Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Krasdimi είπε

Τελικά ρε παιδιά δε με απάντησε κανείς και εγώ 30 του μήνα πρέπει να πάω με τις κούτες μου στο καινούργιο ενοίκιο... Τι διαλα να βάλω; Έχω μπερδευτεί κάργα...

ΑΠΟΨΗ μου ξεκινα με Γ1 δες πρωτες καταναλωσεις....δες τι γινεται "τριγυρω".... και αποφασισε... το εξελακι ξερεις που θα το βρεις... γενικα ειναι ψιλοπεριεργη η κατασταση πλεον... οτι και να σου πουμε ...εσυ το "ζεις"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, GKPGR είπε

δυσκολο ξεδυσκολο αυτη ειναι η κατασταση...εχω 2 παιδια...δεν μπορω να τα εχω στην κατασταση γκρινιας...  

επισης ΔΕΝ εχουμε δει ακομα τιμολογια 0.14 Γ1...και επισημα δεν εχουμε διαβεβαιωση οτι θα ειναι εκει... απλα οτι η κυβερνηση θελει να προσπαθησει να ειναι εκει... μην ξεχνατε ολοι οτι με βαση αυτα που ολοι εχουμε ακουσει...μιλαμε για επιδοτηση της χονδρικης...

 

επισης εγω ειχα τιμολογιο εντερ με 0.11 και απο δικο μου λαθος (μπορεις να διαβασεις τι εγινε...δεν προκειται να ρηξω το φταιξιμο σε αλλους)  το ακυρωσα (στην ουσια) το συμβολαιο και "γυρισα" στο Γ1 γιατι μπηκα στο ΚΟΤ Β  

οταν εγινε αυτο απλα προσπαθησα να βρω λυση... μπηκα στο καινουριο (τοτε) σταθερο ΜΕ ΚΟΤβ  που σημαινει οτι πληρωνω 0.18 - 0,045 κοτ = 0,135

αρα 0,025 παραπανω που το βλεπω και ως κοστος "εξτρα" σταθεροτητα για την παραταση των 6 μηνων που "ελαβα" 

 

Εξτρα παραταση δεν ελαβες, το παλιο Εντερ του 11/2021 ηταν 2 χρονια, το νεο ειναι 1, εχασες πρακτικα παραπανω. Εγω θα το κυνηγουσα οσο δεν παει να με ξαναβαλουν πισω με βαση αυτα που σου ειπαν στο τηλ/καταστημα μεσω ΡΑΕ ή ακομα και μηνυσης στο καταστημα που σου ειπαν οτι ειπαν και σε πηραν στο λαιμο τους αφου τους ρωτησες  συγκεκριμενα (φταις βεβαια και εσυ εν μερη, στους αντιστοιχους ορου του παλιου 2021 Εντερ δεν εχει το ΚΟΤ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε ο 1ος λογαριασμος της Δεη my home enter , εκκαθαριστικος για 42 ημερες εκαψα 217 kwh

183 ευρω μαζι με την εγγυηση μεσα των 100 ευρω ο λαγαριασμος.

43,26 ευρω το ρευμα
4,20 το παγιο 
ρυθμιζομενες χρεωσεις 11.65
εγγυση 100
φπα 3.32
δημος 19,55
ερτ 4,14

τι λετε καλα ειναι ? περισοτερα περιμενα η αληθεια ειναι να ερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2022 στις 4:10 ΜΜ, lyda94 είπε

απο την τηλ. εξυπηρετηση μου ειπαν οτι θα επιστραφουν στον εκκαθαριστικο λογαριασμο, έστειλα και μειλ να το εχω και γραπτως, αν απαντησουν θα το βαλω...

ευχαριστω και παλι!

καλησπερα παιδια!

εν συνεχεια του θεματος με την εγγυηση, στο μειλ μου απαντησαν κατι κουλα για 2η πληρωμη κλπ και ετσι πηγα στο καταστημα. Στο καταστημα ήταν 2 υπαλληλοι ψιλοασχετες που εκαναν και πλακα του στυλ "και τι θες την εγγυση πισω τωρα εσυ?". Ε μου γυρισε και μενα το ματακι λιγο και τους αρχισα κλπ...και σημερα με πηραν τηλ οτι εγκριθηκε το πιστωτικο των 100 ευρω της εγγυησης.

Σορρυ, αν σπαμαρω!

Ευχαριστώ για όλα παιδιά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Μου ηρθε ο 1ος λογαριασμος της Δεη my home enter , εκκαθαριστικος για 42 ημερες εκαψα 217 kwh

183 ευρω μαζι με την εγγυηση μεσα των 100 ευρω ο λαγαριασμος.

43,26 ευρω το ρευμα
4,20 το παγιο 
ρυθμιζομενες χρεωσεις 11.65
εγγυση 100
φπα 3.32
δημος 19,55
ερτ 4,14

τι λετε καλα ειναι ? περισοτερα περιμενα η αληθεια ειναι να ερθει.

...υπομονή, και θα 'ρθει και περισσότερα :P

Κατά τ' άλλα, σαν τί να "είναι καλά" και να σου πούμε εμείς; Η ΕΡΤ; Ο Δήμος; Ο ΦΠΑ; Η εγγύηση; 'Η το πάγιο; Και γιατί περίμενες περισσότερα; Εκτός κ αν εννοείς ότι περίμενες να έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση. Σε κάθε περιπτωση, αν θα έχεις κάθε μήνα τέτοιες καταναλώσεις, πρακτικά δεν έχεις και λόγο ανησυχίας...: αν καταναλώνεις λίγο, λίγο θα πληρώνεις...

1 ώρα πριν, Krasdimi είπε

Τελικά ρε παιδιά δε με απάντησε κανείς και εγώ 30 του μήνα πρέπει να πάω με τις κούτες μου στο καινούργιο ενοίκιο... Τι διαλα να βάλω; Έχω μπερδευτεί κάργα...

...μα ήδη σου απάντησε ο korakios τις προάλλες "δεν μπορεί κανείς με σιγουριά να σου προτείνει τί να κάνεις", καθώς έπεσες στην μεταβατική περίοδο. ΟΤΑΝ ανακοινωθούν επισήμως τα μέτρα (με ΦΕΚ, κι όχι τηλεοπτικές ιστορίες), θα ξέρεις και τί είναι καλύτερο. Δηλαδή κυμαινόμενο ή σταθερό. Μέχρι τότε :

α) ρώτα τον λογιστή σου (αν ξέρει) αν το να πας σε νέο σπίτι, το να δηλωθεί ως κύρια κατοικία στην φετινή φορολογική, θα σε καλύψει (σε περίπτωση που πας στο Γ1).

β) Ρωτα και την ΔΕΗ (ακριβώς το ίδιο).

γ) Αν δεν βγάζεις άκρη, αναγκαστικά θα πας Γ1 και απλά θα ελπίζεις να πάνε όλα καλά (ότι θα επιδοτείσαι στο νέο σπίτι).

δ) Τόνισε στην ΔΕΗ ότι  για λόγους ανωτέρας βίας (μετακόμιση) αφήνεις το σταθερό, ούτως ώστε να μην έχεις τουλαχιστον ποινή αποχώρησης (αν ήταν να βάλεις πάλι σταθερό, θα στην χαρίζανε - αν είναι να πας στο Γ1, δεν ξέρω, αλλά πες τους το εσύ. Με μέιλ). Εκτός κι αν στον 1.5 χρόνο έχει μηδενιστεί ούτως ή άλλως (δεν θυμάμαι πόση ήταν στα παλιά σταθερά).

ε) Η αλήθεια είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα θα αναγκαστείς να βολευτείς γενικώς από εδώ και πέρα με τις επιδοτήσεις. Όποιες κι αν τελικά θα είναι (αρκεί αν τις παίρνεις). Εκτός πια κι αν έχεις πολύ μεγάλη κατανάλωση (πάνω από 600 κιλοβατώρες/μήνα ξερωγώ), ακόμη και το καλοκαίρι, άρα θα θες σταθερό. Αλλά δεν μας είπες καν τις καταναλώσεις σου. Τεσπα, για σταθερο, δες την περίπτωση της WeEnergy και το Yellow. Bγαίνει λίγο πιο φθηνό από της ΔΕΗ (0,02, αλλά αν έχεις μεγάλη κατανάλωση, λέει. Τώρα τί λέει η We,,,,δεν έχω ιδέα. "Τίμια" φαίνεται. Αρκεί να μην καταλήξει Ίμια....).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, washcloud είπε

...υπομονή, και θα 'ρθει και περισσότερα :P

Κατά τ' άλλα, σαν τί να "είναι καλά" και να σου πούμε εμείς; Η ΕΡΤ; Ο Δήμος; Ο ΦΠΑ; Η εγγύηση; 'Η το πάγιο; Και γιατί περίμενες περισσότερα; Εκτός κ αν εννοείς ότι περίμενες να έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση. Σε κάθε περιπτωση, αν θα έχεις κάθε μήνα τέτοιες καταναλώσεις, πρακτικά δεν έχεις και λόγο ανησυχίας...: αν καταναλώνεις λίγο, λίγο θα πληρώνεις...

Σαν τι λίγο από όλα μάλλον !

Δεν ήξερα τι να περιμένω από κατανάλωση μιας και είναι νέο σπίτι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Εξτρα παραταση δεν ελαβες, το παλιο Εντερ του 11/2021 ηταν 2 χρονια, το νεο ειναι 1, εχασες πρακτικα παραπανω. Εγω θα το κυνηγουσα οσο δεν παει να με ξαναβαλουν πισω με βαση αυτα που σου ειπαν στο τηλ/καταστημα μεσω ΡΑΕ ή ακομα και μηνυσης στο καταστημα που σου ειπαν οτι ειπαν και σε πηραν στο λαιμο τους αφου τους ρωτησες  συγκεκριμενα (φταις βεβαια και εσυ εν μερη, στους αντιστοιχους ορου του παλιου 2021 Εντερ δεν εχει το ΚΟΤ) .

απαντησα σε ολα αθτα που λες οταν εγινε πριν κανα μηνα και βαλε....  η βλακεια ειναι δικια μου...οποτε καλα επαθα (ας προσεχα)

τουλαχιστον προλαβα το επομενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Μου ηρθε ο 1ος λογαριασμος της Δεη my home enter , εκκαθαριστικος για 42 ημερες εκαψα 217 kwh

183 ευρω μαζι με την εγγυηση μεσα των 100 ευρω ο λαγαριασμος.

43,26 ευρω το ρευμα
4,20 το παγιο 
ρυθμιζομενες χρεωσεις 11.65
εγγυση 100
φπα 3.32
δημος 19,55
ερτ 4,14

τι λετε καλα ειναι ? περισοτερα περιμενα η αληθεια ειναι να ερθει.

Εγγύηση είχες πληρώσει στα γραφεία της ΔΕΗ; 

Σε εμένα η υπάλληλος έψαξε αν είχα άλλη παροχή στο ΑΦΜ μου αλλά επειδή δεν είχα, μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω την εγγύηση. 

Αν είχες παροχή όμως τότε κακώς σε έβαλαν να πληρώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GKPGR είπε

απαντησα σε ολα αθτα που λες οταν εγινε πριν κανα μηνα και βαλε....  η βλακεια ειναι δικια μου...οποτε καλα επαθα (ας προσεχα)

τουλαχιστον προλαβα το επομενο...

ανα μήνα , το αν αξίζει σταθερό ή κυμαινόμενο αλλάζει

πχ κατέβασε το excel και στο 4ο φύλλο κάτω χαμηλά βάλε στο "φθηνότερη τιμή κιλοβατώρας σταθερού" 0,18

ΤΕΑ μηνός 246,60 , επιδότηση ΚΟΤ ήταν 0,29 λογικά θα είναι λίγο παρακάτω για Μάιο (αναμονή για ΦΕΚ)

και βλέπεις το "Αποτέλεσμα KOT" που είναι τα kw/μήνα στα οποία εξισώνονται οι τελικές τιμές και το κυμαινόμενο έχει την ίδια τιμή με το σταθερό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εγγύηση είχες πληρώσει στα γραφεία της ΔΕΗ; 

Σε εμένα η υπάλληλος έψαξε αν είχα άλλη παροχή στο ΑΦΜ μου αλλά επειδή δεν είχα, μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω την εγγύηση. 

Αν είχες παροχή όμως τότε κακώς σε έβαλαν να πληρώσεις. 

Οχι έχουν γίνει ίντερνετικα όλα δεν πήγα ποτέ στον γκισέ αλλά Δεν είχα αλλη παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ανα μήνα , το αν αξίζει σταθερό ή κυμαινόμενο αλλάζει

πχ κατέβασε το excel και στο 4ο φύλλο κάτω χαμηλά βάλε στο "φθηνότερη τιμή κιλοβατώρας σταθερού" 0,18

ΤΕΑ μηνός 246,60 , επιδότηση ΚΟΤ ήταν 0,29 λογικά θα είναι λίγο παρακάτω για Μάιο (αναμονή για ΦΕΚ)

και βλέπεις το "Αποτέλεσμα KOT" που είναι τα kw/μήνα στα οποία εξισώνονται οι τελικές τιμές και το κυμαινόμενο έχει την ίδια τιμή με το σταθερό

μολις το εκανα για να το δουν και οι αλλοι...  Κορακιε οτι και να πουμε εχω κλειδωσει και πλεον δεν μπορω να κανω πισω... απλα το εβαλα εδω για τους υπολοιπους να δουν οπως θα κανω και με τον "κανονικο" εκαθαριστικο...

οπως και για αυτους που εκαναν την ιδια πατατα με εμενα οτι (τουλαχιστον μεχρι στιγμης...περιμενω τον εκαθαριστικο για να ειμαι σιγουρος) δεν υπαρχει ποινη επειδη στην ουσια με την ενταξη μου στο ΚΟΤ ακυρωθηκε το συμβολαιο που ειχα ...

image.png.214434fcb28cebbc6a092c473bdd2e1e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Οχι έχουν γίνει ίντερνετικα όλα δεν πήγα ποτέ στον γκισέ αλλά Δεν είχα αλλη παροχή.

Τότε αν επέλεξες το home enter πρέπει να πληρώσεις εγγύηση. Για αυτό σου την χρέωσαν στους λογαριασμούς μέσα. 

Αν είχες βάλει το online με απευθείας ενεργοποίηση πάγιας εντολής τότε δεν πληρώνεις εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έστειλε φίλος να με ρωτήσει αν έδωσαν κάποια έκπτωση 20ευρω , σε σταθερο home enter, δεν ήξερα να του απαντήσω. Μου έστειλε και φωτο αλλά από ότι βλέπω δεν αναφέρει τι είναι αυτά τα -20. Γνωρίζει κανείς?IMG-5506e13998ae19906eabbe5b7a469747-V.jpg.90583651021031c696dce4e19b9749f9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας καθώς θεωρώ ότι έκανα βλακεία.

Ήμουν στο Γ1 της Δεη και έκανα αλλαγή σε deh enter plus την Δευτέρα. Αφορμή στάθηκε ο τελευταίος λογαριασμός της δεη με την ρήτρα 453ευρώ για 1870 kw. 

Ψάχνοντας, αφού έκανα πρώτα online συμβόλαιο στο νεό πρόγραμμα, είδα ότι η δεη ουσιαστικά χρεώνει 0,11 την kw ενώ το enter plus 0,24 . Κατάλαβα σωστά;

Συνάμα με πήραν χθες τηλέφωνο από την δεη λέγοντας μου ότι λόγω των εξαγγελιών της κυβέρνησης η ρήτρα θα καταργηθεί και δεν με συμφέρει να αλλάξω πρόγραμμα. Διαβάζοντας εδώ κατάλαβα ότι αν δεν βγει φεκ όλα είναι λόγια. Ρωτώντας την κοπέλα ωστόσο αν επιστρέψω στη δεη Γ1 θα πληρώσω ποινή λόγω υπογραφής του άλλου συμβολαίου δεν μου απάντησε ποτέ ξεκάθαρα.

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, katerina442 said:

Καλησπέρα παιδιά,

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας καθώς θεωρώ ότι έκανα βλακεία.

Ήμουν στο Γ1 της Δεη και έκανα αλλαγή σε deh enter plus την Δευτέρα. Αφορμή στάθηκε ο τελευταίος λογαριασμός της δεη με την ρήτρα 453ευρώ για 1870 kw. 

Ψάχνοντας, αφού έκανα πρώτα online συμβόλαιο στο νεό πρόγραμμα, είδα ότι η δεη ουσιαστικά χρεώνει 0,11 την kw ενώ το enter plus 0,24 . Κατάλαβα σωστά;

Συνάμα με πήραν χθες τηλέφωνο από την δεη λέγοντας μου ότι λόγω των εξαγγελιών της κυβέρνησης η ρήτρα θα καταργηθεί και δεν με συμφέρει να αλλάξω πρόγραμμα. Διαβάζοντας εδώ κατάλαβα ότι αν δεν βγει φεκ όλα είναι λόγια. Ρωτώντας την κοπέλα ωστόσο αν επιστρέψω στη δεη Γ1 θα πληρώσω ποινή λόγω υπογραφής του άλλου συμβολαίου δεν μου απάντησε ποτέ ξεκάθαρα.

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

0,11 είναι προ της ρήτρας αναπροσαρμογής. Μέχρι να εκδοθεί ΦΕΚ και να δούμε τι επιδότηση θα δωθεί δεν ξέρουμε τίποτα. Αν από το enter πας στο γ1 πριν τον εναν χρονο λογικά θα χρεωθείς 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...