Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, korakios είπε

αν όμως είναι παλιά παροχή και δεν έχει επικαιροποιημένα στοιχεία ? πχ παλιά ταυτότητα

Αυτό μου έτυχε τον προηγούμενο μήνα. Ήμουν στην ελίν και έκανα αίτηση τον Οκτώβρη για αλλαγή σε δεη myhomeonline. Πριν την ελίν είχα δεη οπότε είχα ήδη ebill και λόγω 2ης παροχής που δεν άλλαξε ποτέ πάροχο. Αφού έγινε η μετάβαση στη δεή, μπήκα στο ebill και μου έβγαζε μήνυμα να επικαιροποιήσω τα στοιχεία. Στο ebill είχα παλιό Α.Δ.Τ αλλά η αίτηση έγινε με καινούρια ταυτότητα. Λόγω μη ταύτησης έπρεπε να αλλάξει αλλά δεν γινόταν από το ebill. Τελικά έπρεπε να στείλω mail για να διαγράψουν τον λογαριασμό μου στο ebill και να τον ξαναφτιάξω με τον ίδιο κωδικού εταίρου. Έτσι μου εμφάνισε και τις δύο παροχές αλλά έπρεπε να ξαναπατήσω ενεργοποίηση του online σε αυτή που άλλαξε πάροχο.

Οπότε ίσως να μη προλάβει το online όποιος έχει ήδη ebill με παλιά ταυτότητα και υπογράψει συμβόλαιο με καινούρια γιατί μπορεί να χρειαστεί νέο ebill για να ξαναμπει να το ενεργοποιήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Μικρή πόλη,ελεύθερος επαγγελματίας,μήνυση δύσκολο.

Οταν την ρωτούσα αν μπορούν  να επισυναφθούν οι τιμές μου είπε αυτά φαίνονται στο σάιτ...

Εχω μπερδευτεί ρε γαμώτο,αν με πάνε στις νέες τιμές είναι σχεδόν τριπλάσια η τιμή ημερήσιας κβ σε σχέση με αυτή που έχω τώρα απο nrg (και έρχονται 3 δύσκολοι μήνες) .Αν προλάβω τις παλιές τουλάχιστον το νυχτερινό είναι αρκετά κοντά.

100% εχω τον ιδιο ακριβώς προβληματισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ionas1 είπε

Πώς γίνεται να μην έχει της μητέρας σου? Έχει κάνει ειδική συμφωνία μαζί τους;

καποιες εταιρίες δεν εφάρμοζαν για 6 μήνες ρήτρα αναπροσαρμογής

επίσης κάποιοι πάροχοι δε βάζανε ρήτρες σε ΚΟΤ (αν είχε παλιά)

πλέον αλλάξανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sakis61462 είπε

Μόλις γύρισα από ΔΕΗ υπέγραψα συμβόλαιο για το  myHome Enter  ο υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι πρόλαβα της τωρινές τιμές 0,105 

Ήμουν σε άλλο πάροχο.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Κι εγώ το ίδιο, πριν λίγο υπέγραψα. Με διαβεβαίωσε ότι ισχύει ο τιμοκατάλογος την μέρα υπογραφής του συμβολαιου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIOS8085 είπε

Κι εγώ το ίδιο, πριν λίγο υπέγραψα. Με διαβεβαίωσε ότι ισχύει ο τιμοκατάλογος την μέρα υπογραφής του συμβολαιου. 

για τους υπόλοιπους

14 λεπτά πριν, korakios είπε

μη δίνετε σημασία στο τι λέει προϊστάμενος , διευθυντής , υπάλληλος , όλα λόγια του αέρα είναι

ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΥΝ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ (για το enter)

σύμφωνα με τον κώδικα ηλεκτρικής ενέργειας (άρθρο 18 2 γ )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58942293

ok, ήμουν παραφορτωμένος

καταρχάς υπέγραψες ?

Δλδ ναι συμφέρει έχεις άμα έχεις ΚΟΤ να πας στο my home online .

Κοίταξα και το excel πολύ καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Ερωτηση: 

ΥΔΕ που φτιάχνεται τωρα, θέλει την καινούργια φόρμα ή αυτή που ίσχυε μέχρι πριν λιγο?

Κάποιοι λενε ότι είναι ανάλογα την περιοχή...

Το σωστό θέμα για να ρωτήσεις και να πάρεις απάντηση είναι εδώ - μη φορτώνουμε το ήδη φορτωμένο με άσχετα παρακαλώ: 

 

Επεξ/σία από Geoponer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sakis61462 είπε

Μόλις γύρισα από ΔΕΗ υπέγραψα συμβόλαιο για το  myHome Enter  ο υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι πρόλαβα της τωρινές τιμές 0,105 

Ήμουν σε άλλο πάροχο.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Επίσης οι όροι συμβάσης που υπέγραψα δεν έχουν σχέση με τους καινούργιους. Πχ  σε αυτό που υπέγραψα διάρκεια  σύμβασης είναι 24 μήνες και η καταγγελία σύμβασης είναι 1-3 μήνες 40€ , 4-6 μήνες 36€

Ενώ στο καινούργιο Έντερ είναι : διάρκεια  σύμβασης είναι 12 μήνες και η καταγγελία σύμβασης είναι 1-3 μήνες 60 , 4-6 μήνες 40

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

 

μη δίνετε σημασία στο τι λέει προϊστάμενος , διευθυντής , υπάλληλος , όλα λόγια του αέρα είναι

ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΥΝ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ (για το enter)

σύμφωνα με τον κώδικα ηλεκτρικής ενέργειας (άρθρο 18 2 γ )

 

Δηλαδή  να γραφουν πάνω στην αιτηση κάπου " Επισυνάπτεται τιμοκατάλογος τιμών που ισχύουν " ?

Δεν θα το κάνουν με τίποτα. Ειναι ευθυνόφοβοι. Δυστυχώς.  

2 λεπτά πριν, sakis61462 είπε

Επίσης οι όροι συμβάσης που υπέγραψα δεν έχουν σχέση με τους καινούργιους. Πχ  σε αυτό που υπέγραψα διάρκεια  σύμβασης είναι 24 μήνες και η καταγγελία σύμβασης είναι 1-3 μήνες 40€ , 4-6 μήνες 36€

Ενώ στο καινούργιο Έντερ είναι : διάρκεια  σύμβασης είναι 12 μήνες και η καταγγελία σύμβασης είναι 1-3 μήνες 60 , 4-6 μήνες 40

 

Αυτο πραγματι ειναι ισχυρό στοιχειο. Οτι έχει τους όρους του παλιού enter 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xraxra είπε

100% εχω τον ιδιο ακριβώς προβληματισμό.

Θα ξαναπάω αύριο με τον τιμοκατάλογο και θα ζητήσω να επισυναφθεί στο φάκελο ,καθώς όπως λέει ο korakios είναι υποχρεωμένοι σύμφωνα με τον κώδικα ηλεκτρικής ενέργειας,ειδάλλως να το δω γραμμένο στο συμβόλαιο.Αν δε γίνεται,δεν υπογράφω,προτιμώ να τζογάρω μεχρι Μάρτη,οι νέες τιμές είναι απαγορευτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, xraxra είπε

Δηλαδή  να γραφουν πάνω στην αιτηση κάπου " Επισυνάπτεται τιμοκατάλογος τιμών που ισχύουν " ?

φωτοτυπία τον τιμοκατάλογο και ζητάτε υπογραφή

7 λεπτά πριν, xraxra είπε

Δεν θα το κάνουν με τίποτα. Ειναι ευθυνόφοβοι. Δυστυχώς.  

ζητατε προϊστάμενο και πιέζετε με αστυνομία για καταγραφή του γεγονότος

αυτά όχι για να είστε καλυμμένοι, αλλά να σας φύγει η αγωνία 

ο κώδικας είναι ξεκάθαρος για το τι ισχύει και αν προλαβαίνει κάποιος τις τιμές απο τη στιγμή που είτε παρέλαβε την αίτηση , είτε υπέγραψε , είτε ενεργοποίησε ένα πρόγραμμα

το κενό μένει σε όσους υπογράφουν Γ1 και καθυστερήσει το ebill για να γίνει η edit κάνει ο χρήστης ενεργοποίηση

το τι θα κάνει η ΔΕΗ ξαναλέω άγνωστο , απλά αναφέρω τι ισχύει

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησαν σήμερα , πριν από 7 λεπτά ακριβώς , 2.59 το μεσημέρι ότι θέλουν , εκτός από τα 3 χαρτιά που απέστειλα , + την αίτηση του e-contract ( όπου είχα βάλει την απόδειξη πληρωμής του προηγούμενου λογαριασμού άλλου παρόχου ) και μου το ζητάνε ξανά.

Ξεκινήσαμε τα καραγκιοζιλίκια , δεν την γλυτώνουν την καταγγελία , να ασχολούμαστε κανάν μήνα με αλλαγή παρόχου... 

Να απορείς τι γίνεται στον κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Απάντησαν σήμερα , πριν από 7 λεπτά ακριβώς , 2.59 το μεσημέρι ότι θέλουν , εκτός από τα 3 χαρτιά που απέστειλα , + την αίτηση του e-contract ( όπου είχα βάλει την απόδειξη πληρωμής του προηγούμενου λογαριασμού άλλου παρόχου ) και μου το ζητάνε ξανά.

Ξεκινήσαμε τα καραγκιοζιλίκια , δεν την γλυτώνουν την καταγγελία , να ασχολούμαστε κανάν μήνα με αλλαγή παρόχου... 

Να απορείς τι γίνεται στον κόσμο

Σου ζητάνε μόνο την αίτηση δηλαδή ξανά; Ή όλα μαζί;

Επεξ/σία από Ionas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...