Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/11/2022 στις 11:26 ΜΜ, marioboni είπε

Να κάνω ένα update  από atxc60  σε 24ωρη λειτουργία με σημερινές θερμοκρασίες σε χωριό στη Θεσσαλονίκη που έπαιξαν από 6 βαθμούς στις 7 το πρωί , μεσημέρι στους 17 για λίγο και τώρα οριακά κάτω από τους 10

 

Όλη μέρα ανοιχτό το 22αρι έχει κάψει 11kw και το 12αρι από τις 5 το απόγευμα ως τώρα σε σύνολο περίπου 6 ωρών 1.5 kw

Σε 129τμ μονοκατοικία χωρίς καμία μόνωση με κουφώματα του 80 

 

Για το σπίτι που πρέπει να το θερμάνουν θεωρώ είναι καλά με ζητούμενη 22 βαθμούς

Σε χρήματα είναι περίπου τα 4.5-5 ευρώ που με την καμιά δεν νομίζω 24ωρη λειτουργία ο λέβητας πέλλετ που αντικαταστάθηκε με πετρέλαιο να είχαν το ίδιο κόστος

Με 4 λίτρα πετρέλαιο και μισό τσουβαλι πέλλετ πάνω κάτω αναλογικά σε χρήματα 

Σημερινό update με μόνο το μεγάλο ανοιχτό και χαμηλότερες εξωτερικές και αρκετές ώρες σε μονοψήφια νούμερα έγραψε 8.5 kw αλλά με ζήτηση 21

 

Το περίεργο είναι πως ο θερμοστάτης του καλοριφέρ δείχνει συνήθως από ότι ζητήσω στο κλιματιστικό έναν βαθμό επάνω, παρόμοια με το broadlink

Στο διάγραμμα των θερμοκρασιών του broadlink είναι αρκετά σταθερό, το οποίο είναι φυσικά καλό γιατί το σπίτι έχει μια αρκετά σταθερή θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα σας,

θα ήθελα και εγώ να σας ρωτήσω για μια μεζονέτα 70 τετρ κάτω και 50 τετρ ο επάνω χώρος που θέλω να θερμαίνω και να ψύχω 

το ποσό που διαθέτω μαζί με τις επιδοτήσεις του ανακυκλώνω 2 χ 1500 

στον κάτω χώρο των 70 τετρ υπάρχει ένα hitachi dc inverter 24ari μοντέλο του 2008

απο ψύξη τον κατάφερνε τον κάτω χώρο που είναι τοποθετημένο

ο επάνω χώρος είναι φούρνος το καλοκαίρι δεν έχω κάποιο κλιματιστικό εκεί.

αδιάφορο από που θα το αγοράσω

χρήση 50 - 50 και για ψύξη και για θέρμανση

συμπληρωματικό στη θέρμανση υπάρχει αέριο και ενεργειακό τζάκι

για ψύξη αποκλειστικό μέσο

ο χώρος που περιέγραψα είναι ενιαίος

θερμοκρασίες απο -2 έως 44

features αδιάφορα

βόρεια καλύπτεται από μη θερμαινόμενο χώρο

νότια μικρό μέρος καλύπτεται απο θερμενόμενο και μη θερμαινόμενο 

ανατολικά και δυτικά ακάλυπτος

κατασκευή 2007 πυλωτή κάτω κεραμοσκεπή πάνω

μόνωση 5 εκ πάνω και κάτω

7 εκ και 5 εκ στις τοιχοποιίες

15849.29Watt

 

13630.39KCal/h

 

132.08Watt/m2

 

113.59KCal/h/m2

για 22C

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413125/tcl-miracle-ii-09chsa-vei-klimatistiko-inverter-9-000.html?__bpgid=ejJZR08rLU1RMCwxfmN5UjhXSmBXNA%3D%3D&ref=bestprice.gr

Καλησπέρα σε όλους, παιδιά το χτυπάω για υπνοδωμάτιο, περίστασιακή σχετικά χρήση και θέρμανση και ψύξη, ή κρίνετε ότι ειναι ακριβουτσικο και όχι βφμ;

 

 

 

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Και σε Κωτσόβολο / Γερμανό / Πλαίσιο, ίδια τιμή αυτές τις μέρες.

Παίζει κάποιο mod για κινητό για λάιβ παρακολούθηση κατανάλωσης κτλ, όπως είχαμε το hs110??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Specs είπε

θα παιξει καμμια live μεταδοση cop αποψε , λογω black ...saturday που ξημερωνει? εχει καμμια προβλεψη για χαμηλα αποψε εκει?εδω προβλεπει 3 βαθμους το πρωι.

7 βαθμούς έπεσε, όχι πολύ. cop γύρω στο 7. Ενδιαφέρον έχει που βλέπω πλέον πόσο ισχύ βγάζει. Έως 3.5KW. Οπότε το μισό ακόμη. Οι απώλειες του χώρου είναι 7KW σύμφωνα με την εφαρμογή. Αναρωτιέμαι πόσο μέσα θα πέσει.

9 ώρες πριν, thanos485 είπε

καλησπέρα σας,

θα ήθελα και εγώ να σας ρωτήσω για μια μεζονέτα 70 τετρ κάτω και 50 τετρ ο επάνω χώρος που θέλω να θερμαίνω και να ψύχω 

το ποσό που διαθέτω μαζί με τις επιδοτήσεις του ανακυκλώνω 2 χ 1500 

στον κάτω χώρο των 70 τετρ υπάρχει ένα hitachi dc inverter 24ari μοντέλο του 2008

απο ψύξη τον κατάφερνε τον κάτω χώρο που είναι τοποθετημένο

ο επάνω χώρος είναι φούρνος το καλοκαίρι δεν έχω κάποιο κλιματιστικό εκεί.

αδιάφορο από που θα το αγοράσω

χρήση 50 - 50 και για ψύξη και για θέρμανση

συμπληρωματικό στη θέρμανση υπάρχει αέριο και ενεργειακό τζάκι

για ψύξη αποκλειστικό μέσο

ο χώρος που περιέγραψα είναι ενιαίος

θερμοκρασίες απο -2 έως 44

features αδιάφορα

βόρεια καλύπτεται από μη θερμαινόμενο χώρο

νότια μικρό μέρος καλύπτεται απο θερμενόμενο και μη θερμαινόμενο 

ανατολικά και δυτικά ακάλυπτος

κατασκευή 2007 πυλωτή κάτω κεραμοσκεπή πάνω

μόνωση 5 εκ πάνω και κάτω

7 εκ και 5 εκ στις τοιχοποιίες

15849.29Watt

 

13630.39KCal/h

 

132.08Watt/m2

 

113.59KCal/h/m2

για 22C

 

Ευχαριστώ

Βάλε στον υπολογισμό μόνο τον χώρο που θέλεις να καλύψεις, τετραγωνικά και ανοίγματα, όχι όλο το σπίτι και πες μας το νούμερο.

8 ώρες πριν, UlveRz είπε

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413125/tcl-miracle-ii-09chsa-vei-klimatistiko-inverter-9-000.html?__bpgid=ejJZR08rLU1RMCwxfmN5UjhXSmBXNA%3D%3D&ref=bestprice.gr

Καλησπέρα σε όλους, παιδιά το χτυπάω για υπνοδωμάτιο, περίστασιακή σχετικά χρήση και θέρμανση και ψύξη, ή κρίνετε ότι ειναι ακριβουτσικο και όχι βφμ;

Κομματάκι ακριβό. https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252513-a-c-in9-carrier-42qhg009d8su-crystal-uc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Παίζει κάποιο mod για κινητό για λάιβ παρακολούθηση κατανάλωσης κτλ, όπως είχαμε το hs110??

Υποτίθεται η νέα έκδοση της εφαρμογής / το νέο firmware έχει κάτι τέτοιο, δεν έχω το συγκεκριμένο πριζάκι οπότε δεν γνωρίζω περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εφόσον τελικά  υλοποιήσω το σχέδιο με το δεύτερο κλιματιστικό στον ίδιο χώρο, θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα. Πρώτη δοκιμή σήμερα το πρωί με το 10αρι Toshiba edge  που αντικατέστησε ένα 9αρι GREE. Δεν έχω πριζακι για να βγάζει διαγράμματα αλλά ένα άλλο της brennenstuhl με μικρή οθόνη LCD,  οπότε βλέπω μόνο την στιγμιαία κατανάλωση και την συνολική. Το υπνοδωμάτιο είναι ισόγειο 16τ.μ. 3 μέτρα ύψος σε σπίτι του 55 με άλλον όροφο από πάνω εννοείται μόνο κουφώματα νέα με διπλά τζάμια και τίποτα άλλο. Αν θυμάμαι καλά το εργαλείο μου έβγαζε περίπου 9000 για 21 βαθμούς.  Έθεσα λοιπόν 22 βαθμούς ζήτηση με 19 στο δωμάτιο και 15 εξωτερική. Ανεμιστήρας στο αυτόματο. Στην αρχή έδωσε 900 με 1100 watt για 10 λεπτά και μετά έπεσε στα 400. Τώρα έχει ρίξει και άλλο , δεν ακούγεται καθόλου, είναι σταθερά στα 180-200 watt και μέτρησα θερμοκρασία εξόδου στις περσίδες 32. Ο χώρος έχει 22. Μεγάλη αλλαγή σε σχέση με το GREE που τρελενοταν στα ον οφ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής.

Μια ερώτηση στους γνώστες. Τι πριζακι να αγοράσω για να βλέπω διαγράμματα; 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους εκανα σεφτέ...τον αφησα ολο τον χωρο στο daikin sensira 35, με το θερμομετρο στα δομικα στοιχεια (βυθισμενο στον τοιχο) στους 20,68 σταθεροποιημενο εδω και μερες(ζητηση κλιματιστικου 22).

Με εξωτερικη αποβραδις 9 βαθμους , το ρελαντι ειχε ανεβει στα 260w απο τα 185w συνηθως.

Μεχρι 6 βαθμους επεσε το ξημερωμα και μεχρι 520w γκαζωσε οταν εγινε αυτο.

Γενικα το οτι στις 11 πιο δυσκολες ωρες του 24ωρου καταναλωσε 3,3 κιλοβατωρες, ειναι εκπληκτικο που σημαινει και ιδιες θερμοκρασιες να συνεχισουν την ημερα, 7,5 κιλοβατωρες το 24ωρο φουλ θερμανση.

Εχω μια ελπιδα πως αν πεσει χαμηλα και δειξει ανεπαρκεια για τους -5 ας πουμε συνεχομενες θερμοκρασιες, θα "αναγκαστω" να παρω για τον ιδιο χωρο ενα 9ρι, ενα Edge ειτε Perfera , να μου λυθουν και οι αποριες...ειναι και ενα κουπονι σε αναμονη απο αλλαζω συσκευη.

 

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 26112022 103952 πμ.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@vagouras

https://www.kafkas.gr/aftomatismos-ktiriou/aftonoma-systimata-aftomatismou/elenchos-diacheirisi/diafora-proionta/tp-link-priza-souko-asyrmati-wifi-16a-230v-3680w-lefki-energy-monitoring-version-1.0_294071/

 

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Γενικα το οτι στις 11 πιο δυσκολες ωρες του 24ωρου καταναλωσε 3,3 κιλοβατωρες, ειναι εκπληκτικο

To asyg24kmta, έκαψε 4KWh στις 11 ώρες για όλον τον κάτω όροφο των 60τμ. Πόσες απώλειες λέει το utility για τον χώρο του daikin;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, παιδιά. Θέλουμε να αγοράσουμε δύο κλιματιστικά για δύο υπνοδωμάτια. Μπορείτε να βοηθήσετε;

  1. 700 ευρώ το καθένα
  2. Νέα αγορά
  3. Οποιοδήποτε κατάστημα
  4. Θέρμανση
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης
  6. Υπνοδωμάτιο
  7. Σταυρός Θεσσαλονίκης, με θερμοκρασίες από 0 έως 32 βαθμούς Κελσίου.
  8. Αδιάφορα
  9. Ενεργειακά κουφώματα, τοίχοι χωρίς μόνωση, βόρειος προσανατολισμός
  10. Απώλειες 3.000 Watt για κάθε δωμάτιο με επιθυμητη θερμοκρασία τους 23 βαθμούς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Rhodion είπε

Καλημέρα, παιδιά. Θέλουμε να αγοράσουμε δύο κλιματιστικά για δύο υπνοδωμάτια. Μπορείτε να βοηθήσετε;

  1. 700 ευρώ το καθένα
  2. Νέα αγορά
  3. Οποιοδήποτε κατάστημα
  4. Θέρμανση
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης
  6. Υπνοδωμάτιο
  7. Σταυρός Θεσσαλονίκης, με θερμοκρασίες από 0 έως 32 βαθμούς Κελσίου.
  8. Αδιάφορα
  9. Ενεργειακά κουφώματα, τοίχοι χωρίς μόνωση, βόρειος προσανατολισμός
  10. Απώλειες 3.000 Watt για κάθε δωμάτιο με επιθυμητη θερμοκρασία τους 23 βαθμούς.

Ευκολακι

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...