Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, hp8 είπε

υπό ποια ιδιότητα το λες αυτό ? Γιατί από το 1972 που ξεκίνησα ψυκτικός το πρώτο πράγμα που μου έμαθαν - επέβαλαν ήταν η δημιουργία κενού στην εγκατάσταση όταν δεν είχε πίεση Και λόγο του ότι δεν υπήρχαν τότε αντλίες χρησιμοποιούσαμε συμπιεστές κλειστού τύπου

 

με αυτό το σκεπτικό ο χειρούργος επειδή έχει 2-3 ακόμα να χαρακώσει αν ξεχάσει κάνα ψαλίδι μέσα στον άλλο δεν τρέχει τίποτα Οταν πληρώνεσαι γι αυτά που κάνεις οφείλεις να το κάνεις σωστά

Εγω λεω τι συμβαινει στη πραξη σε οικιακα δε λεω τι ειναι σωστο. 

Και οι χειρουργοι μερικες φορες δεν κανουν οπως πρεπει τη δουλεια, πολυς κοσμος ταλαιπωρείται.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αφού εσύ κοστολογείς τη δουλειά σου σε κάποιο ποσό, σημαίνει πως πρέπει να γίνουν τα προβλεπόμενα, άλλωστε ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ

σωστός Ο καυστηρατζης είναι αγκαλιά με μια σκούπα όταν πάει για δουλειά στο λέβητα  και προλαβαίνει μια χαρά  Οι υδραυλικοί και οι ψυκτικοί των παίζουν προφέσορες Έλα δεν θα γίνει και κάτι αμα αφήσει 2 κιλά άλατα στο μποιλερ του θερμοσίφωνα η ο ψυκτικος ατμοσφαιρικό αύρα στο δίκτυο του κλιματιστικού με αποτέλεσμα υπαρξη υγρασίας στα λάδια του συμπιεστη και αυξημένη πίεση κατάθλιψης και κακή υγροποίηση του ψυκτικού μέσου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω λεω τι συμβαινει στη πραξη σε οικιακα δε λεω τι ειναι σωστο. 

Και οι χειρουργοι μερικες φορες δεν κανουν οπως πρεπει τη δουλεια, πολυς κοσμος ταλαιπωρείται.

αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να το δικαιολογείς και πολύ περισσότερο να το ανέχεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Πολύ σωστά τα λες @hp8.

Αφού εσύ κοστολογείς τη δουλειά σου σε κάποιο ποσό, σημαίνει πως πρέπει να γίνουν τα προβλεπόμενα, άλλωστε ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ

Τώρα βέβαια, αν η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, από τη μεριά του πελάτη σου αρχίσει τα παζάρια, ή θες τόσα για μια ώρα δουλειά κλπ πες του απλά ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ και σήκω φύγε..

@ΠάρηςΓ φίλε με κάθε σεβασμό, αλλά αν ο δικός σου θέλει να τον κλήσεις ΜΗΝΕΣ πριν για μια τοποθέτηση συντήρηση κλπ, ή είναι ο καλύτερος τεχνικός στην περιοχή σου ή μήπως σου λέει παπάτζες;

Ειδικά αν μας μεταφέρεις πως δεν έχει θέμα να μην γίνουν 1-2 πραγματάκια που αναφέρουν όλοι οι κατασκευαστές αλλά "ξέρει" αυτός, μηχανήματα είναι χαλάνε ταχαμ και να κινείται η αγορά.. μάλλον το 2ο..

Αυτά τα λέω με σεβασμό σε κάθε επάγγελμα.., όπως πρέπει να σέβεται ο επαγγελματίας τον πελάτη, να μην τον κοιτάει μόνο στις τσέπες, έτσι και ο πελάτης τον επαγγελματία..

Για αυτό όπως αναφέρω και πάνω, ΠΑΝΤΑ συνεννοείστε πριν από οποιαδήποτε εργασία..

 

Εμένα τα κανει ολα ακομα και τεστ με αζωτο για διαρροες πρωτα και με ψηφιακο κενομετρο κτλ.

Απλα καλοκαιρι πχ δε τον βρισκεις. Ο περισσότερος κοσμος/γνωστοι μου προτιμουν δωρεαν εγκατασταση χωρις αντλια για λογους ταχυτητας και μια χαρα δουλευουν τα κλιματιστικα τους παροτι εχω δει να μπαινουν χωρις τιποτα.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, summit1_1 είπε

Πόση ώρα πρέπει να δουλέψει η αντλία κενού κατά μέσο όρο; 

Ανάλογα με το δίκτυο Μπαίνουν τα μανόμετρα και δείχνουν Πριν όμως ανοίξουν τα βανακια πρέπει να περιμένεις κανα 15λεπτο αφού κάνεις κενό  χωρίς να λειτουργεί η αντλία να δεις αν κρατάει το κενό και μετά να ανοίξει τα βανακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά τη  εγκατάσταση Sensira 12.000bru ντραπηκα να πω για τα 3 μέτρα σωλήνα και έχω την εντύπωση πως έβαλαν λίγο μικρότερο. Επίσης είδα πως είχαν αντλία κενού μαζί τους και δεν μίλησα. Αλλά την χρησιμοποίησαν για 2-3 λεπτά το πολύ. Αρκεί? Προσπαθούσαν να τρυπησουν το δοκάρι... Και όταν μάμισαν τον τοίχο κατέβηκαν πιο κάτω όπου βρήκαν καλώδια... Η αλήθεια είναι πως δεν έδειχνε κάποιο κανάλι πως περνάει στο σημείο και τα καλώδια είχαν περαστεί μετά και είχε σοκαριστεί ο τοίχος. Αλλά και πάλι δεν επρεπε να έχουν ανιχνευτή καλωδιων ή ζητάω πολλά? Το λάθος σκάψιμο δεν το στοκαραν έβαλαν το κλιματιστικό από πάνω και κομπλέ..... 😂😂😂 Όσο χρησιμοποιούσε την αντλία μου λέει τώρα τσάμπα κάνουμε κενό δεν χρειάζεται στα μικρα κλιματιστικά.... Του λέω ξέρεις υγρασία κτλ... Μου λέει ποια υγρασία, δεν υπάρχουν αυτά τσάμπα δουλειά κάνουμε τώρα. Φεύγοντας... είχαν ανοίξει τόσο μεγάλη τρύπα μέσα που φαινόταν κάτω από το κλιματιστικό περίπου μισό εκατοστό... Του λέω μπορείς να το στοκάρεις τουλάχιστον? Στράβωσε το στοκάρει και έφυγε.... 

 

Δεν ξέρω λοιπόν εαν τελικά πρέπει να μιλάμε ή όχι από πριν και να μην φοβόμαστε μήπως κάνουμε τον έξυπνο. Και εγώ τεχνική εργασία κάνω αλλά την κάνω ευσυνειδητα όχι αρπα κόλα. Γιατί να μην έχω την απαίτηση και οι άλλοι τεχνικοί να κάνουν το ίδιο? Επειδή δεν πληρώνονται καλά? Ας αλλάξουν δουλειά, εμένα γιατί πρέπει να με απασχολεί? 

Επεξ/σία από PhoneKiller
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εμένα τα κανει ολα ακομα και τεστ με αζωτο για διαρροες

κουβαλάει μπουκάλα αζώτου με μειωτηρα το κόστος του οποίου είναι κάνα 200 € και μπορεί ανά πασά στιγμή να σπάσει ενα μανόμετρο στη μεταφορά  και δεν βάζει αντλία Οκ άλλαξαν οι εποχές Μεγάλωσα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραία αυτά που λέτε.

Προσωπικά ματώνω να δουλεύω για να αγοράσω ένα μηχανάκι που θέλω να δουλέψει όπως το σχεδίασε ο τύπος στο εργοστάσιο, οπότε ψιλοχέστηκα για αν βιάζεστε ή αν βαριεστε ή αν θεωρείτε ότι παίρνετε λίγα ή ότι άλλο. Θα το βάλετε σωστά ή δεν θα έρθετε καθόλου.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ένα 12ρι για ένα χώρο σαλόνι-διάδρομο, κοιτάω στο leroy ένα sendo και ένα equation στα 300 και κάτι, στο πλαίσιο το nuvelle στα 299. Δλδ θέλω ένα φθηνό 12ρι κοντά στα 300. Ποιο προτιμάτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tasep είπε

Θέλω ένα 12ρι για ένα χώρο σαλόνι-διάδρομο, κοιτάω στο leroy ένα sendo και ένα equation στα 300 και κάτι, στο πλαίσιο το nuvelle στα 299. Δλδ θέλω ένα φθηνό 12ρι κοντά στα 300. Ποιο προτιμάτε; 

Θα έπαιρνα το equation μιας και είναι φασον Haier ενώ έχει και καλή εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, georsev είπε

Τι γνώμη έχετε για το 16000btu haori?αξίζει η τιμή του?η να πάω σε κάποιο 18αρι για να καλύψει 35τμ σαλόνι κουζίνα?

Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...