Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Για βαλε διαγραμμα 7 ημερο .και δοκιμασες 1 η δυο βαθμους παραπανω αν αλλαζει?

Δεν αλλάζει κάτι . Από 19 στο κοντρόλ το πάω στα 20 και πάει η θερμοκρασία σο δωμάτιο 23 βαθμούς. Συνεχιζει να αναβοσβήνει κάθε 10 λεπτά. Τις τελευταίες 7 ημέρες δεν το ανάβω σταθερά μόνο τις ώρες που είπα αλλά και απογεύματα. Το διάγραμμα είναι ίδιο ανεξάρτητα την ώρα και την εξωτερική θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Το διάγραμμα είναι ίδιο ανεξάρτητα την ώρα και την εξωτερική θερμοκρασία. 

βαλε 7ημερο οτι δειχνει να δω . Και εχει ifeel ? αν ναι με αυτο παιζει ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Δεν αλλάζει κάτι . Από 19 στο κοντρόλ το πάω στα 20 και πάει η θερμοκρασία σο δωμάτιο 23 βαθμούς. Συνεχιζει να αναβοσβήνει κάθε 10 λεπτά. Τις τελευταίες 7 ημέρες δεν το ανάβω σταθερά μόνο τις ώρες που είπα αλλά και απογεύματα. Το διάγραμμα είναι ίδιο ανεξάρτητα την ώρα και την εξωτερική θερμοκρασία. 

απο αυτά που περιγράφεις σε αυτό το ποστ και σε όλα τα προηγούμενα μου κάνει όντως για τυπική συμπεριφορά AUX. 

Έχω 2 στις κρεβατοκάμαρες και συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο. Η μόνη διαφορά είναι τα δικά μου δεν πέφτουν κάτω από 320 σε οποιαδήποτε συνθήκη. Από τα 320 και κάτω κάνουν on-off. Και κάτι που δεν αναφέρεις για υπνοδωμάτιο (τα δικα μου τουλάχιστον) κάνουν θόρυβο ακόμα και στο mute. 

Το βρίσκω πιθανό να είναι φασόν AUX. Παρακάτω χθεσινό διάγραμμα στο παιδικό όλη την νύχτα με ζήτηση 17℃ (πραγματική στους 20℃) μέση εξωτερική 4,8℃ και μέση κατανάλωση 150 watt.

image.png.31a690d146f4cf3c6c51b5a9fa6ead4f.png

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Κάθε 10 λεπτά off και μετά γκάζι για να ανεβάσει ότι έχει χάσει. Μια τέτοια συμπεριφορά μπορεί να δείχνει πως μπορεί να είναι και μεγάλο για το χώρο? 

Εμένα δεν κάνει off. Δουλεύει όπως πριν, 15.00 με 21.00 συνήθως. Ζητάω 20 στην αρχή, 21 μετά, auto fan ή μεσαία σκάλα ανεμιστήρα, ifeel. 

Το μόνο που έχω παρατηρήσει ως αρνητικό είναι πως μια-δυο φορές κατέβασε τα βατ πριν πιάσει επιθυμητή. Το έκλεισα και το άνοιξα και δούλεψε κανονικά μετά.

Τώρα που κάνει κρύο καίει μισή κιλοβατώρα περισσότερη , φτάνει 2,5 δηλαδή περίπου την μέρα. Δωμάτιο παιδικο, χωρίς μόνωση, συρόμενη μπαλκονόπορτα, Αγία Παρασκευή.

9αρι Nuvelle.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

βαλε 7ημερο οτι δειχνει να δω . Και εχει ifeel ? αν ναι με αυτο παιζει ετσι?

Έχει ifeel αλλά είναι σαν να μην λειτουργεί. Βάζω το κοντρόλ δίπλα από θερμόμετρο  το θερμόμετρο δείχνει 22 και το κλιματιστικό στο 20 και λειτουργεί στο φουλ. Θα ανεβάσω και 7ημερο αλλά εδώ και 1 μήνα περίπου που κατέβηκε η θερμοκρασία κάθε φορά που ανάβω είναι ακριβώς ίδια η κατάσταση. 

43 λεπτά πριν, userAnon είπε

απο αυτά που περιγράφεις σε αυτό το ποστ και σε όλα τα προηγούμενα μου κάνει όντως για τυπική συμπεριφορά AUX. 

Έχω 2 στις κρεβατοκάμαρες και συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο. Η μόνη διαφορά είναι τα δικά μου δεν πέφτουν κάτω από 320 σε οποιαδήποτε συνθήκη. Από τα 320 και κάτω κάνουν on-off. Και κάτι που δεν αναφέρεις για υπνοδωμάτιο (τα δικα μου τουλάχιστον) κάνουν θόρυβο ακόμα και στο mute. 

Το βρίσκω πιθανό να είναι φασόν AUX. Παρακάτω χθεσινό διάγραμμα στο παιδικό όλη την νύχτα με ζήτηση 17℃ (πραγματική στους 20℃) μέση εξωτερική 4,8℃ και μέση κατανάλωση 150 watt.

image.png.31a690d146f4cf3c6c51b5a9fa6ead4f.png

Ευτυχώς το δικό μου δεν κάνει θόρυβο ούτε έξω ούτε μέσα. Ποιο μοντέλο AUX έχεις? 

26 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Εμένα δεν κάνει off. Δουλεύει όπως πριν, 15.00 με 21.00 συνήθως. Ζητάω 20 στην αρχή, 21 μετά, auto fan ή μεσαία σκάλα ανεμιστήρα, ifeel. 

Το μόνο που έχω παρατηρήσει ως αρνητικό είναι πως μια-δυο φορές κατέβασε τα βατ πριν πιάσει επιθυμητή. Το έκλεισα και το άνοιξα και δούλεψε κανονικά μετά.

Τώρα που κάνει κρύο καίει μισή κιλοβατώρα περισσότερη , φτάνει 2,5 δηλαδή περίπου την μέρα. Δωμάτιο παιδικο, χωρίς μόνωση, συρόμενη μπαλκονόπορτα, Αγία Παρασκευή.

9αρι Nuvelle.

Έχεις ελέγξει εαν λειτουργεί σωστά το ifeel με θερμόμετρο? 

Στα πόσο κατεβαίνει η κατανάλωση σε watt? Και μένει εκεί συνέχεια μέχρι να το κλείσεις? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Έχεις ελέγξει εαν λειτουργεί σωστά το ifeel με θερμόμετρο? 

 

Τώρα που κάνει κρύο, το θερμόμετρο στο δωμάτιο δείχνει 15-16 όταν ξεκινάει να λειτουργεί το air condition. Ζητάω 20 για αρχή, όταν φτάνει 18 το δωμάτιο, ανεβάζω ζήτηση στο 21. Φτάνει 20 κάποια στιγμή, αργότερα σχεδόν 21. Φαίνεται να λειτουργεί αρκετά καλά  το ifeel.

 

12 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Στα πόσο κατεβαίνει η κατανάλωση σε watt? Και μένει εκεί συνέχεια μέχρι να το κλείσεις? 

 

Δεν κατεβαίνει όπως πριν στα 250 σε καμία περίπτωση.

Κατεβαίνει 330 περίπου όταν πιάνει θερμοκρασία και μένει εκεί μέχρι να κλείσει. Χθες π.χ. το έκανε από τις 18.00 ως τις 20.00 που έκλεισε.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που βλέπετε @PhoneKiller και @Raki-meze στα δικά σας, το έχω παρατηρήσει στο tcl (morris) 12άρι των πεθερικών το οποίο όταν πέσει η θερμοκρασία κάτω από 10C, εκεί που μπορεί να παίξει στα 140κάτι watts , πηγαίνει σε ελάχιστα κάπου 350-360W οπότε από εκεί πάνω θα ξεκινήσει τα on-off πιο εύκολα. Δεν ξέρω αν μοιράζονται εντόσθια/εξαρτήματα, αλλά είναι κάτι που το έχουμε δει.

image.png.dcc8223ede505ba0f7e3e6a153db92f7.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Ευτυχώς το δικό μου δεν κάνει θόρυβο ούτε έξω ούτε μέσα. Ποιο μοντέλο AUX έχεις? 

AUX J-Smart ASW-H09B4/JAR3DI-EU Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi | Skroutz.gr

Είχα πάρει και τα 2 με 400€ (δεν είχα ιδέα τότε από κλιματιστικά) και τώρα βλέπω ότι τόσο κοστίζει το 1! 

το ifeel είναι και σε εμένα όπως το δικό σου, δεν κάνει διαφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Ιδανικά εώς 800 με εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Όχι
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50-50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Συνδιασμός με κεντρική θέρμανση για τον χειμώνα Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι
  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα, 0 - 44
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:Όχι
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Παλαιά κουφώματα αλουμινίου, τελευταίος όροφος, μεσαίο ταβάνι
  9. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

3254.19
Watt
2798.60
KCal/h
87.95
Watt/m2
75.64
KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
19 ℃

 

Καλησπέρα σε όλους, Ψάχνω για κλιματιστικό για το σαλόνι το οποίο ειναι 37τμ. Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί και για θέρμανση αλλά και για ψύξη το καλοκαίρι. Αυτή την στιγμή θερμαίνετια μόνο με καλοριφέρ (κεντρική θέρμαναση) που κάποιες μέρες είναι αρκετό ενώ άλλες δεν επαρκεί. 

Π.χ Χθες μέσα στην ημέρα η θερμοκρασία στο σαλόνι ήταν γυρω στους 17 βαθμούς και με το καλοριφέρ έφθασε στους 19.2. (Μπορώ να παραθέσω και διαγράμματα απο τις μετρήσεις του εσωτερικού και του εξωτερικού θερμόμετρου).

Καθώς το budget ειναι περιορισμένο, με βλέπω να πηγαίνω προς καποιο φασον tcl 18άρι αλλά θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη των πιο ειδικών για μοντέλα κλιματιστικών μεγέθη κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Ψήθηκα ήδη...έχω βάλει στο μάτι ήδη την υλοποίηση ESPAltherma για την αντλία θερμότητας...
Θα φτιάξω και για το κλίμα Daikin στο γραφείο!!!

15 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

Ενημέρωση Ιανουαρίου από εμένα, διαφορετική περίπτωση από τους περισσότερους.

100 τετραγωνικά πραγματική έκταση, ύψος 3,20. Χωρίς μονώσεις, με καλά κουφώματα. Υπολογισμός απωλειών 26 kwh (!!!) με ζητούμενη 21. Πραγματική  ζητούμενη 23 από τη γυναίκα  και την κόρη μου. 4 airconditions. Δυο φασόν haier ( Equation 12.000 btu και GE 18.000 btu) ένα toyotomi (δεν ξέρω ποιος τα φτιάχνει αυτά) 12.000  btu - όλα αυτά 0-3 ετών  και το τέταρτο ένα toyotomi 9.000 btu δεκαετιας.

Χρήση στα 3 πρώτα 12-15 ώρες την ημέρα και στο τέταρτο 5-6 ώρες/ημέρα. Κατανάλωση Ιανουαρίου για θέρμανση (χωρίς την κατανάλωση για όλα τα άλλα) 900-1000  kwh. Νοέμβριο - Δεκέμβριο η κατανάλωση ήταν μικρότερη. Θερμική άνεση πλήρης.

Συγκριτικά με το να δούλευα την κεντρική θέρμανση είμαι ευχαριστημένος. Από χθες δουλεύει το καλοριφέρ βραδινό 6ωρο και τα airconditions τις υπόλοιπες ώρες.

Ψήσου για μόνωση, όσο το νωρίτερο τόσο το καλύτερο. Έχεις μεγάλες απώλειες, θα μπορούσες να είσαι σε κάτω από τα μισά.

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αυτά που βλέπετε @PhoneKiller και @Raki-meze στα δικά σας, το έχω παρατηρήσει στο tcl (morris) 12άρι των πεθερικών το οποίο όταν πέσει η θερμοκρασία κάτω από 10C, εκεί που μπορεί να παίξει στα 140κάτι watts , πηγαίνει σε ελάχιστα κάπου 350-360W οπότε από εκεί πάνω θα ξεκινήσει τα on-off πιο εύκολα. Δεν ξέρω αν μοιράζονται εντόσθια/εξαρτήματα, αλλά είναι κάτι που το έχουμε δει.

image.png.dcc8223ede505ba0f7e3e6a153db92f7.png

Τους έχεις grafanώσει όλους...ε!!!

17 ώρες πριν, Maurikycli είπε

καθρεπτικό με το δικό μου σπίτι,

Άρα είστε μεσοτοιχία υποθέτω χωρίς ενδιάμεση μόνωση...άρα με το ΔΤ 5 βαθμών που υπάρχει μεταξύ σας, τους ζεσταίνετε εσείς :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Το 9αρι Nuvelle λέγαμε πως μάλλον είναι φασόν AUX αλλά τα νούμερα σε αυτό δεν μου ταιριάζουν από κάποιο AUX εαν δεν κάνω λάθος. 

Aνεβασε photo απ'το τη μπροστινή όψη του τηλεκοντρόλ και πίσω που γράφει τον κωδικό. Νομίζω aux είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Specs είπε

 

1960838630_12202311018.jpg.8275f3ca604915a29033f7d5849b46d8.jpg

 

Σε μια προσπάθεια να ερμηνεύσω ( ;;; ) την πληροφορία που μας δίνεις καταλαβαίνω   ότι τα κλιματιστικα ζοριζονται και υποφέρουν στις θερμοκρασίες κοντα στο μηδεν και κάτω αν εχουν σωστη διαστασιολογηση. Άρα για το κλίμα της Αθήνας που ελάχιστες μέρες το χρόνο έχουμε τέτοιες συνθήκες αξίζει με οικονομικούς όρους να επιλέγεις το καταλληλο για τον χώρο σου και να μην παίρνεις ισχυρότερα που συνεπάγονται μεγαλύτερη κατανάλωση.

Διόρθωσε με αν κανω λάθος ώστε να καταλάβουμε και οι πολλοί...  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Διόρθωσε με αν κανω λάθος ώστε να καταλάβουμε και οι πολλοί...  

Οχι δεν κανεις λαθος. Αυτο ειναι το κρισιμο σημειο επιλογης. Ειμαι σε κινητο, αργοτερα πιο αναλυτικα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Σε μια προσπάθεια να ερμηνεύσω ( ;;; ) την πληροφορία που μας δίνεις καταλαβαίνω   ότι τα κλιματιστικα ζοριζονται και υποφέρουν στις θερμοκρασίες κοντα στο μηδεν και κάτω αν εχουν σωστη διαστασιολογηση. Άρα για το κλίμα της Αθήνας που ελάχιστες μέρες το χρόνο έχουμε τέτοιες συνθήκες αξίζει με οικονομικούς όρους να επιλέγεις το καταλληλο για τον χώρο σου και να μην παίρνεις ισχυρότερα που συνεπάγονται μεγαλύτερη κατανάλωση.

Διόρθωσε με αν κανω λάθος ώστε να καταλάβουμε και οι πολλοί...  

Εξαρτάται πόσες μέρες και ώρες τον χρόνο, περιμένεις θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν! Αν είναι πολύ λίγες ή αν υπάρχει και μια κάποια βοηθητική πηγή θέρμανσης (πετρέλαιο, αέριο, κάποιο βοηθητικό σώμα με αντιστάσεις ή κάποιο τζάκι...) τότε δεν παίζει θέμα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Σε μια προσπάθεια να ερμηνεύσω ( ;;; ) την πληροφορία που μας δίνεις καταλαβαίνω   ότι τα κλιματιστικα ζοριζονται και υποφέρουν στις θερμοκρασίες κοντα στο μηδεν και κάτω αν εχουν σωστη διαστασιολογηση. Άρα για το κλίμα της Αθήνας που ελάχιστες μέρες το χρόνο έχουμε τέτοιες συνθήκες αξίζει με οικονομικούς όρους να επιλέγεις το καταλληλο για τον χώρο σου και να μην παίρνεις ισχυρότερα που συνεπάγονται μεγαλύτερη κατανάλωση.

Διόρθωσε με αν κανω λάθος ώστε να καταλάβουμε και οι πολλοί...  

Δες και αυτό

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...