Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Gataros είπε

Βρε παιδιά αν εμένα στην Ελλάδα δεν θα το συζητούσα, κάθε μήνα θα περνούσα τις μετρήσεις και θα τελειωνε η ιστορία.

Δεν μπορώ κάθε μήνα να υποχρεώνομαι στον κόσμο γιατί η ΔΕΗ και ο Δεδδηε δεν περνούν πλέον να παίρνουν μετρήσεις. Υποτίθεται ότι έχω και νέου τύπου μετρητή, για να μπορούν να βλέπουν ηλεκτρονικά ποσό καταναλώνουμε.

Και στην Ελλάδα να έμενες, εσύ πληρώνεις, δεν σε πληρώνουν για να τους κάνεις τον υπάλληλο.

Ποτέ δεν είχα δώσει μετρήσεις, αλλά με αυτά που βλέπω εδώ τρόμαξε το μάτι μου.

Περιμένω έναν έναντι με (πρώτη) δικιά μου ένδειξη που μπορεί να είναι και η τελευταία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Και στην Ελλάδα να έμενες, εσύ πληρώνεις, δεν σε πληρώνουν για να τους κάνεις τον υπάλληλο.

Ποτέ δεν είχα δώσει μετρήσεις, αλλά με αυτά που βλέπω εδώ τρόμαξε το μάτι μου.

Περιμένω έναν έναντι με (πρώτη) δικιά μου ένδειξη που μπορεί να είναι και η τελευταία.

έγω καταχωρούσα μόνος μου όσο δεν είχα το νυχτερινό τώρα που έχω νυχτερινό και ψηφιακό μετρητή δεν μπορώ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Στο myhomeOnline μετά τής 2.000kwh αλλάζει η χρέωση? δηλαδή είναι καλύτερα να μένουμε κάτω από τής 2.000? αν της ξεπεράσουμε είναι αισθητή η αύξηση? 

Επεξ/σία από valantis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Καλημέρα,

Στο myhomeOnline μετά τής 2.000kwh αλλάζει η χρέωση? δηλαδή είναι καλύτερα να μένουμε κάτω από τής 2.000? αν της ξεπεράσουμε είναι αισθητή η αύξηση? 

Δεν θυμάμαι να αναφέρεται κάτι τέτοιο στον τιμοκατάλογο.

Το Γ1(Ν) έχει (ή είχε τέλος πάντων) κλιμακωτή χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, userAnon είπε

έχουμε λίγο τρελαθεί νομίζω.. Εύκολος τρόπος.. Ποιος είπε ότι έχουμε όλοι τον χρόνο και την όρεξη να βγάζουμε φωτογραφίες και να στέλνουμε μετρήσεις? Το ότι κάποιοι δεν μπορούν να προσφέρουν μια υπηρεσία της προκοπης (και κονομάνε τα κέρατα τους) δεν σημαίνει ότι το σωστό είνα να γίνουμε υπάλληλοι τους. Τουλαχιστον τα ιστορικά στοιχεια πρέπει να τα λαν]μβάνουν υπόψιν τους.. (και να μην συζητήσω την διαδικασία. κάθε 2 μήνα στην Δεη και κάθε 4ο στον Δεδδηε). Θα κρατάμε και ημερολόγιο. Και μπορεί να γίνουν και όλα αυτά και πάλι λάθος να τα στείλουν... 

Γενικά και εμείς οι καταναλωτές έχουμε χάσει την μπάλα.

Προσωπικά καταναλωνω μηνιαία 3 λεπτά από το χρόνο μου δίνοντας μετρήσεις στη ΔΕΗ.δεν χρειάζεται καν φώτο.τον τέταρτο μήνα δε δίνω, περιμένω τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ.(όταν είναι να δώσω μέτρηση ειδοποιούμαι τόσο με email,όσο και με γραπτό μήνυμα)

Καταλαβαίνω ότι για κάποιους μπορεί να μην είναι τόσο εύκολο, αλλά προτιμώ να μην μπλέκω με έναντι που στηρίζονται σε μέσες καταναλώσεις, ιστορικό μετρήσεων και διάφορους δυσνοητους αλγόριθμους. 

Μπορείς πάντα να περιμένεις τον εκκαθαριστικό αν δε σε εξυπηρετεί το υφιστάμενο σύστημα, αλλά δε θεωρώ ότι 3 λεπτά δουλεια με καθιστά υπάλληλο της ΔΕΗ.

Όταν και εάν αντικατασταθουν οι παλαιού τύπου μετρητές το πρόβλημα θα λυθεί,αλλά δυστυχώς ζούμε στην Ελλάδα και κάποια πράγματα δε θεωρούνται αυτονόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω 8/4 εκανα την αιτηση για Online (με νυχτερινό) και η τιμη ηταν 0,17& 0,12 (εαν θυμαμαι καλα). Τη επομενη απέστειλα και ολα τα σχετικά εντυπα που μου ζητηθηκαν.

Στις 11/4 αλλαξαν οι τιμες και χθες που μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος με χρεώνουν με 0,22 & 0,17

Εκανα τα παραπονα τηλεφωνικως αλλα θα κανω και μεσω ΡΑΕ. Εχει κρατησει κανεις καποιο screenshot απο εκεινες τις τιμες να με βοηθήσει? Που να το σκεφτω τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια ξέρει κανείς τι γίνεται μετά το 12 μηνο στο enter? Να περιμένουμε να χάσουμε τις παλιές τιμές ή θα γίνει αορίστου δέσμευσης άρα θα έχουμε τις ίδιες που υπογράψαμε; Γιατί έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύω να αλλάξω πάροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Αλήθεια ξέρει κανείς τι γίνεται μετά το 12 μηνο στο enter? Να περιμένουμε να χάσουμε τις παλιές τιμές ή θα γίνει αορίστου δέσμευσης άρα θα έχουμε τις ίδιες που υπογράψαμε; Γιατί έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύω να αλλάξω πάροχο

Ανανέωση στο βασικό τιμοκατάλογο... τώρα τι σημαίνει αυτό ένας θεός ξέρει. Δεν έχω καταλάβει αν εννοούν την ανανέωση των γενικών όρων για 1 χρόνο (Γ1) ή των ειδικών όρων. Αν ισχύει το 2ο θα πας με τις τρέχουσες τιμές 0.245 ημερήσιο 0.18 νύχτα.

edit: Άκυρο, νόμιζα η σύμβαση στο ρεύμα είναι ίδια με το αέριο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Αλήθεια ξέρει κανείς τι γίνεται μετά το 12 μηνο στο enter? Να περιμένουμε να χάσουμε τις παλιές τιμές ή θα γίνει αορίστου δέσμευσης άρα θα έχουμε τις ίδιες που υπογράψαμε; Γιατί έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύω να αλλάξω πάροχο

Το γράφει στους όρους:

5. Ανανέωση Σύμβασης

5.1 Μετά το πέρας της αρχικής διάρκειας των δώδεκα (12) μηνών κατ’ εφαρμογή του Άρθρου 5 των Γενικών Όρων Σύμβασης Οικιακού Πελάτη ή Μη Οικιακού με ισχύ παροχής έως 25 kVA, η Σύμβαση θα ανανεώνεται αυτομάτως σε αορίστου χρόνου, θα εφαρμόζεται και θα ισχύειτο εκάστοτε ισχύον δημοσιευμένο τιμολόγιο ΔΕΗ myHome Enter, καθώς και οι δημοσιευμένοι Γενικοί Όροι και Ειδικοί όροι που ισχύουν για το προϊόν αυτό, με εξαίρεση την εφαρμογή τυχόν προωθητικών εκπτώσεων.

eidikoi-oroi_myhomeenter_202204_v1.pdf (dei.gr)

Πχ για κάποιον που το enter λήγει σήμερα, από αύριο θα τον χρεώνουν 0,2450 ημέρας και 0,1800 νύχτας.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 ώρα πριν, lions5669 είπε

Καλησπέρα σας,

Ολοκλήρωσα πριν από λίγο το αίτημα για αρχική ηλεκτροδότηση μέσω econtract της ΔΕΗ αλλά στο econtract (το αίτημα καταχωρήθηκε επιτυχώς) το πεδίο  προϊόν είναι κενό.

Επέλεξα το ΓΝ1 οικιακό. Το ερώτημα είναι πως μπορώ να επιβεβαιώσω ότι θα είναι το προϊόν που επέλεξα και δεν  μου βάλουν ότι να ναι;

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων

Τράβα σε κατάστημα να ξεμπερδέψεις σε 3 μέρες. 

Με την online αίτηση θα περιμένεις 2-3 μέρες μέχρι να σε πάρουν τηλέφωνο (να είσαι πάντα στη τσίτα να το σηκώσεις γιατί αν χάσεις τη κλήση άντε γεια). Μετά πάλι να περιμένεις να σου στείλουν έγγραφα, να κάνεις υπεύθυνες δηλώσεις ηλεκτρονικά κλπ. Θα φας το λιγότερο 10 μέρες έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Το γράφει στους όρους:

5. Ανανέωση Σύμβασης

5.1 Μετά το πέρας της αρχικής διάρκειας των δώδεκα (12) μηνών κατ’ εφαρμογή του Άρθρου 5 των Γενικών Όρων Σύμβασης Οικιακού Πελάτη ή Μη Οικιακού με ισχύ παροχής έως 25 kVA, η Σύμβαση θα ανανεώνεται αυτομάτως σε αορίστου χρόνου, θα εφαρμόζεται και θα ισχύειτο εκάστοτε ισχύον δημοσιευμένο τιμολόγιο ΔΕΗ myHome Enter, καθώς και οι δημοσιευμένοι Γενικοί Όροι και Ειδικοί όροι που ισχύουν για το προϊόν αυτό, με εξαίρεση την εφαρμογή τυχόν προωθητικών εκπτώσεων.

eidikoi-oroi_myhomeenter_202204_v1.pdf (dei.gr)

Πχ για κάποιον που το enter λήγει σήμερα, από αύριο θα τον χρεώνουν 0,2450 ημέρας και 0,1800 νύχτας.

Κοινώς την ήπιαμε 🤣, κατέβαζεις τον γενικό και ζεις ολιστική ζωή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Κοινώς την ήπιαμε 🤣, κατέβαζεις τον γενικό και ζεις ολιστική ζωή!

Ε τι περίμενες, η τιμή αυτή να δέσμευε μόνο τη ΔΕΗ για 12 μήνες και όχι εσένα? :)

Πάντως υπερβάλλεις, δεν είναι ανάγκη να κατεβάσεις τον γενικό, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον με συγκρατημένη κατανάλωση το Γ1 βγαίνει πιο φτηνά από ότι το enter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε τι περίμενες, η τιμή αυτή να δέσμευε μόνο τη ΔΕΗ για 12 μήνες και όχι εσένα? :)

Πάντως υπερβάλλεις, δεν είναι ανάγκη να κατεβάσεις τον γενικό, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον με συγκρατημένη κατανάλωση το Γ1 βγαίνει πιο φτηνά από ότι το enter.

Με 2,500 kwh τον χειμώνα λόγω θέρμανσης στο Γ1 θα έλεγε παραδώστε το νεφρό σας την τάδε του μηνός έκτος αν σταματήσει η ρήτρα αναπροσαρμογής, μπει πλαφόν σε κάθε πηγή ηλεκτρισμού, να καταργηθεί το χρηματιστήριο  ενέργειας και  είναι 0,10-0,11 η kwh οπότε αν λήξει θα μεταφερθώ εκεί αν δεν με συμφέρει το enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...