Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Klausx είπε

2 στο ίδιο σπίτι; Μην πέσεις κάτω μόλις ακούσεις τιμή από καινούρια πλακέτα "Mitsubishi" πήρες.

Καλό είναι όταν κάνετε συντήρηση να γίνεται και έλεγχος στις συνδέσεις, τώρα τελευταία είναι της μόδας οι χαλαρές συνδέσεις (τράβηγμα ελαφρά με το χέρι και σου μένει στο χέρι το καλώδιο...)

 

28 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Και ήταν από τα κλιματιστικά που θα επελεγα πριν επιλέξω τελικά Fujitsu. 

Πόσο καιρό το έχεις το κλιματιστικό; 

Το πρώτο ήταν το heavy και είτε ήρθε καμένο είτε κάηκε στο άναμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το πρώτο ήταν το heavy και είτε ήρθε καμένο είτε κάηκε στο άναμμα.

Είναι καινούριο το κλιματιστικό εντός εγγύησης οπότε θα αλλαχθεί κανονικά σε εγγύηση αλλά είναι απογοητευτικό 2η φορά εντός 2 μηνών από το προηγούμενο. Έτσι μου ρχεται να το δώσω πίσω και να ξαναβάλω το asyg πάλι στο σαλόνι. 

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Η περιοχή πως τα πάει από πλευράς ΔΕΗ? Δεν το λέω ως δικαιολογία, απλά για να ξέρει κάποιος υποψήφιος αγοραστής του οποίου η περιοχή δεν τα πάει καλά με ρεύματα.

Δεν έχουμε θέματα υπέρτασης κλπ κλπ γιατι το asyg δεν έχει κάνει κιχ 

41 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Και ήταν από τα κλιματιστικά που θα επελεγα πριν επιλέξω τελικά Fujitsu. 

Πόσο καιρό το έχεις το κλιματιστικό; 

Δεν ξέρω αν έτυχε... Αλλά αν μένεις σε περιοχή με μέτρια υγρασία και ότι τόσο χαμηλές θερμοκρασίες το asyg είναι εκπληκτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Είναι καινούριο το κλιματιστικό εντός εγγύησης οπότε θα αλλαχθεί κανονικά σε εγγύηση αλλά είναι απογοητευτικό 2η φορά εντός 2 μηνών από το προηγούμενο. Έτσι μου ρχεται να το δώσω πίσω και να ξαναβάλω το asyg πάλι στο σαλόνι. 

Δεν έχουμε θέματα υπέρτασης κλπ κλπ γιατι το asyg δεν έχει κάνει κιχ 

Δεν ξέρω αν έτυχε... Αλλά αν μένεις σε περιοχή με μέτρια υγρασία και ότι τόσο χαμηλές θερμοκρασίες το asyg είναι εκπληκτικό. 

Α σορυ, δεν το κατάλαβα ότι είχες δεύτερη βλάβη με το ap71. Νόμιζα ότι ήταν το heavy το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nixi είπε

Αυτό που λές "μέτριο στις ελάχιστες καταναλώσεις" εννοείς ότι δουλεύει στα 250W ανοιγοκλείνοντας ας πούμε σε σχέση με κάποιο άλλο που δουλεύει συνεχόμενα στα 150W.

Ε ναι. Όταν βλέπεις 18άρι να ανοιγοκλείνει από τα 250W, ειδικά toshiba , είναι κάπως . Ειδικά όταν βλέπεις 24άρια να πηγαίνουν στα μισά χωρίς πρόβλημα:

image.png.db8ef842f9dae39590faf52dfc4a75a1.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

 

Δεν ξέρω αν έτυχε... Αλλά αν μένεις σε περιοχή με μέτρια υγρασία και ότι τόσο χαμηλές θερμοκρασίες το asyg είναι εκπληκτικό. 

Και έτυχε και όχι, ηθε(&

Για υγρασιες κτλ, κέντρο Αθήνας ειμαι, νομίζω δεν έχουμε πολύ. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Α σορυ, δεν το κατάλαβα ότι είχες δεύτερη βλάβη με το ap71. Νόμιζα ότι ήταν το heavy το πρώτο.

Καλά τα λες η 1η ήταν με το heavy και τώρα 2η με το ap71

59 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Και έτυχε και όχι, ηθε(&

Για υγρασιες κτλ, κέντρο Αθήνας ειμαι, νομίζω δεν έχουμε πολύ. 

Fujitsu με κλειστά μάτια... Εμένα μου έκανε δουλειά στην Πεντέλη με φουλ κρύο και υγρασία σε σένα θα κάνει παπάδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

To perfera το έχουμε από μέλος εδώ να πηγαίνει 60W

 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω δει αυτο που αναφερεις, περα απο ενα γραφημα στο "realtime trend" . Δεν ειδα πουθενα σταθερη γραμμη στο "logged usage" . Εχω παρατηρησει οτι το realtime trend, μπορει για σχεδον ενα λεπτο να παραμενει σε πολυ χαμηλα επιπεδα κατα την εκινηση του μοτερ και μετα να ανεβαινει αργα-αργα και σταθερα μεχρι καποια ελαχιστη τιμη. Ειναι ενας τροπος για τη λεγομενη "ομαλη εκιννηση" του μοτερ. Το edge κανει κατι τετοια καπου-καπου.

Εαν παλι συζηταμε για το ιδιο γραφημα, προς θεου, δεν λεω οτι δεν μπορει να γινει ή οτι το γραφημα που νομιζω οτι αναφερεις ειναι ψεμα , αλλα επειδη θα κανω αλλαγη κλιματιστικου (το edge θα φυγει απο το χωρο αυτο που το εχω) , θελω να ειμαι σιγουρος οτι κατεβαινει αρκετα χαμηλα το perfera.

Η αλλη επιλογη ειναι το daiseikai9 , με το κοστος να ανεβαινει λιγο παραπανω . Αληθεια, για το daiseikai εχουμε ξεκαθαρα γραφηματα οτι κατεβαινει σε διψηφια καταναλωση και να μενει εκει ? Εχεις δει κατι/καπου ?

 

5 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Αν ο χωρος ζηταει δεν προκειται να τα δεις τα 60.

Προφανως, αλλα επειδη ενδιαφερομαι για αγορα και χρηση σε χωρο με λιγες απωλειες και 24ωρη χρηση , αποδειχθηκε οτι τελικα χρειαζομαι μηχανημα που να κατεβαινει πολυ χαμηλα. Το edge θα φυγει και πρεπει να βρω ενα αξιολογο μηχανημα για αντικατασταση του.

Δες μερικα γραφηματα που βρηκα με λιγο ψαξιμο στο ιστορικο του grafana με το 13αρι edge...

1739444692_NewBitmapImage(6)-Copy.jpg.40fa3d5eceab1e3fb8405c2518c11df8.jpg794728663_NewBitmapImage(6)-Copy-Copy.jpg.3749833c2cffe7a5ad468c31e2f0aec7.jpg1858640301_NewBitmapImage(6).jpg.812100397049ba65278d83234cdc361f.jpg

 

Παρατηρησε τα average που αναγραφονται κατω δεξια. Δειχνω χρηση και κατα τις πρωινες ωρες, αλλα και απογευμα προς το βραδυ. Αναγκαζομαι να βαζω ενα βαθμο χαμηλοτερα το κλιματιστικο (23/24) για να παιξει λιγο πιο συμπαθητικα και χωρις on-off.

Το χειροτερο ειναι τα βραδια, που 2-3 νυχτες εχω βαλει και εναν desiccant αφυγραντηρα να καιει στη μικρη σκαλα περιπου 350w , ωστε να δινει θερμικο φορτιο μεσα στο χωρο και να μην κλεινει το κλιματιστικο.

Και μιλαμε για τελη Ιουλιου/μεσα Αυγουστου, που παιζουμε σε θερμοκρασιες 30+

Το να παω στο 10αρι edge, δεν θα καλυψει γιατι φαινεται πως και παλι θα κινηθει στα ορια.  Ηδη θα μου ειχε κανει on-off και αυτο... ποσο μαλιστα προς τον Σεπτεμβρη/αρχες Οκτωβρη .

Ειμαι πελαγωμενος και απογοητευμενος για να ειμαι ειλικρινης.

9 ώρες πριν, nixi είπε

Έχει κάποιος ένα panel στο Grafana που να δείχνει σωστά την ημερήσια κατανάλωση από data του influxdb - tplink?

Σαν αυτο δηλαδη ?

0.jpg.2f8493f2cc75ae7eb3c87da80ca6217c.jpg

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω δει αυτο που αναφερεις, περα απο ενα γραφημα στο "realtime trend" . Δεν ειδα πουθενα σταθερη γραμμη στο "logged usage" . Εχω παρατηρησει οτι το realtime trend, μπορει για σχεδον ενα λεπτο να παραμενει σε πολυ χαμηλα επιπεδα κατα την εκινηση του μοτερ και μετα να ανεβαινει αργα-αργα και σταθερα μεχρι καποια ελαχιστη τιμη. Ειναι ενας τροπος για τη λεγομενη "ομαλη εκιννηση" του μοτερ. Το edge κανει κατι τετοια καπου-καπου.

Εαν παλι συζηταμε για το ιδιο γραφημα, προς θεου, δεν λεω οτι δεν μπορει να γινει ή οτι το γραφημα που νομιζω οτι αναφερεις ειναι ψεμα , αλλα επειδη θα κανω αλλαγη κλιματιστικου (το edge θα φυγει απο το χωρο αυτο που το εχω) , θελω να ειμαι σιγουρος οτι κατεβαινει αρκετα χαμηλα το perfera.

Η αλλη επιλογη ειναι το daiseikai9 , με το κοστος να ανεβαινει λιγο παραπανω . Αληθεια, για το daiseikai εχουμε ξεκαθαρα γραφηματα οτι κατεβαινει σε διψηφια καταναλωση και να μενει εκει ? Εχεις δει κατι/καπου ?

Προφανως, αλλα επειδη ενδιαφερομαι για αγορα και χρηση σε χωρο με λιγες απωλειες και 24ωρη χρηση , αποδειχθηκε οτι τελικα χρειαζομαι μηχανημα που να κατεβαινει πολυ χαμηλα. Το edge θα φυγει και πρεπει να βρω ενα αξιολογο μηχανημα για αντικατασταση του.

Δες μερικα γραφηματα που βρηκα με λιγο ψαξιμο στο ιστορικο του grafana με το 13αρι edge...

1739444692_NewBitmapImage(6)-Copy.jpg.40fa3d5eceab1e3fb8405c2518c11df8.jpg794728663_NewBitmapImage(6)-Copy-Copy.jpg.3749833c2cffe7a5ad468c31e2f0aec7.jpg1858640301_NewBitmapImage(6).jpg.812100397049ba65278d83234cdc361f.jpg

Παρατηρησε τα average που αναγραφονται κατω δεξια. Δειχνω χρηση και κατα τις πρωινες ωρες, αλλα και απογευμα προς το βραδυ. Αναγκαζομαι να βαζω ενα βαθμο χαμηλοτερα το κλιματιστικο (23/24) για να παιξει λιγο πιο συμπαθητικα και χωρις on-off.

Το χειροτερο ειναι τα βραδια, που 2-3 νυχτες εχω βαλει και εναν desiccant αφυγραντηρα να καιει στη μικρη σκαλα περιπου 350w , ωστε να δινει θερμικο φορτιο μεσα στο χωρο και να μην κλεινει το κλιματιστικο.

Και μιλαμε για τελη Ιουλιου/μεσα Αυγουστου, που παιζουμε σε θερμοκρασιες 30+

Το να παω στο 10αρι edge, δεν θα καλυψει γιατι φαινεται πως και παλι θα κινηθει στα ορια.  Ηδη θα μου ειχε κανει on-off και αυτο... ποσο μαλιστα προς τον Σεπτεμβρη/αρχες Οκτωβρη .

Ειμαι πελαγωμενος και απογοητευμενος για να ειμαι ειλικρινης.

Σαν αυτο δηλαδη ?

0.jpg.2f8493f2cc75ae7eb3c87da80ca6217c.jpg

Aν το κλιματιστικο ειναι μεγαλο για το χωρο οκ πηγαινε σε μικροτερο.
Απο θερμικη ανεση εισαι ενταξει?
Καταλαβαινεις οτι κλεινει αν δεν κοιταξεις το grafana?
Ζεσταινεσαι?


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άλλος το mitsubishi ln25 να μου πει καταναλώσεις; γιατί απόψε του έβαλα ζήτηση 27 βαθμούς με θερμοκρασία δωματίου 28,5 και είχα κατανάλωση περίπου στα 230 watt την στιγμή που το perfera συνεχίζει ακάθεκτο στα 107 watt.

ατχμ25μ.jpg

λν25.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω ειναι : clima watts-test.json

 

Εννοειται οτι θα χρειαστει να αλλαξεις ονοματα στον σενσορα κλπ .

Εχε το νου σου, πως το ψιλοπαιδεψα για να βγαινουν οι μπαρες της καταναλωσης, αλλα φαινεται πως λογω time zone που για καποιο λογο εσωτερικα το προγραμμα μετραει με +3 , οι μπαρες της νεας ημερας εμφανιζονται στις 3 το πρωι. Δηλαδη απο τις 12 εως τις 3 το πρωι, η τρεχουσα ημερα δεν θα δειχνει μπαρα καταναλωσης.

Μπορεις, ομως, μεχρι τις 3 το πρωινα βλεπεις την καταναλωση πανω αριστερα που ειναι το "today consumption". Απο τις 3 και μετα, ειναι μια χαρα.

 

Επεξ/σία από steliosdj
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

Καλά τα λες η 1η ήταν με το heavy και τώρα 2η με το ap71

Fujitsu με κλειστά μάτια... Εμένα μου έκανε δουλειά στην Πεντέλη με φουλ κρύο και υγρασία σε σένα θα κάνει παπάδες 

Στην ψύξη είναι ικανοποιητικό, στην θέρμανση ζορίζονται στα μεγαλα κρύα επειδή είναι μεγάλος ο χώρος ύψος 4μ και αρκετές απώλειες, αλλα έπρεπε να πάρουμε κάτι γιατί δεν υπήρχε θέρμανση. 

Τώρα το είχα βαλει ψύξη στους 28, κατανάλωση γύρω στα 330w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Aν το κλιματιστικο ειναι μεγαλο για το χωρο οκ πηγαινε σε μικροτερο.
Απο θερμικη ανεση εισαι ενταξει?
Καταλαβαινεις οτι κλεινει αν δεν κοιταξεις το grafana?
Ζεσταινεσαι?

Φυσικα το καταλαβαινω. Ακομα και οταν κοιμαμαι, μολις κλεισει ξυπναω.

Οταν κανει το on-off μου αυξανει τη σχετικη υγρασια του χωρου και νιωθω οτι πνιγομαι.

Η θερμοκρασια ειναι σωστη, αλλα οταν το σημειο δροσου παει στο θεο, η ατμοσφαιρα βαραινει. Επισης, να αναφερω οτι συνηθως υπαρχει και η συνοδεια της ¨κλασσικης" μυρωδιας.

 

 

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Εδω ειναι : clima watts-test.json

Εννοειται οτι θα χρειαστει να αλλαξεις ονοματα στον σενσορα κλπ .

Εχε το νου σου, πως το ψιλοπαιδεψα για να βγαινουν οι μπαρες της καταναλωσης, αλλα φαινεται πως λογω time zone που για καποιο λογο εσωτερικα το προγραμμα μετραει με +3 , οι μπαρες της νεας ημερας εμφανιζονται στις 3 το πρωι. Δηλαδη απο τις 12 εως τις 3 το πρωι, η τρεχουσα ημερα δεν θα δειχνει μπαρα καταναλωσης.

Μπορεις, ομως, μεχρι τις 3 το πρωινα βλεπεις την καταναλωση πανω αριστερα που ειναι το "today consumption". Απο τις 3 και μετα, ειναι μια χαρα.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, nixi είπε

Καλησπέρα,

Μονοκατοικία, ο χώρος 18m2 που είναι το κλιματιστικό συν 9m2 δωμάτιο, σχεδόν ενιαίος (πολύ μεγάλο άνοιγμα).

Υπάρχει πόρτα μόνιμα ανοιχτή σε μικρό χώρο 3m2-4m2 που χτυπάει ο ήλιος.

Καμία μόνωση/μεγάλες απώλειες - το εργαλείο μου έβγαλε για 27 τετραγωνικά

9216.18 Watt
7925.91 KCal/h
341.34 Watt/m2
293.55 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃

Δηλαδή ότι θέλω 31446 BTU.

Το ταβάνι λειτουργεί ως τεράστιο θερμαντικό σώμα, βγάζει ζέστη (πολύ ζέστη) από το μεσημέρι μέχρι τα ξημερώματα.

Χωρίς κλιματισμό, σχεδόν όλες τις ώρες έχω μέσα αρκετούς βαθμούς παραπάνω από οτι έχει έξω.

Με ανοιχτά όλα τα πορτοπαράθυρα απόγευμα κ μετά και ανεμιστήρες να φέρνουν "κρύο" αέρα μέσα κατεβάζω την εσωτερική κοντά στην εξωτερική ξημερώματα.... 

Ενδεικτικά πριν μέρες, είναι κλειστός ο χώρος από το μεσημέρι κ έρχομαι στις 19:30 και βλέπω έξω έχει 34,5 κ μέσα 39,5.

Πήρα 18άρι Toshiba edge.

Συνήθως την ώρα που ξεκινάει έχει 30 με 31 μέσα.

Το παράδοξο είναι όταν το βραδάκι έχει έξω π.χ. 25-26 κ εγώ να του ζητάω στην ψύξη να μου κρατήσει την εσωτερική στους 28.  

Παρακάτω κάποιες μέρες σε γράφημα

608.PNG.d1737344436832704b31f49153290a9b.PNG

1208.PNG.710a1602795f3824ecbd7d06ff4ff259.PNG

Εδώ σε μέρα που δεν είχε πολύ ζέστη. 

808.PNG.a2cf6aff8ac8049512d8d43156749c5c.PNG

Δεν το είχα ακόμα όταν είχαμε 38 -39. Από ότι καταλαβαίνω είναι "άνετο" σε θερμοκρασίες μέχρι 36.

Συνήθως το δουλεύω στους 28 και λιγότερο στους 27. 

Μήπως το εργαλείο για τον υπολογισμό απωλειών άρα και πόσα btu χρειαζόμαστε βγάζει αποτελέσματα προς τα πάνω (έως πολύ προς τα πάνω)? Τουλάχιστον για χώρους με πολύ μεγάλες απώλειες.

Σχετικά με την θερμοκρασία που τα δουλεύουμε που συζητούσατε εχτές υπάρχει ένας όρος θερμική άνεση / thermal comfort. Παίζουν ρόλο θερμοκρασία, υγρασία, ταχύτητα που κινείται ο αέρας στον χώρο μας, αν κινούμαστε/τι κάνουμε, το ντύσιμο. 

Αν ψάξετε  ASHRAE thermal comfort θα βρείτε σχετικά.  (ASHRAE=The American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers).

Thermal Comfort Tool https://comfort.cbe.berkeley.edu/

Έχει κάποιος ένα panel στο Grafana που να δείχνει σωστά την ημερήσια κατανάλωση από data του influxdb - tplink?

'Εχω ένα excel με τα περισσότερα 18αρια με τιμές eurovent. Θέλει κάποιος πιο σχετικός να ρίξει μια ματιά να δούμε αν το καταλαβαίνω/έχω διαμορφώσει σωστά μήπως και βοηθήσει κάποιους που ψάχνουν 18άρια?

Νομίζω το αρχικό αλλά για 24αρια ήταν του  liakjim 

 @nixi Μπορείς να ανεβάσεις εδώ κάποιες φωτογραφίες του toshiba Edge (ανοιχτό, κλειστό, το τηλεχειριστήριο) για να το δω; 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...