Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε τι ζητάς; Να πάρει ο υπεύθυνος το αεροπλάνο, να πάει Ιαπωνία και να ζητήσει εξηγήσεις γιατί καθυστερούν την απάντηση τους;

Προσεχως μετρησεις

20201217_151322_copy_768x1024.jpg

20201217_151308_copy_1024x1365.jpg

20201217_151301_copy_768x1024.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι έχεις δίκιο. Έλεγε για πιθανή αλλαγή πλακέτας αν έδειχνε κάτι η καταγραφή. Το ξαναείδα.

Βέβαια πλέον δεν έχει νόημα μιας και δεν είναι πρόβλημα πλακέτας. Θα ήταν αν το βλέπαμε μόνο σε εσένα ή σε εμένα. Είναι καθολικό χαρακτηριστικό του (τουλάχιστον) συγκεκριμένου μοντέλου.

ΥΓ Η Daikin Ελλάδας πάντως δεν βλέπω να έχει κάνει κάτι λάθος. Ανταποκρίθηκε και έστειλε να δει τι παίζει. Αφού κατάλαβαν ότι δεν είναι βλάβη ατομική δική σου, προφανώς λαμβάνοντας υπόψη και το δικό μου email με το video που τους έστειλα και δεν ξέρω από ποιον άλλον, έκανε το αυτονόητο. Έστειλε τα αποτελέσματα πίσω στο εργοστάσιο μιας και εκφεύγει από τις αρμοδιότητες τους. Αλλιώς τί. Να αλλάξουν μονάδα με άλλη; Θα έκανε ακριβώς το ίδιο, δεν έχει νόημα.  Προσωπικά αν με ρωτάς, πιο πολύ τους ανεβάζει στα μάτια μου, παρά το αντίθετο. 

Προσωπικά δεν δικαιολογώ καθόλου την Daikin. Η συμπεριφορά τους απλά είναι αντιεπαγγελματική. Ηρθαν είδαν οτι υπάρχει πρόβλημα, το είδαν και το καταγράψανε.. και? λύθηκε το πρόβλημα? Υπάρχει ενα deadline ποτε θα λυθεί το πρόβλημα? Τίποτα απο ολα αυτα.. Ανοιγοκλείνει σαν χαζό χωρίς να υπάρχει KANENAΣ λόγος, καταπόνηση και τσάμπα κατανάλωση.. Οκ φτηνό μοντέλο είναι.. Daikin ομως λέει πάνω.. οχι Laikin..

Και πραγματικα υπάρχει κάποιος άνθρωπος εδω μέσα που πιστευει οτι η Daikin δεν γνωρίζει την παραπάνω αδυναμία? Η οτι εδω οι χρήστες του Insomnia το ανακάλυψαν τυχαία?  Απλα το παίζουν τρελίτσα.. μηπως και ξεπεραστεί ετσι το θέμα.. Θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ να το διορθώσουν, διότι θα πρέπει να διορθώσουν/αλλάξουν ολη την συγκεκρίμενη σειρά.. (η έστω παρτίδα.. αν ειναι θέμα παρτίδας) και το κόστος θα είναι μεγάλο.

Δεν θυμάμαι αν εχουμε βρει στο παρελθόν το service manual του :

http://www.daikintech.co.uk/Data/Siesta_Indoor/FTXB/2016/FTXB-C(2)V1B/SM-5WMY-A3.pdf

Ισως τα Capacity του..

http://www.daikintech.co.uk/Data/Siesta_Indoor/FTXB/2016/FTXB-C(2)V1B/RXB50-60CV1B/RXB-C_Databook_EEDEN15-100_tcm219-368918.pdf

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dimostr είπε

Αν τα μηνύματα τα στέλναμε ακόμα με το ταχυδρομείο μπορεί και να ζητούσα αυτό αλλά επειδή η τεχνολογία έχει προχωρήσει και το mail με τα στοιχεία φτάνει πιο γρήγορα θελω ένα απαντητικό mail που να εξηγεί γιατί αργούν και όχι να μου λένε ότι δε βρίσκουν τον συνάδελφο που ξέρει το θέμα , ε δεν είναι και καμία βιομηχανική πόλη οι εγκαταστάσεις της daikin στην Ελλάδα και δε μπορούν να τον βρουν . Η στο δίπλα γραφείο είναι η για χεσιμο η για τσιγάρο έξω από την πόρτα 

 

9 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Προσωπικά δεν δικαιολογώ καθόλου την Daikin. Η συμπεριφορά τους απλά είναι αντιεπαγγελματική. Ηρθαν είδαν οτι υπάρχει πρόβλημα, το είδαν και το καταγράψανε.. και? λύθηκε το πρόβλημα? Υπάρχει ενα deadline ποτε θα λυθεί το πρόβλημα? Τίποτα απο ολα αυτα.. Ανοιγοκλείνει σαν χαζό χωρίς να υπάρχει KANENAΣ λόγος, καταπόνηση και τσάμπα κατανάλωση.. Οκ φτηνό μοντέλο είναι.. Daikin ομως λέει πάνω.. οχι Laikin..

Και πραγματικα υπάρχει κάποιος άνθρωπος εδω μέσα που πιστευει οτι η Daikin δεν γνωρίζει την παραπάνω αδυναμία? Η οτι εδω οι χρήστες του Insomnia το ανακάλυψαν τυχαία?  Απλα το παίζουν τρελίτσα.. μηπως και ξεπεραστεί ετσι το θέμα.. Θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ να το διορθώσουν, διότι θα πρέπει να διορθώσουν/αλλάξουν ολη την συγκεκρίμενη σειρά.. (η έστω παρτίδα.. αν ειναι θέμα παρτίδας) και το κόστος θα είναι μεγάλο.

Δεν θυμάμαι αν εχουμε βρει στο παρελθόν το service manual του :

http://www.daikintech.co.uk/Data/Siesta_Indoor/FTXB/2016/FTXB-C(2)V1B/SM-5WMY-A3.pdf

 

 

Κοίτα πως θα πάει η απάντηση (αν πάρεις ποτέ):

"Αγαπητέ πελάτη, η Daikin που είναι η κορυφαία εταιρεία κλιματιστικών στον κόσμο, δημιουργεί τα κλιματιστικά της με γνώμονα τη μεγαλύτερη δυνατή απόδοση σε όποιο περιβάλλον και να βρεθεί στον κόσμο και σε όλους τους δυνατούς συνδυασμούς χώρων και περιβαλλοντολογικών συνθηκών. 

Στο πλαίσιο αυτό με τη σειρά ftxcb/rcxb, προσφέρει με συγκριτικά χαμηλό κόστος κορυφαίες επιδόσεις και ποιότητα κατασκευής.

Μελετήσαμε την περίπτωσή σας και διαπιστώσαμε ότι η μονάδα σας , δουλεύει as designed.

ΑΝ θεωρείτε ότι η θερμοκρασία είναι ακατάλληλη, χρησιμοποιείστε το τηλεχειριστήριο, επιλέγοντας διαφορετική τιμή, μέχρι να έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Όσον αφορά στις εκκινήσεις του συμπιεστή, έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί απρόσκοπτα κάτω από ακριβώς τις συνθήκες που παρατηρείτε και για όλο το χρονικό διάστημα της εγγύησή σας.

Στο πλαίσιο της συνεχούς βελτίωσης , θα λάβουμε υπόψη τα στοιχεία από τα δεδομένα σας στη μεθεπόμενη σειρά ftxcd μιας και η ftxcc έχει ήδη ολοκληρωθεί.

Ευχαριστούμε που επιλέξατε το προϊόν μας. "

ΥΓ 1 Συμφωνώ με @Rnd1978, δεν θα γίνει τίποτα άλλο.

ΥΓ2 Εξακολουθώ και δεν βλέπω κάτι το μεμπτό στην αντίδραση της ελληνικής αντιπροσωπίας. Απλά συντηρούν και μελετούν για τοποθέτηση έτοιμα προϊόντα. Δεν σχεδιάζουν. Αν δουν κάτι περίεργο, προφανώς θα απευθυνθούν στο εργοστάσιο. Όπως και έκαναν.

ΥΓ3 Αν ο @dimostr, περιμένει ότι ανάμεσα στο σούσι και στο σάκε θα φτιάξουν ένα πατσάκι για τον Δήμο από τη Λαμία και τον Μήτσο από τον Ωρωπό , νομίζω ότι είναι πολλαπλά γελασμένος 😅

ΥΓ4 Αν δεν υπήρχε το διάγραμμα, δεν θα καταλαβαίναμε τίποτα. Νομίζω δίνουμε μεγαλύτερη σημασία.

ΥΓ5 Αν ήταν να πετάμε στα σκουπίδια όσα κάνουν Onoff ή υπερθερμαίνουν, θα έπρεπε να πετάξουμε το 90% των κλιματιστικών του κόσμου.

ΥΓ6 Αν η απάντηση σας άρεσε, να φτιάξω βιογραφικό για τη daikin . Μη χαραμίζομαι 🙃

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Κοίτα πως θα πάει η απάντηση (αν πάρεις ποτέ):

"Αγαπητέ πελάτη, η Daikin που είναι η κορυφαία εταιρεία κλιματιστικών στον κόσμο, δημιουργεί τα κλιματιστικά της με γνώμονα τη μεγαλύτερη δυνατή απόδοση σε όποιο περιβάλλον και να βρεθεί στον κόσμο και σε όλους τους δυνατούς συνδυασμούς χώρων και περιβαλλοντολογικών συνθηκών. 

Στο πλαίσιο αυτό με τη σειρά ftxcb/rcxb, προσφέρει με συγκριτικά χαμηλό κόστος κορυφαίες επιδόσεις και ποιότητα κατασκευής.

Μελετήσαμε την περίπτωσή σας και διαπιστώσαμε ότι η μονάδα σας , δουλεύει as designed.

ΑΝ θεωρείτε ότι η θερμοκρασία είναι ακατάλληλη, χρησιμοποιείστε το τηλεχειριστήριο, επιλέγοντας διαφορετική τιμή, μέχρι να έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Όσον αφορά στις εκκινήσεις του συμπιεστή, έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί απρόσκοπτα κάτω από ακριβώς τις συνθήκες που παρατηρείτε και για όλο το χρονικό διάστημα της εγγύησή σας.

Στο πλαίσιο της συνεχούς βελτίωσης , θα λάβουμε υπόψη τα στοιχεία από τα δεδομένα μας στη μεθεπόμενη σειρά ftxcd μιας και η ftxcc έχει ήδη ολοκληρωθεί.

Ευχαριστούμε που επιλέξατε το προϊόν μας. "

ΥΓ 1 Συμφωνώ με @Rnd1978, δεν θα γίνει τίποτα άλλο.

ΥΓ2 Εξακολουθώ και δεν βλέπω κάτι το μεμπτό στην αντίδραση της ελληνικής αντιπροσωπίας. Απλά συντηρούν και μελετούν για τοποθέτηση έτοιμα προϊόντα. Δεν σχεδιάζουν. Αν δουν κάτι περίεργο, προφανώς θα απευθυνθούν στο εργοστάσιο. Όπως και έκαναν.

ΥΓ3 Αν ο @dimostr, περιμένει ότι ανάμεσα στο σούσι και στο σάκε θα φτιάξουν ένα πατσάκι για τον Δήμο από τη Λαμία και τον Μήτσο από το Ωρωπό , νομίζω ότι είναι πολλαπλά γελασμένος 😅

ΥΓ4 Αν δεν υπήρχε το διάγραμμα, δεν θα καταλαβαίναμε τίποτα. Νομίζω δίνουμε μεγαλύτερη σημασία.

ΥΓ5 Αν ήταν να πετάμε στα σκουπίδια όσα κάνουν Onoff ή υπερθερμαίνουν, θα έπρεπε να πετάξουμε το 90% των κλιματιστικών του κόσμου.

ΥΓ6 Αν η απάντηση σας άρεσε, να φτιάξω βιογραφικό για τη daikin . Μη χαραμίζομαι 🙃

 

Βιντεάκι να φτιάξεις να το στείλουμε Ελληνοφρένεια ΑΜΑΝ και Μιτσηκωστα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεγάλη έκπληξη μου, η Media Markt με πήρε τηλέφωνο χθές και σήμερα μου άλλαξε την προβληματική εξωτερική μονάδα στο Fujitsu Asyg12kmcc με καινούργια. Ίδια παρτίδα ακριβώς με την προηγούμενη. Κατασκευή Κίνα, Μάιος 2020. Είδωμεν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lofarek

Οταν παιξεις και με την αφυγρανση, πολυ θα ηθελα να ξερω οταν το βαζεις στο medium , σε τι ποσοστα κραταει τον χωρο. :)

Απο οσο θυμαμαι, απο τη γνωστη σελιδα που ειχα αναφερει και παλαιοτερα, μπορεις να δεις και τις τιμες της υγρασιας.

Εμενα περισσοτερα καιει ο αφυγραντηρας εδω και εναμιση μηνα ,παρα το perfera ... Ξενερουα!😛

 

Με γειες !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, steliosdj είπε

@Lofarek

Οταν παιξεις και με την αφυγρανση, πολυ θα ηθελα να ξερω οταν το βαζεις στο medium , σε τι ποσοστα κραταει τον χωρο. :)

Απο οσο θυμαμαι, απο τη γνωστη σελιδα που ειχα αναφερει και παλαιοτερα, μπορεις να δεις και τις τιμες της υγρασιας.

Εμενα περισσοτερα καιει ο αφυγραντηρας εδω και εναμιση μηνα ,παρα το perfera ... Ξενερουα!😛

 

Με γειες !!

Ολα στην ωρα τους Thanks mate 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Ολα στην ωρα τους Thanks mate 😉

Είναι ανεξάρτητη λειτουργία η αφυγρανση/υγρανση; Η του λες Κύριε Ururu θέλω 19C και 50% υγρασία και τα κανονίζει μόνο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Είναι ανεξάρτητη λειτουργία η αφυγρανση/υγρανση; Η του λες Κύριε Ururu θέλω 19C και 50% υγρασία και τα κανονίζει μόνο του;

Κανεις συνδιασμο λειτουργιας ζεστης η ψυξης και υγρανσης αφυγρανσης ..θα το δω και εγω σρην πραξη σημερα το εβαλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Κανεις συνδιασμο λειτουργιας ζεστης η ψυξης και υγρανσης αφυγρανσης ..θα το δω και εγω σρην πραξη σημερα το εβαλα...

Θελω να καταλαβω εαν η εξωτερικη μοναδα του υγραντηρα (οπως το λεει και το manual) , δουλευει μονο με τη θερμανση. Με προβληματιζει το οτι δεν αναφερεται ως humidifier/dehumidifier , αλλα μονο ως humidifier.

Στο manual βλεπω να αναφερει : θερμανση μαζι με υγρανση... και ψυξη μαζι με αφυγρανση.

Εγω θελω θερμανση και αφυγρανση. Το κανει αυτο ?

Επισης, οταν δουλευει σε fan only mode, μπορεις να ρυθμισεις υγρανση και αφυγρανση ή επειδη το μηχανημα εχει μονο υγραντηρα(οπως αναφερεται στο manual) , δε μπορει να το κανει?

Θα ριξω μια ματια τι γραφουν τα παιδια στο εξωτερικο.

Ας βαλω και ενα link με το φυλλαδιο να υπαρχει : https://www.daikin.be/content/dam/document-library/catalogues/ac/split/ftxz-n/FTXZ-N_RXZ-N_ECPEN15-002_Product Catalogues_English.pdf

 

Επισης, ειχα βρει και κρατησει αυτο εδω απο παλια. Το προβλημα μου ειναι πως δε θυμαμαι εαν ειναι για θερμανση ή ψυξη... ΣΗΜΕΙΩΝΩ πως ειναι για το 12αρι , αλλα ισως μπορει να βοηθησει για να εχουμε μια καλυτερη εικονα .

ysDFdvk6V2r50QxyKBQuqiG3.png.579117b8c9546d88ea83c040301d0aaf.png

 

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφύγρανση με πραγματική θέρμανση δεν κάνει αλλά δεν κάνει και ψύξη ταυτόχρονα, οπότε κρατά την θερμοκρασία προσαγωγής σχετικά κοντά στου χώρου κάνοντας και αφύγρανση. Δεν κάνει ούτε κανονική ύγρανση αλλά βάζει νωπό αέρα για να ρυθμίζει την υγρασία πολύ χονδρά, δεν έχει σχέση με τον πραγματικό έλεγχο υγρασίας που κάνουν οι κκμ και δεν υπάρχει και setpoint υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Θελω να καταλαβω εαν η εξωτερικη μοναδα του υγραντηρα (οπως το λεει και το manual) , δουλευει μονο με τη θερμανση. Με προβληματιζει το οτι δεν αναφερεται ως humidifier/dehumidifier , αλλα μονο ως humidifier.

Στο manual βλεπω να αναφερει : θερμανση μαζι με υγρανση... και ψυξη μαζι με αφυγρανση.

Εγω θελω θερμανση και αφυγρανση. Το κανει αυτο ?

Επισης, οταν δουλευει σε fan only mode, μπορεις να ρυθμισεις υγρανση και αφυγρανση ή επειδη το μηχανημα εχει μονο υγραντηρα(οπως αναφερεται στο manual) , δε μπορει να το κανει?

Θα ριξω μια ματια τι γραφουν τα παιδια στο εξωτερικο.

Ας βαλω και ενα link με το φυλλαδιο να υπαρχει : https://www.daikin.be/content/dam/document-library/catalogues/ac/split/ftxz-n/FTXZ-N_RXZ-N_ECPEN15-002_Product Catalogues_English.pdf

 

Το μονο που μπορω να πω με σιγουρια αυτη την στιγμη ειναι οτι το standby ειναι στα 0,1 w !! και οτι δουλευει με χαλαρες διακυμανσεις απο 90 εως 155 w στην θερμανση Μολις βαλω αφυγρανση θα σας ενημερωσω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...