Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο που η ανάπτυξη του Linux δεν έγινε στην Ελλάδα ... Μόνο που η ανάπτυξη του δεν αφορούσε την πλειοψηφία ... και ακόμα δεν την αφορά.

Αλλά ας μιλήσω για την προσωπική μου εμπειρία. Κάποια στιγμή είχε βγει ο IBM PC (αυτός με τις δυο δισκέτες). Σε κάποιο σεμινάριο είχα μάθει basica και δίπλα υπήρχε ένα τερματικό συνδεμένο σε κάποιο mainfraime με σύνδεση στο τότε  internet. Έμαθα λοιπόν το Shell (λίγο) μαζί με το DOS 1.0. και βρήκα το δεύτερο φτωχό και λίγο. Πολύ αργότερα κατάφερα να πάρω ένα καλό υπολογιστή. Και ήθελα να τρέχω κάποιο πρόγραμμα για νευρωνικά το SNNS, δεν έτρεχε σε Windows. Χρειαζόμουν UNIX και πέρασα με πολύ κόπο μια απο τις πρώτες διανομές. Λίγα χρόνια πριν ήθελα ένα cross compiler γιατί είχα σιχαθεί την assembly σε 68000 σε κάποια πλακέτα. Ξέρω δεν είναι μια τυπική περίπτωση ...

Λίγους μήνες πριν στήσω την πρώτη μου διανομή ένα Ελληνικό περιοδικό (το Chip ; ) είχε την ιδέα να μοιράσει σε δισκέτες είτε ένα BSD είτε το πρώτο Slackware. Η συμφωνία ήταν απλή ελάτε με 20 (ή 30;) άδειες δισκέτες απο τα γραφεία του περιοδικού να σας το γράψουμε. τα γραφεία του περιοδικού γέμισαν και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο (και τόσες δισκέτες θέλουν χρόνο να αντιγραφτούν). Κατέβηκε κόσμος από θεσσαλονική με τις άδειες δισκέτες του.

Οπότε ακόμα και στην Ελλάδα κάποιοι το ήθελαν και το είχαν ανάγκη. Και προφανώς το υπόλοιπο 99.9%  μια χαρά τα πήγαινε με τα Windows. Είχαν βγει και τα 95 γλίδα. Καμία αντίρρηση σε αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το να απαντας σε μια ακραία άποψη πηγαίνοντας στο άλλο άκρο δεν είναι σοφό, ε όχι και το λίνουξ θα είχε υπάρξει χωρίς την gcc και την libc του gnu γιατί την αφήνουμε απ' έξω; είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας, ούτε μπορείς να προδικάσεις τι θα προέκυπτε και πως από μια υποτιθέμενη άλλη λύση που θα προέκυπτε δεν μπορεί να γίνει συζήτηση έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η καλυτερη, δηλ. ευκολη στην χρηση διανομη ΕΛΑΦΡΙΟΥ linux για χρηση σε παλια notebook/netbook?

Να το δινεις σε εναν ασχετο με linux και να σερφαρει και να κανει τα βασικα οπως στα windows, οχι να χρειαζεται εξτρα μαθηματα χρησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nek4d Για να πάρεις όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις, αν μπορείς πες μας στο περίπου τα specs του μηχανήματος που σε ενδιαφέρει, καθώς και τι είναι αυτά τα «βασικά» (για να μην υποθέτει ο καθένας ό ,τι να 'ναι).

Πάντως, από τη στιγμή που θα ανοίξει ο οποιοσδήποτε σύγχρονος περιηγητής, το «ελαφρύ» πάει περίπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, asfodelus είπε

Και κάποια στατιστικά. Σε δυο μήνες λειτουργίας μάζεψε ένα(1) νέο μέλος, υπήρχε μια (1) απόπειρα κάποιου για παροχή βοήθειας που δεν έλαβε, γιατί τα θέλουν όλα στο πιάτο αυτοί οι χρήστες. Αλλά ας φανούμε επιεικείς και ας διπλασιάσουμε τον αριθμό και έχουμε μια αύξηση του ενός ατόμου τον μήνα! Για να πάμε στα 1000 μέλη θέλουμε 992 μήνες ή 82 έτη και 8 μήνες. Δηλαδή το έτος 2102. Κάπου το έτος 2049 θα έχει εγκαταλειφθεί το systemd για κάτι άλλο και θα έχει δικαιωθεί ο αγώνας τους. 14 χρόνια μετά θα αποφασίσουν πως το SMF  είναι παλιά τεχνολογία και θα κάνουν αναβάθμιση. Έχουν πρόγραμμα.

ΥΓ: Ενεργοποιείς το carret mode και επιλέγεις το κείμενο κανονικά γατάκια.

Αυτός που ζήτησε βοήθεια έκανα ένα λάθος. Καρφώθηκε. Δε ζήτησε βοήθεια ο φίλος σου (δε θα πω όνομα) αλλά τρολαρε. Πάλι του απάντησαν αλλά είναι προφανές ότι το να ζητάς διανομή χωρίς systemd για raspberry είναι τρολαρισμα. Για να φτάσεις να μη θες το systemd σημαίνει ότι δεν είσαι τυχαίος. Άρα σίγουρα ξέρεις απο arm διανομές. Σίγουρα (καλά ο συγκεκριμένος ο χρεπης ξέρει 200%) ξέρεις το armtix π.χ

Παλι πας όμως να χαλάσεις το thread. Προς γνώσιν: το forum θα μεγαλώσει.

Και μια χαρά έβαλα σε pc νέου χρήστη artix lxde σεταρισμενο πριν από λίγο. Το δοκίμασε και το βρήκε κουλ.

17 λεπτά πριν, nek4d είπε

Ποια ειναι η καλυτερη, δηλ. ευκολη στην χρηση διανομη ΕΛΑΦΡΙΟΥ linux για χρηση σε παλια notebook/netbook?

Να το δινεις σε εναν ασχετο με linux και να σερφαρει και να κανει τα βασικα οπως στα windows, οχι να χρειαζεται εξτρα μαθηματα χρησης.

Ότι έχει xfce περιβάλλον είναι ελαφρύ και φιλικό. Τα βασικά πρέπει να τα μάθεις. Αν θες να κάνεις συχνά update (μια φορά τη βδομάδα) βάλε κάτι rolling όπως endeavourOS, artix ή manjaro

Αν δε θες να κάνεις συχνά update βάλε mx linux. Όλα αυτά τα έχω βάλει σε χρήστες με χαμηλές απαιτήσεις και άκρη έβγαλαν. Αν είναι απλά αν σερφάρεις ίντερνετ και να κάνεις χρήση σε κανα κειμενογραφο ή να δεις καμιά ταινία δε θα δυσκολευτείς. Δοκιμασε και θα δεις.

 

Μάλλον εξαρχής θα σου έλεγα: βάλε 2-3 Linux (από αυτά ή άλλα)  σε ένα φλασάκι και δοκίμασε να δεις ποιο σου κάνει. Μπες και στο distrotest να δοκιμάσεις. Το site αυτό έχει να δοκιμάσεις σχεδόν ότι Linux υπάρχει live μέσω ίντερνετ. Οκ είναι κάπως αργό (λογικό) αλλά θα πάρεις μια γεύση. Δες κάτι με xfce και μετά και κάτι άλλο σαν περιβάλλον όπως το mate που είναι φιλικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rhtoras είπε

Από site έλα μια βόλτα στο unchained-gnu.gr με έλληνες dev's και κόσμο που ασχολείται χρόνια με το linux.

 

Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα 🤣 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Αυτός που ζήτησε βοήθεια έκανα ένα λάθος. Καρφώθηκε. Δε ζήτησε βοήθεια ο φίλος σου (δε θα πω όνομα) αλλά τρολαρε. Πάλι του απάντησαν αλλά είναι προφανές ότι το να ζητάς διανομή χωρίς systemd για raspberry είναι τρολαρισμα. Για να φτάσεις να μη θες το systemd σημαίνει ότι δεν είσαι τυχαίος. Άρα σίγουρα ξέρεις απο arm διανομές. Σίγουρα (καλά ο συγκεκριμένος ο χρεπης ξέρει 200%) ξέρεις το armtix

Διαγράψτε τον τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας τον @nek4d να δώσει τις προδιαγραφές του μηχανήματος

Εν τω μεταξύ μια υπενθύμιση: Το ότι είσαι παρανοϊκός και νομίζεις ότι όλοι σε κυνηγάνε....
Αν είσαι παρανοϊκός και πιστεύεις και όλος ο κόσμος είναι εχθρός σου και σε πολεμάει... 
Αυτό δεν σημαίνει πως στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν κάποιοι που όντως σε κυνηγάνε....
Ένα άσπρο πουκαμισάκι θέλουν να σου φορέσουν.  Δεν είναι τίποτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Και μια χαρά έβαλα σε pc νέου χρήστη artix lxde σεταρισμενο πριν από λίγο. Το δοκίμασε και το βρήκε κουλ.

Οι χρήστες που βάζεις εσύ διανομές τι ηλικίας είναι; Πάνω από 15 δεν τους Κίνα..φάση "η δικιά μου διανομή είναι πιο cool από την δικιά σου", κι έτσι...

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, asfodelus είπε

Μόνο που η ανάπτυξη του Linux δεν έγινε στην Ελλάδα ... Μόνο που η ανάπτυξη του δεν αφορούσε την πλειοψηφία ... και ακόμα δεν την αφορά.

Για κενο στην αγορα μιλησες..αρα θεωρησα οτι μιλουσες για την πλειοψηφια. :) Παρολα αυτα δεν νομιζω οτι ο Λινους εφτιαξε ο,τι εφτιαξε με αυτο στο μυαλο του. Δεν παιρνω και ορκο παντως.
Αναφερεις την προσωπικη σου εμπειρια που αν και εγκυρη ισως να μην ειναι χαρακτηριστικη ...
 

2 ώρες πριν, asfodelus είπε

Λίγους μήνες πριν στήσω την πρώτη μου διανομή ένα Ελληνικό περιοδικό (το Chip ; ) είχε την ιδέα να μοιράσει σε δισκέτες είτε ένα BSD είτε το πρώτο Slackware. Η συμφωνία ήταν απλή ελάτε με 20 (ή 30;) άδειες δισκέτες απο τα γραφεία του περιοδικού να σας το γράψουμε. τα γραφεία του περιοδικού γέμισαν και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο (και τόσες δισκέτες θέλουν χρόνο να αντιγραφτούν). Κατέβηκε κόσμος από θεσσαλονική με τις άδειες δισκέτες του.

Οπότε ακόμα και στην Ελλάδα κάποιοι το ήθελαν και το είχαν ανάγκη.

Και το Amiga club αν πηγαινες με αδειες δισκετες σου αντεγραφε ΟΛΑ τα διαθεσιμα παιχνιδια που κυκλοφορουσαν τοτε για την amiga. Τι παει να πει αυτο ? Οτι ο κοσμος ειχε αναγκη ολα αυτα τα παιχνιδια ? Οχι βεβαια , απλα το τζαμπα ειναι γλυκο. 
Οπως τοτε που εβγαλε δρομολογιο δωρεαν ο προαστιακος μεχρι την κορινθο για να διαφημισει την δυνατοτητα αυτη και πηγε η μιση ελλαδα στην κορινθο. Ειχαν αναγκη να πανε κορινθο? Μαλλον οχι :)
 

Ποιος ζητησε ρε βοηθεια απο τον ρητορα να τον σταμπαρουμε ? Σηκωσε το χερι σου , μην ντρεπεσαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 7:25 ΜΜ, asfodelus είπε

Για να μην τα ξαναλέω (και γιατί δηλαδή εγώ στο πηγάδι κατούρησα; μόνο ο Ρήτορ; λολ) έχω γράψει κάποια πράγματα για τις άδειες χρήσης σε κάποιο φόρουμ όπου είμαι και διαχειριστής εδώ.

Et tu, Brute???

 

Πάντως πέρα από την πλάκα, αν κι εγώ δεν είμαι διαχειριστής σε φόρουμ, συγκινήθηκα που δεν είμαι ο μόνος γέρος στο φόρουμ αυτό. Επειδή βαριέμαι να διαβάσω 41 σελίδες, δεν μπορώ να καταλάβω πώς φτάσατε από το εύκολες διανομές στο GNU/Linux vs Linux και στις άδειες χρήσης, αλλά δεν πειράζει, θα πω κι εγώ τη μ@#$ία μου.

Τότε τη μακρινή δεκαετία του 90, όντως χωρίς το GNU (με ότι περιλαμβάνει, εργαλεία, άδεια, κοινότητα) θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο, αν όχι απίθανο να δημιουργήσει το Linux και να πετύχει στο βαθμό που έχει πετύχει. Δεν θα μπορούσε να φτιάξει από το μηδέν, μεταγλωτιστή, βιβλιοθήκες, εργαλεία και πολλά άλλα.

Από την άλλη και το FSF και η κοινότητα του GNU απέδειξε στην πράξη ότι δεν μπορούσε να φτιάξει τον πυρήνα και ένα ολοκληρωμένο σύστημα επιτυχώς και να το κάνει δημοφιλές. Πριν αλλά και μετα΄τη δημιουργία του Linux το Hurd απλά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ (αλήθεια υποτίθεται ότι είναι ακόμα ενεργό;) Προσωπική μου άποψη, το FSF πολλές φορές κάνει περισσότερο πολιτική παρά software και αυτό δημιουργεί προβλήματα σε κάποια project. Ο Linus από την αρχή ακόμα, έκανε software και όχι πολιτική. Το ανοιχτό λογισμικό το υποστήριξε γιατί πίστευε ότι είναι η αρτιότερη λύση τεχνικά, όχι από ιδεολογία.

Υπήρξε λοιπόν η ευτυχής συγκυρία του να υπάρχει η κοινότητα και τα εργαλεία του GNU έτοιμα και ο άνθρωπος (Linus) που είχε το όραμα και τη δυνατότητα να ολοκληρώσει το έργο χωρίς τα μόνιμα κολλήματα ιδεολογικής και πολιτικής φύσης. Επίσης υπήρχε τότε μεγάλο κενό στην αγορά. Αγορά λέγοντας το κομμάτι των χρηστών Η/Υ με γνώσεις ή διάθεση να αποκτήσουν γνώσεις (κάποια μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας, χομπίστες κτλ.). Διότι τώρα μπορεί να μην το καταλαβαίνει κανείς, αλλά μέχρι το 1991-92 που άρχισε να διαδίδεται το Linux δειλά, δειλά, δεν υπήρχε σχεδόν κανένας τρόπος να τρέξεις unix σε 386 και συμβατούς χωρίς να ξηλωθείς ένα αρκετά σεβαστό ποσό. Οπότε όντως το Linux κάλυψε μια υπαρκτή ανάγκη και ένα κενό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την ανταποκριση παιδια.
Ναι, σαφως οι συγχρονοι browsers/ιστοσελιδες ειναι απαιτητικες, θα βοηθησω με adblock και τυχον αλλο addon, για λιγο καλυτερη χρηση.

Απο κει και περα καποιο εναλλακτικο office ισως τρεξουν περιστασιακα.

2 παλια μηχανακια που εχω σε ντουλαπα, ειναι τα

1) netbook LG X120, screen 10.1", Processor Atom N270 1.6 GHz, ram 1GB DDR2, storage 160GB SATA HDD
Του ειχα βαλει ssd απο τα πρωτα μοντελα, που δεν αξιζει πλεον να μπει πουθενα αλλου και επισης του ειχα βαλει εξτρα μνημη, μαλλον στα 2 ειναι τωρα.

2) ετερο παλιο, Toshiba Satellite U200-148, Intel Core Duo T2300, 512MB DDR2 RAM,
60 GB 5400rpm, 12.1".
Και σε αυτο ειχα βαλει "αρχαιο" ssd (OCZ vertex plus 60gb που ειχε ηδη δουλεψει αρκετα) και εξτρα μνημη, ειναι ειτε 1,5 ειτε 2 τωρα.

Αν οι ssd δεν χρειαζονται η δεν βοηθανε πολυ στο ελαφρυ linux, μπορω να επαναφερω τους μηχανικους.

Eχω και ενα πιο συγχρονο παρατημενο που στα windows σερνεται πλεον, ισως προτεινετε καποια αλλη διανομη γι'αυτο.

3) LAPTOP ACER ASPIRE ES1-111-C1EB, 11.6", INTEL DUAL CORE N2840, 4GB, 500GB.
Και σε αυτο ειχα βαλει ssd που "τρωγεται" για παλιο μηχανημα, Kingston V300 120G.

Παντα με ζητουμενο να το δινω σε αρχαριο η μεσο χρηστη windows και να μπορει να το χρησιμοποιησει ευκολα χωρις να χρειαζεται μαθηματα Linux.

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...