Προς το περιεχόμενο

μισθός νεου στην αγορά εργασιας


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Αυτό που λες είναι λίγο άκυρο, με την ίδια λογική θα έπρεπε όταν τελειώναμε την σχολή να έχουμε όλοι 5 χρόνια προυπηρεσία. όλοι από κάπου ξεκίνησαν και δεν νομίζω κάποιος που να είναι devops να κουβάλαγε καφέδες σαν πρώτη του δουλειά.

Γενικά υπάρχει πολύς κόσμος και ειδικά νέοι που τα βλέπουν όλα μαύρα.

Εγώ θα έλεγα να καθίσετε λίγο πίσω και να σκεφτείτε γιατί δουλεύετε. Μήπως η δουλειά είναι ένα μέρος από την καθημερινότητα μας που απλά δουλεύουμε για να είμαστε ανεξάρτητοι? ή μήπως η δουλειά υπάρχει και τίποτα άλλο στον κόσμο?? ούτε ποτά ούτε διακοπές ούτε ταξίδια ούτε χόμπυ τπτ μόνο δουλειά! και σαν να μην έφτανε αυτό στον ελεύθερο μου χρόνο να διαβάζω για πιστοποιήσεις που μου χρησιμεύουν που αλλου?? μα στην δουλειά φυσικα!!! 

Αυτή είναι η παγίδα που έχουν πέσει πολλά παιδιά ! Και συνέχεια κάνουν έναν αγώνα δρόμου με πιστοποιήσεις ,μεταπτυχιακά και δεν ξέρω και εγώ τι αλλό για να βρούν μια δουλειά με μικρό μισθό και να δουλεύουν και υπερωρίες. Αξίζει τελικά ?

Για αυτό λέω πρέπει να έχεις άλλο mindset αλλα μερικοί δεν καταλαβαίνουν τι εννοώ

Δεν ειναι το θεμα να εχεις διαφορετικο mindset, αλλα πλουσιο μπαμπα να σε ταιζει και να στα παρεχει ολα μεχρι τα 30 σου οσο εσυ και καλα σπουδαζεις. Γιατι αν δεν ειχες απο καπου να παρασιτεις ολα αυτα τα χρονια θα ειχες στρωσει κωλο και θα δουλευες απο τα 18 σου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Αυτό που λες είναι λίγο άκυρο, με την ίδια λογική θα έπρεπε όταν τελειώναμε την σχολή να έχουμε όλοι 5 χρόνια προυπηρεσία. όλοι από κάπου ξεκίνησαν και δεν νομίζω κάποιος που να είναι devops να κουβάλαγε καφέδες σαν πρώτη του δουλειά.

Γενικά υπάρχει πολύς κόσμος και ειδικά νέοι που τα βλέπουν όλα μαύρα.

Εγώ θα έλεγα να καθίσετε λίγο πίσω και να σκεφτείτε γιατί δουλεύετε. Μήπως η δουλειά είναι ένα μέρος από την καθημερινότητα μας που απλά δουλεύουμε για να είμαστε ανεξάρτητοι? ή μήπως η δουλειά υπάρχει και τίποτα άλλο στον κόσμο?? ούτε ποτά ούτε διακοπές ούτε ταξίδια ούτε χόμπυ τπτ μόνο δουλειά! και σαν να μην έφτανε αυτό στον ελεύθερο μου χρόνο να διαβάζω για πιστοποιήσεις που μου χρησιμεύουν που αλλου?? μα στην δουλειά φυσικα!!! 

Αυτή είναι η παγίδα που έχουν πέσει πολλά παιδιά ! Και συνέχεια κάνουν έναν αγώνα δρόμου με πιστοποιήσεις ,μεταπτυχιακά και δεν ξέρω και εγώ τι αλλό για να βρούν μια δουλειά με μικρό μισθό και να δουλεύουν και υπερωρίες. Αξίζει τελικά ?

Για αυτό λέω πρέπει να έχεις άλλο mindset αλλα μερικοί δεν καταλαβαίνουν τι εννοώ

Η ερώτηση είναι μία.... (αν και την απάντηση την ξέρω, ξέρεις πόσα χρόνια χρειάζονται για να φτάσεις σε αυτό το σημείο;)

 

Θεωρείς τον εαυτό σου Devops με GUI;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ptwma είπε

Η ερώτηση είναι μία.... (αν και την απάντηση την ξέρω, ξέρεις πόσα χρόνια χρειάζονται για να φτάσεις σε αυτό το σημείο;)

Θεωρείς τον εαυτό σου Devops με GUI;

Απάντηση : ΝΑΙ ! 

Δεν χρειάζεται όλος ο κόσμος που δουλεύει στο ΙΤ να προγραμματίζει να είσαι σίγουρος για αυτό.

Σε 10 χρόνια η ζήτηση για προγραμματιστές θα πέσει πολύ απότομα και πολλοί θα βρεθούν προ εκπλήξεως έχω να σου πω.

Πλέον μπαίνουμε σε μια εποχή αυτοματισμού με gui και απλά το μόνο που πρέπει να ξέρεις είναι που θα κάνεις κλικ με το ποντίκι.

Να δώσω ένα παράδειγμα με τον τηλέγραφο πριν 100 χρόνια. 

Τότε για στείλει κάποιος ένα μήνυμα με τηλέγραφο απαιτούνταν να έχεις τεχνικές γνώσεις και φυσικά δεν τις είχαν όλοι και υπήρχαν εξειδικευμένα άτομα που το έκαναν αυτό ως δουλειά!

Ο κόσμος  γύρω εξελίσσεται κοιτάξτε γύρω σας, πριν 10-15 χρόνια αν ήσουν network engineer τους ψάρωνες όλους τώρα σε θεωρούν κάτι σαν υδραυλικό (με την έννοια ότι η δουλειά σου κατα 90% θα είναι να φτιάξεις κάτι για να κάνουν οι υπόλοιποι την δουλειά τους) και φυσικά έχει απαξιωθεί τελείως σαν επάγγελμα.

 

 

Επεξ/σία από leontas3
λαθος ορθογραφια
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν μπορω πραγματικα με εχεις κάνει να απορώ για το τι υπάρχει γύρω μου απο άτομα σαν και σένα.

εχω λιώσει με τις απόψεις σου !!!!

ουτε καν μπαινω στον κοπο να κανω τα quotes , απο που και να το πιασεις.............

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Σε 10 χρόνια η ζήτηση για προγραμματιστές θα πέσει πολύ απότομα και πολλοί θα βρεθούν προ εκπλήξεως έχω να σου πω.

Ο κόσμος  γύρω εξελίσσεται κοιτάξτε γύρω σας, πριν 10-15 χρόνια αν ήσουν network engineer τους ψάρωνες όλους τώρα σε θεωρούν κάτι σαν υδραυλικό

Αυτά που γράφεις είναι αποτέλεσμα της εργασιακής σου εμπειρίας; Λυπάμαι που θα ακούσω κακός, αλλά με αυτά τα μυαλά θα βρεθείς προ εκπλήξεων όταν έρθει η ώρα με το καλό να βρεις μια δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Ο κόσμος γύρω εξελίσσεται κοιτάξτε γύρω σας, πριν 10-15 χρόνια αν ήσουν network engineer τους ψάρωνες όλους τώρα σε θεωρούν κάτι σαν υδραυλικό (με την έννοια ότι η δουλειά σου κατα 90% θα είναι να φτιάξεις κάτι για να κάνουν οι υπόλοιποι την δουλειά τους) και φυσικά έχει απαξιωθεί τελείως σαν επάγγελμα.

εχει απαξιωθεί το network; που φτυνουν αιμα για Cisco Certifications; που ειναι το backbone όλου του IT; εσυ πως συνδεεσε και γραφεις εδω τα απίστευτα; με τηλέγραφο η με TCP/IP πακέτα;

τελικά δεν άντεξα, έκανα quote :D 

θα με πεθάνει σήμερα δαύτος 👽

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, great είπε

εχει απαξιωθεί το network; που φτυνουν αιμα για Cisco Certifications; που ειναι το backbone όλου του IT; εσυ πως συνδεεσε και γραφεις εδω τα απίστευτα; με τηλέγραφο η με TCP/IP πακέτα;

τελικά δεν άντεξα, έκανα quote :D 

θα με πεθάνει σήμερα δαύτος 👽

Και εσύ από pc γράφεις στο ινσόμνια αλλά δεν νομίζω να ονειρεύεσαι να φτιάχνεις pc όπως κάνουν στην κίνα σωστά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια ρε αδερφέ, μιας και πας για DevOps (με GUI βέβαια), έχεις κάποια προηγούμενη εμπειρία με κάποια γλώσσα προγραμματισμού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TS καλο παιδι φαινεσαι, αλλα θα σε φαει ο νομος της προσφορας και ζητησης. Λογω μεγαλης ανεργιας, υπαρχουν πολλα παιδια εκει εξω με πολλα προσοντα που ειναι ετοιμα να δουλεψουν με χαμηλους μισθους. Οποτε συγκριτικα με αυτους υστερεις και αποκλειεται να δεις περισσοτερα χρηματα απο αυτους και πολυ πιθανο να δυσκολευτεις να βρεις και οποιαδηποτε δουλεια στο IT. 

Οταν ψαχνεις για δουλεια (το λεω για ολους οχι μονο για εσενα) το πρωτο που πρεπει να κοιτας ειναι ο ανταγωνισμος και οχι οι εταιριες και οι ρολοι που προσφερονται, που αυτες τις μαθαινεις σε 5 λεπτα απο το google, glassdoor, linkedin, kariera, κλπ

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2020 στις 4:56 ΜΜ, leontas3 είπε

Δεν εχω γραψει ποτε στη ζωη μου κωδικα και ουτε θελω να γραψω αλλιως θα πηγαινα για developer.. αλλα από ότι ξερω οι devops δουλευουν σε πλατφορμες που εχουν gui δεν γραφουν ολοι οι devops κωδικα.

Τώρα το διάβασα αυτό... Φίλε μου καλή τύχη στην αναζήτηση εργασίας. Φιλική συμβουλή επειδή η αγορά είναι μικρή και πολύ εύκολα αποκτάς είτε καλή είτε άσχημη φημη, πρόσεξε αυτά που γράφεις μην τα πεις σε κανένα interview...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ier506 είπε

Τώρα το διάβασα αυτό... Φίλε μου καλή τύχη στην αναζήτηση εργασίας. Φιλική συμβουλή επειδή η αγορά είναι μικρή και πολύ εύκολα αποκτάς είτε καλή είτε άσχημη φημη, πρόσεξε αυτά που γράφεις μην τα πεις σε κανένα interview...

Τι του λες τώρα; Ο τύπος θα σκάσει μύτη σε εταιρεία με 1000 instance και θα ξεκινήσει να κάνει κλικ με το ποντίκι..... θα έχει περάσει τη νέα Version μέχρι τα Χριστούγεννα .......

Για αυτό λέω και οι καφέδες δενκακοί αν δε σκαμπάζεις. Έχει τόσα επαγγέλματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Εγώ θα έλεγα να καθίσετε λίγο πίσω και να σκεφτείτε γιατί δουλεύετε. Μήπως η δουλειά είναι ένα μέρος από την καθημερινότητα μας που απλά δουλεύουμε για να είμαστε ανεξάρτητοι? ή μήπως η δουλειά υπάρχει και τίποτα άλλο στον κόσμο?? ούτε ποτά ούτε διακοπές ούτε ταξίδια ούτε χόμπυ τπτ μόνο δουλειά! και σαν να μην έφτανε αυτό στον ελεύθερο μου χρόνο να διαβάζω για πιστοποιήσεις που μου χρησιμεύουν που αλλου?? μα στην δουλειά φυσικα!!! 

Αυτή είναι η παγίδα που έχουν πέσει πολλά παιδιά ! Και συνέχεια κάνουν έναν αγώνα δρόμου με πιστοποιήσεις ,μεταπτυχιακά και δεν ξέρω και εγώ τι αλλό για να βρούν μια δουλειά με μικρό μισθό και να δουλεύουν και υπερωρίες. Αξίζει τελικά ?

Δεν αξίζει. Συμφωνώ. Ιδανικά... ο ελεύθερος δημιουργικός/ψυχαγωγικός χρόνος θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον ισάξιος (αν όχι περισσότερος) με αυτόν της εργασίας.

38 λεπτά πριν, geiasass είπε

Δεν ειναι το θεμα να εχεις διαφορετικο mindset, αλλα πλουσιο μπαμπα να σε ταιζει και να στα παρεχει ολα μεχρι τα 30 σου οσο εσυ και καλα σπουδαζεις. Γιατι αν δεν ειχες απο καπου να παρασιτεις ολα αυτα τα χρονια θα ειχες στρωσει κωλο και θα δουλευες απο τα 18 σου.

Προφανώς αν δεν είχε την οικονομική δυνατότητα δε θα τον έπαιρνε να είναι τουρίστας 8-10 χρόνια. Στα παραπάνω όμως πού έχει άδικο;

Πάντως και άλλοι σπουδάζουν (ή έχουν σπουδάσει) με τα λεφτά των μπαμπάδων τους μέχρι τα 32 (4 χρόνια προπτυχιακό + 2 μεταπτυχιακό + 3,4 διδακτορικό +1,2 χρόνια στρατό) και τελικά καταλήγουν να εργάζονται σε αντικείμενο άσχετο με αυτό των σπουδών τους. Φυσικά αρκετοί εξ' αυτών δουλεύουν παράλληλα για να τα φέρουν βόλτα, αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Στο τέλος τέλος  ακριβώς ίδια περίπτωση μου φαίνεται. Τουλάχιστον αυτός πέρασε καλά, θα έχει γεμίσει τις μπαταρίες του και τώρα θα έχει όρεξη για εργασία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

wordpress φτιάχνει και η γειτόνισσα 

Δεν αντιλέγω, αλλά 99 στα 100 websites δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ΜΗΝ είναι στημένα σε Wordpress. Με το WP θα βγάλεις decent χρήματα με την ποσότητα, και σε αυτό είναι άψογο και γι'αυτό έχει τόση επιτυχία. 

Μπορεί να το σνομπάρει κάποιος που είναι developer, αλλά πολύ κακώς κατά την άποψη μου. Πρέπει να κρίνουμε μία τεχνολογία με βάση τη ΛΥΣΗ που προσφέρει στο κοινό που απευθύνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...