Προς το περιεχόμενο

Έναρξη E-shop / Προμηθευτές


KazaStyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως πέρα από το να βρεις προμηθευτές θα πρέπει να βρεις και πελάτες, ή μάλλον να πείσεις τον κόσμο ν' αγοράσει από εσένα. Η εποχή της "άνοιξης" για τα e-shop έχει περάσει και πλέον θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ με χρήμα για να το κάνεις να φανεί στη σημερινή ζούγκλα. Αν έχεις το χρήμα και το κουράγιο δοκιμάζεις. Αν όχι, τότε σοφό θα ήταν να δοκιμάσεις κάτι άλλο γιατί είναι δύσκολο έως απίθανο το να πετύχεις έστω κι 1 σεντ.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

εγω παντως καμια. (εκτος και αν ειχε απο πριν κονε ατομα απο το κυκλωμα γιατροι/φαρμακοποιοι κλπ. και παλι δυσκολο)....

Πολύ μικρή έως ανύπαρκτη. 

Έχω δει κάτι παράξενα στατιστικά γενικά, τώρα δε θέλω να μιλήσω για αυτά γιατί δε ξέρω από που προέρχονται και δεν είμαι οικονομολόγος αλλά δείχνουν ότι η πιθανότητα επιτυχίας μακροπρόθεσμα είναι εξαιρετικά μικρή.

Αυτό που βλέπουν όλοι είναι τους νικητές γιατί μόνο αυτοί προβάλονται, κανείς δε ξέρει πόσοι έχουν χάσει ώστε να υπάρχουν αυτοί. Κανείς δε ξέρει πόσο πολύ υποστήριξη είχαν από το κράτος τους ή από την "elite" κάποιες από τις κορυφαίες επιχειρήσεις επειδή ήταν αναγκαίες για κάποιο σκοπό ή επειδή είχαν κάποια παραπάνω σύνδεση με στελέχη του κράτους. 

Ακόμη και όταν δίνεις κάτι χωρίς κόστος μπορείς να χάσεις αν δεν το αγοράζουν αλλά δε σε εμποδίζει τίποτα να προσπαθείς για όσο θες μέχρι να καταλήξεις κάπου.

Ένα από τα δημοφιλή πράγματα στις επιχειρήσεις το τελευταίο καιρό όπου κάπιοι λένε ότι μπορεί να είναι και το μέλλον, είναι να τρέχεις σόλο την επιχείρηση σου σε στυλ ελεύθερου επαγγελματία κρατώντας όλα τα έξοδα/ρίσκα στο χαμηλότερο και πιο διαχειρίσιμο επίπεδο που μπορείς, αυτό μειώνει το ρίσκο δραστικά και αλλάζει εντελώς τον ανταγωνισμό σου. Θα βγάλεις λιγότερα αλλά θα τα βγάλεις με ασφάλεια.  Ουσιαστικά σου κερδίζει πίσω όση υπεραξία έχανες ως εργαζόμενος και άμα είσαι καλός μπορεί να βγάλεις και πολύ περισσότερα.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Αυτο δεν εγκριθικε εν τελη 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ'αρχήν όλα τα επιδοτούμενα προγράμματα που βγαίνουν τα τελευταία χρόνια δεν εμπεριέχουν το εμπόριο και την εστίαση ως δημιουργία επιχείρησης. Τι σημαίνει αυτό ?
Οτι το κράτος γνωρίζει οτι έχει υπάρξει κορεσμός σε αυτούς τους τομείς και δεν ρίχνει χρήμα εκεί. Επίσης κάπου είδα ποιο πάνω να αναφέρονται κάποιοι με τον όρο "επιχειρηματικότητα" σε εμπορικές επιχειρήσεις. Καλό είναι απλά να τον ξεχάσουν αυτό τον όρο μιας και αυτό δε νοήται δημιουργία επιχείρησης το 2020 αλλά αφορούσε το 2004 και πρίν. "Υπηρεσίες" προσφέρει ενας έμπορας δε παράγει και τίποτα, όπως και ο σουβλατζής, ο μπάρμαν, ο ταξιτζής κτλ. Τα πράγματα αλλάζουν και ο όρος τίνει να αναφέρεται σε παραγωγή αγαθών ή υπηρεσιών.

Άρα θες να γίνεις έμπορας και να έχεις eshop ?
Το κάνεις με δικά σου κεφάλαια αλλιώς ...ψάξε αλλού.

Παλιότερα άκουγα συχνά τη φράση : "Αν δε θες να εχεις αφεντικό στο κεφάλι σου άνοιξε ενα μαγαζί, eshop, καφέ κτλ. Τα ίδια θα βγάζεις και θα είσαι αφεντικό του εαυτού σου".
Ακούγεται εύκολο ...είναι όμως ?

Επεξ/σία από zx-spectrum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στα αλήθεια, κυνήγησε το όνειρό σου δεν είναι κακό. Κάποια μέρα μπορείς να μας πουλάς και να μας αγοράζεις όλους, ποιος ξέρει?

Ωστόσο, μου θυμίζεις έναν γνωστό που πειδή αγόρασε 2 κολάν και άρχισε να τρέχει του γεννήθηκε η ιδέα να  μπει σε σχετικό φόρουμ και να αναρωτηθεί πώς θα γίνει γίνει personal trainer. Λίγα διάβασες εδώ να ξέρεις.

Εγώ θα σου καταθέσω 8 χρόνια εμπειρία στις μεγαλύτερες αλυσίδες λιανικής.

Για αρχή δούλεψε πωλητής κάποια χρόνια, φρόντισε να εκμαιεύεις πληροφορίες από τιμολόγια αγοράς, δελτίων αποστολής κτλ. για προμηθευτές. Φρόντισε νασαι το λιγότερο ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ και σε λίγα χρόνια να κυνηγήσεις να γίνεις buyer η product mg η όπως τελοςπάντων το ονομάζει κάθε εταιρία. Κάτσε κάποια χρόνια και η εμπειρία που θα αποκτήσεις θα σε βοηθήσει τα μέγιστα να κάνεις ένα  eshop στο οποίο θα δουλέυεις με άλλες πρακτικές διαφορετικές από: Apple Macbook pro 50€ (Παράδοση σε 60 χρόνια ή στην άλλη ζωή).

Προκαταβολικά να σε ενημερώσω πώς οι μεγάλοι με τις ΜΕΓΑΛΕΣ παραγγελίες από επίσημους προμηθευτές στα κινητά προ 2ετίας έπαιζαν με μικτά στα κινητά κανα 10%, στα PC/λάπτοπ εμπαιναν μέσα, στα μαύρα είσαι κάπως καλύτερα, καλά κέρδη σε λευκές συσκευές, καλύτερα σε κλιματισμό και μικροσυσκευές, εξαιρετικά στα ψιλικοκό. Το Πλαίσιο κρατάει δυνατά γιατί έχει δικό του brand ωστόσο, τελευταία διεύρυνε τη γκάμα του γιατί με προϊόντα τεχνολογίας μόνο δεν πας πουθενα και όσο πουλαέι μολύβια και χαρτιά δεν θα κλείσει ποτέ. Ενημερώνομαι δε, πώς η κατάσταση της αγοράς έχει χειροτερέψει.

Οπως σου ευχήθηκα να πάνε όλα πρίμα οφείλω να σου πω ότι από τόσους buyers που ξέρω κανείς δεν έχει κάνει το βήμα να ανοίξει δικό του μαγαζί και έχουν όλα τα φόντα (εμπειρία, δεξιότητες, πλάτες, γνωριμίες). Ίσως κάτι λέει αυτό.

Τέλος, τον τελευταίο καιρό έχω αφήσει σεβαστό ποσό σε οδοντίατρο και βλέπω τι κίνηση έχει και τι "κόβει" . Το σκέφτομαι και εγώ γιατί μερεμέτια κάνουν και γενικώς πιάνει το χέρι μου πολύ.

Αλλά πρέπει να δώσω ξανά εξετάσεις, να ξανασπουδάσω, να ξαναεπενδύσω σε γνώση και γνωριμίες, να αποδειχθεί ότι όντως είμαι καλός στο μερεμέτι και να ελπίζω ναμαι τυχερός όταν πια γίνω οδοντίατρος. Κανείς δε με έχει κόψει αλλά βλέπεις πόσα στάδια πρέπει να περάσω? 

Καλή τύχη και αέρα στα πανιά σου, έχεις πάρα μα πάρα πολύ δρόμο να καλύψεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2020 στις 5:32 ΜΜ, KazaStyle είπε

Το οτι υπαρχουν τοσα καταστήματα δεν σημαίνει οτι δουλεύουν ολα

'Έδωσες μόνος σου την απάντηση....

 

Γιατί δεν δουλεύουν όλα; βρωμάει η ανάσα του αφεντικού;  Η σελίδα τους δεν έχει ωραία χρώματα; 

 

Δεν δουλεύουν μάλλον γιατί δεν έχουν τα απαραίτητα κεφάλαια για να έχουν χαμηλές τιμές οι τις γνώσεις για να φέρουν προϊόντα σε ανταγωνιστική τιμή...

 

Αυτό σου λένε και οι άλλοι αν δεν έχεις ιδέα απο τα βασικά πως περιμένεις να τα πας καλύτερα ακόμη και απο τα μαγαζιά που δεν δουλεύουν ;

Γιατί αυτοί τουλάχιστον ξέρουν κάτι παραπάνω απο εσένα ξέρουν κάποιους έστω προμηθευτές εσύ ούτε αυτό ξέρεις άρα πως περιμένεις να τα πας καλύτερα απο αυτά αφού και σε σύγκριση με αυτά δεν έχεις τις γνώσεις που έχουν; 

Δεν είναι μόνο ότι δεν ξέρεις προμηθευτές είναι ότι δεν ξέρεις πως να ψάχνεις γιατί για παράδειγμα αυτοί που αναφέρονται στο παρακάτω quote τους βρίσκεις με ένα απλό google και να είσαι σίγουρος ότι οι ανταγωνιστές σου ξέρουν πολύ πιο προχωρημένα κόλπα όπως χρήση APIs και datamining για να βγάλουν καλύτερα συμπεράσματα για το απο που πότε και σε ποιά τιμή να πάρουν κάτι.... 

Στις 3/8/2020 στις 10:35 ΠΜ, slyverine είπε

Infoquest, oktabit, lexis είναι μερικοί που χρησιμοποιούμε στο μαγαζί που δουλεύω. Αλλά δεν σε συμφέρει πολύ να ξέρεις, οι τιμές χονδρικής είναι ίδιες με τις τιμές λιανικής στα σκρουτζομαγαζα, πράγμα που είναι τραγικό. Ψάξου για εισαγωγέα από το εξωτερικό θα σου πρότεινα.

Να ένα κλασικό παράδειγμα κάποιου που δεν ξέρει πολλά (μην το πάρεις προσωπικά slyverine ελπίζω να καταλαβαίνεις πως κάνω σύγκριση με τον ανταγωνισμό δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου) αλλά τουλάχιστον έκανε βασικό google (εσύ δεν έκανες αλλά με ένα βασικό google κάποιος που είχε περιέργεια τα βρίσκει) που δεν έκανες εσύ KazaStyle 

 

Βρίσκει προμηθευτές αλλά οι τιμές λέει είναι ίδιες με της λιανικής... Είναι έτσι γιατί δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους ούτε σου χρωστάνε έχουν τις δικές τους επιχειρήσεις λιανικής (πχ η Infoquest to you.gr) αλλά και/ή συνεργάτες που έχουν χρόνια αλισβερίσια και φυσικά τους κόβουν χαμηλότερες τιμές που δεν θα τις δώσουν στο καθένα για να μην χτυπήσουν τους συνεργάτες τους (τώρα αν βέβαια κάνεις αρκετά χιλιάρικα παραγγελία και ας είσαι πρώτη φορά πελάτης κάτι μπορεί να σου κόψουν για όλους τους άλλους τουρίστες έχουν τιμές ίδιες με την λιανική. 

 

Καταρχήν ένα δεύτερο απλό ξέρεις τι κόστος λειτουργίας έχει ένα e-shop και τι συντήρηση χρειάζεται καθώς και πόσο κοστίζει να σου φτιάξει κάποιος ένα eshop αλλά και τις διαφορές που έχουν οι διάφορες προτάσεις εταιριών ή freelancer καθώς και τι παγίδες μπορεί να συναντήσεις και να δώσεις λεφτά για κάτι τεχνικά ή αισθητικά υποδεέστερο;  Νομίζω ότι ούτε αυτά δεν τα γνωρίζεις κρίνοντας απο την ερώτηση που έκανες και το ότι το ίδιο σου το post εδώ είναι copy paste απο word (φαίνεται απο τους χαρακτήρες και την μορφοποίηση)  που μου δείχνει ότι δεν είσαι τόσο εξοικειωμένος χρήστης της τεχνολογίας. 

 

Δικά σου λεφτά είναι φυσικά και δική σου ζωή οπότε κάνεις ότι θες συμβουλή μου είναι πάντως πως πρέπει να καταλάβεις πως ανήκεις στην κατηγορία του dunning–Kruger effectόπου δηλαδή κάποιος εντελώς άπειρος τα νομίζει όλα εύκολα και βατά και έχει πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ακόμη και απο τους ειδικούς... 

 

1*6ss9wuGIVSnPKOKmCeS3tA.jpeg

 

 

Οπότε ανέβαλε για κάνα χρόνο τουλάχιστον το μαγαζί και πλακώσου στο ψάξιμο όχι μόνο για το τι είναι προμηθευτής τι είναι και ποιοι παρέχουν b2b και έννοιες όπως το dropshipping κτλ αλλά και σε άλλους τομείς όπως τι είναι SEO στο google πως να αναλύεις δεδομένα που μαζεύεις απο τα cookies της σελίδας σου σε χρήσιμα στατιστικά και ψάξε όλο το νομικό πλαίσιο στην ελλάδα για το είδος της επιχείρησης σου, δάνεια, επιδοτήσεις, λογιστικά θέματα, πως κάνεις business plan και ανάλυση αγοράς κτλ 

 

Και   μετά αφού τα κάνεις όλα αυτά και ακόμη πιστεύεις πως είναι επικερδές αυτό που έχεις στο μυαλό σου άνοιξε το μαγαζί... αλλιώς πολύ φοβάμαι θα τα χάσεις τα λεφτά σου.

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

'Έδωσες μόνος σου την απάντηση....

Γιατί δεν δουλεύουν όλα; βρωμάει η ανάσα του αφεντικού;  Η σελίδα τους δεν έχει ωραία χρώματα; 

Δεν δουλεύουν μάλλον γιατί δεν έχουν τα απαραίτητα κεφάλαια για να έχουν χαμηλές τιμές οι τις γνώσεις για να φέρουν προϊόντα σε ανταγωνιστική τιμή...

Αυτό σου λένε και οι άλλοι αν δεν έχεις ιδέα απο τα βασικά πως περιμένεις να τα πας καλύτερα ακόμη και απο τα μαγαζιά που δεν δουλεύουν ;

Γιατί αυτοί τουλάχιστον ξέρουν κάτι παραπάνω απο εσένα ξέρουν κάποιους έστω προμηθευτές εσύ ούτε αυτό ξέρεις άρα πως περιμένεις να τα πας καλύτερα απο αυτά αφού και σε σύγκριση με αυτά δεν έχεις τις γνώσεις που έχουν; 

Δεν είναι μόνο ότι δεν ξέρεις προμηθευτές είναι ότι δεν ξέρεις πως να ψάχνεις γιατί για παράδειγμα αυτοί που αναφέρονται στο παρακάτω quote τους βρίσκεις με ένα απλό google και να είσαι σίγουρος ότι οι ανταγωνιστές σου ξέρουν πολύ πιο προχωρημένα κόλπα όπως χρήση APIs και datamining για να βγάλουν καλύτερα συμπεράσματα για το απο που πότε και σε ποιά τιμή να πάρουν κάτι.... 

Να ένα κλασικό παράδειγμα κάποιου που δεν ξέρει πολλά (μην το πάρεις προσωπικά slyverine ελπίζω να καταλαβαίνεις πως κάνω σύγκριση με τον ανταγωνισμό δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου) αλλά τουλάχιστον έκανε βασικό google (εσύ δεν έκανες αλλά με ένα βασικό google κάποιος που είχε περιέργεια τα βρίσκει) που δεν έκανες εσύ KazaStyle 

Βρίσκει προμηθευτές αλλά οι τιμές λέει είναι ίδιες με της λιανικής... Είναι έτσι γιατί δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους ούτε σου χρωστάνε έχουν τις δικές τους επιχειρήσεις λιανικής (πχ η Infoquest to you.gr) αλλά και/ή συνεργάτες που έχουν χρόνια αλισβερίσια και φυσικά τους κόβουν χαμηλότερες τιμές που δεν θα τις δώσουν στο καθένα για να μην χτυπήσουν τους συνεργάτες τους (τώρα αν βέβαια κάνεις αρκετά χιλιάρικα παραγγελία και ας είσαι πρώτη φορά πελάτης κάτι μπορεί να σου κόψουν για όλους τους άλλους τουρίστες έχουν τιμές ίδιες με την λιανική. 

Καταρχήν ένα δεύτερο απλό ξέρεις τι κόστος λειτουργίας έχει ένα e-shop και τι συντήρηση χρειάζεται καθώς και πόσο κοστίζει να σου φτιάξει κάποιος ένα eshop αλλά και τις διαφορές που έχουν οι διάφορες προτάσεις εταιριών ή freelancer καθώς και τι παγίδες μπορεί να συναντήσεις και να δώσεις λεφτά για κάτι τεχνικά ή αισθητικά υποδεέστερο;  Νομίζω ότι ούτε αυτά δεν τα γνωρίζεις κρίνοντας απο την ερώτηση που έκανες και το ότι το ίδιο σου το post εδώ είναι copy paste απο word (φαίνεται απο τους χαρακτήρες και την μορφοποίηση)  που μου δείχνει ότι δεν είσαι τόσο εξοικειωμένος χρήστης της τεχνολογίας. 

Δικά σου λεφτά είναι φυσικά και δική σου ζωή οπότε κάνεις ότι θες συμβουλή μου είναι πάντως πως πρέπει να καταλάβεις πως ανήκεις στην κατηγορία του dunning–Kruger effectόπου δηλαδή κάποιος εντελώς άπειρος τα νομίζει όλα εύκολα και βατά και έχει πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ακόμη και απο τους ειδικούς... 

1*6ss9wuGIVSnPKOKmCeS3tA.jpeg

Οπότε ανέβαλε για κάνα χρόνο τουλάχιστον το μαγαζί και πλακώσου στο ψάξιμο όχι μόνο για το τι είναι προμηθευτής τι είναι και ποιοι παρέχουν b2b και έννοιες όπως το dropshipping κτλ αλλά και σε άλλους τομείς όπως τι είναι SEO στο google πως να αναλύεις δεδομένα που μαζεύεις απο τα cookies της σελίδας σου σε χρήσιμα στατιστικά και ψάξε όλο το νομικό πλαίσιο στην ελλάδα για το είδος της επιχείρησης σου, δάνεια, επιδοτήσεις, λογιστικά θέματα, πως κάνεις business plan και ανάλυση αγοράς κτλ 

Και   μετά αφού τα κάνεις όλα αυτά και ακόμη πιστεύεις πως είναι επικερδές αυτό που έχεις στο μυαλό σου άνοιξε το μαγαζί... αλλιώς πολύ φοβάμαι θα τα χάσεις τα λεφτά σου.

Εσεις ολοι μαλλον ειστε ολοι γκουρου και ξερετε και τι κανω και τι εχω στο μυαλο μου και τι εχω κανει μεχρι στιγμης. Θα το πω μια ακομα φορα γιατι φαινεται δεν διαβαζετε ολες τις απαντησεις, εγω αυτο το ποστ το εκανα ετσι εξτρα μπας και παρω κατι απο εδω δεν σημενει οτι στηριζω την επιχερηση μου στο ινσομνια. Μετα δεν ζητησα απο κανενα να μου κανει αναλυση για το μελλον της επιχηρησης ή της αγορας 1ον γιατι δεν ξερω αν ειστε ασχετοι με αυτα που γραφετε και 2ον γιατι δεν με ενδιαφερει η γνωμη σας το ποστ το εκανα για να βρω προμηθευτες οχι διευθυντη στατιγικής και αναπτυξης. Γελαω ομως αυτα χαβαλε εχει συνεχιστε αν νιωθετε ωραια με το δινετε συμβουλες στον αερα και να μην απαντατε στην κυρια ερωτηση. 🤣

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, KazaStyle είπε

Εσεις ολοι μαλλον ειστε ολοι γκουρου και ξερετε και τι κανω και τι εχω στο μυαλο μου και τι εχω κανει μεχρι στιγμης. Θα το πω μια ακομα φορα γιατι φαινεται δεν διαβαζετε ολες τις απαντησεις, εγω αυτο το ποστ το εκανα ετσι εξτρα μπας και παρω κατι απο εδω δεν σημενει οτι στηριζω την επιχερηση μου στο ινσομνια. Μετα δεν ζητησα απο κανενα να μου κανει αναλυση για το μελλον της επιχηρησης ή της αγορας 1ον γιατι δεν ξερω αν ειστε ασχετοι με αυτα που γραφετε και 2ον γιατι δεν με ενδιαφερει η γνωμη σας το ποστ το εκανα για να βρω προμηθευτες οχι διευθυντη στατιγικής και αναπτυξης. Γελαω ομως αυτα χαβαλε εχει συνεχιστε αν νιωθετε ωραια με το δινετε συμβουλες στον αερα και να μην απαντατε στην κυρια ερωτηση. 🤣

αδερφε, θα παρω εγω το θαρρος να στο πω στα ισια μπας και το καταλαβεις>

δεν προκειται να σου πει κανενας απο που ψωνιζεις φτηνα...τουλαχιστον θα ηταν χαζος να το κανει.

ομοιως, αν ανοιξες το θεμα για να ριξεις αδεια να πιασεις γεματα, (να αρπαξεις απο κανεναν θυμωμενο υπαλληλο πληροφοριες), σε πληροφορω οτι οποιος εχει λιγο μυαλο στο κεφαλι δεν προκειται να σου πει τιποτα , διοτι θα κανει πτηση διαγωνιως με προσγειωση στα μουτρα του (αν με εννοεις)

οποτε, για πρωτο σταματα να θεωρεις τους αλλους χαζους και ξεκινα να θεωρεις τον εαυτο ασχετο μπας και μπορεσεις να μαθεις κατι.

...

αιντε καλες δουλειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2020 στις 12:01 ΜΜ, 777andreas777 είπε

 

Ήθελα να ήξερα το αφεντικό που δουλεύεις πως επιβιώνει και έχει και εσένα για εργαζόμενο αφού είναι ίδιες οι τιμές;
Βγάζει από αλλού; Ξέρει κάνα υπουργό που δεν τον νοιάζει πόσο κάνουν και αγοράζει; Το έχει για χόμπι το μαγαζί; Το έχει από την καλή του την καρδιά για να δουλεύουν όσοι δουλεύουν εκεί;
 

Δεν ασχολούμαστε με το λιανεμπόριο , λύσεις πληροφορικής είναι το μαγαζί και βασίζετε κυρίως σε εγκαταστάσεις και υποστήριξη σε επιχειρήσεις. Το λιανεμπόριο στην εποχή του skroutz και σε περιορισμένο κοινό όπως το νησί μου δεν έχει χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KazaStyle είπε

Εσεις ολοι μαλλον ειστε ολοι γκουρου και ξερετε και τι κανω και τι εχω στο μυαλο μου και τι εχω κανει μεχρι στιγμης. Θα το πω μια ακομα φορα γιατι φαινεται δεν διαβαζετε ολες τις απαντησεις, εγω αυτο το ποστ το εκανα ετσι εξτρα μπας και παρω κατι απο εδω δεν σημενει οτι στηριζω την επιχερηση μου στο ινσομνια. Μετα δεν ζητησα απο κανενα να μου κανει αναλυση για το μελλον της επιχηρησης ή της αγορας 1ον γιατι δεν ξερω αν ειστε ασχετοι με αυτα που γραφετε και 2ον γιατι δεν με ενδιαφερει η γνωμη σας το ποστ το εκανα για να βρω προμηθευτες οχι διευθυντη στατιγικής και αναπτυξης. Γελαω ομως αυτα χαβαλε εχει συνεχιστε αν νιωθετε ωραια με το δινετε συμβουλες στον αερα και να μην απαντατε στην κυρια ερωτηση. 🤣

λυπαμαι τα χρηματα που θα σου δωσουν οι γονεις σου μπρο... 😕

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

δεν προκειται να σου πει κανενας απο που ψωνιζεις φτηνα...τουλαχιστον θα ηταν χαζος να το κανει.

Και το καλύτερο είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος μαγικός λόγος που αυτό συμβαίνει, είναι προσωπική στρατηγική του καθενός. Μπορεί ο άλλος να είναι καλός ή κακός προμηθευτής και να κερδίζει το ίδιο από τους εμπόρους λιανικής. Αυτό ισχύει και στο τζόγο, μπορείς να ποντάρεις διαφορετικά ποσά με το ίδιο χέρι και η επιστροφή σε χρήμα να είναι ακριβώς η ίδια ωστόσο οι αντίπαλοι σου σίγουρα θα προτιμούσαν το ποντάρισμα που μπορούν να διαχειριστούν καλύτερα. Στη δική μου δουλειά το 90% των vendor είναι κάκιστοι και το 10% αρκέτα καλοί ωστόσο όλοι τους είναι στην αγορά χρόνια και κερδοφόροι. Σε αυτό το 10% έπεσα εντελώς τυχαία. Δεν υπάρχει κανένα σύστημα για να φτάσεις εκεί πέρα από το να τους καρφώσει κάποιος ή να σε πλησιάσουν αυτοί ή να τους βρεις στη τύχη ψάχνοντας(δύσκολο). Περιττό να πω ότι είναι αυτό ακριβώς που κάνει μία επιχείρηση κερδοφόρα. Το να ρωτάς για προμηθευτές είναι σαν να ρωτάς που υπάρχουν παίκτες να παίξεις κάτι το οποίο είναι εύκολο να βρεις. Η πραγματική ερώτηση είναι που υπάρχουν ψάρια (καλοί προμηθευτές) γιατί αν ψάχνεις λεφτά μόνο αυτό χρειάζεσαι και δε πρόκειται κανείς να στο πει. Μπορεί να χεις 20 προμηθευτές που δίνουν το ίδιο αντικείμενο και μόνο ένας να αξίζει. (τα νούμερα τυχαία, μπορεί να είναι και χειρότερα)

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, mixos23 είπε

λυπαμαι τα χρηματα που θα σου δωσουν οι γονεις σου μπρο... 😕

Ουτε καν...Νατα τα λεφτα:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/741523-έγκριση-προγραμματος-οαεδ/?tab=comments#comment-57949502

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο site των προϊόντων που σε ενδιαφέρουν και ψάξε για τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Αν δεν έχουν στείλε mail να τους ρωτήσεις.

Είναι ο πιο πρακτικός τρόπος να μάθεις τους προμηθευτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, KazaStyle είπε

Εσεις ολοι μαλλον ειστε ολοι γκουρου και ξερετε και τι κανω και τι εχω στο μυαλο μου και τι εχω κανει μεχρι στιγμης

Κάποιοι μπορεί να είναι... αλλά δεν έχει σημασία

 

Αυτό που αδυνατείς να καταλάβεις ειναι το πόσο απλοϊκό και λάθος είναι αυτό που είπες... δεν χρειάζεται να είναι κανένας ειδικός για να καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά με τον συνειρμό σου και τον τρόπο που εκφράζεσαι (εννοώ το περιεχόμενο) γιατί ειναι ριζικά λάθος...

 

πχ "είμαι σε διαδικασία να ανοίξω e-shop έκανα ήδη έναρξη επιχείρησης και ψάχνω προμηθευτές".... το πρώτο βήμα (απο τα πολλά βήματα) στην διαδικασία να ανοίξεις e-shop είναι το να βρείς προμηθευτές ώστε να μπορεις να υπολογίσεις τιμές φόρους logistics κτλ και το τελευταίο και πιο ασήμαντο/εύκολο είναι να κάνεις έναρξη επιχείρησης, άρα δεν είσαι σε καμία διαδικασία ουσιαστικά και το ότι αδυνατείς να καταλάβεις την σπουδαιότητα αυτής της λεπτομέρειας δείχνει πως δεν μπορείς ρεαλιστικά να περιμένεις κάτι απο το εγχείρημα σου. 

 

Δεν ξέρω πως να στο μεταφέρω για να καταλάβεις είναι πχ σαν να γράφεις κάτι του τύπου 

 

"Γεια σας θέλω να γίνω ποδοσφαιριστής στον ολυμπιακό έχω ήδη πάρει την αυθεντική στολή του ολυμπιακού αλλά θα ήθελα συμβουλές για το ποια παπούτσια θα με βοηθήσουν στο να το πετύχω αυτό το εγχείρημα"

 

Ή 

 

"Για σας ημαι σε δυαδικασσία που ψαχνώμαι για το πιο είνε το καλίττερο αντηκοιμενο για να σπουδωσω " 

 

 

Και αν σου πει κάποιος "Πρώτα γυμνάσου, παίξει σε τοπική ομάδα κτλ" ή σου πει "μάθε πρώτα γραμματική και ορθογραφία να διαβάζεις και να γράφεις και σιγά σιγά θα έρθει ο καιρός που θα μπορέσεις να διαλέξεις αντικείμενο σπουδών"

 

Εσύ απαντάς κάτι του τύπου " Εσείς τώρα είστε μάγοι; που ξέρετε ότι δεν γνωρίζω ορθογραφία και συντακτικό"  ή " Πως ξέρετε ότι δεν ειμαι έτοιμος επαγγελματίας ποδοσφαιριστής" κτλ

 

Τώρα αν πάλι δεν κατάλαβες δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

 

Όπως και να έχει όποια απόφαση και να πάρεις πάντως εμένα δεν με ενδιαφέρει απο πίτα που δεν τρώω... οπότε σου εύχομαι καλή τύχη. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα αλλο θεματακι που δεν ειχε διαφανει στις πρωτες σελιδες αλλα οσο το τοπικ προχωραει κι ο ts δεν ακουει αυτα που θελει, πλεον γινεται ολοενα και πιο ξεκαθαρο, ειναι η αδυναμια του ts να προσαρμοστει σε δεδομενα που δε τα ειχε στο μυαλο του ακριβως ετσι.

Και οκ τωρα ειναι ο Μητσος κι ο Μπαμπης που τον καλουν να συνελθει κι αυτος αρνειται και τους λεει ασχετους επειδη δε του λενε αυτα που θελει να ακουσει, αυριο ομως θα ειναι οι πελατες και η ιδια αγορα που αμεσα ή εμμεσα θα του λενε να συνελθει και να προσαρμοστει στα δεδομενα κι αν κανει τα ιδια θα τον φτυνουν στα μουτρα στην καλυτερη. Παραδειγματα πολλα.

Αλλωστε mister ts , κι αυτος στον οποιο εκανες like που σου ελεγε οτι το πλαισιο θα κλεισει οπου ναναι γιατι θα του φας εσυ την πελατεια, επειδη θα σου βρει εκεινος με πμ τους προμηθευτες τους καλους, στην ουσια την ιδια λογικη επικαλειται. Οτι ακομα και αλυσιδες ή μονοπωλια σπανε για πλακα, αν δεν ειναι ικανα να προσαρμοστουν σε νεα δεδομενα. Ε τωρα αμα ξεκινας να ανοιξεις μια τρυπα και με το καλημερα εισαι δυσκοιλιος και βλεπεις εχθρους κι ασχετους στα ματια οσων δεν σου χαιδευουν αυτια, τσεπες κλπ, ε , τοτε το οτι δεν ξερεις καν προμηθευτες ή οτι τους αναζητας εδω, ή οτι δεν εχεις επιχειρηματικο πλανο ειναι το λιγοτερο... Ηδη βλεπω στα ματια μου την αντιμετωπιση στους πρωτους δυσαρεστημενους πελατες, αν εδω αυτοι που σε συμβουλευουν χαρακτηριζονται ασχετοι και κακοπροαιρετοι. 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...