Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι, και εγώ έτσι το κάνω. Γίνεται.

Σφιχτό μπάτζετ

Σαλόνι: https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b16e2kvg-e-ras-16e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-16000btu-me-wi-fi-134460

Δωμάτιο : https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-klimatistiko-nac-9inv-9-000-btu-h-wifi_4044355

Δεν μου αρέσει το nuvelle με τα 2 χρόνια μόνο εγγύησης, αλλά είσαι σε σφιχτό μπάτζετ. Τουλάχιστον δώσε τα 45€ για επέκταση σε 5 χρόνια.

 

Ναι πραγματικά το budget μου είναι κάπως περιορισμένο. Για το υπνοδωμάτιο κατά πάσα πιθανότητα θα ακολουθήσω την πρόταση σου με επέκταση της εγγύησης . Στο σαλόνι όμως ..Τα 800 e  είναι πολύ ψηλά. Χρειάζονται 16.000  btu ; Πίστευα πως θα με κάλυπτε κάποιο με 12.000 btu;  Όπως π.χ. το Toshiba Arata Ras 13 CAVC που είναι κάπως ποιο οικονομικό ;  ή τα Haier Tide Green, Εquation -Leroy σε 12.000 ή κάτι σε 14.000 btu. Κι αν τελικά είναι αναγκαία τα 16.000 btu μήπως υπάρχει κάποια άλλη πιο οικονομική πρόταση γύρω στα 600 ε με την εγκατάσταση ; Σ

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Tsitos1 είπε

Ναι πραγματικά το budget μου είναι κάπως περιορισμένο. Για το υπνοδωμάτιο κατά πάσα πιθανότητα θα ακολουθήσω την πρόταση σου με επέκταση της εγγύησης . Στο σαλόνι όμως ..Τα 800 e  είναι πολύ ψηλά. Χρειάζονται 16.000  btu ; Πίστευα πως θα με κάλυπτε κάποιο με 12.000 btu;  Όπως π.χ. το Toshiba Arata Ras 13 CAVC που είναι κάπως ποιο οικονομικό ;  ή τα Haier Tide Green, Εquation -Leroy σε 12.000 ή κάτι σε 14.000 btu. Κι αν τελικά είναι αναγκαία τα 16.000 btu μήπως υπάρχει κάποια άλλη πιο οικονομική πρόταση γύρω στα 600 ε με την εγκατάσταση ; 

Αν εχεις χαμηλο μπατζετ για 18αρι σαλονιου δες προς Tesla μερια, που παιζουν γυρω στα 650-690 αν θυμαμαι καλα στο σκρουτζ.

Λ.χ. 

https://www.skroutz.gr/s/22642605/Tesla-TA53FFLL-1832IAW-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/28187225/Tesla-TA53FFUL-1832IAW-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

18αρι στα 600 ευρω τελικη με εγκατασταση και καλο μηχανημα πιστευω θα βρεις πιο δυσκολα. Αλλα ας τοποθετηθουν οι ειδικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Γιατί κενό δύο λεπτών;

Οσο αναφέρει το installation manual..

Σε κάνα δυο μηχανήματα που έχω δει λένε για 10 λεπτά αν η σωλήνα είναι έως κάποιο μήκος..

Ξαναδιάβασε τι γράφω γιατί μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ρωτάω και γιατί το ρωτάω 

Το manual γράφει μέχρι να δείξει κάποια πίεση ,αυτό μπορεί να πάρει και μισή ώρα ,ΑΛΛΑ εγώ ρωτάω άλλο πράγμα που έχει σχέση με αυτό που κατα κόρον γίνεται 

2 λεπτά πριν, Sebu είπε

Αν εχεις χαμηλο μπατζετ για 18αρι σαλονιου δες προς Tesla μερια, που παιζουν γυρω στα 650-690 αν θυμαμαι καλα στο σκρουτζ.

Λ.χ. 

https://www.skroutz.gr/s/22642605/Tesla-TA53FFLL-1832IAW-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/28187225/Tesla-TA53FFUL-1832IAW-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

18αρι στα 600 ευρω τελικη με εγκατασταση και καλο μηχανημα πιστευω θα βρεις πιο δυσκολα. Αλλα ας τοποθετηθουν οι ειδικοι.

Όταν το budget είναι περιορισμένο είναι κρίμα να μην κοιτάει κάποιος κλιματιστικό με λογική εγγύηση και επώνυμο πχ haier ,tcl , γνώμη μου και να μην πάει σε κάποιο φασον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mixos23 είπε

Καλύτερα όχι midea για θέρμανση.

Αυτό που χρειάζεσαι , είναι ένα μηχάνημα που να έχει καλό scop σε average και ταυτόχρονα το απαιτούμενο capacity για να σε καλύψει στις απώλειές σου ακόμη και στους -5C. 

Οπότε με 4.7 scop και με Capacity 4.18KW στους -5C, ορίστε :

https://www.skroutz.gr/s/28546302/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP50VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dask92 είπε

Για όσους ψάχνουν toshiba edge από Θεσσαλονίκη 975E σε κατάστημα χαριλαου  Μαρτίου bf!

Ποιο κατάστημα είναι; Για ποιο μιλάς; Το 18,22,24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Tsitos1 είπε

Κι αν τελικά είναι αναγκαία τα 16.000 btu μήπως υπάρχει κάποια άλλη πιο οικονομική πρόταση γύρω στα 600 ε με την εγκατάσταση ;

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Actinidio είπε

Ποιο κατάστημα είναι; Για ποιο μιλάς; Το 18,22,24

https://www.electronica.gr/366E92E6.el.aspx?skr_prm=WyJlYjg1MjFmYy1mODcxLTRlZWUtODNiMC1jMTJhNGNhNjAzMDYiLDE2NjkzNzU4ODU5ODgseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Αυτό. Αν είναι διαφήμιση ή δεν πρέπει να βάζω επωνυμία να μου το πουν να το σβήσω.  Δεν έχω καμία σχέση με το μαγαζί πρώτη φορά αγόρασα σήμερα. Για το 18αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Γιατί κενό δύο λεπτών;

Οσο αναφέρει το installation manual..

Σε κάνα δυο μηχανήματα που έχω δει λένε για 10 λεπτά αν η σωλήνα είναι έως κάποιο μήκος..

Απο τη στιγμη που υπαρχουν εργαλεια που μετρανε το κενο ολα τα αλλα ειναι στο περιπου. Μια δυνατη αντλια θα θελει λιγοτερο χρονο

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dispi είπε

Θα έπαιρνα το Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το εξής ερώτημα: Σε ενιαίο χώρο σαλόνι-κουζίνα 33 τ.μ. (Αττική) έχω ένα inverter GE αγορασμένο πριν 4 χρόνια, 18.000 btu (θεωρητικά στη θέρμανση φτάνει τα 20.000). Το μηχάνημα μια χαρά μου φαίνεται ότι λειτουργεί αλλά εμφανώς δεν επαρκεί για τη θέρμανση του χώρου όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει κάτω από τους 8-9 βαθμούς. Αυτό οφείλεται στην έλλειψη μόνωσης του κτιρίου, το οποίο είναι μονοκατοικία άρα και η οροφή είναι σε επαφή με αέρα. Το εργαλείο θερμικών απωλειών στο Ιντερνετ επιβεβαιώνει το πρόβλημα, υπολογίζει τις απώλειες στα 7900 watt, δηλαδή περίπου 27.000 btu (με ζητούμενη θερμοκρασία 21). Που να φτάσουν τα 18-20.000.

Τα υπνοδωμάτια έχουν άλλα inverter και καλύπτονται επαρκώς.

Στα πραγματικά κρύα,  χρησιμοποιούμε τον λέβητα πετρελαίου συνολικά για όλο το σπίτι. Αλλά θα με βόλευε αν μπορούσαμε να ζεσταινόμαστε επαρκώς με τα aircondition όσο η εξωτερική θερμοκρασία παραμένει στους 5-9 βαθμούς ή παραπάνω, που για την Αττική είναι ο κανόνας τον χειμώνα.

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω ένα δεύτερο inverter στο σαλόνι, ένα φτηνό 12ρι. Γιατί να αλλάξω καινούργιο 18ρι με 24ρι δεν συμφέρει. Στέκει ο συλλογισμός από τεχνικής πλευράς ή κάτι δεν υπολογίζω σωστά (πχ θα μπερδεύονται τα δυο inverter, ξέρω γω τώρα). Οικονομικά έχω κάνει τους υπολογισμούς μου από κάθε πλευρά, ούτε με νοιάζει αν θα καίνε αθροιστικά 0,5 kw περισσότερο από ότι θα έκαιγε ένα καλό 24ρι. Ρωτάω αν είναι αποδοτική σε θερμότητα  η τοποθέτηση των δυο μηχανημάτων στον ίδιο χώρο. Στην ψύξη δεν εχει πρόβλημα το GE  μου ακόμη και στους καύσωνες, δεν θα χρειαστεί καν να ανάβω και το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το εξής ερώτημα: Σε ενιαίο χώρο σαλόνι-κουζίνα 33 τ.μ. (Αττική) έχω ένα inverter GE αγορασμένο πριν 4 χρόνια, 18.000 btu (θεωρητικά στη θέρμανση φτάνει τα 20.000). Το μηχάνημα μια χαρά μου φαίνεται ότι λειτουργεί αλλά εμφανώς δεν επαρκεί για τη θέρμανση του χώρου όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει κάτω από τους 8-9 βαθμούς. Αυτό οφείλεται στην έλλειψη μόνωσης του κτιρίου, το οποίο είναι μονοκατοικία άρα και η οροφή είναι σε επαφή με αέρα. Το εργαλείο θερμικών απωλειών στο Ιντερνετ επιβεβαιώνει το πρόβλημα, υπολογίζει τις απώλειες στα 7900 watt, δηλαδή περίπου 27.000 btu (με ζητούμενη θερμοκρασία 21). Που να φτάσουν τα 18-20.000.

Τα υπνοδωμάτια έχουν άλλα inverter και καλύπτονται επαρκώς.

Στα πραγματικά κρύα,  χρησιμοποιούμε τον λέβητα πετρελαίου συνολικά για όλο το σπίτι. Αλλά θα με βόλευε αν μπορούσαμε να ζεσταινόμαστε επαρκώς με τα aircondition όσο η εξωτερική θερμοκρασία παραμένει στους 5-9 βαθμούς ή παραπάνω, που για την Αττική είναι ο κανόνας τον χειμώνα.

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω ένα δεύτερο inverter στο σαλόνι, ένα φτηνό 12ρι. Γιατί να αλλάξω καινούργιο 18ρι με 24ρι δεν συμφέρει. Στέκει ο συλλογισμός από τεχνικής πλευράς ή κάτι δεν υπολογίζω σωστά (πχ θα μπερδεύονται τα δυο inverter, ξέρω γω τώρα). Οικονομικά έχω κάνει τους υπολογισμούς μου από κάθε πλευρά, ούτε με νοιάζει αν θα καίνε αθροιστικά 0,5 kw περισσότερο από ότι θα έκαιγε ένα καλό 24ρι. Ρωτάω αν είναι αποδοτική σε θερμότητα  η τοποθέτηση των δυο μηχανημάτων στον ίδιο χώρο. Στην ψύξη δεν εχει πρόβλημα το GE  μου ακόμη και στους καύσωνες, δεν θα χρειαστεί καν να ανάβω και το άλλο.

Μπορείς να μας φτιάξεις μια κάτοψη του σπιτιού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μας φτιάξεις μια κάτοψη του σπιτιού;

Αυτό μπόρεσα να φτιάξω. Οι μικρές λοξές γραμμές είναι οι πόρτες. Ο χώρος 33 τ.μ. σαλόνι- κουζίνα είναι ο κάτω δεξιά. Τα δυο υπνοδωμάτια, όπου επίσης υπάρχουν κλιματιστικά, είναι πάνω αριστερά και κάτω αριστερά. Υπάρχει μεγάλο χωλ (πάνω δεξιά) που ενώνεται χωρίς πόρτα με τον διάδρομο. Το μεσαίο αριστερά δωμάτιο είναι δεύτερο καθιστικό, δεν έχει κλιματιστικό. Οι άλλοι 2 μικροί χώροι είναι wc.

Αν δεν βγάζετε νόημα, σόρρυ, μην ταλαιπωρηθείτε.

Κάτοψη κατοικίας.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Αυτό μπόρεσα να φτιάξω. Οι μικρές λοξές γραμμές είναι οι πόρτες. Ο χώρος 33 τ.μ. σαλόνι- κουζίνα είναι ο κάτω δεξιά. Τα δυο υπνοδωμάτια, όπου επίσης υπάρχουν κλιματιστικά, είναι πάνω αριστερά και κάτω αριστερά. Υπάρχει μεγάλο χωλ (πάνω δεξιά) που ενώνεται χωρίς πόρτα με τον διάδρομο. Το μεσαίο αριστερά δωμάτιο είναι δεύτερο καθιστικό, δεν έχει κλιματιστικό. Οι άλλοι 2 μικροί χώροι είναι wc.

Αν δεν βγάζετε νόημα, σόρρυ, μην ταλαιπωρηθείτε.

Κάτοψη κατοικίας.pdf 80.29 kB · 8 downloads

Ίσως να ρώταγες και έναν επαγγελματία να σου πει. Δεν θυμάμαι να μας έχει πει άλλο για 2 κλιματιστικά στον ίδιον χώρο. Προσωπικά δεν βλέπω κάποιον λόγο να μην γίνεται.

Άλλη λύση είναι να το βάλεις αγγελία και να βάλεις ένα μεγαλύτερο ή να το πας σε κάποιον άλλον χώρο που θα ταίριαζε.

@hp8;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Αυτό μπόρεσα να φτιάξω.

Exω πλεον τρια κλιματιστικα στο χωρο του καθιστικου...που προεκυψε απο γκρεμισμα διαχωριστικου με την κουζινα.

Οταν πεσει η θερμοκρασια, απλα θα βαλω και το δευτερο στην αλλη ακρη του χωρου, ΑΝ δω οτι χρειαζεται.

Αν σε βολευει σαν κατανομη στον χωρο, προσθεσε το...κανενας λογος να ξηλωσεις κατι. Οταν το χρειαστεις για ενισχυση, πχ κατω απο το μηδεν το νεο θα σε βολεψει σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...