Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Μήπως τα 560 είναι κατανάλωση πριν το νέο συμβόλαιο και τα 163 με το νέο?

Αυτό ακριβώς είναι. Στον επόμενο λογαριασμό θα φανεί πιο ξεκάθαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, definitio είπε

Δε ξέρω τί ζητάς ακριβώς, αλλά σού παραθέτω το πίνακα χρεώσεων όπως εμφανίστηκε στο τελευταίο λογαριασμό (Online, 1ος με νέο συμβόλαιο) για συνολικά 797kwh κατά το διάστημα 9 Ιουν - 9 Αυγ.

...τώρα που το κοιτάζω, μού φαίνεται περίεργο το 560 * 0,11057€/kWh...

...η χρέωση, βάσει συμβολαίου, υποτίθεται πως είναι σταθερή, χωρίς κλιμάκια, στα 0,096€...από πού προέκυψε η παραπάνω κλίμακα;

797kwh.jpg.3923345ab316c2a6abb54bf0217b3d23.jpg

Σε ευχαριστώ για τον λογαριασμό που παρέθεσες. Το ΔΕΗ myHome Online έχει χρέωση ημέρας 0,096€ και νύχτας 0,076€. Ήθελα να μάθω αν εφαρμόζεται έκπτωση ΚΟΤ στη νυχτερινή κατανάλωση γιατί όσο και να ψάχνω ξεκάθαρη απάντηση δεν βρίσκω.
Δηλαδή 0,096-0,075=0.021‬ και 0,076-0,075=0.001. Μάλλον της παίρνει όλες ως ημέρας.
Ποιος ο λόγος να έχεις νυχτερινό μετρητή τότε αν έχεις ήδη ΚΟΤ; Θυμάσαι αν συνέβαινε και παλαιότερα αυτό με το απλό οικιακό που είχες;

Επίσης το άλλο παράδοξο είναι ότι δεν σου έχουν κάνει έκπτωση ΚΟΤ στο σύνολο της κατανάλωσής σου (797kwh) αλλά μόνο στα 723 που είναι η ημερήσια κατανάλωση.

ps: Έχει το home online Έκπτωση συνέπειας; Μάλλον είναι για την προηγούμενη περίοδο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τι γίνετε με τις νυχτερινές; Τις δίνει έκπτωση ΚΟΤ.

Υπάρχει CO2 στο online; Στις απορίες λέει ότι έχει.

Στα άλλα προγράμματα (εκτός Γ1Ν) έχει CO2; Στους άλλους παρόχους;

Επεξ/σία από vjshadow
προσθήκη link
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, windserf2020 είπε

Σε ευχαριστώ για τον λογαριασμό που παρέθεσες. Το ΔΕΗ myHome Online έχει χρέωση ημέρας 0,096€ και νύχτας 0,076€. Ήθελα να μάθω αν εφαρμόζεται έκπτωση ΚΟΤ στη νυχτερινή κατανάλωση γιατί όσο και να ψάχνω ξεκάθαρη απάντηση δεν βρίσκω.
Δηλαδή 0,096-0,075=0.021‬ και 0,076-0,075=0.001. Μάλλον της παίρνει όλες ως ημέρας.
Ποιος ο λόγος να έχεις νυχτερινό μετρητή τότε αν έχεις ήδη ΚΟΤ; Θυμάσαι αν συνέβαινε και παλαιότερα αυτό με το απλό οικιακό που είχες;

Επίσης το άλλο παράδοξο είναι ότι δεν σου έχουν κάνει έκπτωση ΚΟΤ στο σύνολο της κατανάλωσής σου (797kwh) αλλά μόνο στα 723 που είναι η ημερήσια κατανάλωση.

ps: Έχει το home online Έκπτωση συνέπειας; Μάλλον είναι για την προηγούμενη περίοδο ε;

Πρέπει όντως να είναι η διαφορά ανάμεσα στα δύο συμβόλαια, γιατί έχει δύο τιμές και για τη χρέωση νύχτας.

Μάλλον δεν εφαρμόζει το ΚΟΤ στις νυχτερινές καταναλώσεις...μέχρι και σε περσινούς λογαριασμούς που κοίταξα, μόνο για kwh ημέρας υπολογιζόταν ΚΟΤ, οπότε δεν είναι κάτι καινούριο.

Επειδή μπορεί να υπερβεί κάποιος (από λίγο έως αρκετά) τις καταναλώσεις ΚΟΤ, ώστε να χάσει τελείως την έκπτωση, ο νυχτερινός μετρητής αξιοποιείται.

Νομίζω κι άλλοι πάροχοι κάνουν το ίδιο...τουλάχιστον ένας εκ των ΕΛΤΑ/ Senergy/ ΕLIN νομίζω κάνει το ίδιο.

Ερώτηση:

Τα 20€ της εγγύησης από το προηγούμενο συμβόλαιο, αφού το νέο δεν έχει καμία εγγύηση, δεν επιστρέφονται παρά μόνο αν φύγεις από ΔΕΗ τελείως;

Επεξ/σία από definitio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vjshadow είπε

Τελικά τι γίνετε με τις νυχτερινές; Τις δίνει έκπτωση ΚΟΤ.

Υπάρχει CO2 στο online; Στις απορίες λέει ότι έχει.

Στα άλλα προγράμματα (εκτός Γ1Ν) έχει CO2; Στους άλλους παρόχους;

έχει καταργηθεί η ρήτρα CO2 ,

στα Γ1/ΓΝ1 μπήκε ρήτρα αναπροσαρμογής (~0,15 τελική με το 30% έκπτωση) ,

δεν ξέρω στο παλιό online (όχι το νέο) αν

1. εφαρμόστηκε ποτέ ρήτρα CO2

2. αν τώρα έχει ρήτρα αναπροσαρμογής προμήθειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, vjshadow είπε

Τελικά τι γίνετε με τις νυχτερινές; Τις δίνει έκπτωση ΚΟΤ.

Υπάρχει CO2 στο online; Στις απορίες λέει ότι έχει.

Στα άλλα προγράμματα (εκτός Γ1Ν) έχει CO2; Στους άλλους παρόχους;

Στη σελίδα παρουσίασης του προγράμματος, δηλώνεται ρητά ότι "δεν θα επιβαρύνεσαι με ρήτρα CO2".

Επίσης καμία σχετική αναφορά δεν υπάρχει στους όρους του προγράμματος.

Στην ίδια σελίδα, βέβαια, όπως επισημαίνεις, υπάρχει σύνδεσμος ("Απορίες") όπου αναφέρεται η ρήτρα CO2...πιθανολογώ είναι παλιός/μη ανανεωμένος σύνδεσμος, γιατί κ τα pdf που επισυνάπτουν συχνά αλλάζουν (στο link μπορεί ανά περιπτώσεις κάποιος να δει την έκδοση του εγγράφου πχ).

Εγώ κράτησα στιγμιότυπο/φωτογραφία της σελίδας, καλού κακού.

Σ' αυτό το λογαριασμό δεν έχει επιβληθεί τέτοια ρήτρα, ενώ στον αμέσως προηγούμενο (εκκαθαριστικός Φλεβάρη-Ιούνη 2021), με το παλιό πρόγραμμα αορίστου Γ1Ν, υπήρχε σχετική χρέωση.

Χρέωση CO2 192X0,00550 1 , 06
Χρέωση CO2 744X0,00764 5 , 68

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω Γ1Ν και κοίταζα το my Home enter+ για να αλλάξω....συμφέρει; είδα ότι το πάγιο είναι παραπάνω αν δεν κάνω λάθος αλλά η χρέωση στις kw είναι καλύτερη στην ημερήσια κατανάλωση + 6 μήνες 50% στο πάγιο(από 3 ευρώ 1,5 ευρώ),,,και 30 ευρώ στον 1ο λογαριασμό και τεχνική βοήθεια...έχει βάλει κάποιος να μου πει αν είδε διαφορά προς το καλύτερο με το my home enter+?

Επεξ/σία από lolman131991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αλλα εχω μπερδευτεί με τις εκπτώσεις και τις διαφορετικες χρεωσεις κιλοβατώρας. Τελικά ποιο απο τα 2 προγράμματα είναι πιο συμφέρον οικονομικά αν έχεις Γ1Ν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε απο το άλλο θέμα τα excel και κάνε σύγκριση . Βασικά 3 είναι online, enter & enter+

βγήκε και ένας λογαριασμός ΔΕΗ

~0,08 η προσαύξηση (σύνολο kw * 0,08) , καλό είναι να φύγετε άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

κατέβασε απο το άλλο θέμα τα excel και κάνε σύγκριση . Βασικά 3 είναι online, enter & enter+

βγήκε και ένας λογαριασμός ΔΕΗ

~0,08 η προσαύξηση (σύνολο kw * 0,08) , καλό είναι να φύγετε άμεσα

0.08 !

Τόσο πολύ ?

11 λεπτά πριν, korakios είπε

κατέβασε απο το άλλο θέμα τα excel και κάνε σύγκριση . Βασικά 3 είναι online, enter & enter+

βγήκε και ένας λογαριασμός ΔΕΗ

~0,08 η προσαύξηση (σύνολο kw * 0,08) , καλό είναι να φύγετε άμεσα

Εμένα, μου έβαλαν 0.0225.

Όχι, ότι είναι λίγο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Εμένα, μου έβαλαν 0.0225.

Όχι, ότι είναι λίγο !!

δώσε :

περίοδο κατανάλωσης

σύνολο kw

κόστος ρήτρας €

edit: συνέχεια εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/

 

Επεξ/σία από korakios
offtopic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2020 στις 1:04 ΜΜ, stathisgs800 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Πήγα σήμερα να πληρώσω το λογαριασμό της δεη από το site τους και είδα ένα καινούργιο πρόγραμμα δεη my home online με αρκετά προνόμια. Είμαι στο νοίκι αλλά θα κάτσω άλλα δυο χρόνια σίγουρα συμφέρει το προγραμματάκι το έχει ψάξει κανένας?

ποια ειναι τα προνόμια ?

για πες μας εσύ που τα ειδες και τα διάβασες ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...