Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Krasdimi είπε

Παίδες μια γρήγορη ερώτηση επειδή από το spamαριασμα έπαθα τραμπάκουλο... Είμαι στο online με παλιές τιμές 1.5 χρόνο τώρα... Σε ένα μήνα μετακομίζω (από ενοίκιο σε ενοίκιο)... Τι πορεία να διαλέξω γιατί έχω μπερδευτεί κάργα...και επειδή είχα σταθερές χρεώσεις δεν την έψαχνα καθόλου με τα γαmησι@τικα...

...ειλικρινά, αν μπορείς να τρενάρεις την μετακόμιση (να βγάλεις όλο το δίχρονο στις τιμές του τότε Ονλάιν), καν' το.....

3 ώρες πριν, skiace είπε

ειλικρινα με ολα αυτα που διαβαζω για την πορεια  και την υλοποιηση των νεων συνδεσεων, φοβαμαι παρα πολυ να ξανα μπλεξω με την Δεη.

...τα "μπλεξίματα" που διαβάζεις, γίνανε επί "deadline ημερομηνιών". Γενικά το μεγαλύτερό της χάλι έχει να κάνει με την συγκεκριμένη φάση (ανοργανωσιά σε συνδυασμό με εξτρά φόρτο, ασυνεννοησία μεταξύ τμημάτων και γενικά μια άρπα-κόλλα ελληνικότατη, ειδικά με την φάση του "e-contract").

Αλλά αν πεις ΤΩΡΑ να μεταβείς (μέσω e-contract), απλά το πολύ να καθυστερήσει η μετάβαση (ντάξει, μπορεί άλλο πρόγραμμα να αιτηθείς και άλλα χαρτιά να σου έρθουν, αυτό είναι κλασσικουριά ανεξαρτήτως περιόδου - αλλά αν δώσεις βάση στο τί υπογράφεις, όλα καλά). Και όπως ήδη σου είπαν, αν θες ν' αποφύγεις τυχόν βασιβουζουκισμούς από τις "ομαδάρες" της ΔΕΗ, και δη του e-contract, πάνε με την ησυχία σου (αφού δεν παίζει κάποιο deadline) σε κατάστημα ΔΕΗ (έχει πιθανώς και απογευματινα΄ραντεβού στην περιοχή σου) και λογικά "όλα-καλάααααααα, θα-σου-πάνε"......

@korakios

...μη γελάς - εκεί έχουμε φτάσει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, washcloud είπε

...συνήθισε από τώρα στην ιδέα της "οικονομίας" : και στις καταναλώσεις (από τώρα - μην περιμένεις τον χειμώνα, διότι ό,τι "κόψεις" από τώρα, θα σε βοηθήσει οικονομικά ν' ανταπεξέλθιες στον χειμώνα του '23, που ένας θεός ξέρει τί θα μας βγει), αλλά και γενικά στην οικονομία...Όσο μπορείτε βαλ' τε φράγκα στην άκρη, διότι δεν μας βλέπω καλά με Ο,ΤΙ ίσως έρθει (δηλαδή όχι μόνο στο ρεύμα).......Όποιος πχ πάει διακοπές το φετινό καλοκαίρι, παντρευτεί, χωρίσει, τεκνοποιήσει - γενικά "ανοιχτεί", πιθανώς θα τα βρει μπροστά του σε μισό χρόνο από τώρα....

Μωρέ αν ήμουν μόνος μια χαρά οικονομία θα έκανα, αλλά με 3 παιδιά, γυναίκα και γονείς στο σπίτι που ο καθένας ανάβει κλιματιστικό στο δωμάτιο του χάνεται η μπάλα. Inverter είναι όλα και σχετικά καινούργια  αλλα οταν ανάβουν 5 μαζι.. εχετε γεια βρυσούλες.  Η εναλλακτική του πετρελαίου ακριβη και αυτη εκεί που έφτασε. Βενζίνη στο Θεό, σουπερμάρκετ + 40% σε σχέση με πρόπερσι. Δεν γλίτωνεις από πουθενά. Σκεφτόμουν για αντλία θερμότητας αλλά μόλις μπυ είπε το συνολικό κόστος ο μηχανικός που έφερα πήρα υπογλώσσιο. Live your myth in Greece ναούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
12 λεπτά πριν, fragma είπε

Μωρέ αν ήμουν μόνος μια χαρά οικονομία θα έκανα, αλλά με 3 παιδιά, γυναίκα και γονείς στο σπίτι που ο καθένας ανάβει κλιματιστικό στο δωμάτιο του χάνεται η μπάλα. Inverter είναι όλα και σχετικά καινούργια  αλλα οταν ανάβουν 5 μαζι.. εχετε γεια βρυσούλες.  Η εναλλακτική του πετρελαίου ακριβη και αυτη εκεί που έφτασε. Βενζίνη στο Θεό, σουπερμάρκετ + 40% σε σχέση με πρόπερσι. Δεν γλίτωνεις από πουθενά. Σκεφτόμουν για αντλία θερμότητας αλλά μόλις μπυ είπε το συνολικό κόστος ο μηχανικός που έφερα πήρα υπογλώσσιο. Live your myth in Greece ναούμε

αν είναι δικό σου το σπίτι και έχεις κάποια λεφτά στην άκρη δώσε τα για μόνωση πριν εξανεμιστούν

χαμένα ποτέ δε θα πάνε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

αν είναι δικό σου το σπίτι και έχεις κάποια λεφτά στην άκρη δώσε τα για μόνωση πριν εξανεμιστούν

χαμένα ποτέ δε θα πάνε

 

 

Spoiler

Η μόνωση του σπιτιού είναι άψογη. Το μοναδικό του ελάττωμα είναι η δόση του στεγαστικού που μου μπαίνει κάθε πρώτη του μήνα ωσαν το ματζαφλαρι του αειμνήστου Κώστα Γκουσγκούνη. 

 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η ΔΕΗ φιλοτιμηθηκε και μου έστειλε έκτακτο λογαριασμό που μου επιστρέφουν τα 150 ευρώ που μου φόρτωσαν από λάθος στον νέο λογαριασμό από το παλαιότερο όνομα, οπότε όλα καλά. Από εδώ και πέρα δεν θα έχουμε πολλές καταναλώσεις μέχρι τον επόμενο Χειμώνα που αν δεν έχει λυθεί το θέμα θα γίνει της κακομοίρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, fragma είπε

με 3 παιδιά, γυναίκα και γονείς στο σπίτι

https://www.youtube.com/watch?v=lzvy3A-czE0

Spoiler

:-D

Spoiler

...βασικά δεν χρειάζεσαι σταθερό πρόγραμμα...

Spoiler

...καπαρτίνα, ρεπούμπλικα, μαύρα γυαλιά. και διαβατήριο χρειάζεσαι...:mrgreen:

 

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δεν μπορεί να βρεθεί μια φόρμουλα στο κοτ-β ώστε να λαμβάνετε η τρέχουσα κύρια κατοικία και όχι αυτή που είναι στο ε1, αφορά το "πέρσι" ενω φέτος ίσως έχουμε μετακομίσει??

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fragma είπε

Μωρέ αν ήμουν μόνος μια χαρά οικονομία θα έκανα, αλλά με 3 παιδιά, γυναίκα και γονείς στο σπίτι που ο καθένας ανάβει κλιματιστικό στο δωμάτιο του χάνεται η μπάλα. Inverter είναι όλα και σχετικά καινούργια  αλλα οταν ανάβουν 5 μαζι.. εχετε γεια βρυσούλες.  Η εναλλακτική του πετρελαίου ακριβη και αυτη εκεί που έφτασε. Βενζίνη στο Θεό, σουπερμάρκετ + 40% σε σχέση με πρόπερσι. Δεν γλίτωνεις από πουθενά. Σκεφτόμουν για αντλία θερμότητας αλλά μόλις μπυ είπε το συνολικό κόστος ο μηχανικός που έφερα πήρα υπογλώσσιο. Live your myth in Greece ναούμε

Και εγω παρομια. Το χειροτερο ειναι ο θερμοσιφωνας που ηταν 20-25% καταναλωσης. Θα ειχα βαλει ηλιακο αλλα για τεχνικους λογους δε γινοταν.
Αν βαλεις αντλια δε θα κερδισεις κατι περα απο ανεση περιπου ιδιο ρευμα ισως και χειροτερα με αντλια καθως θα πρεπει να καλυψει μεγαλυτερο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, washcloud είπε

...ειλικρινά, αν μπορείς να τρενάρεις την μετακόμιση (να βγάλεις όλο το δίχρονο στις τιμές του τότε Ονλάιν), καν' το.....

..

@korakios

...

Τι να τρεναρω; Λήγει το συμβόλαιο ενοικίου και ο άλλος το πουλάει... Και τρέχω σαν τον τρελακια με μωρό παιδί... Πώς να τρεναρω που το να βρεις ενοίκιο είναι ότι πιο αγχωτικό μαζί με το να είσαι ετοιμοθάνατος...

Ένα θα σου πω ... Πάω σε μικρότερο σπίτι αλλά θα το πληρώσω ακριβότερα και αν ήθελα χρόνο να το σκεφτώ θα το έχανα και αυτό... Χέσε μέσα Πολυχρόνη... Αλίμονο σε εμάς που πέσανε από φτωχά testicles...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2022 στις 12:34 ΜΜ, ekrepali είπε

14 μέρες ισχύει η υπαναχώρηση. Προσοχή, δεν υπογράφεις καταγγελία της σύμβασης (θα σου κόψουν το ρεύμα). Η καταγγελία της σύμβασης γίνεται αυτόματα αν κάνεις υπαναχώρηση, και γυρνάς σε Γ1. Εννοείται θα ζητήσεις και αποδεικτικό με ημερομηνία, σφραγίδα

Μολις ολοκληρωσα την διαδικαδια. Στην αρχη δεν ηξεραν αν υπαρχει δικαιωμα υπαναχωρησης , εκανα αιτημα και σημερα με πηραν τηλ οτι οντως εντος 14 ηνερων μπορω να το κανω και πηγα και υπεγραψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πάγια εντολή υπάρχει πρόβλημα ε;

Σε δύο λογαριασμούς έχω βάλει διαφορετικές κάρτες και τους τελευταίους μήνες δεν θέλει να τραβήξει τα χρήματα. Τελικά τα παίρνει την τελευταία μέρα ή την πρώτη;

Η μια είχε τα χρήματα στον λογαριασμό 10 μέρες πριν και στην άλλη ήταν διαθέσιμα από την προηγούμενη της λήξης (ήταν πολλά και δεν ήθελα να τα έχω να κάθονται σε λογαριασμό που χρησιμοποιώ στο διαδίκτυο)...

Υ.Γ. Με το enter+ ήδη έχω δει διαφορά! Το excel είναι πολύ καλό!!! Μπράβο Κοράκιε!!! Μόλις βέβαια μπουν τα πάνελ, φέτος του χρόνου θα δούμε, θα πέσει η κατανάλωση κάτω από 300kwh οπότε μάλλον θα συμφέρει με τη ρήτρα αλλά μέχρι του χρόνου βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Artakos είπε

Καλησπερα παιδες,τον οκτωβρη λήγει το myhome enter, μετα σε ποιο πρόγραμμα σε βαζει? Συνεχιζει το ιδιο?

ανάλογα τι γράφει η σύμβαση

λογικά περνάς σε αορίστου με τις τρέχουσες τιμές Οκτωβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Krasdimi είπε

Τι να τρεναρω; Λήγει το συμβόλαιο ενοικίου και ο άλλος το πουλάει... Και τρέχω σαν τον τρελακια με μωρό παιδί... Πώς να τρεναρω που το να βρεις ενοίκιο είναι ότι πιο αγχωτικό μαζί με το να είσαι ετοιμοθάνατος...

Ένα θα σου πω ... Πάω σε μικρότερο σπίτι αλλά θα το πληρώσω ακριβότερα και αν ήθελα χρόνο να το σκεφτώ θα το έχανα και αυτό... Χέσε μέσα Πολυχρόνη... Αλίμονο σε εμάς που πέσανε από φτωχά testicles...

Διαβαζω αυτα που γραφεις και παιζει να νευριαζω περισσοτερα απο εσενα που τα περνας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Screenshot_2022-05-10-16-28-47-850_com.google.android_apps_docs.jpg.6bd1d514b35016d8addded25d5424937.jpg

Ήρθε σήμερα ο πρώτος λογαριασμός enter+ , ο οποίος είναι και εκκαθάριστικος. Το περίεργο είναι ότι αν και ο υπάλληλος μου είχε πει ότι θα υπάρχει χρέωση 100 ευρώ για εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό, τελικά δεν μου την χρέωσαν. Ίσως παίζει ρόλο ότι έβαλα από e-bill πάγια εντολή. Επίσης βλέπω ότι δεν μου πιστώσαν τα 50 ευρώ που δίναν δώρο, μήπως η πίστωση γίνεται στον επόμενο λογαριασμό; Αν  έχουν βάλει σε όλους το πενηνταρικο στον πρώτο λογαριασμό να στείλω mail στην ΔΕΗ, αν το δίνουν στον επόμενο θα περιμένω.

Υ.Γ. Το συμβόλαιο στο enter έγινε τον Φεβρουάριο.

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...