Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Με αλλα λόγια οι πίνακες μου ειναι απλα ενδεικτικοι για να δωσουν μια ιδεα λειτουργιας και κατανάλωσης...

Συμφωνοι αλλα ποσο ειναι οι απωλειες (αλλιως πρεπει να θυμηθω οταν τις εβαλες ποσες ειναι!) ανα χωρο και οσο για τις θερμοκρασιες εξω, αναφερομουν σε οσους καταχωρουν για κανα δυο μερες κι οχι μηνιαια! Απλα πηρα αφορμη απο εσενα για να το γραψω. Μην το παρεις προσωπικα...

Και παλι ευχαριστουμε.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάνουμε ότι μπορούμε να προσφέρουμε και εμείς στο βαθμό που αυτό είναι χρήσιμο...ξέρουμε και οι δύο ότι έχεις δίκιο σε αυτο που ισχυριζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχω καλά στοιχεία να σου δώσω μιας και το θερμόμετρο που μετράω θερμοκρασία χώρου, είναι στα 7μ στη διαγώνιο από το κλιματιστικό.

αυτό σημαίνει ότι σε εκείνο το σημείο επειδή είναι μακρυα, δεν αλλάζει και πολύ η θερμοκρασία έτσι και αλλιως? αλλαξε τη θέση του για μερικές μέρες.

Φαντάζομαι ότι αφού κάνει defrost 15' δεν θα πέφτει η θερμοκρασία τόσο άμεσα. Στα πολλά defrost όπως πέρυσι με τα χιόνια που κάνει περισσότερα defrost θα είναι το πρόβλημα. Νομίζω ότι το γνωρίζεις, πέρυσι με ζήτηση 21 το toshiba έκανε πχ 1 defrost κάθε 2-3 ώρες και με ζήτηση 20 κάθε 6-7 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Αυτη η ευπαθεια, υπαρχει ασχετως ποσα watt τραβαει εκεινη την στιγμη το Fujitsu? η μονο η θερμοκρασια/υγρασια εξω το επηρεαζει? εννοειται πως οταν εξω εχει μειον, ειναι ηδη ψηλα η καταναλωση, αλλα αν εχεις και δευτερη μορφη θερμανσης στον χωρο , το δοκιμασες σαν συμπληρωματικη το fujitsu να τραβαει ναι μεν σε μειον εξω αλλα ρελαντι watt να δεις αν κανει defrost ?

Χθες το βράδυ είχε σημείο δρόσου 0.6C στην περιοχή μου, που σημαίνει ότι αν κάτι πέσει κάτω από αυτό, θα συμπυκνώσει υδρατμούς.

Το εξωτερικό στοιχείο με εξωτερική 1.5C, παίζει πολύ εύκολα σε τέτοιες θερμοκρασίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Χθες το βράδυ είχε σημείο δρόσου 0.6C στην περιοχή μου, που σημαίνει ότι αν κάτι πέσει κάτω από αυτό, θα συμπυκνώσει υδρατμούς.

Το εξωτερικό στοιχείο με εξωτερική 1.5C, παίζει πολύ εύκολα σε τέτοιες θερμοκρασίες. 

να παραθεσω και κατι ακομα μιας και κατοχος και fujitsu και mitsubishi.

το KLCA με σαφως μικροτερη μοναδα απο το SRK και το ΑΡ71 σε ζορικες εξωτερικες συνθηκες μπορει να εκανε και 10 defrost την μερα ενω με -6 (καποια στιγμη στην Πεντελη δεν ξεκιναγε , επρεπε να το βαλω στους 28 για να ξεκινησει).

το ΑΡ71 με μεγαλυτερη (ελαχιστα) μοναδα απο το SRK80 περυσι στα ζορια εκανε 5 defrost οταν το SRK εκανε 3.

Πιστευω παιζει μεγαλο ρολο ο σχεδιασμος και οι ανοχες του καθε κλιματιστικου για τις εκαστοτε εξωτερικες θερμοκρασιες.

η μεχρι τωρα λειτουργια mitsubishi electric vs mitsubishi heavy μου λεει οτι το SRK στα "βαρια" κρυα - υγρασια ανταποκρινεται καλυτερα γιατι για αυτο εχει σχεδιαστει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

νώ φαίνεται και ο κρύος αέρας (4.2C) που βγαίνει από τις περσίδες στην αλλαγή λειτουργίας (ο ανεμιστήρας στρέφει εξαιρετικά αργά με 150RPM από ότι είδα).

Η εξοδος αερα, απλα ανεμιστηρα που γυριζει δηλαδη χαλαρα αναξια λογου λογω μηδαμινης παροχης.

Η αισθηση στον χωρο ειδικα σε εσενα που δουλευει 24/7 το κλιματιστικο αποκλειεται να αλλαζει, τι διαολο, τα δομικα σου στοιχεια ουτε 0,05  βαθμο  δεν θα επεσαν σε ενα 15λεπτο (απο δικες μου μετρησεις ΤΟΙΧΟΥ το ξερω).

Μονη πιθανοτητα, αν καθεται καποιος στην ροη αερα κλιματιστικου ακινητος και σταματησει ο ζεστος αερας ναι εχει θεμα αισθησης...

Ποσο ειπαμε ειναι οι απωλειες του χωρου που εξυπηρετει το fujitsu 24 ? στους μηδεν παρακαλω και με τι ζητηση ?

17 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Κάνουμε ότι μπορούμε να προσφέρουμε και εμείς στο βαθμό που αυτό είναι χρήσιμο...ξέρουμε και οι δύο ότι έχεις δίκιο σε αυτο που ισχυριζεσαι

Απλα πηρα αφορμη απο εσενα για να το γραψω. Μην το παρεις προσωπικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Ποσο ειπαμε ειναι οι απωλειες του χωρου που εξυπηρετει το fujitsu 24 ? στους μηδεν παρακαλω και με τι ζητηση ?

6852,66KW απώλειες σύμφωνα με το εργαλείο για Αττική (και Βοιωτία να βάλω μιας και είμαι ψιλοκοντά στα σύνορα των 2 νομών και εκτός λεκανοπεδίου, το ίδιο βγάζει) . 22C ζήτηση. Δεν ξέρω τι εξωτερική υπολογίζει το εργαλείο. Υπόψη ότι μιας και μετράω θερμοκρασίες μέσα - έξω και στροφές, η ισχύς του κλιματιστικού ισορρόπησε κάπου στα 4.2KW για να βλέπει τους 22.5 στην είσοδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Φίλε μου δεν διάβασες καλά το post μου. 13500 λέω για το καλύτερο σενάριο. Δυστυχώς δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς τις απώλειες με τις μεγάλες μπαλκονοπορτες αλλά εκ του αποτελέσματος που αναφέρω πρέπει να είναι αρκετά παραπάνω. Θα δούμε σε μερικές μέρες πως θα πάει που το έχω αφήσει συνέχεια ανοιχτό. 

Ας έβαζες μεγαλύτερο αριθμό μπαλκονοπορτών στον υπολογισμό 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PhoneKiller μήπως η τζαμαρία σου είναι μονό τζάμι και τίποτα αναδιπλούμενη οπότε μπάζει λες και έχεις ανοικτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

6852,66KW απώλειες σύμφωνα με το εργαλείο για Αττική (και Βοιωτία να βάλω μιας και είμαι ψιλοκοντά στα σύνορα των 2 νομών και εκτός λεκανοπεδίου, το ίδιο βγάζει) . 22C ζήτηση. Δεν ξέρω τι εξωτερική υπολογίζει το εργαλείο. Υπόψη ότι μιας και μετράω θερμοκρασίες μέσα - έξω και στροφές, η ισχύς του κλιματιστικού ισορρόπησε κάπου στα 4.2KW για να βλέπει τους 22.5 στην είσοδο.

Με τις χαμηλες θερμοκρασιες και το μικροκλιμα της περιοχης σου, ισως το 22 που ζητας να ειναι too much ακομη και για ενα δυνατο 24αρι..Κι εχεις και πανω οροφο που φευγει καποια ζεστη δε ξερω αν ολα αυτα παιζουν ρολο εγω νομιζω αν ριξεις επιθυμητη στο 21 θα δεις πιο αραια defrost.Kανε ενα πειραμα!! Πόσο να αλλαξει η θερμικη ανεση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Καλά είμαι τότε με 376KWh.

Τζάμπα λέμε 

το Daikin πριν την επαναπληρωση και το κενό είχε μέσο όρο ημέρας 4,09 με τα on off τώρα έπεσε στο 3,88 που δεν κάνει on off 

το Toyotomi παρόλο που δουλευει ευθεία γραμμή τις περισσότερες ώρες λόγο του οτι έχει συνδικαλιστικές καταβολες και στο 8αωρο σβήνει και μέχρι να ξαναπάρει μπροστά από αυτό το on off που ξεκινάει μετά με τέρμα γκάζι ανεβάζει το μέσο όρο και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν και χειρότερα. Είμαι τώρα στο διπλανό σπίτι, του μπατζανάκη με το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE στο καθρεπτικό με το δικό μου σπίτι, άρα ίδιες απώλειες, ίδια όλα,  αναμμένο 24/7 στους 21 και έχουν μάλιστα το θερμόμετρο ακριβώς στο ίδιο σημείο με εμάς ( στην αρχή της σκάλας που πάει πάνω).

Αποτέλεσμα 🥶🥶🥶

Screenshot_2023-01-31-17-13-38-60_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.f3cc12e37e17735e32002a1093673238.jpg

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχουν και χειρότερα. Είμαι τώρα στο διπλανό σπίτι, του μπατζανάκη με το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE στο καθρεπτικό με το δικό μου σπίτι, άρα ίδιες απώλειες, ίδια όλα,  αναμμένο 24/7 στους 21 και έχουν μάλιστα το θερμόμετρο ακριβώς στο ίδιο σημείο με εμάς ( στην αρχή της σκάλας που πάει πάνω).

Αποτέλεσμα 🥶🥶🥶

Screenshot_2023-01-31-17-13-38-60_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.f3cc12e37e17735e32002a1093673238.jpg

Μάλλον πρέπει να το βάλει 24+ μπας και ξεπαγώσουν😄

Σε τι capacity δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...