Προς το περιεχόμενο

μισθός νεου στην αγορά εργασιας


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, leontas3 είπε

όντως τώρα? 17Κ θα είναι ο πρώτος μισθός μου? OMG!! άστο θα πάω προς devops καλύτερα, έχει περάσει η μπογιά των system και newtork administrator από ότι έχω καταλάβει.

Παιδιά γενικά τώρα δεν είναι όλη η ζωή δουλειά δουλειά δουλειά, κάποιοι μπορεί να έχουμε και άλλα ενδιαφέροντα

 

32 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Τι πιστοποίηση?? Ακόμα δεν τελείωσα την σχολή και θα πάω για πιστοποίηση ,θα κάτσω να διαβάσω κ αλλό? ώπα κάπου ρε παιδιά ! όταν τελειώσω θέλω να μην δω βιβλίο για 5 χρόνια! 

βιβλίο δεν θα βλέπεις όπως και να έχει, η devops δεν διαβάζουν, ειναι special ops του στρατού.

τι λέει το άτομο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

φτάνει, 8 σελίδες εδω και 3 στο άλλο με τον κλέφτη.

αλλα ναι να κλειδώσουμε θέματα πιο ενδιαφέρονται με σωστό γράψιμο, επειδή βγήκαν εκτός θέματος (όπως τα πάντα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

16 λεπτά πριν, leontas3 είπε

όντως τώρα? 17Κ θα είναι ο πρώτος μισθός μου? OMG!! άστο θα πάω προς devops καλύτερα, έχει περάσει η μπογιά των system και newtork administrator από ότι έχω καταλάβει.

Παιδιά γενικά τώρα δεν είναι όλη η ζωή δουλειά δουλειά δουλειά, κάποιοι μπορεί να έχουμε και άλλα ενδιαφέροντα

Ενώ εμείς λέμε , αφού δεν έχουμε αλλά ενδιαφέροντα όπως ο ts , δεν πάμε για δουλειά καλύτερα??? 

Πόσο τρολαρισμα μπορεί να αντέξει κάποιος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Τι πιστοποίηση?? Ακόμα δεν τελείωσα την σχολή και θα πάω για πιστοποίηση ,θα κάτσω να διαβάσω κ αλλό? ώπα κάπου ρε παιδιά ! όταν τελειώσω θέλω να μην δω βιβλίο για 5 χρόνια! 

Είπαμε δεν θέλω να γίνω καριερίστας και Manager από τώρα μπορώ να τα κάνω αυτά αργότερα. Υπάρχουν πολλοί που το όνειρο τους είναι να ανελιχθούν σε μια εταιρεία και να φτάσουν ψηλά από πολύ νωρίς... Εγώ δεν είμαι από αυτούς, προτιμώ να έχω την δουλειά μου και 3 το μεσημέρι να είμαι σπίτι μου.

ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ!!!!!!πραγματικα η περιπτωση σου ειναι κλινικη..........αλλα ρε μπαγασα εαν μας τρολαρεις χαλαλι σου οι 10 σελίδες!!!!!

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bill987 είπε

Ενώ εμείς λέμε , αφού δεν έχουμε αλλά ενδιαφέροντα όπως ο ts , δεν πάμε για δουλειά καλύτερα??? 

Πόσο τρολαρισμα μπορεί να αντέξει κάποιος???

Εδώ ο άλλος έλεγε πως στα 30 του ήταν Manager και είχε ξεκινήσει δουλεία από τα 23 !!! 

Αν εσένα σου άρεσουν τα ταξίδια και το windsurfing τα καλοκαίρια θα δούλευες από τα 23 ??? 

Παιδιά δεν λέω κάτι παράλογο ειλικρινά το μόνο που λέω είναι ότι μέχρι τώρα είχα άλλες προτεραιότητες, από του χρόνου νομίζω ήρθε ο καιρός να δουλέψω

Επεξ/σία από leontas3
λαθος ορθογραφια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leontas3 είπε

Καταρχήν δεν είπα ότι νιώθω περήφανος η κάτι τέτοιο, απλά δεν βρίσκω τον λόγο να πάω να πιάσω δουλειά στα 20 μου απο την στιγμή που όλη μου την ζωή θα δουλεύω .thats all. 

Τα φοιτητικά χρόνια δεν θα ξαναέρθουν ποτέ , δουλειά όμως θα έχεις μέχρι τα 65 σου.

Φιλε μου δεν εχει να κανει με περηφανια αυτο που μας περιγραφεις και θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι το επιχειρημα για τη διαρκεια εργασιας των ανθρωπων ειναι τουλαχιστον ατυχες. Οπως επισης και το λινκ που παρεθεσες για τους μισθους, τη στιγμη που ενας mid sysadmin παιρνει 1100-1200 καθαρα αισιως σε μεγαλη εταιρια και κοιμαται χαμογελαστος. 

Ειλικρινα ευχομαι να εισαι τυχερος και να γνωρισεις ατομα που θελουν να βοηθησουν εναν ψαρα (no offense) και σιγα σιγα να ανεβεις. Εφοσον δεν εχεις ιδεα, hands on σε πλατφορμες, μια συγχρονη πιστοποιηση η coding μπορεις να ξεκινησεις απο ενα servicedesk με βαρδιες ωστε να πιασεις εκει ενα 700-800ρι καθαρο μαζι με τις υπερωριες που θα μετρησουν (καμια νυχτα η ΣΚ) .Μετα απ αυτο μπορεις να πας σ ενα level 2 και να ανεβεις και σε τεχνικο επιπεδο. Καλυτερα να ξεκινησεις απο αυτο που μπορεις να κανεις στ αληθεια παρα απο αυτο που θα ηθελες εσυ για να εισαι ικανοποιημενος, ειδικα με αυτα τα δεδομενα που περιγραφεις.

Δε μου πεφτει λογος και προφανως δεν ξερω τι προβληματα/αναγκες εχει κανεις για να επιλεγει σαν φοιτητης να τελειωσει στα 12 χρονια η να δουλευει 5σερι σεζον στη Μυκονο(αν και αν με ρωτουσε κανεις θα ελεγα οτι γλυκαθηκες και το θεωρησες ευκαιρια για χρημα τη στιγμη που ΠΧ ενας συμφοιτητης σου στα 21 του επαιρνε 5 κατοσταρικα το μηνα). Το αντικτυπο αυτων των επιλογων ομως δυστυχως θα κληθεις να το πληρωσεις τωρα(σε επιπεδο ΙΤ μιλαω)  μιας και σαν ψαρας στα 30 θα χρειαστει να 'καψεις' σιγουρα χρονα για να ανεβεις αισθητα στο Ladder της πληροφορικης .Τωρα τι να πω, αν κατσεις και διαβασεις οπως δεν εχεις διαβασει ποτε ως τωρα, ισως μειωσεις τα χρονια αλλα και παλι τα χρηματα θα ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που εχεις μαθει να αμοιβεσαι στην εστιαση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2020 στις 2:36 ΜΜ, leontas3 είπε

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι -   πόσο είναι ο μισθός κάποιου πτυχιούχου που πιάνει την πρώτη του δουλεια? μπορώ να διαπραγματευτώ τον μισθό μου? 

-μετα από πόσους μήνες δικαιούσαι να πάρεις αύξηση?

-πόσο είναι περίπου το επιδομα οθόνης? (θελω να πιάσω δουλεια γραφείου)

-τι ποσοστο του ετήσιου μισθου παιρνουμε σαν bonus στο τελος του χρονου?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

μισθος πτυχιουχου δεν υπαρχει στην Ελλαδα παρα μονο στο δημοσιο, να διαπραγματευτεις τον μισθο για ποιο λογο? για την εμπειρια που δεν εχεις? για το οτι η σχολη που θα τελειωσεις σου μαθαινει βασικες θεωριες και λιγη πραξη που στην πραγματικοτητα θα τα χρειαστεις ελαχιστα? το ερωτημα σου αυτο μου θυμιζει τις διαφορες ιστοριες και τον προλογο που λενε οι καθηγητες της φαπας στο ελληνικο πανεπιστημιο/τει και σε κατι οαεδ οι συμβουλοι εργασιας.

επιδομα οθονης δεν υπαρχει ξεχνα το βγαλτο απο το μαυλο σου, ως κλητηρα θα σε προσλαβουν και μετα βλεπουμε αν εισαι καλος για κατι καλυτερο για αλλαγη συμβασης

ποσοστα και bonus ειναι σε μεγαλες εταιριες με πολυ υψηλες απαιτησεις και σιγουρα θα κανεις πρωτα το αγροτικο σου με 12ωρα σε μαγαζια τρυπες στη περιοχη σου και οταν πια εχεις εμπειρια ισως τοτε μπορεσεις να διεκδικησεις κατι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spacemonkey είπε

Φιλε μου δεν εχει να κανει με περηφανια αυτο που μας περιγραφεις και θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι το επιχειρημα για τη διαρκεια εργασιας των ανθρωπων ειναι τουλαχιστον ατυχες. Οπως επισης και το λινκ που παρεθεσες για τους μισθους, τη στιγμη που ενας mid sysadmin παιρνει 1100-1200 καθαρα αισιως σε μεγαλη εταιρια και κοιμαται χαμογελαστος. 

Ειλικρινα ευχομαι να εισαι τυχερος και να γνωρισεις ατομα που θελουν να βοηθησουν εναν ψαρα (no offense) και σιγα σιγα να ανεβεις. Εφοσον δεν εχεις ιδεα, hands on σε πλατφορμες, μια συγχρονη πιστοποιηση η coding μπορεις να ξεκινησεις απο ενα servicedesk με βαρδιες ωστε να πιασεις εκει ενα 700-800ρι καθαρο μαζι με τις υπερωριες που θα μετρησουν (καμια νυχτα η ΣΚ) .Μετα απ αυτο μπορεις να πας σ ενα level 2 και να ανεβεις και σε τεχνικο επιπεδο. Καλυτερα να ξεκινησεις απο αυτο που μπορεις να κανεις στ αληθεια παρα απο αυτο που θα ηθελες εσυ για να εισαι ικανοποιημενος, ειδικα με αυτα τα δεδομενα που περιγραφεις.

Δε μου πεφτει λογος και προφανως δεν ξερω τι προβληματα/αναγκες εχει κανεις για να επιλεγει σαν φοιτητης να τελειωσει στα 12 χρονια η να δουλευει 5σερι σεζον στη Μυκονο(αν και αν με ρωτουσε κανεις θα ελεγα οτι γλυκαθηκες και το θεωρησες ευκαιρια για χρημα τη στιγμη που ΠΧ ενας συμφοιτητης σου στα 21 του επαιρνε 5 κατοσταρικα το μηνα). Το αντικτυπο αυτων των επιλογων ομως δυστυχως θα κληθεις να το πληρωσεις τωρα(σε επιπεδο ΙΤ μιλαω)  μιας και σαν ψαρας στα 30 θα χρειαστει να 'καψεις' σιγουρα χρονα για να ανεβεις αισθητα στο Ladder της πληροφορικης .Τωρα τι να πω, αν κατσεις και διαβασεις οπως δεν εχεις διαβασει ποτε ως τωρα, ισως μειωσεις τα χρονια αλλα και παλι τα χρηματα θα ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που εχεις μαθει να αμοιβεσαι στην εστιαση .

OK το καταλαβαίνω ότι ίσως δυσκολευτώ λίγο στην αρχή αλλά αν το ψάξω πιστευώ μπορώ να τα καταφέρω.

Βάρδιες κτλ δεν μπορώ να δουλέψω γιατί έχω πρόβλημα με τον ύπνο!

Και στην μύκονο δεν δούλευα διακοπές πήγαινα... δούλευαν 2 φίλοι μου σε μαγαζιά στη μύκονο και τους παρείχαν σπίτι οπότε για διαμονή δεν πλήρωνα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/07/2020 at 16:06, leontas3 said:

Επιτελους ενα λογικός ανθρωπος!! Με βγαλανε γέρο στα 30, λες και πρεπει να αρχισουμε ολοι την δουλεια απο τα 16 μας. 

Bonus εννοω bonus παραγωγικοτητας η επιτευξης στοχων η οπως αλλιως λεγεται, πέρα των δώρων εννοω.

Μεγάλος δεν είσαι σε καμία περίπτωση αλλά όπως ανέφερε και φίλος πιο πάνω πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις ένα reality check και να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα. Καμία εταιρεία στην Ελλάδα δεν θα εκτιμήσει το γεγονός ότι είσαι 30 χρόνων και σπουδάζεις ακόμα πόσο μάλλον το ότι είναι η πρώτη φορά που εργάζεσαι. Θα τα βρεις πολύ δύσκολα και καλό θα ήταν να ρίξεις λίγο τον πήχη. Ειλικρινά όμως σου εύχομαι να έρθουν όλα ακριβώς όπως τα έχεις στο μυαλό σου. 

Επεξ/σία από zeibei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, leontas3 είπε

OK το καταλαβαίνω ότι ίσως δυσκολευτώ λίγο στην αρχή αλλά αν το ψάξω πιστευώ μπορώ να τα καταφέρω.

Βάρδιες κτλ δεν μπορώ να δουλέψω γιατί έχω πρόβλημα με τον ύπνο!

Και στην μύκονο δεν δούλευα διακοπές πήγαινα... δούλευαν 2 φίλοι μου σε μαγαζιά στη μύκονο και τους παρείχαν σπίτι οπότε για διαμονή δεν πλήρωνα κάτι.

 

Δηλαδη αν sysadmin σε μια εταιρια σου πουν να παρεις το standby τηλεφωνο του τμηματος θα τους πεις οτι εχεις θεμα με τον υπνο? Στο λεω επειδη αυτα τις περισσοτερες φορες αναφερονται κατα τη συνεντευξη.

Μαζι σου φιλε, αν το ψαξεις εγω σου λεω θα βρεις, υπαρχουν πολλες εταιριες που θελουν μπαλαντερ που να κανουν λιγα κλικ στο AD και 2-3 οperations σε πολλες πλατφορμες. Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης: 

Πιστευεις οτι θα αγαπησεις τωρα αυτο το αντικειμενο η απλα θελεις τη θεση εργασιας που θεωρεις οτι σου χρωσταει το πτυχιο σου?

Με τετοια αποχη απο το αθλημα, με τις αντοχες για διαβασμα στα 30 οχι 20,  με ανταγωνισμο απο 22χρονους πρεπει να γνωριζεις οτι δε θα ειναι καθολου ευκολο ολο αυτο, ειδικα με τα χρηματα του πακετου αυτου ανεβαινοντας το ladder. Στη χωρα μας καλως η κακως δεν παιρνεις 800ε για να παρεις εμπειρια.

Ειλικρινα δε θελω να σε αποθαρυνω, στην τελικη δε θα τα παρεις απο εμενα τα λεφτα ουτε θα μου φας τη δουλεια, ρωταω οτι ρωταω επειδη ετσι ακριβως το σκεφτομαι. Οπως σε ολα τα αντικειμενα, ετσι κ αυτο, ειναι λιγο να το γουσταρεις κιολας .....και ριξτο στην ψυχροτητα του γραπτου λογου- δε μου το πολυ εβγαλες :))Mακαρι να διαψευσεις τα λεγομενα ολων

 

Επεξ/σία από spacemonkey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, leontas3 είπε

 17Κ θα είναι ο πρώτος μισθός μου? εντάξει άσχημο δεν τον λες αλλά να είναι καθαρά τουλάχιστον. Έτσι κ αλλιώς θεωρώ οι σοβαρές εταιρείας μέσα στον χρόνο σου κάνουν αύξηση μισθού αλλιώς ξερουν οτι μπορεί να φύγεις

Παιδιά γενικά τώρα δεν είναι όλη η ζωή δουλειά δουλειά δουλειά, κάποιοι μπορεί να έχουμε και άλλα ενδιαφέροντα

Εντάξει έχεις γίνει εριστικός. Εσένα το μόνο ενδιαφέρον σου είναι να τρολλάρεις στο ινσόμνια για να ασχολούνται μαζί σου. Το θέμα είναι ότι είσαι και πολύ κακό τρολλ κάνεις μπαμ από χιλιόμετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πιστοποίηση?? Ακόμα δεν τελείωσα την σχολή και θα πάω για πιστοποίηση ,θα κάτσω να διαβάσω κ αλλό? ώπα κάπου ρε παιδιά ! όταν τελειώσω θέλω να μην δω βιβλίο για 5 χρόνια! 

 

Μπήκα στο ΕΜΠ στα 18 και το τελείωσα στα 23.... Ένα χρόνο στρατό και 4 χρόνια μεταπτυχιακά....

Από τα 28 έως τα 40 μου διαβάζω ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ από ότι διαβαζα σα φοιτητής !!!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leontas3 είπε

Εγώ δεν είμαι από αυτούς, προτιμώ να έχω την δουλειά μου και 3 το μεσημέρι να είμαι σπίτι μου.

Τότε τι κόπτεσαι για τους μισθούς σε εταιρίες... Τι σε ενδιαφέρει...

1 ώρα πριν, leontas3 είπε

 17Κ θα είναι ο πρώτος μισθός μου? εντάξει άσχημο δεν τον λες αλλά να είναι καθαρά τουλάχιστον. Έτσι κ αλλιώς θεωρώ οι σοβαρές εταιρείας μέσα στον χρόνο σου κάνουν αύξηση μισθού αλλιώς ξερουν οτι μπορεί να φύγεις

Παιδιά γενικά τώρα δεν είναι όλη η ζωή δουλειά δουλειά δουλειά, κάποιοι μπορεί να έχουμε και άλλα ενδιαφέροντα

Αν κατέβεις στα standards σου (γύρω στα 10-11Κ τα πρώτα 10-12 χρόνια), είσαι κομμένος και ραμμένος για δημόσιο. Σου προτείνω να ψάξεις κάτι σε δημόσιο. Τσέκαρε ΑΣΕΠ..., όλο και κάτι θα βγει τα επόμενα χρόνια (υποθέτω). Το μειονέκτημα στη συγκεκριμένη λύση είναι ότι τα 17-18Κ θα είναι σχεδόν ο τελικός μισθός σου.

Πιθανόν να γυρίζεις και στις 2 βαριά 2 και 20, το μεσημέρι στο σπίτι σου (αν είσαι εκ/κος σε ΕΠΑΛ, σε τομέα ηλεκτρολογίας/ηλεκτρονικής), έτσι ώστε να διαβάσεις κανά βιβλίο ή να βλέπεις τις ταινίες σου ή να πηγαίνεις για απογευματινό καφέ. Και φυσικά το καλοκαίρι θα έχεις δύο γεμάτους μήνες διακοπές (ή έναν μήνα, αν δεν επιλέξεις να γίνεις εκ/κος). Στη Mύκονο σίγουρα θα μπορείς να πας και σε νορμάλ περίοδο να την απολαύσεις.

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πολλοί  νομίζουν ότι ο op τρολαρει, αλλά εγώ έχω αντίθετη άποψη. Απλά μετά από τόσο κράξιμο το γύρισε στην πλάκα και ότι καλά μας τρολαρει. Ως Senior Developer και lead, έχω συμμετέχει σε πολλές συνεντεύξεις μαζί με το HR. Ένα σημαντικό ποσοστό υποψηφίων είναι σαν αυτόν. Σχεδόν μηδενικές γνώσεις πάνω στα ζητήματα της αγοράς και μόνο ιδιωτικό jet δεν μας ζητάνε για να τους προσλάβουμε. Μιλάμε για μεγάλο ποσοστό υποψηφίων με πτυχίο είναι ακριβώς έτσι. Ο μόνος λόγο που δεν έχει πέσει στην αντίληψη σας και δεν τους έχετε συνεργάτες είναι γιατί τους κόβουμε στην διαδικασία πρόσληψης. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως πέρα από τη πλάκα (και όχι μόνο για τον TS αλλά γενικά), δυστυχώς πλέον ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, οπότε αν πας χωρίς προϋπηρεσία και έστω κάποιο skillset, δύσκολα θα σε πάρει κάποιος. Δεν είναι πάντα εύκολο για μια εταιρεία να σε πάρει αρχάριο και να σε εκπαιδεύσει, οπότε πρέπει να πέσεις σε ειδική περίπτωση για να σε προσλάβουν με τόσο χαμηλά requirements. 

Επίσης ο μισθός είναι καθαρά υποκειμενικό πράγμα, μπορεί να σε πάρουν με 600 μεικτά, μπορεί με 1000, δε το ξέρεις αυτό μέχρι να φτάσει η ώρα της διαπραγμάτευσης, αλλά σε άτομο με ανύπαρκτη προϋπηρεσία, δεν υπάρχει περίπτωση να δωθεί υψηλός μισθός.

Τώρα για επιδόματα, μπόνους, αυξήσεις κλπ ούτε λόγος μέχρι να μπορείς να έχεις πάτημα απέναντι στον εργοδότη. Όταν μπορεί να σε διώξει και να πάρει άτομο με λίγα περισσότερα λεφτά αλλά διπλάσια προϋπηρεσία, θα το κάνει για πλάκα. 

Οπότε, το διάβασμα στο πανεπιστήμιο να ξέρεις δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστά στο διάβασμα που θα πρέπει να ρίξεις τώρα. Κάθε δουλειά έχει το δικό της μονοπάτι και τα δικά της μαθήματα, πολλές φορές και διάβασμα εκτός δουλειάς αν θες να είσαι up to date και να δείχνεις ότι κατέχεις τον τομέα σου.

 

Food for thought τα παραπάνω.

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...