Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

χάνω 15' κάθε φορά σε παραγωγή ζεστού αέρα

η ζητουμενη ποια είναι?

πόσο πέφτει η εσωτερική όταν κάνει το defrost

και σε πόσο χρόνο επανέρχεται η εσωτερική ?

Όταν υπάρχει θέμα με defrost νομίζω ότι η ζητούμενη είναι καλύτερα να είναι όσο πιο χαμηλά γίνεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρες. 2/2 τα τελευταία καλοκαίρια, κάπως περνάνε κατσαρίδες από τη μονάδα του κλιματισμού, μέσα στο σπίτι. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι από το σωληνάκι που βγάζει νερά ή από την εξωτερική μονάδα. Και τις 2 φορές που συνέβη, ο κλιματισμός δεν βρισκόταν σε λειτουργία. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος; Ξέρετε τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Επεξ/σία από KostasPapaJohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Μια ερωτηση. Στη λειτουργία ifeel που η μονάδα πέρνει εντολή από τον θερμοστάτη που βρίσκεται στο χειριστήριο, η εντολή που πάει στη μονάδα είναι συνεχόμενη, ακαριαία με το που μεταβληθεί η θερμοκρασία του χειριστήριο; Ρωτάω γιατί στο Carrier Crystal iii το βλέπω ότι είναι σχεδόν άμεση. Στο Hisense όμως ενώ δεν είχα θέμα από την αρχή που το λειτουργώ έτσι, εκτός ότι το χειριστήριο πρέπει να βλέπει τη μονάδα κατάματα, τώρα τις τελευταίες μέρες ενώ η θερμοκρασία μεταβάλλεται αυτό μένει εκεί με την προηγούμενη θερμοκρασία. Έχει περάσει και 1 ώρα + για να πάρει θερμοκρασία, που είμαι σίγουρος ότι δεν το έκανε τόσο καθυστερημένα. Θυμάμαι ήταν άμεσο κι εκεί άντε 1-2 λεπτά. Τώρα πχ έχω ζήτηση 20. Έχει πιασει 21 όμως από την εφαρμογή του wifi το βλέπω στο 18 που άνοιξε… Η κατανάλωση 1800-1900+ κι ενώ έπιασε 21 συνεχίζει. Μόλις αλλάξω τη θερμοκρασία από το χειριστήριο ένα πάνω-ένα κάτω ίσα για να ξυπνήσει πέρνει και την θερμοκρασία χώρου κι επίσης σιγουρεύομαι ότι επικοινωνούν μεταξύ τους χειριστήριο-μονάδα. Την δεδομένη στιγμή ρίχνει και την κατανάλωση όπως είναι λογικό. 
 

Σε σημερινή δοκιμή το ανοίγω με θερμοκρασια 18 και ζήτηση 19. Σε 15 λεπτά έχει φτάσει 20 το χειριστήριο στην θερμοκρασια χώρου και το πέρασε και στην μονάδα απευθείας. Μετά από κάποια ωρα η θερμοκρασια χώρου είναι 18 στο χειριστήριο. Το αφήνω επίτηδες. Το πήρε μετά από 1μιση ωρα περίπου στη μονάδα. 
Δεν μου φαίνεται λογικό.. Μου κάνει για πρόβλημα χειριστηριου. Τι λέτε;

 

 

5143A1C3-28F8-4C11-A211-E83B1B7276E6.jpeg

49F16094-076E-423A-92FB-6D82E9F821A7.jpeg

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

Παιδιά καλησπέρες. 2/2 τα τελευταία καλοκαίρια, κάπως περνάνε κατσαρίδες από τη μονάδα του κλιματισμού, μέσα στο σπίτι. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι από το σωληνάκι που βγάζει νερά ή από την εξωτερική μονάδα. Και τις 2 φορές που συνέβη, ο κλιματισμός δεν βρισκόταν σε λειτουργία. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος; Ξέρετε τι μπορώ να κάνω για αυτό;

wtf!! Μπορείς να βαλεις ένα σιφώνι συμπυκνωμάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Καλησπέρα. Μια ερωτηση. Στη λειτουργία ifeel που η μονάδα πέρνει εντολή από τον θερμοστάτη που βρίσκεται στο χειριστήριο, η εντολή που πάει στη μονάδα είναι συνεχόμενη, ακαριαία με το που μεταβληθεί η θερμοκρασία του χειριστήριο; Ρωτάω γιατί στο Carrier Crystal iii το βλέπω ότι είναι σχεδόν άμεση. Στο Hisense όμως ενώ δεν είχα θέμα από την αρχή που το λειτουργώ έτσι, εκτός ότι το χειριστήριο πρέπει να βλέπει τη μονάδα κατάματα, τώρα τις τελευταίες μέρες ενώ η θερμοκρασία μεταβάλλεται αυτό μένει εκεί με την προηγούμενη θερμοκρασία. Έχει περάσει και 1 ώρα + για να πάρει θερμοκρασία, που είμαι σίγουρος ότι δεν το έκανε τόσο καθυστερημένα. Θυμάμαι ήταν άμεσο κι εκεί άντε 1-2 λεπτά. Τώρα πχ έχω ζήτηση 20. Έχει πιασει 21 όμως από την εφαρμογή του wifi το βλέπω στο 18 που άνοιξε… Η κατανάλωση 1800-1900+ κι ενώ έπιασε 21 συνεχίζει. Μόλις αλλάξω τη θερμοκρασία από το χειριστήριο ένα πάνω-ένα κάτω ίσα για να ξυπνήσει πέρνει και την θερμοκρασία χώρου κι επίσης σιγουρεύομαι ότι επικοινωνούν μεταξύ τους χειριστήριο-μονάδα. Την δεδομένη στιγμή ρίχνει και την κατανάλωση όπως είναι λογικό. 
 

Σε σημερινή δοκιμή το ανοίγω με θερμοκρασια 18 και ζήτηση 19. Σε 15 λεπτά έχει φτάσει 20 το χειριστήριο στην θερμοκρασια χώρου και το πέρασε και στην μονάδα απευθείας. Μετά από κάποια ωρα η θερμοκρασια χώρου είναι 18 στο χειριστήριο. Το αφήνω επίτηδες. Το πήρε μετά από 1μιση ωρα περίπου στη μονάδα. 
Δεν μου φαίνεται λογικό.. Μου κάνει για πρόβλημα χειριστηριου. Τι λέτε;

Στα follow me των midea όπως το carrier σου, η ανανέωση είναι κάθε 3 λεπτά.

Δεν ξέρω τι είναι το Hisense. Ρίξε μια ματιά στο εγχειρίδιο σου μήπως έχει αυτόματη απενεργοποίηση μετά από πχ 2 ώρες που έχουν τα tcl.

Αν όχι, θα δοκίμαζα αλλαγή στις μπαταρίες του τηλεκοντρόλ σε συνδυασμό με βγάλσιμο του κλιματιστικού από την πρίζα για καμιά ώρα μήπως έχει φάει κάποιο κόλλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα follow me των midea όπως το carrier σου, η ανανέωση είναι κάθε 3 λεπτά.

Δεν ξέρω τι είναι το Hisense. Ρίξε μια ματιά στο εγχειρίδιο σου μήπως έχει αυτόματη απενεργοποίηση μετά από πχ 2 ώρες που έχουν τα tcl.

Αν όχι, θα δοκίμαζα αλλαγή στις μπαταρίες του τηλεκοντρόλ σε συνδυασμό με βγάλσιμο του κλιματιστικού από την πρίζα για καμιά ώρα μήπως έχει φάει κάποιο κόλλημα.

Δεν αναφέρει το εγχειρίδιο για απενεργοποίηση ή κάτι άλλο σχετικό. Αλλά κι έτσι να ήταν το ενεργοποιώ δουλεύει για 30 λεπτά μετά όποτε το θυμηθεί. Δεν το έκανε αυτό… 

Εχω αλλάξει 2 ζευγάρια καινουρια μπαταρίες σε 1 εβδομάδα. Το έχω βγάλει και από πρίζα…Βασικά δεν το έβγαλα. Έκλεισα την Tapo το ίδιο είναι πιστεύω, αλλά για κανένα 10 λεπτό. Ώρα δεν το άφησα. 
 

Μιλησα με την Service One εταιρεία που έχει αναλάβει το σέρβις. Θα περάσουν αύριο για έλεγχο αλλά κοιτάω μήπως είναι κάτι που μου ξεφεύγει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γνώμη παρακαλώ για SCOP SEER για 24αρι https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-npl-24inv-klimatistiko-24-000-btu-h_3328643

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spyros.s είπε

Χαρακτηριστικά χώρου: νεόδμητη σπίτι με θερμομόνωση 8 εκατοστά, ανάλογα σύγχρονα κουφώματα, στα βορειοδυτικα της Αθήνας. 

Eυχαριστουμε πολυ και να προσθεσω κατι που ισχυει οχι μονο για εσενα αλλα για ολους οσους μοιραζονται τα στατιστικα και γενικα τις πληροφοριες μαζι μας.

Βασικο και επαρκες ειναι να αναγραφονται τα εξης :

απωλειες χωρου σε kw, (αρα δεν χρειαζονται ουτε τετραγωνικα, ουτεμονωσεις κλπ, το πολυ η χρηση του χωρου, δηλαδη υπνοδωματιο καθιστικο κλπ)

θερμοκρασια ζητησης ΚΑΙ εξωτερικη η τουλαχιστον περιοχη για εικονα καιρου

λειτουργια 24/7 η τουλαχιστον συνεχης εκτος νυχτας, αλλιως ΔΕΝ εχει νοημα να μας βαζετε στοιχεια (οταν ανοιγοκλεινουμε μιας και ετσι δεν θερμαινομαστε απο τα δομικα στοιχεια αλλα ουσιαστικα απο την αμεση ροη του θερμου αερα επανω μας)

μηχανημα μαρκα και μοντελο

Μετα απο αυτα, καθε πληροφορια περι καταναλωσης αλλα και διαγραμματων εχει αξια, αλλιως οχι μιας και δεν συγκρινονται οι χωροι και αδικα καταναλωνομαστε σε μικρολεπτομερειες...

Χωρις παρεξηγηση...(προσωπικα αν δεν εχω αυτα τα στοιχεια, την προσπερναω την αναρτηση σας γιατι δεν εχω μπαλα μαγικη να μετατρεψω σε kw απωλειων του χωρου σας ,τις επιμερους πληροφοριες σας οπως οτι συνορευετε με τον διαχειριστη που δεν αναβει ποτε και ετσι ζεσταινετε κι αυτον, )

15 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

γαμάτο δειχνει, τι μαρκα ειναι ? εννοω ποιος το φτιαχνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

η ζητουμενη ποια είναι?

πόσο πέφτει η εσωτερική όταν κάνει το defrost

και σε πόσο χρόνο επανέρχεται η εσωτερική ?

Όταν υπάρχει θέμα με defrost νομίζω ότι η ζητούμενη είναι καλύτερα να είναι όσο πιο χαμηλά γίνεται..

Δεν έχω καλά στοιχεία να σου δώσω μιας και το θερμόμετρο που μετράω θερμοκρασία χώρου, είναι στα 7μ στη διαγώνιο από το κλιματιστικό. Η θερμοκρασία εισαγωγής αέρα, ανεβαίνει στα αρχικά επίπεδα μετά από 15' περίπου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Specs είπε

Eυχαριστουμε πολυ και να προσθεσω κατι που ισχυει οχι μονο για εσενα αλλα για ολους οσους μοιραζονται τα στατιστικα και γενικα τις πληροφοριες μαζι μας.

Βασικο και επαρκες ειναι να αναγραφονται τα εξης :

απωλειες χωρου σε kw, (αρα δεν χρειαζονται ουτε τετραγωνικα, ουτεμονωσεις κλπ, το πολυ η χρηση του χωρου, δηλαδη υπνοδωματιο καθιστικο κλπ)

θερμοκρασια ζητησης ΚΑΙ εξωτερικη η τουλαχιστον περιοχη για εικονα καιρου

λειτουργια 24/7 η τουλαχιστον συνεχης εκτος νυχτας, αλλιως ΔΕΝ εχει νοημα να μας βαζετε στοιχεια (οταν ανοιγοκλεινουμε μιας και ετσι δεν θερμαινομαστε απο τα δομικα στοιχεια αλλα ουσιαστικα απο την αμεση ροη του θερμου αερα επανω μας)

μηχανημα μαρκα και μοντελο

Μετα απο αυτα, καθε πληροφορια περι καταναλωσης αλλα και διαγραμματων εχει αξια, αλλιως οχι μιας και δεν συγκρινονται οι χωροι και αδικα καταναλωνομαστε σε μικρολεπτομερειες...

Χωρις παρεξηγηση...(προσωπικα αν δεν εχω αυτα τα στοιχεια, την προσπερναω την αναρτηση σας γιατι δεν εχω μπαλα μαγικη να μετατρεψω σε kw απωλειων του χωρου σας ,τις επιμερους πληροφοριες σας οπως οτι συνορευετε με τον διαχειριστη που δεν αναβει ποτε και ετσι ζεσταινετε κι αυτον, )

γαμάτο δειχνει, τι μαρκα ειναι ? εννοω ποιος το φτιαχνει?

Καλησπέρα...ήμουν συνειδητα σαφής στα δεδομενα που εχω και δεν εβαλα την μελετη του μηχανικού διότι στην πράξη βαλαμε γραφιτουχα διογκωμενη πολυστερινη με μεγαλυτερο eps άρα και τα στοιχεία δεν θα ήταν ακριβής πλέον. Εχω γραψει την ζητηση που ειναι σταθεση 20 και στο ξεκινημα 21 μερικες μερες αλλα σε επίπεδο μηνα δεν εχω καταγραψει την εξωτερικη θερμοκρασία.  Έχω τα xiaomi monitor 2 αν θελουμε να εχουμε μετρήσεις όσο σωστες μπορεί να ειναι. Αναφορικα με τον τροπο λειτουργιας περιεγραψα την χρηση μου γνωριζοντας ότι τα στοιχεια που παρεθεσα δεν ειναι συγκρισιμα απλά αξιολογησιμα. Μπορούμε να βγάλουμε καποια συμπερασματα όπως την μεγάλη σημασια της μόνωσης και απλά να προσεγγίσουμε έστω μπακαλίστικα την κατανάλωση στις συνθηκες που περιγράφω. Έχει αλλωστε πολύ σωστα αναφερθεί πολλακις ότι εφόσον μιλάμε για διαφορετικούς χώρους, διαφορετικες περιοχές και διαφορετική ζήτηση από το εκάστοτε μηχανημα τα αποτελέσματα είναι apriori μη συγκρισιμα.  

Με αλλα λόγια οι πίνακες μου ειναι απλα ενδεικτικοι για να δωσουν μια ιδεα λειτουργιας και κατανάλωσης... είμαι σίγουρος ότι τα ίδια μηχανηματα αν ήταν στο γειτονικο σπίτι θα ειχαμε αλλα νούμερα. :)

 

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχω καλά στοιχεία να σου δώσω μιας και το θερμόμετρο που μετράω θερμοκρασία χώρου, είναι στα 7μ στη διαγώνιο από το κλιματιστικό. Η θερμοκρασία εισαγωγής αέρα, ανεβαίνει στα αρχικά επίπεδα μετά από 15' περίπου.

Αυτη η ευπαθεια, υπαρχει ασχετως ποσα watt τραβαει εκεινη την στιγμη το Fujitsu? η μονο η θερμοκρασια/υγρασια εξω το επηρεαζει? εννοειται πως οταν εξω εχει μειον, ειναι ηδη ψηλα η καταναλωση, αλλα αν εχεις και δευτερη μορφη θερμανσης στον χωρο , το δοκιμασες σαν συμπληρωματικη το fujitsu να τραβαει ναι μεν σε μειον εξω αλλα ρελαντι watt να δεις αν κανει defrost ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Αυτη η ευπαθεια, υπαρχει ασχετως ποσα watt τραβαει εκεινη την στιγμη το Fujitsu? η μονο η θερμοκρασια/υγρασια εξω το επηρεαζει? εννοειται πως οταν εξω εχει μειον, ειναι ηδη ψηλα η καταναλωση, αλλα αν εχεις και δευτερη μορφη θερμανσης στον χωρο , το δοκιμασες σαν συμπληρωματικη το fujitsu να τραβαει ναι μεν σε μειον εξω αλλα ρελαντι watt να δεις αν κανει defrost ?

μπορει να μην εχει σχεση αλλα το KLCA εκανε defrost ακομα και με 6 βαθμους εξω με τζακι αναμενο μεσα ενω επαιζε στα 350-400W

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Άγνωστο.

Eurovent δεν έχει (από inventor έχουν μόνο τα Φασόν Haier ) .

Να πιστέψουμε ότι έχει scop 5.7 όταν το edge έχει 5.5 και το Perfera 5.74 με πιστοποιητικό συμμόρφωσης από έναν....τσιριμώκο στη Μαγούλα;

Δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...