Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλύτερα όχι midea για θέρμανση.

Αυτό που χρειάζεσαι , είναι ένα μηχάνημα που να έχει καλό scop σε average και ταυτόχρονα το απαιτούμενο capacity για να σε καλύψει στις απώλειές σου ακόμη και στους -5C. 

Οπότε με 4.7 scop και με Capacity 4.18KW στους -5C, ορίστε :

https://www.skroutz.gr/s/28546302/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP50VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Σε ευχαριστω πολυ, θεωρεις πως υπο τις συνθηκες αυτες θα δουλευει καλα και το Τοshiba Edge 18αρι ή 22αρι  ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα απο Κωτσόβολο ένα κλιματιστικό Fujitsu ecolandia 12.000 BTU ( Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA Κλιματιστικό Inverter | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr )

και πριν λίγες ημέρες ήρθε και ο ψυκτικός που συνεργάζονται και μου το εγκατέστησε. Το κλιματιστικό μπορεί και ζεσταίνει άνετα το σπίτι, ΑΛΛΑ...

...έστω οτι το βάζω στους 25-26 βαθμούς. Αυτό βγάζει φουλ ζεστό αέρα και όλα μια χαρά, εαν όμως το κατεβάσω και το αφήσω πχ στους 22 ή στους 23 τότε κατεβάζει στροφές (λογικό μάλλον) και μετα βγάζει δροσερό αεράκι. Το ίδιο και αμα το ρυθμίσω με την μία πχ στους 22 βαθμούς. Εαν στο σπίτι έχει πχ 19 , δουλέυει μέχρι να πάει περίπου στους 22 και μετά αντί να σταματήσει ή να βγάζει χλιαρό αεράκι ωστε αν πέσει η θερμοκρασία να την κρατήσει γρήγορα στους 22, αυτό βγάζει δροσερό αέρα. 
Νόμιζα είναι η ιδέα μου και κράτησα το χέρι μου αφου έριξε τις στροφές του μπροστα του. Αποτέλεσμα να μου το κρυώσει ! Άρα διοχετεύοντας δροσερό έστω αέρα - έστω και λίγο στο σπίτι μέσα, μου ρίχνει την θερμοκρασία.

Έτσι είμαι σε φάση μολις πιασει θερμοκρασία να το κλείνω , και μόλις κρυώσει λίγο το σπίτι να το ξανα ανοίγω... σπατάλη ρεύματος στο φουλ δηλαδη φαντάζομαι εφόσον τελευταίας τεχνολογίας inverter απ'οτι μου είπαν. 
Δεν αλλάζει κάτι ακόμα και αν πατήσω το ECO mode....

 

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει ; 
Μήπως έχει κανένα θέμα ; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω ένα δεύτερο inverter στο σαλόνι, ένα φτηνό 12ρι. Γιατί να αλλάξω καινούργιο 18ρι με 24ρι δεν συμφέρει. Στέκει ο συλλογισμός από τεχνικής πλευράς ή κάτι δεν υπολογίζω σωστά (πχ θα μπερδεύονται τα δυο inverter, ξέρω γω τώρα). Οικονομικά έχω κάνει τους υπολογισμούς μου από κάθε πλευρά, ούτε με νοιάζει αν θα καίνε αθροιστικά 0,5 kw περισσότερο από ότι θα έκαιγε ένα καλό 24ρι. Ρωτάω αν είναι αποδοτική σε θερμότητα  η τοποθέτηση των δυο μηχανημάτων στον ίδιο χώρο. Στην ψύξη δεν εχει πρόβλημα το GE  μου ακόμη και στους καύσωνες, δεν θα χρειαστεί καν να ανάβω και το άλλο.

σε πολλούς ενιαίους  χώρους μπαίνουν 2-3 κλιματιστικά όπως και 2-3 σώματα καλοριφέρ Απλά θα πρέπει να έχεις τις υποδομές ρεύματος ανεξάρτητες του ενός και του άλλου και βέβαια το δεύτερο να μπει τέτοια θέση που να καλύπτει δικό του τμήμα του ενιαίου χώρου Η ρύθμιση των θερμοκρασιών πιθανόν να χρειαστεί να είναι διαφορετική 1-2 βαθμούς προκειμένου να λειτουργούν ως ινβερτερ και όχι σαν ον - οφ (πχ το μεγάλο 21 το μικρο 20 ) Βέβαια καλό θα είναι αυτός που θα το βάλει να σου πει ο ίδιος αφού δει το χώρο ως την τοποθέτηση - κατανομή αν και πως βολεύει

1 ώρα πριν, liakjim είπε

@hp8;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα απο Κωτσόβολο ένα κλιματιστικό Fujitsu ecolandia 12.000 BTU ( Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA Κλιματιστικό Inverter | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr )

και πριν λίγες ημέρες ήρθε και ο ψυκτικός που συνεργάζονται και μου το εγκατέστησε. Το κλιματιστικό μπορεί και ζεσταίνει άνετα το σπίτι, ΑΛΛΑ...

...έστω οτι το βάζω στους 25-26 βαθμούς. Αυτό βγάζει φουλ ζεστό αέρα και όλα μια χαρά, εαν όμως το κατεβάσω και το αφήσω πχ στους 22 ή στους 23 τότε κατεβάζει στροφές (λογικό μάλλον) και μετα βγάζει δροσερό αεράκι. Το ίδιο και αμα το ρυθμίσω με την μία πχ στους 22 βαθμούς. Εαν στο σπίτι έχει πχ 19 , δουλέυει μέχρι να πάει περίπου στους 22 και μετά αντί να σταματήσει ή να βγάζει χλιαρό αεράκι ωστε αν πέσει η θερμοκρασία να την κρατήσει γρήγορα στους 22, αυτό βγάζει δροσερό αέρα. 
Νόμιζα είναι η ιδέα μου και κράτησα το χέρι μου αφου έριξε τις στροφές του μπροστα του. Αποτέλεσμα να μου το κρυώσει ! Άρα διοχετεύοντας δροσερό έστω αέρα - έστω και λίγο στο σπίτι μέσα, μου ρίχνει την θερμοκρασία.

Έτσι είμαι σε φάση μολις πιασει θερμοκρασία να το κλείνω , και μόλις κρυώσει λίγο το σπίτι να το ξανα ανοίγω... σπατάλη ρεύματος στο φουλ δηλαδη φαντάζομαι εφόσον τελευταίας τεχνολογίας inverter απ'οτι μου είπαν. 
Δεν αλλάζει κάτι ακόμα και αν πατήσω το ECO mode....

 

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει ; 
Μήπως έχει κανένα θέμα ; 

Ευχαριστώ

Το έχεις στο heat;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα απο Κωτσόβολο ένα κλιματιστικό Fujitsu ecolandia 12.000 BTU ( Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA Κλιματιστικό Inverter | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr )

και πριν λίγες ημέρες ήρθε και ο ψυκτικός που συνεργάζονται και μου το εγκατέστησε. Το κλιματιστικό μπορεί και ζεσταίνει άνετα το σπίτι, ΑΛΛΑ...

...έστω οτι το βάζω στους 25-26 βαθμούς. Αυτό βγάζει φουλ ζεστό αέρα και όλα μια χαρά, εαν όμως το κατεβάσω και το αφήσω πχ στους 22 ή στους 23 τότε κατεβάζει στροφές (λογικό μάλλον) και μετα βγάζει δροσερό αεράκι. Το ίδιο και αμα το ρυθμίσω με την μία πχ στους 22 βαθμούς. Εαν στο σπίτι έχει πχ 19 , δουλέυει μέχρι να πάει περίπου στους 22 και μετά αντί να σταματήσει ή να βγάζει χλιαρό αεράκι ωστε αν πέσει η θερμοκρασία να την κρατήσει γρήγορα στους 22, αυτό βγάζει δροσερό αέρα. 
Νόμιζα είναι η ιδέα μου και κράτησα το χέρι μου αφου έριξε τις στροφές του μπροστα του. Αποτέλεσμα να μου το κρυώσει ! Άρα διοχετεύοντας δροσερό έστω αέρα - έστω και λίγο στο σπίτι μέσα, μου ρίχνει την θερμοκρασία.

Έτσι είμαι σε φάση μολις πιασει θερμοκρασία να το κλείνω , και μόλις κρυώσει λίγο το σπίτι να το ξανα ανοίγω... σπατάλη ρεύματος στο φουλ δηλαδη φαντάζομαι εφόσον τελευταίας τεχνολογίας inverter απ'οτι μου είπαν. 
Δεν αλλάζει κάτι ακόμα και αν πατήσω το ECO mode....

 

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει ; 
Μήπως έχει κανένα θέμα ; 

Ευχαριστώ

Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα, λογικά έχει ρίξει στροφές η εξωτερική μονάδα για λόγους οικονομίας. 

Για να επιβεβαιώσεις αν υπάρχει θέμα, βάλε θερμόμετρο στην έξοδο αέρα στις περσίδες και μέτρα τη θερμοκρασία να δούμε. Λογικά απλά είναι μη ζεστός, όχι όμως και παγωμένος. 

*μήπως το έχεις στο αυτόματο mode και γυρνάει σε ψύξη; 

Επίσης έχεις μήπως κάποια πρίζα που μετράει κατανάλωση ρεύματος; θα βοηθούσε. 

Δοκίμασε να χαμηλώσεις στροφές αν σε ενοχλεί τόσο πολύ, λογικά θα βγαίνει θερμότερος αέρας (αν πάνε όλα καλά με την μονάδα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντήσεις παιδιά! 

Έχω στο HEAT το mode ναι , και τον ανεμιστήρα στο AUTO. Ίσως να δοκιμάσω στο low να τον βάλω ή στο quiet μπας και...

Μετρητή δυστυχώς δεν έχω αλλα μπορώ και θέλω να πάρω...το θέμα ειναι οτι το κλιματιστικό δεν ειναι σε πρίζα... πάνε κατευθείαν τα καλώδια του στο ρεύμα (ούτε φαίνονται)

 

Θα δοκιμάσω επίσης να βάλω και στις περσίδες θερμόμετρο να δω τι παίζει... 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sebu είπε

Αν εχεις χαμηλο μπατζετ για 18αρι σαλονιου δες προς Tesla μερια, που παιζουν γυρω στα 650-690 αν θυμαμαι καλα στο σκρουτζ.

Λ.χ. 

https://www.skroutz.gr/s/22642605/Tesla-TA53FFLL-1832IAW-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/28187225/Tesla-TA53FFUL-1832IAW-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

18αρι στα 600 ευρω τελικη με εγκατασταση και καλο μηχανημα πιστευω θα βρεις πιο δυσκολα. Αλλα ας τοποθετηθουν οι ειδικοι.

Ευχαριστώ  liakjim, Sebu , dimostr για τις απαντήσεις σας . Δυστυχώς το περιορισμένο budget δεν μου επιτρέπει για το σαλόνι μου που είναι 17 τ.μ να πάρω Toshiba Yukai RAS-B16E2KVG-E/RAS-16E2AVG-E 16000Btu  στα 799,00 €  . Οπότε κάνοντας κάποιες παραχωρήσεις (π.χ. στην αποδοτικότητα , ή την οικονομία στην κατανάλωση ή δεν ξέρω σε τι άλλο) θα μπορούσα να ‘’καλυφθώ’’ με  ένα κλιματιστικό με 12.000 btu όπως π.χ. κάποιο από τα οικονομικά σαν το EQUATION L2 S-AC-8-IN / S-AC-8-OUT 12000 BTU/h που αναφέρεται ως κατάλληλο για δωμάτια έως 30 m² που εχει scoop 4,1  (διαβάζοντας εδώ έμαθα ότι είναι σημαντική παράμετρος!!) στα 330 €  (+100 εγκατάσταση=430) ή έστω κάνοντας την υπέρβαση να πάω στο Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E  13000Btu στα 599,00 €   με την εγκατάσταση , που αναφέρεται ως Κατάλληλο για χώρους από 26 έως 35 m². 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Ευχαριστω για τις απαντήσεις παιδιά! 

Έχω στο HEAT το mode ναι , και τον ανεμιστήρα στο AUTO. Ίσως να δοκιμάσω στο low να τον βάλω ή στο quiet μπας και...

Μετρητή δυστυχώς δεν έχω αλλα μπορώ και θέλω να πάρω...το θέμα ειναι οτι το κλιματιστικό δεν ειναι σε πρίζα... πάνε κατευθείαν τα καλώδια του στο ρεύμα (ούτε φαίνονται)

 

Θα δοκιμάσω επίσης να βάλω και στις περσίδες θερμόμετρο να δω τι παίζει... 😕

Οκ, αυτό που συμβαίνει μάλλον είναι ότι έχει ρίξει watts και σου βγάζει 26-28C που το νομίζεις κρύο. Έτσι κάνουν τα Fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsitos1 είπε

Ευχαριστώ  liakjim, Sebu , dimostr για τις απαντήσεις σας . Δυστυχώς το περιορισμένο budget δεν μου επιτρέπει για το σαλόνι μου που είναι 17 τ.μ να πάρω Toshiba Yukai RAS-B16E2KVG-E/RAS-16E2AVG-E 16000Btu  στα 799,00 €  . Οπότε κάνοντας κάποιες παραχωρήσεις (π.χ. στην αποδοτικότητα , ή την οικονομία στην κατανάλωση ή δεν ξέρω σε τι άλλο) θα μπορούσα να ‘’καλυφθώ’’ με  ένα κλιματιστικό με 12.000 btu όπως π.χ. κάποιο από τα οικονομικά σαν το EQUATION L2 S-AC-8-IN / S-AC-8-OUT 12000 BTU/h που αναφέρεται ως κατάλληλο για δωμάτια έως 30 m² που εχει scoop 4,1  (διαβάζοντας εδώ έμαθα ότι είναι σημαντική παράμετρος!!) στα 330 €  (+100 εγκατάσταση=430) ή έστω κάνοντας την υπέρβαση να πάω στο Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E  13000Btu στα 599,00 €   με την εγκατάσταση , που αναφέρεται ως Κατάλληλο για χώρους από 26 έως 35 m². 

Αν το σαλονι σου ειναι μονο 17τμ ισως ειναι υπερβολη το 18αρι.

Ετρεξες τον οδηγο για τον υπολογισμο θερμικων απωλειων? Ισως εσυ χρειαζεσαι 12αρι για το σαλονι.

Μερικα 12αρια

https://www.skroutz.gr/s/18979343/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-HR35VF-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html?f

https://www.skroutz.gr/s/23548265/Panasonic-CS-FZ35WKE-CU-FZ35WKE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html?

https://www.skroutz.gr/s/29981266/Haier-Tide-Green-Plus-AS35TAMHRA-C-1U35YEFFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/22082578/Tesla-TA36FFLL-1232IAW-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsitos1 είπε

Ευχαριστώ  liakjim, Sebu , dimostr για τις απαντήσεις σας . Δυστυχώς το περιορισμένο budget δεν μου επιτρέπει για το σαλόνι μου που είναι 17 τ.μ να πάρω Toshiba Yukai RAS-B16E2KVG-E/RAS-16E2AVG-E 16000Btu  στα 799,00 €  . Οπότε κάνοντας κάποιες παραχωρήσεις (π.χ. στην αποδοτικότητα , ή την οικονομία στην κατανάλωση ή δεν ξέρω σε τι άλλο) θα μπορούσα να ‘’καλυφθώ’’ με  ένα κλιματιστικό με 12.000 btu όπως π.χ. κάποιο από τα οικονομικά σαν το EQUATION L2 S-AC-8-IN / S-AC-8-OUT 12000 BTU/h που αναφέρεται ως κατάλληλο για δωμάτια έως 30 m² που εχει scoop 4,1  (διαβάζοντας εδώ έμαθα ότι είναι σημαντική παράμετρος!!) στα 330 €  (+100 εγκατάσταση=430) ή έστω κάνοντας την υπέρβαση να πάω στο Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E  13000Btu στα 599,00 €   με την εγκατάσταση , που αναφέρεται ως Κατάλληλο για χώρους από 26 έως 35 m². 

Μην κοιτάς με τα τετραγωνικά που προτείνονται ,τις απώλειες ώστε να βρεις πόσα btu χρειάζονται για τον κάθε χώρο ,που αυτό είναι το σημαντικό θα το βρεις με αυτό 

https://www.elith.gr/calc/index.php

Εάν καλύψεις τα btu τα άλλα έπονται ,το σημαντικό είναι να έχεις επάρκεια στα btu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα απο Κωτσόβολο ένα κλιματιστικό Fujitsu ecolandia 12.000 BTU ( Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA Κλιματιστικό Inverter | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr )

και πριν λίγες ημέρες ήρθε και ο ψυκτικός που συνεργάζονται και μου το εγκατέστησε. Το κλιματιστικό μπορεί και ζεσταίνει άνετα το σπίτι, ΑΛΛΑ...

...έστω οτι το βάζω στους 25-26 βαθμούς. Αυτό βγάζει φουλ ζεστό αέρα και όλα μια χαρά, εαν όμως το κατεβάσω και το αφήσω πχ στους 22 ή στους 23 τότε κατεβάζει στροφές (λογικό μάλλον) και μετα βγάζει δροσερό αεράκι. Το ίδιο και αμα το ρυθμίσω με την μία πχ στους 22 βαθμούς. Εαν στο σπίτι έχει πχ 19 , δουλέυει μέχρι να πάει περίπου στους 22 και μετά αντί να σταματήσει ή να βγάζει χλιαρό αεράκι ωστε αν πέσει η θερμοκρασία να την κρατήσει γρήγορα στους 22, αυτό βγάζει δροσερό αέρα.
Νόμιζα είναι η ιδέα μου και κράτησα το χέρι μου αφου έριξε τις στροφές του μπροστα του. Αποτέλεσμα να μου το κρυώσει ! Άρα διοχετεύοντας δροσερό έστω αέρα - έστω και λίγο στο σπίτι μέσα, μου ρίχνει την θερμοκρασία.

Έτσι είμαι σε φάση μολις πιασει θερμοκρασία να το κλείνω , και μόλις κρυώσει λίγο το σπίτι να το ξανα ανοίγω... σπατάλη ρεύματος στο φουλ δηλαδη φαντάζομαι εφόσον τελευταίας τεχνολογίας inverter απ'οτι μου είπαν.
Δεν αλλάζει κάτι ακόμα και αν πατήσω το ECO mode....


Έχει κανείς ιδέα τι παίζει ;
Μήπως έχει κανένα θέμα ;

Ευχαριστώ

 

εγώ απλά πιστεύω οτι πιάνει θερμοκρασία και δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας (λογικό), τσέκαρε και την εξωτερική μονάδα , κανονικά τότε πρέπει να σταματά

βάλε έναν ανεμιστήρα στο σπίτι (αν έχεις) και δες αν σου φαίνεται δροσερό το αεράκι που βγάζει

να στο κρυώνει αποκλείεται , άστο λίγη ώρα και μη το κλείνεις , κανονικά πρέπει να σου ξαναβγάλει ζεστό όταν πέσει κάτω απο την επιθυμητή θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2022 στις 4:21 ΜΜ, PhoneKiller είπε

Κατά τη  εγκατάσταση Sensira 12.000bru ντραπηκα να πω για τα 3 μέτρα σωλήνα και έχω την εντύπωση πως έβαλαν λίγο μικρότερο. Επίσης είδα πως είχαν αντλία κενού μαζί τους και δεν μίλησα. Αλλά την χρησιμοποίησαν για 2-3 λεπτά το πολύ. Αρκεί? Προσπαθούσαν να τρυπησουν το δοκάρι... Και όταν μάμισαν τον τοίχο κατέβηκαν πιο κάτω όπου βρήκαν καλώδια... Η αλήθεια είναι πως δεν έδειχνε κάποιο κανάλι πως περνάει στο σημείο και τα καλώδια είχαν περαστεί μετά και είχε σοκαριστεί ο τοίχος. Αλλά και πάλι δεν επρεπε να έχουν ανιχνευτή καλωδιων ή ζητάω πολλά? Το λάθος σκάψιμο δεν το στοκαραν έβαλαν το κλιματιστικό από πάνω και κομπλέ..... 😂😂😂 Όσο χρησιμοποιούσε την αντλία μου λέει τώρα τσάμπα κάνουμε κενό δεν χρειάζεται στα μικρα κλιματιστικά.... Του λέω ξέρεις υγρασία κτλ... Μου λέει ποια υγρασία, δεν υπάρχουν αυτά τσάμπα δουλειά κάνουμε τώρα. Φεύγοντας... είχαν ανοίξει τόσο μεγάλη τρύπα μέσα που φαινόταν κάτω από το κλιματιστικό περίπου μισό εκατοστό... Του λέω μπορείς να το στοκάρεις τουλάχιστον? Στράβωσε το στοκάρει και έφυγε.... 

 

Δεν ξέρω λοιπόν εαν τελικά πρέπει να μιλάμε ή όχι από πριν και να μην φοβόμαστε μήπως κάνουμε τον έξυπνο. Και εγώ τεχνική εργασία κάνω αλλά την κάνω ευσυνειδητα όχι αρπα κόλα. Γιατί να μην έχω την απαίτηση και οι άλλοι τεχνικοί να κάνουν το ίδιο? Επειδή δεν πληρώνονται καλά? Ας αλλάξουν δουλειά, εμένα γιατί πρέπει να με απασχολεί? 

Έπεσες σε μαθητευόμενους... Αν η τρύπα δεν είναι ολοστρόγγυλη και το μηχάνημα δεν κουμπώσει μαλακά και γλυκά χωρίς να φαίνεται φυσικά χαμόγελο κτλ απαιτείς να στο διορθώσουν... Τα έφτιαξαν σωστά τα καλώδια τουλάχιστον ή θα πάρεις καμία φωτιά;   2 μέτρα λένε τα πιο πολλά Daikin.

Χειμώνας τώρα έχει υγρασία παιδιά, πάμε για τριπλό κενό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2022 στις 8:35 ΜΜ, Tsitos1 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για αγορα 2 κλιματιστικών.Το ενα θα τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο με διαστάσεις 3μ.Χ 3μ.  και το αλλο στο σαλονι που ειναι 3μ. Χ  5,90 μ. και υψος 2,80 μ. Το διαμερισμα βρισκεται στο  κέντρο Χαιδαρίου στον 1ο οροφο και τα παραπανω δωματια ειναι  Βοριοανατολικα. Εχω διαβασει οσο περισσοτερες σελιδες μπορεσα και βλεπω να αναφερονται ως καλες λύσεις τα:  Haier Tide Green, Nuvelle  που ειναι πιο προσιτά στην αγορα τους αλλά και τo Toshiba Arata που ειναι πιο ακριβό (και ποιο ποιοτικο  (;) αποδοτικό (;) αρα και οικονομικοτερο(;) στη χρήση. Μπορω να διαθεσω εως 1000 e μαζι με την εγκατασταση. Υπάρχουν κάποια αλλα μοντελα που θα με καλύπταν .Ακουω ( ή μάλλον θα διαβάσω !! ) με προσοχή τις γνώμες και τι οποιες προτασεις σας .Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν ξέρω τις πραγματικές απώλειες, αλλά το εργαλείο έβγαλε 4,100KW.

To 16άρι yukai βγάζει 4,07 στους μηδέν . Το 13άρι μόλις 2,9KW.

Και για αυτά με 20 εσωτερική. Για 23C που θες να πας εσύ, θα θέλει παραπάνω.

Και εσύ έχεις -2 ελάχιστες και δεν έχουμε λάβει υπόψη τα defrost.

Δλδ ακόμη και 16άρι, είναι οριακό με αυτά που λες.

Τι να πω; Αν δεν μπορείς να δώσεις τα χρήματα, ας πας σε ένα 12άρι equation και ο θεός του φρέον βοηθός https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-silver-3000-12000-btuh-82367425

Απλά αν τελικά δεν φτάσει, μη μας ζητήσεις ευθύνες. Στην τελική βάζεις επικουρικά και ένα σώμα.  Αν φτάσει, μια χαρά.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Έτσι κάνουν τα Fujitsu.

θα παιξει καμμια live μεταδοση cop αποψε , λογω black ...saturday που ξημερωνει? εχει καμμια προβλεψη για χαμηλα αποψε εκει?εδω προβλεπει 3 βαθμους το πρωι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...