Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα  παιδιά , 

κάποιος που να έχει εμπειρία του MyRAE.gr , πόσες μέρες του πήρε να λάβει κάποια απάντηση;
Έχω κάνει ένα αίτημα από τη 1/12 και δεν έχει προχωρήσει στο επόμενο στάδιο ακόμα( είναι στο 1.Υποβολή Αιτήματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Αρχηγέ, για να ειμαι ειλικρινής η 2η παράγραφος σου με μπέρδεψε στο τι κοιτάω. Κοιταω και στις δυο περιπτώσεις την στήλη Η και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ισχυούν και στα δυο. Αυτό εννοείς; 

Έτσι όπως το λες συμφέρει το Myhome ακόμα (1800 ευρώ) έναντι του Γ1 (2400), αφού και στις δυο περιπτώσεις επιβαρύνομαι τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (+960ευρω)

 

Που βρηκες  ρυθμιζόμενες χρεώσεις (+960ευρω)? 

 

Σε καθε περιπτωση συγκρινεις στηλη H για τις ιδιες KWh.. Στο παραδειγμα που ειναι  online: 688 και Γ1: 803. Στα νουμερα αυτα θα προσθεσεις και τα ρυθμιζομενα (το ιδιο σε καθε περιπτωση) και τα δημοτικα τελη (το ιδιο σε καθε περιπτωση) αν θες να δεις τι θα σου ερθει μπουγιουρντι..

Disclaimer: Οπως εχει αναφερει και ο αργηχος korakios εδω, να αναμενονται καποιες μικρες αποκλισεις γιατι το Γ1 εχει διακυμανση οριακη τιμη, δεν εχει υπολογιστει μια μικρη εκπτωση στο online κτλ.. Overall απο εδω και περα ειναι προσωπικη εκτιμηση αν συμφερει να αλλαξεις.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fragos είπε

 

Που βρηκες  ρυθμιζόμενες χρεώσεις (+960ευρω)? 

 

Σε καθε περιπτωση συγκρινεις στηλη H για τις ιδιες KWh.. Στο παραδειγμα που ειναι  online: 688 και Γ1: 803. Στα νουμερα αυτα θα προσθεσεις και τα ρυθμιζομενα (το ιδιο σε καθε περιπτωση) και τα δημοτικα τελη (το ιδιο σε καθε περιπτωση) αν θες να δεις τι θα σου ερθει μπουγιουρντι..

Disclaimer: Οπως εχει αναφερει και ο αργηχος korakios εδω, να αναμενονται καποιες μικρες αποκλισεις γιατι το Γ1 εχει διακυμανση οριακη τιμη, δεν εχει υπολογιστει μια μικρη εκπτωση στο online κτλ.. Overall απο εδω και περα ειναι προσωπικη εκτιμηση αν συμφερει να αλλαξεις.

 

Δηλαδή για να εχω μια οπτική αναφορά, στο σενάριο που έχω κατανάλωση 10000 κιλοβατώρες.

 

Στην περίπτωση τη πρώτη (myhome ENTER) έχουμε

1813 ευρώ (ΤΕΛΙΚΗ ΜΕ ΦΠΑ) + 961 ευρώ (Ρυθμιζόμενες χρεώσεις) + δημοτικά τέλη

https://ibb.co/26MmHQ2

Στη δεύτερη περίπτωση (Γ1) έχουμε

2445 (Με επιδότηση και ΦΠΑ) + 961 (Ρυθμιζόμενες χρεώσεις, από τη προηγούμενη διαφάνεια)+ δημοτικά τέλη. 

https://ibb.co/JkNsz8j

 

Σωστά τα βγάζω; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αα καλά μη μου δίνεις σημασία, νόμιζα πως έγραψες ότι δε τράβηξε λεφτά χτες Κυριακή, και σου είπα ότι θα τραβήξει Δευτέρα σήμερα. 😆

edit: Νωρίς είναι ακόμα... μέχρι τις 15:00 λογικά θα τραβήξει. Γι'αυτό εγώ δε κάθομαι να αγχωθώ με τη πάγια, πληρωμή τουλάχιστον 10 μέρες νωρίτερα με κάρτα να μηδενίζει το υπόλοιπο για να μη τραβάει λεφτά η πάγια.

Το πρόβλημα είναι σε αυτά που λέει επιλογή από ΣΥΣΤΗΜΑ. Ενεργοποιούνται αυτόματα αν είσαι ήδη πελάτης ΔΕΗ. Αν είσαι από άλλο πάροχο δε ξέρω τι μαλακία γίνεται, εξαφανίζονται και πρέπει να τα ενεργοποιήσεις μόνος σου χειροκίνητα.

Τα τράβηξε τα χρήματα όλα καλά! 

Από την επόμενη φορά χειροκίνητα 😆 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Δηλαδή για να εχω μια οπτική αναφορά, στο σενάριο που έχω κατανάλωση 10000 κιλοβατώρες.

 

Στην περίπτωση τη πρώτη (myhome ENTER) έχουμε

1813 ευρώ (ΤΕΛΙΚΗ ΜΕ ΦΠΑ) + 961 ευρώ (Ρυθμιζόμενες χρεώσεις) + δημοτικά τέλη

https://ibb.co/26MmHQ2

Στη δεύτερη περίπτωση (Γ1) έχουμε

2445 (Με επιδότηση και ΦΠΑ) + 961 (Ρυθμιζόμενες χρεώσεις, από τη προηγούμενη διαφάνεια)+ δημοτικά τέλη. 

https://ibb.co/JkNsz8j

 

Σωστά τα βγάζω; 
 

Ναι αν καις 10,000 KWh/ετος οικιακο και εφοσον η επιδοτηση παραμεινει μονο για τις πρωτες 300 KWh/μηνα τοτε ετσι ειναι...

 

offtopic: αναφερεται αρθρο για αλλαγη στο ταμειο ενεργειακης μεταβασης απο το νεο ετος...Ιδωμεν

https://www.enikos.gr/economy/monimos-michanismos-gia-pio-fthino-revma-pote-tha-energopoieitai/1719676/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, fragos είπε

Ναι αν καις 10,000 KWh/ετος οικιακο και εφοσον η επιδοτηση παραμεινει μονο για τις πρωτες 300 KWh/μηνα τοτε ετσι ειναι...

 

offtopic: αναφερεται αρθρο για αλλαγη στο ταμειο ενεργειακης μεταβασης απο το νεο ετος...Ιδωμεν

https://www.enikos.gr/economy/monimos-michanismos-gia-pio-fthino-revma-pote-tha-energopoieitai/1719676/

 

τώρα ανατράπηκαν ολα. Έτσι ξεκάθαρα συμφέρει (ακόμα και τώρα) το MyHomeEnter

ΥΓ: Σε σχέση με αυτό που ανέβασες, η δική μου οικογένεια θεωρείται "πλούσια" από το κράτος και δεν υπάγομαι σε κάποια από τα κριτήρια των επωφελουμένων δυστυχώς. Μου κανει ακόμα περισσότερο τώρα μονόδρομος το Enter. 

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Telumetar είπε

τώρα ανατράπηκαν ολα. Έτσι ξεκάθαρα συμφέρει (ακόμα και τώρα) το MyHomeEnter

Ε αν εχεις 10,000 KWh το χρονο για σπιτι ... 

Οπως αναφερθηκε και πιο πριν τα πραγματα μπορει να αλλαξουν αμα μειωθει η τιμη στη χοντρικη αγορα.. Προς το παρον ειναι χειροτερα απο πριν..https://energypress.gr/news/sta-233-eyromwh-petaxe-i-mesi-timi-reymatos-stin-proimerisia-agora-noemvrio-erhetai-neo-kyma 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγγνώμη γιατί θα χάσω το μυαλό μου με αυτό. Δεν είδα την προσφορά από το Insomnia αλλά από μια συζήτηση στο Reddit, στις 26/11. Μόλις είδα ότι αλλάζουν οι τιμές από 3/12 πήγα και ενεργοποίησα στο e-bill το Enter, όντας πελάτης της ΔΕΗ ήδη (Γ1) με Ηλεκτρονικό Λογαριασμό ήδη ενεργοποιημένο αλλά όχι το μηνιαίο. Στο e-bill λέει το πρόγραμμα είναι ενεργό μέχρι 25/11/2023 αλλά στο Ιστορικό δεν υπάρχει καταχώρηση MyhomeEnter από ΣΥΣΤΗΜΑ, μόνο καταχώρηση ΕΠΙΛΟΓΗ από "Χρήστης e-bill". 

Επειδή είδα ότι το link για το τιμολόγιο άλλαξε (το οποίο όμως φαίνεται να άλλαξε για όλους;) και διαβάζω εδώ ότι θα έπρεπε να είχα ενεργοποιήσει μηνιαίο λογαριασμό για να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα, μήπως τελικά δεν έχει ενεργοποιηθεί; Δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο στη ΔΕΗ μέχρι αύριο και με έχει πιάσει πανικός. 

Καλά το UX του e-bill δεν το σχολιάζω, ούτε μια σελίδα δε μπορούν να κάνουν σωστά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα ξανα επελεξα, το γεγονος οτι δεν βλεπω το προγραμμα που εχω ενεργοποιημενο με προβληματιζει λιγο. Ειδωμεν.

Spoiler

image.png.b52f06d4fb23b538dbb62ede058ba8ff.png

 

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω υπογράψει μέσω e contract από 24/11 Για το πρόγραμμα home enter

Πριν λίγο μου ήρθε μνμ ότι όλα τα δικαιολογητικά είναι οκ, δε μπορώ να δημιουργήσω ακόμη e bill. Μίλησα με εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε ότι βλέπουν ότι είμαι στο Γ1.Τους είπα ότι το συμβόλαιο που υπέγραψα έλεγε home enter , δεν ήξεραν τι να απαντήσουν και μου είπαν θα επικοινωνήσουν μαζί μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2021 στις 1:32 ΜΜ, patera1 είπε

Δεν μπορω να κανω ακομη εγγραφη στο ebill, μιας και ερχομαι απο αλλο παροχο, με βλεπω για ραε και δεν ξερω αν καταληξω και καπου ή απλα θα βραζω στο ζουμι μου. Οποιαδήποτε σχολιο καλοδεχουμενο

σε τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπαν οτι γίνεται χαμος απο αιτήσεις και οτι οσοι ειχανε στείλει ολα τα δικαιολογητικά μεχρι και 03/12 θα μπούνε στον παλιο τιμοκατάλογο, και οτι θα μας απαντήσουν αύριο. για να δούμε τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

To ebill παλι τα επαιξε? μου βγαζει τα παρακατω...

εξαφανισε και το my home enter που ειχα ενεργοποιησει...

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.c181744b87b3b6918b8590ffa63bf273.png

image.png.480de49d31fa1cab2f84b5d03953ec3c.png

image.png.2a28d0d927a510637bf43d8c5e5f8538.png

 

Την ίδια ακριβώς αλλαγή με τις ίδιες ακριβώς ώρες του συστήματος έχω κι εγώ. Άρα ενεργοποίησες πάλι το home online? Ενημέρωσε μας σε παρακαλώ για την εξέλιξη του και από τι ημερομηνία θα λέει ενεργό..

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...