Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

@spectaculator,

σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σου, περί υπέρβασης Αντιλαμβάνομαι ότι  αναφέρεσαι στην καλλιτεχνική φωτογραφία και στις πτυχές της , και εν μέρει συμφωνούμε....εν μέρει όμως.

Η κάθε φωτο , από τον οποιοδήποτε φωτογράφο, και με την οποιαδήποτε ετικέτα επάνω, τίτλο, η περιγραφή δεν αποτελεί από μόνη της γεννήτρια συναισθημάτων ....τα συναισθήματα προυπάρχουν μέσα μας. όπως μεγαλώνουμε .....ανάλογα με τις  συνθήκες ο καθένας μας γεμίζει τον δικό του συναισθηματικό ασκό.
Τώρα ποιο η ποια συναισθήματα θα σκαρφαλώσουν επάνω και θα πεταχτούν προς τα έξω  την στιγμή της ανάγνωσης μιας φωτο , αυτό το καθορίζουν οι συνειρμοί  που θα κάνει ο εγκέφαλος μας την συγκεκριμένη στιγμή.....τις περισσότερες φορές αυτή η διαδικασία δεν γίνεται αντιληπτή από εμάς ....δουλεύει όμως έτσι.
Άρα το να λέμε ότι η τάδε φωτο είναι πολύ όμορφη η πολύ βαρετή, βασικά αυτό που δεν λέμε είναι ότι η συγκεκριμένη φωτο μου ξύπνησε ομορφιά μέσα μου η βαρεμάρα αντίστοιχα.
Δλδ . το κέντρο βάρους της συναισθηματικής μας ευθύνης το έχουμε εμείς και δεν το αποθέτουμε σε μια φωτο.
Το είχα πει παλαιότερα το λέω και τώρα , και θα το λέω και στο μέλλον.
Οι φωτογραφίες δεν είναι συναισθηματικές γεννήτριες.....διεγέρτες είναι στον δικό μας συναισθηματικό ασκό.

Κατανοώ τις εικαστικές παρεμβάσεις , όταν η φωτο είναι στημένη( και κάπου υπάρχει ένας γνώμονας για καλλιτεχνική φωτογραφία), και ο φωτογράφος έχει όλη την άνεση να τις  χτίσει , όταν όμως μιλάμε για φωτογραφίες πανικού , πού η επαφή με το θέμα είναι μόνο μερικά δευτερόλεπτα ,τότε ενεργείς ενστικτωδώς και όποιος  φωτογραφικός κανόνας βγει πρώτος επάνω με αυτόν  φωτογραφίζεις.
Στη συγκεκριμένη φωτο, δούλεψα τον κανόνα των τρίτων,  θεωρώντας σαν θέμα δύο ανθρώπους  και δύο τετράποδα. και μοίρασα το θέμα στην μέση και τοποθετώντας το στο κάτω δεξιό τρίτο.
Ελπίζω να έγινε ορατό οτι άλλο πράγμα είναι το κατανοώ  και άλλο το αποδέχομαι....σε εμένα τουλάχιστον έχουν κάποια απόσταση μεταξύ τους.

Να σε ευχαριστήσω για μια ακόμα φορά για την συμετοχή σου διότι δόθηκε  έτσι η  ευκαιρία να  βγουν επανω πράγματα για την φωτογραφία, που ίσως βοηθήσουν και άλλους.

Η.Γ. Αν θέλεις ( θα το εκτιμούσα) ανέβασε κι εσύ κάποια φωτο δική σου, να δούμε κι εμείς δουλειά  σου.......1 φωτο=1000 λέξεις  
Για το υπομονή και επιμονή , συμφωνούμε

Πάντα η φωτογραφία ως μέσο επικοινωνίας είναι φορέας συναισθημάτων. Αυτό είναι απόλυτο, είναι τμήμα του τι είναι η φωτογραφία και σε όλες τις σχολές είναι το πρώτο που σου μαθαίνουν πέρα από το τεχνικό κομμάτι της. Ακόμα και οι λιτές, μέσω του negative space, υποκοινούν κάτι βαθύτερο στον θεατή. Και το μου αρέσει/δεν μου αρέσει έχει τη βάση του στα συναισθήματα που προκαλεί μια φωτογραφία. Το αδιάφορο σημαίνει ακριβώς τ' ότι δεν μου προξενεί τίποτα. Ακόμα και τα σκέτα χρώματα κάτω από ορισμένες καταστάσεις σου υποκοινούν κάποια συναισθήματα.

Αν θέλεις να δεις φωτογραφίες μου μπορείς να πας πίσω στο νήμα αυτό. Να μια όπου το eye contact κάνει το όλο παιχνίδι. Αν δεν υπήρχε, θα ήταν απλά μια φωτό ενός κοπρίτη του δρόμου:

spacer.png

Με αυτή κέρδισα μια Leica M4-P στον διαγωνισμό του Black and White του περασμένου Γενάρη. Τραβηγμένη με μια Nikon FM, Nikkor 45mm 2.8P, σε Ilford PanF 50 κι εμφανισμένη με σπιτικό FX-1.

Υ.Γ.: Κανείς γίνεται καλύτερος "διαβάζωντας" την κριτική που του ασκούν. Το να κρίνεις τον κριτή είναι άτοπο, ειδικά όταν αποζητάς την κρίση ή συμβουλές. Πάντα φιλικά.

10 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ναι , σκόπιμα δεν το ανέφερα , δεν θέλω να φεύγει προς άλλες κατευθύνσεις η κουβέντα , σίγουρα με τα σημερινά burst rates , οι 10.000 λήψεις δεν είναι μακρινό σενάριο , για την ιστορία όμως η F4s που διατηρώ είναι απολύτως ικανή να αδειάσει ένα 36αρι καρούλι εν ριπή οφθαλμού , όπως επίσης μία αλλαγμένη πλάτη με απόθεμα 750 στάσεων σε φίλμ είναι κι' αυτή κοντά στις 10.000 λήψεις .

   Είχε άλλα πράγματα στο μυαλό του ο Bresson όταν το έλεγε , οπότε ας μείνουμε στο ζήτημα μας , το οποίο έχει την ίδια ισχύ ασχέτως τεχνολογίας . 

Έχασες το νόημα. Υπάρχουν δυο πράγματα, η ποσότητα και η ποιότητα. Ας μην το παρατραβάμε σαν το "infinite monkey theorem". Απλά τα κλικς δεν θα σε κάνουν καλύτερο. Συμφωνώ απόλυτα και σήμερα με τον Bresson, καθώς και με το 36άρι φιλμ=2 καλές+34 μάπα, 32GB SD=2 καλές+6000 μάπα (click happy).

Αν υπάρχει πρόβλημα με την αρνητική κριτική, τότε δεν χρειάζεται να σχολιάσω τίποτα παραπάνω. Δεν χρειάζετε δα να χαλάσουμε και τις καρδιές μας για μερικά κλικ. Φιλικά όπως πάντα.

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Πάντα η φωτογραφία ως μέσο επικοινωνίας είναι φορέας συναισθημάτων. Αυτό είναι απόλυτο, είναι τμήμα του τι είναι η φωτογραφία και σε όλες τις σχολές είναι το πρώτο που σου μαθαίνουν πέρα από το τεχνικό κομμάτι της. Ακόμα και οι λιτές, μέσω του negative space, υποκοινούν κάτι βαθύτερο στον θεατή. Και το μου αρέσει/δεν μου αρέσει έχει τη βάση του στα συναισθήματα που προκαλεί μια φωτογραφία. Το αδιάφορο σημαίνει ακριβώς τ' ότι δεν μου προξενεί τίποτα. Ακόμα και τα σκέτα χρώματα κάτω από ορισμένες καταστάσεις σου υποκοινούν κάποια συναισθήματα.

Αν θέλεις να δεις φωτογραφίες μου μπορείς να πας πίσω στο νήμα αυτό. Να μια όπου το eye contact κάνει το όλο παιχνίδι. Αν δεν υπήρχε, θα ήταν απλά μια φωτό ενός κοπρίτη του δρόμου:

spacer.png

Με αυτή κέρδισα μια Leica M4-P στον διαγωνισμό του Black and White του περασμένου Γενάρη. Τραβηγμένη με μια Nikon FM, Nikkor 45mm 2.8P, σε Ilford PanF 50 κι εμφανισμένη με σπιτικό FX-1.

Υ.Γ.: Κανείς γίνεται καλύτερος "διαβάζωντας" την κριτική που του ασκούν. Το να κρίνεις τον κριτή είναι άτοπο, ειδικά όταν αποζητάς την κρίση ή συμβουλές. Πάντα φιλικά.

Έχασες το νόημα. Υπάρχουν δυο πράγματα, η ποσότητα και η ποιότητα. Ας μην το παρατραβάμε σαν το "infinite monkey theorem". Απλά τα κλικς δεν θα σε κάνουν καλύτερο. Συμφωνώ απόλυτα και σήμερα με τον Bresson, καθώς και με το 36άρι φιλμ=2 καλές+34 μάπα, 32GB SD=2 καλές+6000 μάπα (click happy).

Αν υπάρχει πρόβλημα με την αρνητική κριτική, τότε δεν χρειάζεται να σχολιάσω τίποτα παραπάνω. Δεν χρειάζετε δα να χαλάσουμε και τις καρδιές μας για μερικά κλικ. Φιλικά όπως πάντα.

    Η αναφορά μου στα 10.000 κλικ είχε το νόημα της συμφωνίας με τον φίλο @DVaderLa , στο ζήτημα του πόσο γρήγορα έρχονται με τα σημερινά τεχνικά δεδομένα και τίποτε άλλο .

    Δεν υπήρχε καμία διάθεση η σκέψη από μέρους μου , για τίποτε περισσότερο από αυτό που έγραψα .

   Είναι δική μου ευθύνη να το διευκρινίσω εκ νέου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω εδώ κάποια μικρά tutorials που έχω γράψει μήπως και φανούν χρήσιμα σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την αστροφωτογραφία τώρα το καλοκαίρι. 

How to photograph the milky way for beginners

How to stack milky way photos using Sequator

How to create star trails using Sequator

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετο

Επειδή εχω αναλάβει ενα eshop το οποίο βασίζετε στις φώτο (οι οποίες εχουν ενα συγκεκριμένο μέγεθος) για την ανάδειξη των προϊόντων, θα ηθελα να ρωτήσω πως και αν μπορώ εγω να σεταρω κάποια φωτογραφική μηχανή να τραβάει φώτο με πλάτος 600 και ύψος 800 ή αναλογικά πολλαπλάσιο, οχι πάντως μικρότερο, ο λογος ειναι να κερδίσω χρόνο γιατι ο όγκος ειναι πολύ μεγάλος, να μην τραβάω δηλαδη μια φωτο που θα θέλει περαιτέρω επεξεργασία στον υπολογιστή κλπ

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Χαιρετο

Επειδή εχω αναλάβει ενα eshop το οποίο βασίζετε στις φώτο (οι οποίες εχουν ενα συγκεκριμένο μέγεθος) για την ανάδειξη των προϊόντων, θα ηθελα να ρωτήσω πως και αν μπορώ εγω να σεταρω κάποια φωτογραφική μηχανή να τραβάει φώτο με πλάτος 600 και ύψος 800 ή αναλογικά πολλαπλάσιο, οχι πάντως μικρότερο, ο λογος ειναι να κερδίσω χρόνο γιατι ο όγκος ειναι πολύ μεγάλος, να μην τραβάω δηλαδη μια φωτο που θα θέλει περαιτέρω επεξεργασία στον υπολογιστή κλπ

Ευχαριστώ

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι με μια μηχανή με αισθητήρα micro 4/3 (βάζω μόνο mirrorless δηλαδή) άρα olympus ή panasonic,  σε κάθετο προσανατολισμό (για πορτραίτα δηλαδή) θα βγαίνουν απευθείας στην αναλογία που θες. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/7/2021 στις 4:13 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Χαιρετο

Επειδή εχω αναλάβει ενα eshop το οποίο βασίζετε στις φώτο (οι οποίες εχουν ενα συγκεκριμένο μέγεθος) για την ανάδειξη των προϊόντων, θα ηθελα να ρωτήσω πως και αν μπορώ εγω να σεταρω κάποια φωτογραφική μηχανή να τραβάει φώτο με πλάτος 600 και ύψος 800 ή αναλογικά πολλαπλάσιο, οχι πάντως μικρότερο, ο λογος ειναι να κερδίσω χρόνο γιατι ο όγκος ειναι πολύ μεγάλος, να μην τραβάω δηλαδη μια φωτο που θα θέλει περαιτέρω επεξεργασία στον υπολογιστή κλπ

Ευχαριστώ

To πρόβλημά σας λύνεται με ένα σκριπτ που θα κροπάρει αυτόματα τις φώτο αν το θέμα είναι κεντραρισμένο. Είναι εξαιρετικά εύκολο να το κάνετε μιας και πιθανότατα τις περνάτε ήδη ένα χέρι καθώς όλα τα προιόντα θέλουν ραφινάρισμα μετά τη λήψη εκτός και αν οι απαιτήσεις είναι εξαιρετικά χαμηλές.

 

Στις 15/7/2021 στις 6:43 ΜΜ, pifilos είπε

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι με μια μηχανή με αισθητήρα micro 4/3 (βάζω μόνο mirrorless δηλαδή) άρα olympus ή panasonic,  σε κάθετο προσανατολισμό (για πορτραίτα δηλαδή) θα βγαίνουν απευθείας στην αναλογία που θες. 

Δεν ισχύει ο παραπάνω ισχυρισμός αλλά και να ήταν έτσι πάλι θα ήθελε κροπάρισμα η φώτο μετά σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, psou είπε


 

Δεν ισχύει ο παραπάνω ισχυρισμός αλλά και να ήταν έτσι πάλι θα ήθελε κροπάρισμα η φώτο μετά σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας.

Οκ αλλά από περιέργεια γιατί δεν ισχύει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pifilos είπε

Οκ αλλά από περιέργεια γιατί δεν ισχύει ? 

Λάθος μου,! Ισχύει μιας και η αναλογία των διαστάσεων είναι η ίδια. Θα απαιτηθεί resize όμως σε λογισμικό διότι δεν είναι λογικό η αρχική λήψη να είναι 600χ800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, psou είπε

Λάθος μου,! Ισχύει μιας και η αναλογία των διαστάσεων είναι η ίδια. Θα απαιτηθεί resize όμως σε λογισμικό διότι δεν είναι λογικό η αρχική λήψη να είναι 600χ800.

Ναι απλά επειδή στο OP έλεγε  "φώτο με πλάτος 600 και ύψος 800 ή αναλογικά πολλαπλάσιο". Ωστόσο ναι για resize αναγκαστικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...