρελλαθούμε.

 Και γω από nrg πήγα να φύγω,όπως εσύ και η προϊστάμενος μου είπε ότι η ΔΕΔΔΗΕ κανει 10-15 μερες για να αλλαξει παροχο και δεν δεχεται μετα τις αρχικες τιμες που υπεγραψες.Απο ΔΕΗ αλλαζει σε μια μερα,ακομα και αυτοι που θα πανε αυριο -μεθαυριο και ειναι ηδη στη ΔΕΗ οριακά θα το προλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα επιτέλους το mail ότι ο έλεγχος ολοκληρώθηκε και έχει προωθηθεί εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ η οποία κατά εκτίμηση θα υλοποιηθεί εντός 2 εργάσιμων ημερών 

Κωδικό εταίρου για να φτιάξω το e bill από που θα ζητήσω από ΔΕΗ ή από ΔΕΔΔΗΕ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, george1999 said:

Πήρα επιτέλους το mail ότι ο έλεγχος ολοκληρώθηκε και έχει προωθηθεί εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ η οποία κατά εκτίμηση θα υλοποιηθεί εντός 2 εργάσιμων ημερών 

Κωδικό εταίρου για να φτιάξω το e bill από που θα ζητήσω από ΔΕΗ ή από ΔΕΔΔΗΕ; 

ΔΕΗ. Θα στον δώσουν και τώρα αν πάρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xraxra είπε

Επισκεψη πριν απο λίγο σε κατάστημα ΔΕΗ. Πάνοπλος με όλα τα δικαιολογητικά για να κάνω το ENTER.  Χτυπάει  η υπάλληλος κάτι στο pc. Μετά παιρνει τηλέφωνο κάπου και μου ανακοινώνει

ΚΥΡΙΕ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΥΔΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ. ΣΑΣ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΔΔΗΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2020, ΚΑΙ  ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΤΕ. ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ.

Τρελλάθηκα. Η παροχή ειναι της υπερήλικης μητέρας μου,που της εχω γυναίκα επι 24ωρου βάσεως. Ειναι η μόνιμη κατοικία της. Τέτοιο χαρτί δεν πήρα ποτέ. Τους το ειπα. Με υφος χιλίων καρδιναλίων ,μου ξαναείπαν ¨Να ξερετε ανα πάσα στιγμή θα σας κόψουν το ρευμα". Οι ιδιώτες πάροχοι δεν σας το είπαν? Η σας το ειπαν και δεν το κάνατε? Τους ειπα οτι ποτέ δεν μου ειπαν κάτι ουτε ο ΗΡΩΝ ούτε η nrg  που πήγα μετά. Νευριασα  πολύ και έφυγα.

Πηρα 2 ηλεκτρολόγους σχετικά γνωστούς και τους ρώτησα αν παιζει να μου το κόψουν απότομα, και γελούσαν. Δεν υπάρχει περίπτωση, να το κάνουν έτσι απότομα  σε πελάτη που ποτέ δεν έχει οφειλές.

Το  φοβερό ηταν οτι ήταν βασιλικότεροι του βασιλέως. Ξεφτιλισμένοι.

Τωρα επι της ουσίας. Ψαχνω να κάνω το ΥΔΕ άμεσα. Πρέπει μετά να το δώσω και χέρι με χέρι σε κάποιον γνωστό ,να το περάσει στην ΔΕΔΔΗΕ.  Λογικά δεν προλαβαίνω μετά να κάνω home Εnter (πάντα απο κατάστημα εννοώ). Εκτός άν ισχύει η 2/12 και όχι η 30/11. Δεν ξέρω κιόλας άν  πρέπει. Ξενέρωσα άσχημα.

Αυτή ηταν η εμπειρία μου. Καλοδεχουμενο οποιοδήποτε σχόλιο επι της ουσίας. Ευχαριστώ πολύ.

Τι σοβαρά? Θα τρελλαθούμε.

- Yπέγραψε άμεσα το Enter, δεν μπορούν να στο αρνηθούν ακόμα κι αν έχει λήξει το πιστοποιητικό. H ΔΕΗ δεν έχει καμιά δουλειά να ασχολείται με τα ΥΔΕ, βέβαια στην περίπτωση σου πάλι καλά που το έπραξαν.

- Πες τους γνωστούς σου τους ηλεκτρολόγους ότι είναι ηλίθιοι και ότι κόβονται παροχές και χωρίς οφειλές. Εσύ σώθηκες είτε αν έχεις τη μητέρα σου εγγεγραμένη στους ευάλωτους καταναλωτές είτε από καθαρή τύχη.

- Ζήτα από έναν απ'τους ηλίθιους ηλεκτρολόγους να σου βγάζουν άμεσα ΥΔΕ. Τουλάχιστον 2 αντίγραφα.

Το 1ο θα το παραδώσεις στον ΔΕΔΔΗΕ όπως νομίζεις... είτε με courier, είτε στο κουτί, είτε με βύσμα.

Το 2ο το κρατάς αρχείο σε περίπτωση που το 1ο εξαφανιστεί ή γίνει σουβέρ.

Βγάζεις επίσης επιπλέον φωτοτυπία και την κολλάς επάνω στον μετρητή με ραβασάκι "έχω φτιάξει ΥΔΕ, το έχω καταθέσει, μη μου κόψετε το ρεύμα".

Θα μπαίνεις εδώ κάθε μέρα μέχρι να δεις ότι έχει ανανεωθεί. https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lakistsiou είπε

 Και γω από nrg πήγα να φύγω,όπως εσύ και η προϊστάμενος μου είπε ότι η ΔΕΔΔΗΕ κανει 10-15 μερες για να αλλαξει παροχο και δεν δεχεται μετα τις αρχικες τιμες που υπεγραψες.Απο ΔΕΗ αλλαζει σε μια μερα,ακομα και αυτοι που θα πανε αυριο -μεθαυριο και ειναι ηδη στη ΔΕΗ οριακά θα το προλάβουν.

Πες την προϊστάμενο να διαβάσει τον κώδικα προμήθειας αναφορικά με την προσυμβατική ενημέρωση και την ισχύ της προσφοράς, ή να αφήσει την καρέκλα για κανέναν άλλον.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, xraxra είπε

Πηρα 2 ηλεκτρολόγους σχετικά γνωστούς και τους ρώτησα αν παιζει να μου το κόψουν απότομα, και γελούσαν. Δεν υπάρχει περίπτωση, να το κάνουν έτσι απότομα  σε πελάτη που ποτέ δεν έχει οφειλές.

Σωστά. Λίγο λίγο το κόβουν. Απότομα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, george1999 είπε

Πήρα επιτέλους το mail ότι ο έλεγχος ολοκληρώθηκε και έχει προωθηθεί εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ η οποία κατά εκτίμηση θα υλοποιηθεί εντός 2 εργάσιμων ημερών 

Κωδικό εταίρου για να φτιάξω το e bill από που θα ζητήσω από ΔΕΗ ή από ΔΕΔΔΗΕ; 

Ποια η ημερομηνία έκδοσης της υπεύθυνης δήλωσης υπογραφής της σύμβασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πες την προϊστάμενο να διαβάσει τον κώδικο προμήθειας αναφορικά με την προσυμβατική ενημέρωση και την ισχύ της προσφοράς, ή να αφήσει την καρέκλα για κανέναν άλλον.

Mε απλά λόγια έως μεθαύριο ,με το γράμμα του νόμου,αν υπογράψω enter εντάσσομαι στο παλιό τιμολόγιο και δεν παίζει κανένα ρόλο πότε τα μεταφέρει η ΔΕΔΔΗΕ;

Eίμαστε δηλαδή κατοχυρωμένοι από τέτοιες απατεωνιές;Απ'ότι διαβάζω πάντως,δεν είναι η μόνη ανενημέρωτη...

 

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...