Προς το περιεχόμενο

μισθός νεου στην αγορά εργασιας


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leontas3 είπε

 

Παιδιά δεν λέω κάτι παράλογο ειλικρινά το μόνο που λέω είναι ότι μέχρι τώρα είχα άλλες προτεραιότητες, από του χρόνου νομίζω ήρθε ο καιρός να δουλέψω

Κατι για 17κ το χρονο καθαρα ειπες, νταξει πιστευω μπορεις και λιγο παραπανω, σε καθε περιπτωση μη βιαστεις.  Λαου λαου. Με πτυχιο ΤΕΙ στα 30φευγα ως σκιλλσετ, εχει χωρο η αγορα εργασιας, περασε κι η κριση, ειδες και στο σαιτ να λεει οτι στην Αθηνα πληρωνονται 65κ οι sys admins, οποτε μην ανησυχεις για τιποτε, ολα θα πανε καλα, πιασμενο τον εχεις το παπα απο τα φρυδια.

 

 

1 ώρα πριν, leontas3 είπε

Τι πιστοποίηση?? Ακόμα δεν τελείωσα την σχολή και θα πάω για πιστοποίηση ,θα κάτσω να διαβάσω κ αλλό? ώπα κάπου ρε παιδιά ! όταν τελειώσω θέλω να μην δω βιβλίο για 5 χρόνια! 

 

Εντωμεταξυ σου χει παρει 12 χρονια να τελειωσεις ενα ΤΕΙ κι ακομα δε το εχεις τελειωσει, ε ναι με τοσο διαβασμα κι εγω στη θεση σου οχι βιβλιο, αλλα ουτε γραμματοσειρα δε θα θελα να ξαναδω για την υπολοιπη ζωη μου. Τα λες και δε σε καταλαβαινουν φιλε μου. Μια δουλιτσα με 20.000 καθαρα συν μπονους συν επιδοματα και γραφειο (γιατι για δουλεια γραφειου μιλαμε μονο) να παταω οταν εχω ορεξη, οχι 5νθημερα και βλακειες σαν τις βαρβαροτητες που ειχατε στο ΤΕΙ. Ασε που παιρνανε και παρουσιες στα εργαστηρια.

 

ΥΓ. Οντως πολλες οι πιθανοτητες να τρολλαρει, αλλα επειδη εχω δει στη ζωη μου μπολικα CV κι επειδη εχω συμμετασχει και σε interviews απο την πλευρα του εργοδοτη, δεν μου φαινεται και τοσο απιθανο να τα λεει σοβαροτατα. Κυκλοφορει εξω οτι φυντανι μπορειτε να φανταστειτε, και δυστυχως -για τους εαυτους τους- δεν τρολλαρουνε καθολου...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ειλικρινά σας μιλάω δεν έχετε ξανακούσει για 30 χρονών φοιτητές? είμαστε μια παρέα 7-8 άτομα συνομήλικοι στη σχολή μου .Που να σας έλεγα δλδ ότι τον σεπτέμβρη κλείνω τα 31...

Πέρα από την πλάκα έχω διαβάσει αρκετές από τις απαντήσεις σας, ξέρω πως οι περισσότεροι τα βρίσκουν δύσκολα στην αγορά εργασίας αλλά θεωρώ πολύ σημαντικό να έχεις και το σωστό Mindset.

Και η αλήθεια είναι πως ένας λόγος που έχουν πέσει οι μισθοί στην ελλάδα είναι ότι ο άλλος θα πάει να δουλέψει με ότι και να του δώσουν.Αν κρατάγαμε λίγο επίπεδο τουλάχιστον στον κλάδο της πληροφορικής κανείς δεν θα έπαιρνε κάτω απο 1300 ευρω τον μήνα. Σας φαίνονται πολλά? στην πραγματικότητα όμως δεν είναι.

Πήγαινε σουπερμαρκετ για ψώνια θα δώσεις ενα 60άρι μινιμουμ, βγές έξω ενα σάββατο το λιγότερο να χαλάσεις 40 ευρώ.  Μην αρχίσω να λέω αν θέλει κάποιος να έχει μια συνδρομή crossfit  (50 ευρώ/μήνα) ή να θέλει να κάνει το χομπυ του.

Και δεν λέω να κάνεις glamour ζωή η μήπως σας φαίνεται glamour το να πηγαίνει κανείς γυμναστήριο και να βγαίνει τα σκ έξω για ποτάκι??? 

 

Επεξ/σία από leontas3
λαθος ορθογραφια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιώνιος φοιτητής, δεν απάντησες καν στην ερώτηση αν πήγες στρατό ή θα πας στα 32 σου, με τσέπες άλλων έκανες διακοπές μύκονοοοοοοο και θες να σε προσλάβουν με 1500€ ως πρώτη δουλειά και να μην διαβάζεις κιόλας πάνω στο αντικείμενό σου...

οκκκκκκ😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μαλλον με τους συνομηλικους σας εφαγε το PRO Εvolution και οι θεωριες για μια καλυτερη αγορα εργασιας, δεν εξηγειται αλλιως!! :) 

Καλο το bullet του Mindset, θα το χρησιμοποιησω στην επομενη συνεντευξη μου ..διαδωστε παιδια οτι το Mindset απο στομα σε στομα θα μας δωσει αυξηση σιγα σιγα :)

Φιλε μου για γκλαμουρ λαιφ ερωτησεις μπηκες σε λαθος ποστ να ρωτησεις, εσυ θα μας πεις που εκανες 5χρονια μπακ του μπακ στη Μυκονο! (ακου λεει για ποτακι:) )

Πλακα πλακα, εχεις τσεκαρει για IT στη Μυκονο? Εκει ειμαι σιγουρος εχουν το αντιστοιχο Mindset..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bbbb είπε

Αιώνιος φοιτητής, δεν απάντησες καν στην ερώτηση αν πήγες στρατό ή θα πας στα 32 σου, με τσέπες άλλων έκανες διακοπές μύκονοοοοοοο και θες να σε προσλάβουν με 1500€ ως πρώτη δουλειά και να μην διαβάζεις κιόλας πάνω στο αντικείμενό σου...

οκκκκκκ😂

Έχω πάει στρατό εννοείτε, ναυτικό κιόλας σκαραμαγκά-πόρο-βοτανικό. Είπαμε 31 χρονών θα γίνω δεν θα είχα πάει στρατο?

Και δεν ζήτησα 1500 ευρώ με την πρώτη αλλά αντικειμενικά με την πρώτη αύξηση εκεί περιμένω να φτάσω.

Αντικειμενικά τώρα θεωρεί κάποιος ότι μια μεγάλη εταιρεία έχει πρόβλημα να δώσει 300-400 ευρώ παραπάνω ? Για αυτές τις εταιρείες αυτά τα ποσά είναι φασόλια , απλά υπάρχει πολύ αρνητικότητα και δεν τολμάει (?) κανεις να ζητησει τόσα μέσα στον πρώτο χρόνο δουλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Έχω πάει στρατό εννοείτε, ναυτικό κιόλας σκαραμαγκά-πόρο-βοτανικό. Είπαμε 31 χρονών θα γίνω δεν θα είχα πάει στρατο?

Και δεν ζήτησα 1500 ευρώ με την πρώτη αλλά αντικειμενικά με την πρώτη αύξηση εκεί περιμένω να φτάσω.

Αντικειμενικά τώρα θεωρεί κάποιος ότι μια μεγάλη εταιρεία έχει πρόβλημα να δώσει 300-400 ευρώ παραπάνω ? Για αυτές τις εταιρείες αυτά τα ποσά είναι φασόλια , απλά υπάρχει πολύ αρνητικότητα και δεν τολμάει (?) κανεις να ζητησει τόσα μέσα στον πρώτο χρόνο δουλειας

Καλά έκανες φουλ παραμεθόριο στο στρατό 😁 Δεν είναι θέμα αρνητικότητας για εσένα το να μην δουλέψεις 1 μήνα μπορεί να μην σου είναι τίποτα,άλλοι συντηρούν οικογένειες,άλλοι μένουν μόνοι τους,έχουνε ενοίκια υποχρεώσεις,εσύ τι ακριβώς έχεις από όλα τα παραπάνω ? Σταμάτα να τρολλάρεις 31 χρονών γαϊδούρι και σε συντηρούν οι γονείς σου,μου θες και crossfit και Σ/Κ ποτάρες,ήμαρτον ρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Έχω πάει στρατό εννοείτε, ναυτικό κιόλας σκαραμαγκά-πόρο-βοτανικό. Είπαμε 31 χρονών θα γίνω δεν θα είχα πάει στρατο?

Και δεν ζήτησα 1500 ευρώ με την πρώτη αλλά αντικειμενικά με την πρώτη αύξηση εκεί περιμένω να φτάσω.

Αντικειμενικά τώρα θεωρεί κάποιος ότι μια μεγάλη εταιρεία έχει πρόβλημα να δώσει 300-400 ευρώ παραπάνω ? Για αυτές τις εταιρείες αυτά τα ποσά είναι φασόλια , απλά υπάρχει πολύ αρνητικότητα και δεν τολμάει (?) κανεις να ζητησει τόσα μέσα στον πρώτο χρόνο δουλειας

Αντικειμενικά λες βλακείες .

 

 

Ξερω ότι θα δεχτώ ποινή για αυτό αλλά έλεος με αυτά που διαβάζουμε!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Αντικειμενικά λες βλακείες .

Ξερω ότι θα δεχτώ ποινή για αυτό αλλά έλεος με αυτά που διαβάζουμε!!!

Οκ μπορείς όμως να μου εξηγήσεις σε πιο σημείο διαφωνείς? 

Το καταλαβαίνετε ότι μερικές εταιρείες μέσα στην ''κρίση'' βγάζουν περισσότερα απο πριν ετσι? Και σαν να μην έφτανε αυτό με την δικαιολογία της κρίσης έχουν κατεβάσει τους μισθούς και κανείς δεν διαμαρτύρεται? 

Η θέλετε να μου πείτε δηλαδή ότι πριν την ''κρίση'' δεν υπήρχαν τέτοιοι μισθοί σε τέτοιες ηλικίες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Οκ μπορείς όμως να μου εξηγήσεις σε πιο σημείο διαφωνείς? 

Το καταλαβαίνετε ότι μερικές εταιρείες μέσα στην ''κρίση'' βγάζουν περισσότερα απο πριν ετσι? Και σαν να μην έφτανε αυτό με την δικαιολογία της κρίσης έχουν κατεβάσει τους μισθούς και κανείς δεν διαμαρτύρεται? 

Η θέλετε να μου πείτε δηλαδή ότι πριν την ''κρίση'' δεν υπήρχαν τέτοιοι μισθοί σε τέτοιες ηλικίες ??

Ακόμα δεν έχεις πάρει το πτυχίο σου ,δεν έχεις ιδέα απο εργασία  αλλά έχεις και γνώμη  για τα κέρδη  και ότι σαν συνέταιρος θα πρέπει να τα μοιραστούν μαζί σου γιατί ........ είσαι εσύ. 

Προσγειώσου απο μονος σου γιατί όταν θα σε προσγειώσει η πραγματικότητα δεν θα είναι όμορφο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Leuteris80 είπε

Τι πιστοποίηση?? Ακόμα δεν τελείωσα την σχολή και θα πάω για πιστοποίηση ,θα κάτσω να διαβάσω κ αλλό? ώπα κάπου ρε παιδιά ! όταν τελειώσω θέλω να μην δω βιβλίο για 5 χρόνια! 

Μπήκα στο ΕΜΠ στα 18 και το τελείωσα στα 23.... Ένα χρόνο στρατό και 4 χρόνια μεταπτυχιακά....

Από τα 28 έως τα 40 μου διαβάζω ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ από ότι διαβαζα σα φοιτητής !!!

Τι να πω και εγώ που στα 52 πρέπει να παίρνω τουλάχιστον 10 πιστοποιήσεις τον χρόνο......

 

Πάντως TS μπράβο σου. Αφού κατάφερες να τρολαρεις τόσο κόσμο. Ιδικά μετά το τελευταίο δου ποστ, σου βγαζω το καπέλο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σε ρωτησουν τι ειναι το devops που θες να ασχοληθεις πες τους δεν εχω το Mindset να απαντήσω.

Ακου ποτάκια το ΣΚ, οχι σαββατο, ΣΚ. Εδω λιωνει ο αλλος στο netflix γιατι δεν εχει το κουραγιο να σηκωθει απο τον καναπε απο τις δυο οθονεσ στο γραφειο (χωρίς επιδομα, το εχεις καταλάβει αυτο πλεον ετσι;)......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το μόνο που θα βρεθείς να κάνεις σε Devops είναι να τραβάς καλώδια στην καλύτερη με αυτά που ξέρεις. Στη χειρότερη παίζει να αυτοματοποιήσεις τον τρόπο που κουβαλάς τους καφέδες στο Μικέλ. Φιλικά πάντα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ptwma είπε

Φίλε το μόνο που θα βρεθείς να κάνεις σε Devops είναι να τραβάς καλώδια στην καλύτερη με αυτά που ξέρεις. Στη χειρότερη παίζει να αυτοματοποιήσεις τον τρόπο που κουβαλάς τους καφέδες στο Μικέλ. Φιλικά πάντα.

Αυτό που λες είναι λίγο άκυρο, με την ίδια λογική θα έπρεπε όταν τελειώναμε την σχολή να έχουμε όλοι 5 χρόνια προυπηρεσία. όλοι από κάπου ξεκίνησαν και δεν νομίζω κάποιος που να είναι devops να κουβάλαγε καφέδες σαν πρώτη του δουλειά.

Γενικά υπάρχει πολύς κόσμος και ειδικά νέοι που τα βλέπουν όλα μαύρα.

Εγώ θα έλεγα να καθίσετε λίγο πίσω και να σκεφτείτε γιατί δουλεύετε. Μήπως η δουλειά είναι ένα μέρος από την καθημερινότητα μας που απλά δουλεύουμε για να είμαστε ανεξάρτητοι? ή μήπως η δουλειά υπάρχει και τίποτα άλλο στον κόσμο?? ούτε ποτά ούτε διακοπές ούτε ταξίδια ούτε χόμπυ τπτ μόνο δουλειά! και σαν να μην έφτανε αυτό στον ελεύθερο μου χρόνο να διαβάζω για πιστοποιήσεις που μου χρησιμεύουν που αλλου?? μα στην δουλειά φυσικα!!! 

Αυτή είναι η παγίδα που έχουν πέσει πολλά παιδιά ! Και συνέχεια κάνουν έναν αγώνα δρόμου με πιστοποιήσεις ,μεταπτυχιακά και δεν ξέρω και εγώ τι αλλό για να βρούν μια δουλειά με μικρό μισθό και να δουλεύουν και υπερωρίες. Αξίζει τελικά ?

Για αυτό λέω πρέπει να έχεις άλλο mindset αλλα μερικοί δεν καταλαβαίνουν τι εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Και δεν ζήτησα 1500 ευρώ με την πρώτη αλλά αντικειμενικά με την πρώτη αύξηση εκεί περιμένω να φτάσω.

Αντικειμενικά τώρα θεωρεί κάποιος ότι μια μεγάλη εταιρεία έχει πρόβλημα να δώσει 300-400 ευρώ παραπάνω?

Αρνούμαι να πιστέψω ότι αυτά τα γράφεις σοβαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...