Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν backup 15GB σε Android & iOS με το Google One


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google φέρνει την υπηρεσία backup του Google One και σε χρήστες που δεν έχουν αγοράσει συνδρομή.

Το Google One, η συνδρομητική υπηρεσία της Google για την αγορά επιπλέον αποθηκευτικού χώρου αλλά και υποστήριξης (live support), λαμβάνει μία ενημέρωση που θα παρέχει δωρεάν δυνατότητα αντιγράφων ασφαλείας για τηλέφωνα Android και iOS σε οποιονδήποτε εγκαθιστά την εφαρμογή. Ακόμη και σε όσους δεν έχουν αγοράσει κάποια συνδρομή.

Αν και η δυνατότητα backup παρέχεται δωρεάν, ο χρήστης θα έχει στη διάθεσή του έως και 15GB αποθηκευτικού χώρου ενώ στην περίπτωση που χρειάζεται περισσότερα, θα πρέπει αναγκαστικά να αποκτήσει μία συνδρομή. Οι συνδρομές ξεκινούν από τα $1,99 ανά μήνα για 100GB.

Πέρυσι, τα μέλη που είχαν ήδη συνδρομή και συσκευές Android, απέκτησαν πρόσβαση στη λειτουργία backup, η οποία αποθηκεύει σημειώσεις, επαφές, εφαρμογές, φωτογραφίες και βίντεο στο Cloud της Google. Οι χρήστες iOS θα έχουν πρόσβαση σε αυτή τη λειτουργία μόλις το Google One κυκλοφορήσει για τα τηλέφωνα της Apple στο εγγύς μέλλον.

Με αυτήν την ενημέρωση, η Google εισάγει επίσης ένα νέο εργαλείο διαχείρισης του αποθηκευτικού χώρου στο Google One, το οποίο είναι διαθέσιμο τόσο μέσα από την εφαρμογή όσο και μέσω Web. Με αυτό ο χρήστης θα μπορεί να διαγράψει αρχεία και αντίγραφα ασφαλείας όποτε το θέλει. Το εργαλείο λειτουργεί σε όλες τις υπηρεσίες της Google και επιτρέπει για παράδειγμα να βρει κάποιος είτε μεγάλα αρχεία στο Google Drive ή μεγάλου μεγέθους συνημμένα αρχεία σε e-mail στο Gmail για να τα διαγράψει.

Με αυτήν τη δωρεάν δυνατότητα δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας, η Google προσπαθεί σαφώς να προσελκύσει περισσότερα άτομα στο Google One. Το δωρεάν όριο αποθήκευσης των 15GB είναι πολύ εύκολο να ξεπεραστεί αλλά από την άλλη τα $1,99/μήνα για 100GB ίσως να μην είναι μεγάλο κόστος για κάποιον που χρησιμοποιεί τακτικά τις εφαρμογές της Google.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Looter είπε

Google και δωρεάν δεν υπάρχει.

Το τέρας θα κρύβεται ως συνήθως στους όρους χρήσης.. 😉

"Αν δεν πληρώνεις για το προϊόν, τότε εσύ είσαι το προϊόν". Καλώς ή κακώς πιο εύκολα δίνουμε πρόσβαση στα δεδομένα μας απ' ότι χρήματα από την τσέπη μας, οπότε λογικό να "κυριαρχήσει" αυτό το business model.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι συνδρομητής Google One και έχω αυτή τη λειτουργία. Προσφέρει peace of mind. Ελπίζω μόνο να λειτουργήσει αν και όταν τη χρειαστώ.

Τώρα και ειδικά αν μιλάμε για περιβάλλον windows το OneDrive είναι πολύ ανώτερο από το Google Drive. Ο λόγος που άλλαξα είναι γιατί η MS δεν έχει πλάνο 2ΤΒ που εγώ χρειάζομαι. Αν το επαναφέρει επιστρέφω άμεσα και ας έχω μήνες ακόμα συνδρομή στη Google.

Πέραν του Office και της μίας ώρας δωρεάν Skype, με το OneDrive βλέπεις όλα τα αρχεία σου στον Windows Explorer ανεξάρτητα αν αυτά είναι αποθηκευμένα στο cloud. Μπορείς να δεις κανονικά ιδιότητες (μέγεθος αρχείου, ανάλυση) και να τα ψάξεις με filename. Όλα αυτά τα χάνεις με το Google Drive και αυτό που παίρνεις είναι περίπου διπλάσιος αποθηκευτικός χώρος με 100€ αντί για 70€ που κάνει το OneDrive. Όσοι καλύπτονται με 1ΤΒ και χρησιμοποιούν windows πρέπει να επιλέξουν OneDrive.

Δηλαδή είναι τραγωδία. Στο Google Drive δεν υπάρχει ούτε τρόπος να κάνεις export μία λίστα των αρχείων σου και πρέπει να καταφεύγεις σε πατέντες.

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνω τώρα back up και μετά ψάχνω να βρω πως οι φωτογραφίες μου από την παραλία γυμνηστων...... Είναι παντού... 😁

Επεξ/σία από focusopoulos2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, focusopoulos2 είπε

Κάνω τώρα back up και μετά ψάχνω να βρω πως οι φωτογραφίες μου από την παραλία γυμνηστων...... Είναι παντού... 😁

Αυτο το στηριζεις προφανως σε καποιο προσφατο hacking στο οποιο αγνωστοι και γνωστοι επεσαν θυματα και ειδαν τις φωτογραφιες τους στο ιντερνετ.

 

Oh wait, λαθος εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, imvrios είπε

Είμαι συνδρομητής Google One και έχω αυτή τη λειτουργία. Προσφέρει peace of mind. Ελπίζω μόνο να λειτουργήσει αν και όταν τη χρειαστώ.

Τώρα και ειδικά αν μιλάμε για περιβάλλον windows το OneDrive είναι πολύ ανώτερο από το Google Drive. Ο λόγος που άλλαξα είναι γιατί η MS δεν έχει πλάνο 2ΤΒ που εγώ χρειάζομαι. Αν το επαναφέρει επιστρέφω άμεσα και ας έχω μήνες ακόμα συνδρομή στη Google.

Πέραν του Office και της μίας ώρας δωρεάν Skype, με το OneDrive βλέπεις όλα τα αρχεία σου στον Windows Explorer ανεξάρτητα αν αυτά είναι αποθηκευμένα στο cloud. Μπορείς να δεις κανονικά ιδιότητες (μέγεθος αρχείου, ανάλυση) και να τα ψάξεις με filename. Όλα αυτά τα χάνεις με το Google Drive και αυτό που παίρνεις είναι περίπου διπλάσιος αποθηκευτικός χώρος με 100€ αντί για 70€ που κάνει το OneDrive. Όσοι καλύπτονται με 1ΤΒ και χρησιμοποιούν windows πρέπει να επιλέξουν OneDrive.

Δηλαδή είναι τραγωδία. Στο Google Drive δεν υπάρχει ούτε τρόπος να κάνεις export μία λίστα των αρχείων σου και πρέπει να καταφεύγεις σε πατέντες.

και γώ έχω OneDrive (βασικά το office χρειάζομαι) αλλά πολύ αργό. Το iCloud ακριβό αλλά γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, imvrios είπε

με το OneDrive βλέπεις όλα τα αρχεία σου στον Windows Explorer ανεξάρτητα αν αυτά είναι αποθηκευμένα στο cloud. Μπορείς να δεις κανονικά ιδιότητες (μέγεθος αρχείου, ανάλυση) και να τα ψάξεις με filename. Όλα αυτά τα χάνεις με το Google Drive

προσωπικά ανάμεσα στα 3 , θα επέλεγα dropbox αλλά έχε χάρη που είναι ακριβότερο :)

τώρα για αυτό που κάνω quote δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ
τι παραπάνω βλέπεις στον windows explorer όσον αφορά τα αρχεία του Onedrive και όχι του google drive
στον οποίο explorer προφανώς και βλέπεις τα αρχεία που έχεις στο pc , είτε τα ανέβασες είτε όχι 
εκτός αν με όλο το παραπάνω εννοείς το bug (ή και χαζομάρα των windows) που δεν δείχνει τα σωστά εικονίδια (αν είναι synced ή όχι) στα αρχεία

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αυτο το στηριζεις προφανως σε καποιο προσφατο hacking στο οποιο αγνωστοι και γνωστοι επεσαν θυματα και ειδαν τις φωτογραφιες τους στο ιντερνετ.

Oh wait, λαθος εταιρεια.

Όχι έτσι απλά το λέω... Γιατί ναι μεν βολεύει αλλά κρύβει κίνδυνο.. Άσχετα που δεν έχω φωτογραφίες από παραλία γυμνήστων... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι ότι έχουν άδικο οι παραπάνω που μιλούν για προσωπικά δεδομένα αλλά σαν κλασικό Ελλάντα το πρώτο που έχουμε να
πούμε για το οτιδήποτε είναι κάτι αρνητικό.

Τελευταίους μίνες που διαβάζω νέα από εδώ, σε ότι δεν είναι post για AMD ή PS5 τα πρώτα σχόλια φτύνουν δηλητήριο.
Μέχρι και σε post για αεροπλάνα Boeing είχαν έντονες απόψεις οι ψυχούλες.

Επεξ/σία από Railyy
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Railyy είπε

Όχι ότι έχουν άδικο οι παραπάνω που μιλούν για προσωπικά δεδομένα αλλά σαν κλασικό Ελλάντα το πρώτο που έχουμε να
πούμε για το οτιδήποτε είναι κάτι αρνητικό.

Τελευταίους μίνες που διαβάζω νέα από εδώ, σε ότι δεν είναι post για AMD ή PS5 τα πρώτα σχόλια φτύνουν δηλητήριο.
Μέχρι και σε post για αεροπλάνα Boeing είχαν έντονες απόψεις οι ψυχούλες.

 

Μιλάς για μια χώρα που εχει 11.000.000 ξερόλες που ξερουν τα παντα για ιατρική, οικονομία, πολιτική, τεχνολογία κτλ. Προφανώς οταν ο τακης απο πατησια ξέρει τα παντα για τα παντα, τα σχόλια θα ειναι αρνητικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

προσωπικά ανάμεσα στα 3 , θα επέλεγα dropbox αλλά έχε χάρη που είναι ακριβότερο :)

τώρα για αυτό που κάνω quote δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ
τι παραπάνω βλέπεις στον windows explorer όσον αφορά τα αρχεία του Onedrive και όχι του google drive
στον οποίο explorer προφανώς και βλέπεις τα αρχεία που έχεις στο pc , είτε τα ανέβασες είτε όχι
εκτός αν με όλο το παραπάνω εννοείς το bug (ή και χαζομάρα των windows) που δεν δείχνει τα σωστά εικονίδια (αν είναι synced ή όχι) στα αρχεία

Όχι δεν εννοώ αυτό που λες. Έστω ότι επιλέγω κάποια αρχεία να είναι διαθέσιμα μόνο στο cloud, όχι στο PC. Αν πάω στο φάκελο του OneDrive θα δω όλο το file tree του cloud one drive. Αν κάνω αναζήτηση στα windows θα μου εμφανίσει κανονικά στα αποτελέσματα και αυτά τα αρχεία. Με διπλό click κατεβάζω όποια θέλω.

Στο Google Drive αυτό γίνεται μόνο για τα documents που φτιάχνεις με το Google Docs, Google Sheets κλπ Αν θέλω κάποια αρχεία να μπορώ να τα ψάξω θα πρέπει να έχω επιλέξει ο φάκελος να συγχρονίζει και στο PC άρα να καταλαμβάνει και χώρο,.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα πριν σχεδόν 2 χρόνια pCloud 500GB lifetime plan και ησύχασα (όσο υπάρχει η εταιρεία βέβαια). Αυτά τα 15GB δωρεάν είναι αστειότητες πλέον, όπως και το να πληρώνεις 50 μηνιαίες συνδρομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Είδηση θα είναι όταν το iCloud δώσει 15GB δωρεάν...

ω, ναι...αυτο θα ειναι καλο.

αν και σκεφτομαι την συνδρομη για τα 50 gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...