Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, leotzian είπε

Από την άλλη επειδή αν περάσεις το οριο του κοτ σε κάποιο εκκαθαριστικό σε πετάει εξω

να βάλεις νυχτερινό αν δεν έχεις

_____________________________________________

@tsofras στα έλεγα , τι περίμενες άπιστε Θωμά να δεις εκκαθαριστικό με τα μάτια σου ?😁

κάνε καταγγελία αν και πρώτα κάνει κάποιος αμφισβήτηση και μετά αλλάζει πάροχο , τεσπα ,θα τα μαγειρέψουμε

συνέχεια στο άλλο θέμα

___________________________________________________

όσο για τις τιμές που σας βγάζει , δε νομίζω το σύστημα να προβλέπει διαχωρισμό ημερομηνιών αίτησης , λογικά θα τα πατσάρουν μέσα στο ΣΚ

το πιο πιθανό (εντελώς υποκειμενικά σενάριο) , είναι να γίνει σταδιακά και χειροκίνητα , δηλαδή οι τιμές να εξαρτώνται απο το χρήστη του συστήματος σαν επιλογή

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, fragos είπε

Η προβλεψη της τιμης ειναι πολυ αβεβαιη. Αν ηταν γνωστο τοτε δεν θα ειχαμε αυτο το χαλι, Μια προβλεψη απο σοβορη μελετη φαινεται attached αλλα  και γενικα λενε ολοι οτι απο το S2/ 2022 θα πεσει η τιμη αλλα θα αργησει να πεσει κατω απο τα 90 ευρω/MWh.. (που ειναι το marginal cost). 

image.png.75795485e3e8bacba88c6cad8eff5ef2.png

 

Ελπιζω τουλαχιστον για το 6μηνο του χειμωνα να γλιτωσουμε οτι ειναι να γλυτωσουμε και ξανα βλεπουμε απο Μαιο τι θα γινει με τις τιμες.

Πολύ παλιά η μελέτη, Απρίλιος του 21.

Οι τιμές της ηλ. ενέργειας καθορίζονται από τις μονάδες φυσικού αερίου στη DAM. Αν υποθέσουμε ότι τώρα μια μονάδα φυσικού αερίου έχει συντελεστή απόδοσης 50% (δηλαδή χρειάζεται 2 MWh φυσικού αερίου για να παράξει 1 MWh ηλ. ενέργειας) άρα πληρώνει 192€/MWh (Τιμές spot TTF) + 50€/MWh τιμές ρύπων (ICE EU ETS) + άλλα λειτουργικά κόστη... Γενικά είμαστε πολυ εξαρτημένοι από το φυσικό αέριο, και όταν έχεις Ρωσία/Λευκορωσία να κάνουν τα δικά τους... Πραγματικά δεν ξέρεις πόσο θα αποκλιμακωθούν οι τιμές από Μάρτη. Δεν νομίζω να δουμε τιμές κάτω των 100€/MWh για πολύ καιρό ακόμη. Ακόμη και μπούμε με φούλ ΑΠΕ χωρίς φυσικό αέριο, είμαι σίγουρος ότι λόγω Market Coupling θα μας ανεβάζουν τις τιμές στη DAM οι Βούλγαροι, Β Μακεδόνες και Αλβανοί λόγω εξαγωγών (όπως πχ γίνεται με την Γαλλία τώρα :D και τους γείτονες της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μολις μπηκα ειδα οτι ενεργοποιηθηκε το home online μεχρι 1/12/23 (1/12 ημ αιτησης)

αλλα καπακι μου πεταξε ενα popup για τα gpdr και μολις το συμπληρωσα επεσε το ebanking,  στην αρχη νομιζα οτι καποια μαλακια εγινε γιατι τα απερριψα ολα^^

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PedroG είπε

62 ευρω εναντι λογαριασμος Γ1 ΔΕΗ για διαστημα 122 ημερων με 0,11ευρω η κιλοβατωρα και ολες τις εκπτωσεις μεσα ....ποσο με ΔΕΗ online?

λιγότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αυτή τη στιγμή έχω Γ1 Οικιακό τιμολόγιο για το κάθε διαμέρισμα, 2 στον αριθμό, όπου το ένα έχει 3φασικο ρεύμα και το άλλο μονοφασικό. Το 3φασικο καίει περίπου 450w και το μονοφασικό 20-40w (σύνολο για 2 μήνες). Ο λογαριασμός έρχεται κάθε 2.μηνες.  Συμφέρει να επιλέξω κάτι από αυτά τα online συμβόλαια; αν ναι ποιο ( επίσης ποιο προσφέρει κλασσικό τρόπο πληρωμής-εξόφλισης / όχι αυτόματο με κάρτα ). Τέλος προλαβαίνω τις παλιές τιμές αν γίνει σήμερα η αίτηση;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

το ρίξαμε το σύστημα..... 

image.png.053135e87260d53ebd82f8c430328086.png

 

Μπορεί να το χάλασα εγώ κι αυτό. Ήρθε έναντι 47 ευρώ, πλήρωσα 200 προκαταβολικώς για να μην ασχολούμαι με μετρήσεις και πάγιες εντολές. Μόλις επέστρεψα στο ebill από περιβάλλον dias, μπουμ....🤪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

να βάλεις νυχτερινό αν δεν έχεις

_____________________________________________

@tsofras στα έλεγα , τι περίμενες άπιστε Θωμά να δεις εκκαθαριστικό με τα μάτια σου ?😁

κάνε καταγγελία αν και πρώτα κάνει κάποιος αμφισβήτηση και μετά αλλάζει πάροχο , τεσπα ,θα τα μαγειρέψουμε

συνέχεια στο άλλο θέμα

___________________________________________________

όσο για τις τιμές που σας βγάζει , δε νομίζω το σύστημα να προβλέπει διαχωρισμό ημερομηνιών αίτησης , λογικά θα τα πατσάρουν μέσα στο ΣΚ

το πιο πιθανό (εντελώς υποκειμενικά σενάριο) , είναι να γίνει σταδιακά και χειροκίνητα , δηλαδή οι τιμές να εξαρτώνται απο το χρήστη του συστήματος σαν επιλογή

 

Φυσικά και εχω νυκτερινό 15 χρόνια, και οποιος εχει καταναλώσεις πάνω από 1600kwh το τετράμηνο καλό είναι να τρέχει να βάλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι εγώ σε παρόμοια φάση με τους υπόλοιπους, αίτηση myHome onLine με econtract απο 22/11, δικαιολογητικά 26/11, ενεργοποίηση μεταφοράς απο ΔΕΔΔΗΕ 1/12, ακόμα αίτημα υπό εξέταση και αλλαγή ιστορικού κινήσεων στο ebill από σημερα το πρωί....

κάτι περίεργο που παρατήρησα είναι ότι ενώ μέχρι εχθές όταν έκανα login στο ebill στο address bar εβγαζε τον αριθμό παροχής μου  https://ebill.dei.gr/Default.aspx?CustomerCode=xxxxxxxx997&ContractType=1

πλέον (από σημερα το πρωί δλδ) μου βγάζει  https://ebill.dei.gr/Default.aspx?CustomerCode=xxxxxxxx062&ContractType=1

αλλαξαν δλδ τα 3 τελευταια ψηφία της παροχής και δεν μου αρέσει καθόλου που άλλαξαν σημερα 3/12....

 

είχε ξεμείνει ένα Tab ανοικτό με τον προηγούμενο ΑΠ και πλέον δεν κάνει login.... κάπως έτσι το κατάλαβα όταν ΄'ανοιξα το ebiil σε private tab

Επεξ/σία από fasmatikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Georgevits είπε

Πολύ παλιά η μελέτη, Απρίλιος του 21.

Οι τιμές της ηλ. ενέργειας καθορίζονται από τις μονάδες φυσικού αερίου στη DAM. Αν υποθέσουμε ότι τώρα μια μονάδα φυσικού αερίου έχει συντελεστή απόδοσης 50% (δηλαδή χρειάζεται 2 MWh φυσικού αερίου για να παράξει 1 MWh ηλ. ενέργειας) άρα πληρώνει 192€/MWh (Τιμές spot TTF) + 50€/MWh τιμές ρύπων (ICE EU ETS) + άλλα λειτουργικά κόστη... Γενικά είμαστε πολυ εξαρτημένοι από το φυσικό αέριο, και όταν έχεις Ρωσία/Λευκορωσία να κάνουν τα δικά τους... Πραγματικά δεν ξέρεις πόσο θα αποκλιμακωθούν οι τιμές από Μάρτη. Δεν νομίζω να δουμε τιμές κάτω των 100€/MWh για πολύ καιρό ακόμη. Ακόμη και μπούμε με φούλ ΑΠΕ χωρίς φυσικό αέριο, είμαι σίγουρος ότι λόγω Market Coupling θα μας ανεβάζουν τις τιμές στη DAM οι Βούλγαροι, Β Μακεδόνες και Αλβανοί λόγω εξαγωγών (όπως πχ γίνεται με την Γαλλία τώρα :D και τους γείτονες της)

Συμφωνω οτι το accuracy δεν γίνεται.. Απλα για το τυπικό η μελετη ειναι Οκτώβριο 2021 στο renewable forum 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

κι εγώ σε παρόμοια φάση με τους υπόλοιπους, αίτηση myHome onLine με econtract απο 22/11, δικαιολογητικά 26/11, ενεργοποίηση μεταφοράς απο ΔΕΔΔΗΕ 1/12, ακόμα αίτημα υπό εξέταση και αλλαγή ιστορικού κινήσεων στο ebill από σημερα το πρωί....

 

Κράτησες screenshots απ'το ιστορικό επιλογών όταν φαίνονταν όλα επιλεγμένα απ'το σύστημα εγκαίρως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κράτησες screenshots απ'το ιστορικό επιλογών όταν φαίνονταν όλα επιλεγμένα απ'το σύστημα εγκαίρως;

ναι και έστειλα και email σε customer care και ebill support όπως λέχθηκε προηγουμένως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε σήμερα ολίγον καθυστερημένα το μηνιαίο έναντι (home online + kot) απο τον πατερά μου και αδερφή μου. Δεν υπάρχει η Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 0,02 €/kWh. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...