Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Μεγάλη πληγή το defrost.

Από ότι βλέπω, χάνω 15' κάθε φορά σε παραγωγή ζεστού αέρα. Με πράσινο η είσοδος του αέρα ψηλά στα φίλτρα και με πορτοκαλί η έξοδος από τις περσίδες:

image.png.400a549f4098fb5ed0e7ccf7c7591e09.png

και σε μεγέθυνση ένα από αυτά (και με μπλε τα watts) όπου φαίνεται πόσο πολύ αργεί να επανέλθει από την ταλάντωση ενώ φαίνεται και ο κρύος αέρας (4.2C) που βγαίνει από τις περσίδες στην αλλαγή λειτουργίας (ο ανεμιστήρας στρέφει εξαιρετικά αργά με 150RPM από ότι είδα).

image.png.c8d88eda48a5794b1c3a3a9a7fafada3.png

 

 

 

Πολύ ενδιαφέροντα διαγράμματα, με τι αισθητήρα μετράς τις θερμοκρασίες; DS18b20 ή κάποιο NTC?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχουν και χειρότερα. Είμαι τώρα στο διπλανό σπίτι, του μπατζανάκη με το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE στο καθρεπτικό με το δικό μου σπίτι, άρα ίδιες απώλειες, ίδια όλα,  αναμμένο 24/7 στους 21 και έχουν μάλιστα το θερμόμετρο ακριβώς στο ίδιο σημείο με εμάς ( στην αρχή της σκάλας που πάει πάνω).

Αποτέλεσμα 🥶🥶🥶

Screenshot_2023-01-31-17-13-38-60_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.f3cc12e37e17735e32002a1093673238.jpg

Έλα, παραδέξου το, του έχεις κάνει βου-ντου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μάλλον πρέπει να το βάλει 24+ μπας και ξεπαγώσουν😄

Σε τι capacity δουλεύει;

Δεν ξέρω, μετά το περσινό σκηνικό δεν μου λέει πόσο καίει.

🙃

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω, μετά το περσινό σκηνικό δεν μου λέει πόσο καίει.

τιιιιιι ?  και δεν εχεις χακαρει τα παντα , να μαθαινει κι αυτος τι καταναλωνει ?

 

7 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Έλα, παραδέξου το, του έχεις κάνει βου-ντου!

μονο με το θερμομετρο του απο το bluetooth βλεπει τι ζεστη εχει και απλα ξερει οτι τον ζεσταινει free...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dal_kos είπε

Πολύ ενδιαφέροντα διαγράμματα, με τι αισθητήρα μετράς τις θερμοκρασίες; DS18b20 ή κάποιο NTC?

Θερμοκρασίες με δύο k-type thermocouples με MAX6675 modules. Στροφές φτερωτής με ένα ky003 module και κολλημένο μαγνητακι 2Χ1μμ πάνω στη φτερωτή. Όλα αυτά σε ένα esp32 με Arduino και δεδομένα στο ha με mqtt.

Spoiler

@dal_kos, αν θέλεις λεπτομέρειες, έχουμε ένα discord για Homeassistant εδώ https://discord.gg/CbHznVaU

Η παρουσίαση της υλοποίησης είναι εδώ : https://discord.com/channels/778343655617593415/1067516078755938324/1067516078755938324

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω, μετά το περσινό σκηνικό δεν μου λέει πόσο καίει.

🙃

μετά τα περσινά χιόνια εννοείς;

τόσο πολύ ξεπάγιασε; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση Ιανουαρίου από εμένα, διαφορετική περίπτωση από τους περισσότερους.

100 τετραγωνικά πραγματική έκταση, ύψος 3,20. Χωρίς μονώσεις, με καλά κουφώματα. Υπολογισμός απωλειών 26 kwh (!!!) με ζητούμενη 21. Πραγματική  ζητούμενη 23 από τη γυναίκα  και την κόρη μου. 4 airconditions. Δυο φασόν haier ( Equation 12.000 btu και GE 18.000 btu) ένα toyotomi (δεν ξέρω ποιος τα φτιάχνει αυτά) 12.000  btu - όλα αυτά 0-3 ετών  και το τέταρτο ένα toyotomi 9.000 btu δεκαετιας.

Χρήση στα 3 πρώτα 12-15 ώρες την ημέρα και στο τέταρτο 5-6 ώρες/ημέρα. Κατανάλωση Ιανουαρίου για θέρμανση (χωρίς την κατανάλωση για όλα τα άλλα) 900-1000  kwh. Νοέμβριο - Δεκέμβριο η κατανάλωση ήταν μικρότερη. Θερμική άνεση πλήρης.

Συγκριτικά με το να δούλευα την κεντρική θέρμανση είμαι ευχαριστημένος. Από χθες δουλεύει το καλοριφέρ βραδινό 6ωρο και τα airconditions τις υπόλοιπες ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Υπάρχουν και χειρότερα. Είμαι τώρα στο διπλανό σπίτι, του μπατζανάκη με το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE στο καθρεπτικό με το δικό μου σπίτι, άρα ίδιες απώλειες, ίδια όλα,  αναμμένο 24/7 στους 21 και έχουν μάλιστα το θερμόμετρο ακριβώς στο ίδιο σημείο με εμάς ( στην αρχή της σκάλας που πάει πάνω).

Αποτέλεσμα 🥶🥶🥶

Screenshot_2023-01-31-17-13-38-60_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.f3cc12e37e17735e32002a1093673238.jpg

Φανταζομαι στα κρυφα την τραβηξες τη φωτογραφια αχαχαχα😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, olddognewtricks είπε

Ενημέρωση Ιανουαρίου από εμένα, διαφορετική περίπτωση από τους περισσότερους.

100 τετραγωνικά πραγματική έκταση, ύψος 3,20. Χωρίς μονώσεις, με καλά κουφώματα. Υπολογισμός απωλειών 26 kwh (!!!) με ζητούμενη 21. Πραγματική  ζητούμενη 23 από τη γυναίκα  και την κόρη μου. 4 airconditions. Δυο φασόν haier ( Equation 12.000 btu και GE 18.000 btu) ένα toyotomi (δεν ξέρω ποιος τα φτιάχνει αυτά) 12.000  btu - όλα αυτά 0-3 ετών  και το τέταρτο ένα toyotomi 9.000 btu δεκαετιας.

Χρήση στα 3 πρώτα 12-15 ώρες την ημέρα και στο τέταρτο 5-6 ώρες/ημέρα. Κατανάλωση Ιανουαρίου για θέρμανση (χωρίς την κατανάλωση για όλα τα άλλα) 900-1000  kwh. Νοέμβριο - Δεκέμβριο η κατανάλωση ήταν μικρότερη. Θερμική άνεση πλήρης.

Συγκριτικά με το να δούλευα την κεντρική θέρμανση είμαι ευχαριστημένος. Από χθες δουλεύει το καλοριφέρ βραδινό 6ωρο και τα airconditions τις υπόλοιπες ώρες.

Σε ποια πολη ειναι αυτο το σπιτι? 

Εχεις καποιο κλειστο πακετο για ρευμα με συγκεκριμενη τιμη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aristidis540 είπε

Αν εβάζες ένα κομμάτι σήτα στο τέλος τις σωλήνας?

ευχαριστώ, το έχω σκεφτεί και θα το κάνω όμως δεν ξέρω αν περνάνε όντως από σωλήνα ή τελικά από την εξωτερική συσκευή

7 ώρες πριν, rodin002 είπε

wtf!! Μπορείς να βαλεις ένα σιφώνι συμπυκνωμάτων.

ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν το έχω ξανακούσει αυτό, ξέρεις περίπου πως χρησιμοποιείται; μπορούν να το εγκαταστήσουν οι τεχνικοί συντήρησης του κλιματισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

ευχαριστώ, το έχω σκεφτεί και θα το κάνω όμως δεν ξέρω αν περνάνε όντως από σωλήνα ή τελικά από την εξωτερική συσκευή

ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν το έχω ξανακούσει αυτό, ξέρεις περίπου πως χρησιμοποιείται; μπορούν να το εγκαταστήσουν οι τεχνικοί συντήρησης του κλιματισμού;

Κοίτα, η μοναδική δίοδος μεταξύ της εξωτερικής μονάδας και του σπιτιού σου, είναι μέσα από το σωληνάκι απορροής της εσωτερικής μονάδας. Οπότε το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις ένα τούλι ή μεταλλική λεπτή σίτα και να το τυλίξεις γύρω από το σωληνάκι που σου βγάζει νερό από μέσα προς τα έξω.

Κατάλαβες ποιο εννοώ;

ΥΓ Εκτός και αν έχεις συρόμενα κουφώματα οπότε μπορεί να σου περνάνε και από την ίδια την τρύπα στον τοίχο από την οποία διέρχονται οι σωλήνες. Δες αν είναι κλεισμένη και αν όχι, κλείστην με στόκο σπατουλαρισματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...