Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για αγορα 2 κλιματιστικών.Το ενα θα τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο με διαστάσεις 3μ.Χ 3μ.  και το αλλο στο σαλονι που ειναι 3μ. Χ  5,90 μ. και υψος 2,80 μ. Το διαμερισμα βρισκεται στο  κέντρο Χαιδαρίου στον 1ο οροφο και τα παραπανω δωματια ειναι  Βοριοανατολικα. Εχω διαβασει οσο περισσοτερες σελιδες μπορεσα και βλεπω να αναφερονται ως καλες λύσεις τα:  Haier Tide Green, Nuvelle  που ειναι πιο προσιτά στην αγορα τους αλλά και τo Toshiba Arata που ειναι πιο ακριβό (και ποιο ποιοτικο  (;) αποδοτικό (;) αρα και οικονομικοτερο(;) στη χρήση. Μπορω να διαθεσω εως 1000 e μαζι με την εγκατασταση. Υπάρχουν κάποια αλλα μοντελα που θα με καλύπταν .Ακουω ( ή μάλλον θα διαβάσω !! ) με προσοχή τις γνώμες και τι οποιες προτασεις σας .Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tsitos1 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για αγορα 2 κλιματιστικών.Το ενα θα τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο με διαστάσεις 3μ.Χ 3μ.  και το αλλο στο σαλονι που ειναι 3μ. Χ  5,90 μ. και υψος 2,80 μ. Το διαμερισμα βρισκεται στο  κέντρο Χαιδαρίου στον 1ο οροφο και τα παραπανω δωματια ειναι  Βοριοανατολικα. Εχω διαβασει οσο περισσοτερες σελιδες μπορεσα και βλεπω να αναφερονται ως καλες λύσεις τα:  Haier Tide Green, Nuvelle  που ειναι πιο προσιτά στην αγορα τους αλλά και τo Toshiba Arata που ειναι πιο ακριβό (και ποιο ποιοτικο  (;) αποδοτικό (;) αρα και οικονομικοτερο(;) στη χρήση. Μπορω να διαθεσω εως 1000 e μαζι με την εγκατασταση. Υπάρχουν κάποια αλλα μοντελα που θα με καλύπταν .Ακουω ( ή μάλλον θα διαβάσω !! ) με προσοχή τις γνώμες και τι οποιες προτασεις σας .Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Έφυγε το 24αρι edge που φωτογράφισα χθές. Ελπίζω να το προλαβε κάποιο παιδί εδώ από το φόρουμ.

ναι φιλαρακι....διαβαζα δεν ανακατευομουν......πηγα το πρωι (χωρις να πιστευω οτι θα το εβρισκα) και πραγματι ηταν εκει και με ........χαζοκοιταγε!!!! εεεεεε δεν αντεξα και το πηρα.......σε ευχαριστω πολυ.....

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marmaris είπε

ναι φιλαρακι....διαβαζα δεν ανακατευομουν......πηγα το πρωι (χωρις να πιστευω οτι θα το εβρισκα) και πραγματι ηταν εκει και με ........χαζοκοιταγε!!!! εεεεεε δεν αντεξα και το πηρα.......σε ευχαριστω πολυ.....

Τέλεια!!! 😁

@marmaris

 Τί είχε τελικά και ήταν στα στοκ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τέλεια!!! 😁

@marmaris

 Τί είχε τελικά και ήταν στα στοκ;

ρωτησα τον υπαλληλο .......εχει κατι το μηχανημα? οχι......εγγυηση?κανονικοτατα.....σιγουρα?-σιγουρα ....θα το παρω ,του λεω!!! παρτο μου λεει....το πηρα.....ελπιζω να μην την εχω πατησει καπου.....η εξωτερικη μοναδα σιγουρα ειναι καινουργια .....το μεσα μηχανημα δεν το εχω ανοιξει ακομα....περιμενω μηπως παρω αυριο και 2 9αρια για τα υπνοδωματια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marmaris είπε

ρωτησα τον υπαλληλο .......εχει κατι το μηχανημα? οχι......εγγυηση?κανονικοτατα.....σιγουρα?-σιγουρα ....θα το παρω ,του λεω!!! παρτο μου λεει....το πηρα.....ελπιζω να μην την εχω πατησει καπου.....η εξωτερικη μοναδα σιγουρα ειναι καινουργια .....το μεσα μηχανημα δεν το εχω ανοιξει ακομα....περιμενω μηπως παρω αυριο και 2 9αρια για τα υπνοδωματια....

Εμένα (Asyg24kmta), είχε ένα χτύπημα στη λαμαρίνα της εξωτερικής μονάδας

Κατά τα άλλα ήταν αψεγάδιαστο, μέσα - έξω.

Ρώτησα από περιέργεια τη fgeurope. Μου είπαν 112€ για την λαμαρίνα. Ακόμα και αν το άλλαζα (που δεν υπάρχει λόγος),  είναι τρελό deal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εμένα (Asyg24kmta), είχε ένα χτύπημα στη λαμαρίνα της εξωτερικής μονάδας

Κατά τα άλλα ήταν αψεγάδιαστο, μέσα - έξω.

Ρώτησα από περιέργεια τη fgeurope. Μου είπαν 112€ για την λαμαρίνα. Ακόμα και αν το άλλαζα (που δεν υπάρχει λόγος),  είναι τρελό deal!!!

αν δω κατι ειλικρινα θα το γραψω......σε αυτη την τιμη ,δεν αξιζει να του βαλω και την wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news, cop του Asyg24kmta (με στρογγυλοποίηση στο 10λεπτο) vs εξωτερική θερμοκρασία. Γαμάτο correlation:

image.png.59f10e016aa34f4d8e7200682bbf10f2.png

επίσης θυμάστε που είχα δει στο service manual ότι παίζει με offset 0.5C ;;;

Εκεί παίζει το άτιμο. Με ρύθμιση 22, κρατιέται με 22.5 στην εισαγωγή αέρα:

image.png.40fe640deb78ad8603d6f5e712783fd8.png

Μόλις τώρα, marmaris είπε

αν δω κατι ειλικρινα θα το γραψω......σε αυτη την τιμη ,δεν αξιζει να του βαλω και την wifi?

εννοείται!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω ένα update  από atxc60  σε 24ωρη λειτουργία με σημερινές θερμοκρασίες σε χωριό στη Θεσσαλονίκη που έπαιξαν από 6 βαθμούς στις 7 το πρωί , μεσημέρι στους 17 για λίγο και τώρα οριακά κάτω από τους 10

 

Όλη μέρα ανοιχτό το 22αρι έχει κάψει 11kw και το 12αρι από τις 5 το απόγευμα ως τώρα σε σύνολο περίπου 6 ωρών 1.5 kw

Σε 129τμ μονοκατοικία χωρίς καμία μόνωση με κουφώματα του 80 

 

Για το σπίτι που πρέπει να το θερμάνουν θεωρώ είναι καλά με ζητούμενη 22 βαθμούς

Σε χρήματα είναι περίπου τα 4.5-5 ευρώ που με την καμιά δεν νομίζω 24ωρη λειτουργία ο λέβητας πέλλετ που αντικαταστάθηκε με πετρέλαιο να είχαν το ίδιο κόστος

Με 4 λίτρα πετρέλαιο και μισό τσουβαλι πέλλετ πάνω κάτω αναλογικά σε χρήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετε, ψαχνομαι για κλιματιστικο που θα μπει σαλονι 33 τμ περιπου. (ο χωρος δεν ειναι ενιαιος, αν παιζει καποιο ρολο, ειναι με διαδρομο . με 2 "πορτες" ανοιχτες, δεν εχουν καν κουφωμα)
Ανεβαζω τον υπολογισμο απωλειων, στην εξωτερικη μονωση εβαλα κελυφος αλλα δεν το εμφανιζει στο αποτελεσμα για καποιο λογο.}
Και οτι βρηκα απο καιρο στην πολη, δυστυχως δεν βρηκα κατι για υγρασια. 
Τωρα μπατζετ σκεφτομουν κατι σε μαξ 1400. Γενικα δουλευω A/C για θερμανση αλλα υπαρχει και λεβητας σε περιπτωση που τα βρει δυσκολα στις δυσκολες μερες. Σκεφτομουν ισως κατι σε Toshiba Edge ?
Ευχαριστω
 

Screenshot 2022-11-21 232713.jpg

Screenshot 2022-11-25 021547.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, μετά την αγορά του arata 16αρι και πριν την τοποθέτηση σκεφτόμουν ποια είναι καλύτερη επιλογή. Πρώτον η αγορά ενός wifi module της  tosgiba για σύνδεση με wifi με κόστος 85+ ευρώ  ή δεύτερον η αγορά μιας tapo 110 για μέτρηση κατανάλωσης και ενός rm4 mini για σύνδεση και απομακρυσμένο έλεγχο με κόστος λιγότερο από 30 ευρώ. Αξίζει η διαφορά στην τιμή με τις δυνατότητες που σου δίνει το wifi module;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nasos23_ είπε

Γεια σας, μετά την αγορά του arata 16αρι και πριν την τοποθέτηση σκεφτόμουν ποια είναι καλύτερη επιλογή. Πρώτον η αγορά ενός wifi module της  tosgiba για σύνδεση με wifi με κόστος 85+ ευρώ  ή δεύτερον η αγορά μιας tapo 110 για μέτρηση κατανάλωσης και ενός rm4 mini για σύνδεση και απομακρυσμένο έλεγχο με κόστος λιγότερο από 30 ευρώ. Αξίζει η διαφορά στην τιμή με τις δυνατότητες που σου δίνει το wifi module;

Η tapo πως συνδέεται στο δίλημμα της αγοράς; Είναι μόνο για να βλέπεις τα watts.

Όσον αφορά τον έλεγχο, το rm4  δεν θα έχει ποτέ την ίδια λειτουργικότητα με το εγγενές module. Είναι απλά ένα τηλεκοντρόλ υπερύθρων με WiFi. Δεν θα έχεις feedback ότι πήρε την εντολή.

Πάντως και εγώ ήρθα στο ίδιο δίλημμα, αλλά με το homeassistant είναι όλα εύκολα μιας και έχω feedback ότι όντως πήρε την εντολή πχ να ανάψει μέσω αυτοματισμού που λέει ότι "κοίτα, το βλέπω ότι πήρε μιας και τα watts είναι πάνω από Χ τιμή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nasos23_ είπε

Γεια σας, μετά την αγορά του arata 16αρι και πριν την τοποθέτηση σκεφτόμουν ποια είναι καλύτερη επιλογή. Πρώτον η αγορά ενός wifi module της  tosgiba για σύνδεση με wifi με κόστος 85+ ευρώ  ή δεύτερον η αγορά μιας tapo 110 για μέτρηση κατανάλωσης και ενός rm4 mini για σύνδεση και απομακρυσμένο έλεγχο με κόστος λιγότερο από 30 ευρώ. Αξίζει η διαφορά στην τιμή με τις δυνατότητες που σου δίνει το wifi module;

Νομιζω οτι δεν μπορεις να συνδεθεις με το Τoshiba χωρις την wifi του......αν ειναι ομως να δωσεις τα 90 για την wifi (εγω θα τα δωσω) , τα 20 θα σε σταματησουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, marmaris είπε

Νομιζω οτι δεν μπορεις να συνδεθεις με το Τoshiba χωρις την wifi του......αν ειναι ομως να δωσεις τα 90 για την wifi (εγω θα τα δωσω) , τα 20 θα σε σταματησουν?

Μπορείς rm mini 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...