Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, gponiris είπε

τι να της πω?να παει αυριο να ζητησει τον τιμοκαταλογο σφραγισμενο βασιζομενη αυτα τα αρθρα?

αν ειναι ανυπογραφο εχει ισχυ?μπορεις να μου το στειλεις σε ενα email να το εκτυπωσω να το εχω? 😆

Φυλλάδιο της ΔΕΗ ήταν (leaflet σε illustration χαρτί a5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, fragos είπε

Τρελο λαθος στο συστημα.. Ενω εχει πανω στο URL ημερομηνια τιμολογογιου v=20211203-2 εχουν βαλει λθος τιμες στο enter.. https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter .. (και εγω που δεν εχω enter τις παλιες τιμες βλεπω)

Το ίδιο πρόβλημα με το URL υπάρχει και στο ebill που πλέον δείχνει το νέο τιμοκατάλογο του online, ανεξαρτήτως της ημερομηνίας ενεργοποίησης, όπως ήδη ειπώθηκε. 

Το link του παλιού τιμοκαταλόγου ήταν: https://www.dei.gr/Documents2/DIGITAL/digital_timokatalogos_el.pdf?v=1.2, το οποίο ωστόσο παραπέμπει στο νέο τιμοκατάλογο όπως και το νέο link: https://www.dei.gr/Documents2/DIGITAL/digital_timokatalogos_el.pdf?v=20211203-2

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παίδες , μπήκα και εγώ σε ΔΕΗ myHome και έχω μία ερώτηση αν τυχών γνωρίζει κάποιος .

Ήμουν στον Ήρων και η σύμβαση έληγε 30/1/22 (πράγμα που σκέφτηκα να δώ όταν έκανα αίτηση στην ΔΕΗ)

οκ σκέφτηκα θεωρητικά ημερολογιακά θα είναι η ρήτρα για ένα μήνα πόσα λεφτά να πληρώσω.

Μου ήρθε σήμερα λογαριασμός εκκαθαριστικός απο τον Ήρων στα 431ε απο τα οποία τα 265 είναι η ρήτρα

Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 1918kWhX0,137814/kWh= 264,33
Ρήτρα Πρόωρης Αποχώρησης 4,35

Στη σύμβαση αναφέρει τα παρακάτω :

Αναφορά σε κείμενο

E2.3 Σε περίπτωση που ο Πελάτης καταγγείλει τη Σύμβαση πριν από τη συμπλήρωση
είκοσι τεσσάρων (24) μηνών από την ημερομηνία έναρξης της εκπροσώπησης του/των Μετρητή/-τών του Πελάτη από
τον Προμηθευτή, ο Πελάτης θα επιβαρύνεται με Ποινή Πρόωρης Αποχώρησης η οποία θα υπολογίζεται βάσει της Πάγιας
Χρέωσης της Παροχής σε ημερήσια βάση («Κανόνας Αναλογικότητας Ημερών»), όπως αυτή ορίζεται στον κάτωθι Ειδικό
Όρο Ε3.1 και θα επιβάλλεται για το διάστημα των ημερολογιακών ημερών μετρούμενων από την παύση εκπροσώπησης
μέχρι και την συμπλήρωση επτακοσίων τριάντα (730) ημερολογιακών ημερών. Η Ποινή Πρόωρης Αποχώρησης
εφαρμόζεται ανά συμβολαιοποιημένο Μετρητή του Πελάτη. Το ποσό αυτό θα χρεωθεί στον Τελικό Λογαριασμό
κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας που θα λάβει ο Πελάτης από τον Προμηθευτή, και θα συμψηφίζεται με την Εγγύηση
που έχει καταβάλει ο Πελάτης. Ε2.4 Σε περίπτωση κατά την οποία ο Προμηθευτής τροποποιήσει, σύμφωνα με τις
προβλέψεις του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες, αιτιολογημένα, τη Συμφωνηθείσα Τιμή του
παρόντος Εμπορικού Προγράμματος, όπως αυτή ορίζεται στον κάτωθι Ειδικό Όρο Ε3.1, πριν από τη συμπλήρωση των
είκοσι τεσσάρων (24) μηνών από την ημερομηνία έναρξης της εκπροσώπησης του/των Μετρητή/των του Πελάτη, ο
Πελάτης δικαιούται να καταγγείλει, επίσης σύμφωνα με τον Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες, την
παρούσα Σύμβαση χωρίς να επιβαρυνθεί με Ποινή Πρόωρης Αποχώρησης.

Σύμφωνα με τα bold επειδή μπήκαν και νέες χρεώσεις για αυτό αποφάσισα να φύγω

Επίσης είναι για περίοδο 22/07/2021 - 20/10/2021 και μου έχουν υπολογίσει 2000Kw με τιμή 0.13 ενώ είχα πληρώσει το τρίμηνο και με τιμή 0,065

Οπότε γνωρίζει να μου πεί κάποιος πως να κινηθώ ?

Τα πληρώνω και σκάω ?

Μιλάω με κάποιον δικηγόρο / συνήγορο καταλωτή κτλ ?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lazarnik είπε

έπιασα γραμμή , κατέγραψε τα πάντα οσα της είπα, θα τα στειλει στο αρμόδιο τμήμα και θα με ενημερώσουν, ειδωμεν. 

Το βλέπω να ξεκινάμε τσουνάμι καταγγελιών με αυτά που διαβάζω. Οι όροι της σύμβασης πάνε με ημερομηνία υπογραφής. Τι μας ενδιαφέρει εμάς πότε αυτοί ενεργοποιούν τα συστήματα τους; Και αν ήθελαν μισό χρόνο θα βάλουν κάποιον στη χρέωση του μέλλοντος που δεν την ξέρει αυτός που υπογράφει; Δεν παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βγαζει ενεργοποιημενο απο 01-12-21 και την αιτηση την ειχα κανει 09-11-2021. θα φαω δηλαδη 1 μηνα σχεδον ρητρες επειδη αυτη με ενεργοποιησαν μετα απο ενα μηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλημέρα παίδες , μπήκα και εγώ σε ΔΕΗ myHome και έχω μία ερώτηση αν τυχών γνωρίζει κάποιος .

Ήμουν στον Ήρων και η σύμβαση έληγε 30/1/22 (πράγμα που σκέφτηκα να δώ όταν έκανα αίτηση στην ΔΕΗ)

οκ σκέφτηκα θεωρητικά ημερολογιακά θα είναι η ρήτρα για ένα μήνα πόσα λεφτά να πληρώσω.

Μου ήρθε σήμερα λογαριασμός εκκαθαριστικός απο τον Ήρων στα 431ε απο τα οποία τα 265 είναι η ρήτρα

Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 1918kWhX0,137814/kWh= 264,33
Ρήτρα Πρόωρης Αποχώρησης 4,35

Στη σύμβαση αναφέρει τα παρακάτω :

Σύμφωνα με τα bold επειδή μπήκαν και νέες χρεώσεις για αυτό αποφάσισα να φύγω

Επίσης είναι για περίοδο 22/07/2021 - 20/10/2021 και μου έχουν υπολογίσει 2000Kw με τιμή 0.13 ενώ είχα πληρώσει το τρίμηνο και με τιμή 0,065

Οπότε γνωρίζει να μου πεί κάποιος πως να κινηθώ ?

Τα πληρώνω και σκάω ?

Μιλάω με κάποιον δικηγόρο / συνήγορο καταλωτή κτλ ?

Ευχαριστώ

*Η Ποινή (Ρήτρα) Πρόωρης Αποχώρησης , είναι : 4,35 € : επειδή αποχωρείς πιο νωρίς απ΄τις 30/01/'22 .. * Τα Υπόλοιπα (264,33€) , είναι η χρέωση Ρήτρας αναπροσαρμογής σύμφωνα με τις KWH που κατανάλωσες (1918) .. Δεν έχουν σχέση με την πρόωρη αποχώρηση .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eνεργοποιησα χθες e bill στις 12 το πρωι (μου εστειλαν mail ενεργοποιησης την Τριτη -η αιτηση μου ηταν  πριν απο μηνα και μου εστειλαν λογαριασμο με Γ1Ν οποτε κανω αμφισβητηση) και σημερα φαινεται ενεργοποιημενο με ισχυ μεχρι 1-12-23 , οποτε ολα καλα εφοσον η διετης ισχυς  αφορα μονο τις παλιες χρεωσεις.

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, denis1961 είπε

*Η Ποινή (Ρήτρα) Πρόωρης Αποχώρησης , είναι : 4,35 € : επειδή αποχωρείς πιο νωρίς απ΄τις 30/01/'22 .. * Τα Υπόλοιπα (264,33€) , είναι η χρέωση Ρήτρας αναπροσαρμογής σύμφωνα με τις KWH που κατανάλωσες (1918) .. Δεν έχουν σχέση με την πρόωρη αποχώρηση .. 

*Στον ΗΡΩΝ , είχες πρόγραμμα με Σταθερή Τιμή KWH (οπότε κακώς χρεώθηκαν τα 264,33€)  , Χωρίς χρέωση Ρήτρας Αναπροσαρμογής , ή ήσουν σε κυμαινόμενο Τιμολόγιο-πρόγραμμα με ρήτρες (οπότε ορθώς χρεώθηκαν τα 264,33€) ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, denis1961 είπε

*Η Ποινή (Ρήτρα) Πρόωρης Αποχώρησης , είναι : 4,35 € : επειδή αποχωρείς πιο νωρίς απ΄τις 30/01/'22 .. * Τα Υπόλοιπα (264,33€) , είναι η χρέωση Ρήτρας αναπροσαρμογής σύμφωνα με τις KWH που κατανάλωσες (1918) .. Δεν έχουν σχέση με την πρόωρη αποχώρηση .. 

Δηλαδή συγνώμη αν δεν έφευγα θα πλήρωνα πλέον το 4μηνο τις 2000 KW θα τις πλήρωνα 615ε ?

Όσο μου ήρθε τώρα + τους προηγούμενους που είχα πληρώσει δλδ ?

Και ενώ η τιμή είναι 0.065 γιατί υπολογίζει σε αυτές τις χρεώσεις με 0.13 ?

Μόλις τώρα, denis1961 είπε

*Στον ΗΡΩΝ , είχες πρόγραμμα με Σταθερή Τιμή KWH (οπότε κακώς χρεώθηκαν τα 264,33€)  , Χωρίς χρέωση Ρήτρας Αναπροσαρμογής , ή ήσουν σε κυμαινόμενο Τιμολόγιο-πρόγραμμα με ρήτρες (οπότε ορθώς χρεώθηκαν τα 264,33€) ?? 

Με σταθερή τιμή πιστεύω

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο Ε3: Τιμές
E3.1 Η Συμφωνηθείσα Τιμή κατά την διάρκεια ισχύος των παρόντων Εμπορικών Προγραμμάτων του Προμηθευτή
«ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΧΡΕΩΣΗ 24/7-GOLD-R» & «ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΧΡΕΩΣΗ 24/7Ν-GOLD-R», θα είναι: Για την κατανάλωση ηλεκτρικής
ενέργειας, ανεξαρτήτως του ύψους αυτής, 0,06590 €/kWh.
Πάγια Χρέωση για τον πρώτο χρόνο (365 ημέρες) διάρκειας
της Σύμβασης, ανεξαρτήτως τύπου Παροχής (μονοφασική, τριφασική, με ή χωρίς Μετρητή διπλής εγγραφής), δύο ευρώ
και είκοσι πέντε λεπτά (2,25€) ανά ημερολογιακό μήνα, υπολογιζόμενου ως τριάντα ημέρες. Πάγια χρέωση για τον
δεύτερο χρόνο (365 ημέρες) διάρκειας της Σύμβασης, ανεξαρτήτως τύπου Παροχής (μονοφασική, τριφασική, με ή χωρίς
Μετρητή διπλής εγγραφής), τέσσερα ευρώ και πενήντα λεπτά (4,50 €) ανά ημερολογιακό μήνα, υπολογιζόμενου ως
τριάντα (30) ημέρες. Ε3.2 Σε περίπτωση κατά την οποία ο Πελάτης ενεργοποιήσει πάγια εντολή εξόφλησης των
Λογαριασμών Ηλεκτρικής Ενέργειας που θα λαμβάνει από τον Προμηθευτή, μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή μέσω
πιστωτικής κάρτας συμφωνείται ότι ο Προμηθευτής θα παρέχει στον Πελάτη έκπτωση ένα επί τοις εκατό (1%) στις
Ανταγωνιστικές Χρεώσεις του Λογαριασμού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπως έτσι, άρχισαν τα όργανα.

Υπογραφή Έντερ 26/11 σε κατάστημα.

27/11 στο ebill, ενεργό το πρόγραμμα.

2/12 Αλλαγή αριθμού παροχής από το σχετικό τσέκ στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ.

Σήμερα το πρωί νέος τιμοκατάλογος μέσα στο ebill.

Αρχίδια μάντολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα που κόπασε η μπόρα και έληξε η προσθεσμία και θα χαλαρώσουμε λίγο (τουλάχιστον όσοι δεν ετοιμάζονται για καταγγελίες):

Όσοι έχουν φίλους, γνωστούς και συγγενείς που έχουν ξεμείνει για οποιοδήποτε λόγο στο Γ1/Γ1Ν, έχει νόημα να τους προτρέχουν να κάνουν μέχρι τέλος του έτους αλλαγή σε Home Enter για να γλυτώσουν τα χειρότερα ή το αφήνουμε όπως είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δηλαδή συγνώμη αν δεν έφευγα θα πλήρωνα πλέον το 4μηνο τις 2000 KW θα τις πλήρωνα 615ε ?

Όσο μου ήρθε τώρα + τους προηγούμενους που είχα πληρώσει δλδ ?

Και ενώ η τιμή είναι 0.065 γιατί υπολογίζει σε αυτές τις χρεώσεις με 0.13 ?

Δες την ανάλυση των Λογαριασμών σου, το προηγούμενο διάστημα ... δεν είχες ποτέ ανάλογη χρέωση στο πρόσφατο παρελθόν (Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς ) ?? * Διάβασε προσεκτικά τα ποσά στις χρεώσεις κάθε λογαριασμού , τελευταίου 6μήνου.. Μην κοιτάς μόνον την ονομαστική (παραπλανητική) τιμή 0,065 .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Δεσπότης είπε

Και κάπως έτσι, άρχισαν τα όργανα.

Υπογραφή Έντερ 26/11 σε κατάστημα.

27/11 στο ebill, ενεργό το πρόγραμμα.

2/12 Αλλαγή αριθμού παροχής από το σχετικό τσέκ στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ.

Σήμερα το πρωί νέος τιμοκατάλογος μέσα στο ebill.

Αρχίδια μάντολες.

Που πήγες και τσεκαρες τον αριθμό παροχής στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διόρθωσαν στο ebill!

Μου βγαίνει πάλι ο παλιός τιμοκατάλογος: https://www.dei.gr/Documents2/DIGITAL/digital_pricecatalog_el.pdf?v=20211203-3 που είχα συμφωνήσει.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...