Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Kostas88KG είπε

Πήγαμε να κάνουμε κάποιες αλλαγές στα ονόματα και έκανε ο πατέρας μου παράπονα για το Γ1. Και του πρότεινε αυτο το πρόγραμμα.

Ωραία. Τότε καλώς το πρότεινε και έκανε μια χαρά την δουλειά της. 

15 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ουτε το τελος ηρθε. Τουλαχιστον εγω δε ξερω κοσμο να εχει πεινασει η ζωη συνεχιζεται. 

Η πείνα είναι κάτι υποκειμενικό. Πραγματική πείνα ελάχιστοι βίωσαν. Αλλαγές διατροφικών συνηθειών υπέστησαν αρκετοί ειδικά ηλικιωμένοι για να μειώσουν έξοδα, πολλοί άλλοι δεν έμειναν άστεγοι η πεινασμένοι αλλά και μόνο ότι ξόδεψαν τα έτοιμα και η ανασφάλεια ότι άμα μείνεις άνεργος την έκατσες, είναι υπεραρκετά για να διαμορφώσουμε σχεδόν όλοι μια μοιρολατρικη ρητορική απόγνωσης και προβλέποντας ότι άμα έρθει ένα ασαφές τέλος κάποιου στοιχείου, για παράδειγμα ΕΕ, ενός άλλου θεσμου, μιας νοοτροπίας κτλ, ίσως βελτιωθεί κάτι σε εμάς. 

Ειδικά εδώ στην Ελλάδα, το ότι περάσαμε 10 δύσκολα χρόνια και παραπανω και τώρα εμφανίστηκαν πάλι οικονομικά μεν προβλήματα άλλης αιτιολογίας, μας ξυπνάει σε όλους τις παλιές μνήμες και την ίδια ρητορική. Θεωρώ ότι οικονομικά είμαστε καλύτερα από ότι το 11 - 15 ας πούμε, αλλά δυστυχώς με τόσα που περάσαμε πάντα ένα πρόβλημα θα μας ξυπνάει τα παλιά, μόνο αν περάσουμε 15 - 20 έτη συνεχούς ανάπτυξης και ευημερίας ίσως ξεχάσουμε τα προηγούμενα. 

Δυστυχώς η χώρα μας θα επηρεάζεται στο μέγιστο σε οποιαδήποτε διεθνή οικονομική κρίση και λοιπές συγκυριες διότι δεν ξεπεράστηκαν εντελώς οι παθογένειες. Όσο δηλαδή θα βασιζόμαστε μόνο στον τουρισμό. 

Εδώ θα ήμαστε να δούμε τι θα γίνει. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά κάτι σημαντικό.

Ρώτησαν οι δικοί μου για αλλαγή ονόματος (από κληρονομηση) και φαίνεται να είναι εύκολο. 

Τώρα το διαμέρισμα είναι με Γ1Ν.

Ζητούν 100€ εγγύηση άρα λογικά θα κάνουν νέο συμβόλαιο, σωστά; Αν παω από Γ1Ν στο Γ1Ν, το ίδιο δε θα είμαι από άποψη χρεώσεων;

Πέρα από τη χρονική δέσμευση και τα 100ευρω μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που δε με συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ουτε το τελος ηρθε. Τουλαχιστον εγω δε ξερω κοσμο να εχει πεινασει η ζωη συνεχιζεται. 

...ούτε το τέλος ήρθε για την ράτσα των Ουκρανών. Το ότι συνεχίζεται η ζωή τους δεν λέει πολλά καθώς η πλειοψηφία τους υποφέρει - ανεξάρτητα με το πόσους μπορεί να ξέρω εγώ να είναι μια χαρά.

Μου θυμίζεις αυτούς που λένε "δεν βλέπω κόσμο να πέφτει στα πεζοδρόμια επειδή ο βασικός μισθός είναι 5 κατοστάρικα, άρα όλα καλά" , τη στιγμή που αυτό που ζει η πλειονότητα δεν το λες καν ζωή, σε μια κοινωνία με πραγματικές βασικές ανάγκες αξιοπρεπούς διαβίωσης το λιγότερο στο χιλιάρικο κατ' άτομο.

Τεσπα.

58 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Παιδιά κάτι σημαντικό.

Ρώτησαν οι δικοί μου για αλλαγή ονόματος (από κληρονομηση) και φαίνεται να είναι εύκολο. 

Τώρα το διαμέρισμα είναι με Γ1Ν.

Ζητούν 100€ εγγύηση άρα λογικά θα κάνουν νέο συμβόλαιο, σωστά; Αν παω από Γ1Ν στο Γ1Ν, το ίδιο δε θα είμαι από άποψη χρεώσεων;

Πέρα από τη χρονική δέσμευση και τα 100ευρω μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που δε με συμφέρει;

Αλλαγή ονόματος = νέο συμβόλαιο by default.

To ΓΝ1 δεν είναι "διαφορετικό πρόγραμμα" (στην ουσία), απλά έχεις (και) την (εκπτωτική) χρέωση του νυχτερινού. Συν μια μικρή διαφορά στο πάγιο.

...απλά σιγουρέψτε να είναι ήδη δηλωμένο (από πέρσι) ως κύρια κατοικία, ή έστω να δηλωθεί στην φετινή.

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Θεωρώ ότι οικονομικά είμαστε καλύτερα από ότι το 11 - 15 ας πούμε

Κακώς το θεωρείς. Τίποτα δεν μειώθηκε από το κόστος ζωής έκτοτε, αντίθετα ανέβηκαν τα πάντα. Η διαφορά είναι ότι τότε είχαμε την όποια καβάτζα η οποία εξανεμίστηκε ή και ακόμη εξανεμίζεται. Και πρακτικά, τα εισοδήματα απλά ψαλιδίστηκαν άσχημα (μισθοί/συντάξεις). Έχεις την "αίσθηση" ότι "σήμερα ήμασταν καλύτερα μέχρι τα ΟΛΑ τελευταία γεγονότα" (κι εννοώ από το '20), επειδή μέχρι το '20 απλά,,,"δεν πηγαίναμε χειρότερα". Είναι σαν να έχει κόψει η βροχή, λες "πάλι καλά", αλλά,,,,,,ξεχνάς ότι είσαι βρεγμένος. (...επίσης, η όποια "καλυτέρευση", έχει να κάνει με την επίσης όποια επιδοματική πολιτική και το γεγονός ότι δυστυχώς πλέον,,,,ξαναδανειζόμαστε..."Αναπτυξιακά" έχουμε πιάσει πάτο και πλέον τον σκάβουμε κι όλας με όλα τα ξεπουλήματα κτλ. Είναι σαν να είμαστε σε ελεύθερη πτώση σε αργή κίνηση και μετά το αρχικό σοκ/την αδρεναλίνη, κοιτάμε λίγο τα σύννεφα αντί για το έδαφος και λέμε "αχ, τί όμορφα που είναι όμως τα άτιμα".)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 5:49 ΜΜ, teot είπε

To ίδιο έγινε σε Enter+ του γιού μου, δεν του βάλανε το  -50  και κοίτα αν αν σου έχουν βάλει την έκπτωση 50% στο πάγιο (στον γιό μου δεν μπήκε)

Στην περίπτωσή μου, έχω το -50% στο πάγιο, δεν έχω κι εγώ το -50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό ούτε -και μετά από τηλ. διαβεβαιώσεις- στον δεύτερο. Μήπως είναι λόγος/αιτία/αφορμή καταγγελίας της σύμβασης αζημίως ?
υγ είμαι στο εντερ+ από 14/3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, satsok2 είπε

Παιδιά κάτι σημαντικό.

Ρώτησαν οι δικοί μου για αλλαγή ονόματος (από κληρονομηση) και φαίνεται να είναι εύκολο. 

Τώρα το διαμέρισμα είναι με Γ1Ν.

Ζητούν 100€ εγγύηση άρα λογικά θα κάνουν νέο συμβόλαιο, σωστά; Αν παω από Γ1Ν στο Γ1Ν, το ίδιο δε θα είμαι από άποψη χρεώσεων;

Πέρα από τη χρονική δέσμευση και τα 100ευρω μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που δε με συμφέρει;

@washcloud : Σ'ευχαριστώ.

Κανένας άλλος καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 10:33 ΠΜ, Krasdimi είπε

Τι να τρεναρω; Λήγει το συμβόλαιο ενοικίου και ο άλλος το πουλάει... Και τρέχω σαν τον τρελακια με μωρό παιδί... Πώς να τρεναρω που το να βρεις ενοίκιο είναι ότι πιο αγχωτικό μαζί με το να είσαι ετοιμοθάνατος...

Ένα θα σου πω ... Πάω σε μικρότερο σπίτι αλλά θα το πληρώσω ακριβότερα και αν ήθελα χρόνο να το σκεφτώ θα το έχανα και αυτό... Χέσε μέσα Πολυχρόνη... Αλίμονο σε εμάς που πέσανε από φτωχά testicles...

φιλε ασε...σε καταλαβαινω απολυτα... με 2 παιδια τελος νοε2021 εκανα μετακομιση! και δεν θελω να αρχισω να γραφω ποσο...."ευκολο" ειναι να βρεις σπιτι για ενοικιο πλεον ...ειδικα οταν ζητανε την μανα τους τον πατερα τους και φτανουν να ζητανε και το μισο προυπολογισμο του εθνικης αμυνης (με τις μιζες) ...το μηνα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, satsok2 είπε

Παιδιά κάτι σημαντικό.

Ρώτησαν οι δικοί μου για αλλαγή ονόματος (από κληρονομηση) και φαίνεται να είναι εύκολο. 

Τώρα το διαμέρισμα είναι με Γ1Ν.

Ζητούν 100€ εγγύηση άρα λογικά θα κάνουν νέο συμβόλαιο, σωστά; Αν παω από Γ1Ν στο Γ1Ν, το ίδιο δε θα είμαι από άποψη χρεώσεων;

Πέρα από τη χρονική δέσμευση και τα 100ευρω μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που δε με συμφέρει;

Καλημερα..Αν δεν εχεις πολυ μεγαλες καταναλωσεις σε αυτο που σου ειπαν... Και βαλε και νυχτερινο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ! παιδες ηρθε ο λογαριασμος... εναντι ειναι τον θεωρω ομως στην ουσια "εκαθαριστικο"

(εχω δωσει μετρησεις...και παντα βαζω κατι τις παραπανω στις μετρησεις -ειμαι χουβαρδας εγω-)

να θυμισω οτι ειμουν σε αυτους που ειχαν προλαβει τελος νοε2021 το εντερ αλλα την πατησα ενεργοποιοντας το ΚΟΤ... 

 

για να δειτε πανω κατω τη παιζει αυτη την στιγμη... 

 

 

μη αρχιζετε τις μυρλες οτι με τις επιδοτησεις που ανακοινωθηκαν θα πληρωνετε παραπανω/θα σας βγει παραπανω και δεν ξερω και εγω τι... μια χρονια ειναι το συμβολαιο...

ειτε θα κερδισεις απο τις σταθερες χρεωσεις... ειτε ΤΟ ΕΧΕΙΣ  παρει αποφαση οτι περιοριζεις την χασουρα στο ελαχιστο...

να θυμισω οτι οι επιδοτησεις δεν ειναι επ'αοριστο... οσο εχει το ταμειο...οταν το ταμειο δεν εχει τελος και αυτες (απλα ολοι ελπιζουμε το ταμειο να μην στερεψει πριν αρχιζουν να καλυτερευουν τα πραγματα)

 

Κορακιος θελω ενδελεχή αναλυση και ελεγχο (να ξερεις...αν κανεις λαθος εσυ θα τον πληρωσεις....)

ΤΕΛΟΣ και ο λογος για τον οποιο το "ανεβαζω"... επειδη αγωνιουσα για να ειμαι ειλικρινης ....

οσοι την "πατησανε" οπως εγω... ΔΕΝ ΧΡΕΩΘΗΚΑΝΕ ποινη (γιατι στην ουσια ακυρωσανε το συμβολαιο τους με το να "μπουνε" στο ΚΟΤ  -ελπιζω να μην γινει στο εκαθαριστικο....λογικα δεν θα γινει-Screenshot_8.jpg.d4056004170e96273fceffe96e677e6f.jpgScreenshot_10.jpg.7f5ebf0fd977a04c6b262bd7142e6b41.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε, δεν είναι θέμα μίρλας. Είναι το ζήτημα οικονομικό. Αν έχεις παιδιά θα καταλάβεις τι εννοώ. Εμένα πχ που με 2ιο μωρά στο σπίτι, με σταθερό MyHome Enter(0,18) + νυχτερινό μου ήρθε 1500 ευρώ με 5000 ΚWh κατανάλωση το χειμώνα (αντλία θερμότητας γαρ), κάθε αλλαγή με τσούζει. 

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Φιλε, δεν είναι θέμα μίρλας. Είναι το ζήτημα οικονομικό. Αν έχεις παιδιά θα καταλάβεις τι εννοώ. Εμένα πχ που με 2ιο μωρά στο σπίτι, με σταθερό MyHome Enter(0,18) + νυχτερινό μου ήρθε 1500 ευρώ με 5000 ΚWh κατανάλωση το χειμώνα (αντλία θερμότητας γαρ), κάθε αλλαγή με τσούζει. 

επειδη δεν εγινα κατανοητος... για μενα ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ειναι σημαντικο... αλλα κανουμε τις επιλογες μας... τωρα τι εγινε μετα...τι θα γινει μετα... ειναι αλλο θεμα...  

εγω εκανα την επιλογη μου για ενα χρονο να εχω την σταθεροτητα που επιθυμω χωρις και να μπορω να σχεδιασω οσο μπορω μεσα στην κατασταση που υπαρχει....και ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ σε περιπτωση που κατι παει στραβα την "χασουρα" που θα εχω... γιατι (προσωπικη εκτιμηση) ΚΑΤΩ απο 0.11-0.15 δεν προκειται για τους επομενους 7-8 μηνες να παει η κιλοβατωρα (οσο αφορα την ΔΕΗ... )  

 

οποτε ας αφησουμε τις γκρινιες/μυρλες...εννοωντας να προχωρησουμε μπροστα και να δουμε και απο που αλλου μπορουμε να γλυτωσουμε...οτι μπορουμε να γλυτωσουμε 

τα πραγματα (προσωπικη εκτιμηση και παλι) ΔΕΝ προκειται να γινουν καλυτερα... μιλαω και με πολλους φιλους ("μη ελληνες) εξωτερικο και καταλαβαινω οτι το μονο μας πλεονεκτημα...(ο θεος να το κανει) ειναι οτι δεν υπαρχει ατομο στην ελλαδα που να ειναι απο 10-30 χρονων που δεν ξερει τι σημαινει δυσκολια...  και που καταλαβαινει τι μπορει να κανει τι σημανει αναγκες και θελω και να μπορει να τα διαχωρισει... και απο που πρεπει να "κοψει"... 

και εδω το κοβω...ελπιζω να εγινα κατανοητος

 

εγω τον λογαριασμο τον ανεβασα για να ηρεμησουν αυτοι που δεν μιλανε και κανανε την ιδια πατατα με μενα...και φοβουνται οτι θα τους την πουν οι αλλοι τι μεγαλη "βλακεια" κανανε κτλπ κτλπ...  

 

(και φυσικα να μου τον ελέγξει ο ινστρουκτορας @korakios)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε GKPGR. Ο οπτιμισμός βοηθάει.

Εν προκειμένω βέβαια, είναι δύσκολο να είσαι θετικιστής όταν ξέρεις ότι με το myhome enter που έτρεξες να προλάβεις (έστω το 0,18) έδωσες 1500 ευρώ για να ζεσταθούν τα παιδιά σου, αντί για 1900 αν ησουν στο Γ1 (τόσο το υπολόγισα),  ξαφνικά να σου λένε με τις εξαγγελίες τους

αν είχες μείνει Γ1, και δεν ήσουν προνοητικός και νοικοκύρης, θα έπαιρνες ένα σοβαρό ποσό πίσω αφενός, ενώ αφετέρου θα πληρώνεις λιγότερο την KwH από τους ηλίθιους που επέλεξαν σταθερά προγράμματα.

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το θέμα έχει καταντήσει κάποιοι να το έχουν ως εφαλτήριο για να κάνουν πολιτική συζήτηση , ούτε εκπρόσωποι κομμάτων δε βγάζουν τέτοιους λόγους , μπράβο καλά το πάτε συνεχίστε τα σεντόνια με off topic περιεχόμενο 

μενει να ενημερώνετε και σε ποια περιφέρεια κατεβαίνετε άμα είναι να ψηφίσουμε κανέναν 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε GKPGR. Ο οπτιμισμός βοηθάει.

Εν προκειμένω βέβαια, είναι δύσκολο να είσαι θετικιστής όταν ξέρεις ότι με το myhome enter που έτρεξες να προλάβεις (έστω το 0,18) έδωσες 1500 ευρώ για να ζεσταθούν τα παιδιά σου, αντί για 1900 αν ησουν στο Γ1 (τόσο το υπολόγισα),  ξαφνικά να σου λένε με τις εξαγγελίες τους

αν είχες μείνει Γ1, και δεν ήσουν προνοητικός και νοικοκύρης, θα έπαιρνες ένα σοβαρό ποσό πίσω αφενός, ενώ αφετέρου θα πληρώνεις λιγότερο την KwH από τους ηλίθιους που επέλεξαν σταθερά προγράμματα.

δυσκολο ξεδυσκολο αυτη ειναι η κατασταση...εχω 2 παιδια...δεν μπορω να τα εχω στην κατασταση γκρινιας...  

επισης ΔΕΝ εχουμε δει ακομα τιμολογια 0.14 Γ1...και επισημα δεν εχουμε διαβεβαιωση οτι θα ειναι εκει... απλα οτι η κυβερνηση θελει να προσπαθησει να ειναι εκει... μην ξεχνατε ολοι οτι με βαση αυτα που ολοι εχουμε ακουσει...μιλαμε για επιδοτηση της χονδρικης...

 

επισης εγω ειχα τιμολογιο εντερ με 0.11 και απο δικο μου λαθος (μπορεις να διαβασεις τι εγινε...δεν προκειται να ρηξω το φταιξιμο σε αλλους)  το ακυρωσα (στην ουσια) το συμβολαιο και "γυρισα" στο Γ1 γιατι μπηκα στο ΚΟΤ Β  

οταν εγινε αυτο απλα προσπαθησα να βρω λυση... μπηκα στο καινουριο (τοτε) σταθερο ΜΕ ΚΟΤβ  που σημαινει οτι πληρωνω 0.18 - 0,045 κοτ = 0,135 

 

αρα 0,025 παραπανω που το βλεπω και ως κοστος "εξτρα" σταθεροτητα για την παραταση των 6 μηνων που "ελαβα"  

 

με λιγα λογια... με ενδιαφερει να κλειδωσω την τιμη σε περιπτωση που ΑΝΕΒΕΙ οπου εκει η ζημια μου μπορει να ειναι "απεριοριστη"¨ οχι σε περιπτωση που ΚΑΤΕΒΕΙ οπου εκει η οποιαδηποτε ζημια μου ειναι περιορισμενη και ελενχομενη (την γνωριζω εκ των προτερων)

 

μιλαμε παντα για την περιοδο για την οποια υποτιθετε οτι εχω σταθερο προγραμμα (μην ξεχναμε μετα τους 6 μηνες ο παροχος μπορει να κανει τα παντα... αν και δεν πιστευω να το κανει η ΔΕΗ...ακομα...για λογους κΕνονικους)

 

 

 

 

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Αυτό το θέμα έχει καταντήσει κάποιοι να το έχουν ως εφαλτήριο για να κάνουν πολιτική συζήτηση , ούτε εκπρόσωποι κομμάτων δε βγάζουν τέτοιους λόγους , μπράβο καλά το πάτε συνεχίστε τα σεντόνια με off topic περιεχόμενο 

ελπιζω να μην αναφερεσαι σε μενα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ρε παιδιά δε με απάντησε κανείς και εγώ 30 του μήνα πρέπει να πάω με τις κούτες μου στο καινούργιο ενοίκιο... Τι διαλα να βάλω; Έχω μπερδευτεί κάργα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Krasdimi είπε

Τελικά ρε παιδιά δε με απάντησε κανείς και εγώ 30 του μήνα πρέπει να πάω με τις κούτες μου στο καινούργιο ενοίκιο... Τι διαλα να βάλω; Έχω μπερδευτεί κάργα...

Τι θέλεις να σου απαντήσουν... Ξεκινά με ΔΕΗ και βλέπεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...