Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Lofarek είπε

Να κανεις την καρδια σου πετρα και να το βαλεις να δουμε και εμεις τι ψαρια πιανει. Υπαρχει βεβαια και η αλλη λυση . Να κανεις το δωματιο  eurovent lab και να τα βαλεις και τα δυο μαζι. Αν δεις τον μαστορα να σε κοιταει περιεργα και να θελει να καλεσει οχι το service αλλα κατι αλλο πες του οτι συνεργαζεσαι και με αλλο "παλαβο" 👻 συμφουριτη που ηδη το εχει κανει. Αντε γιατι θα με κανετε βαλω και ενα τριτο αυτη την φορα ururu sarara στο ιδιο δωματιο μου φαινεται💣💣💣

Είμαι ήδη "παλαβός" αφού έχω 3 υπνοδωμάτια από τα όποια χρησιμοποιώ τα δύο και είχα αγοράσει πέντε 9άρια κλιματιστικά! 2 perfera atxm25m, 2 ln25vg και 1 daiseikai 9. Πλέον έχω δώσει το ένα perfera και έχω μείνει "μόνο" με 4 κλιματιστικά ενώ συνεχώς μου γυρνάει από το μυαλό η αγορά του ururu sarara :D

Για το daiseikai 9(και μέχρι να αποφασίσω ποιο να ξηλώσω), παρακάτω είχε ανεβάσει συμφορουμίτης μέτρηση με εξωτερική θερμοκρασία 25, εσωτερική 27 και ζήτηση 25.

 

Και τώρα θέλω την βοήθεια των ειδικών με βάση τα capacity, ελάχιστα btu κτλ. για το ποιο κλιματιστικό πρέπει να πάει σε κάθε δωμάτιο για να μην έχω on-off λειτουργία και γενικά τι ταιριάζει καλύτερα. Τα δύο υπνοδωμάτια είναι 12τ.μ. γωνιακά ελεύθερα και το άλλο είναι ανάμεσά τους και είναι 8,3τ.μ.

 

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

To 2o έχει αντικατασταθεί από το elite premium.

Και τα δύο πρέπει να είναι εξίσου αθόρυβα. Αν και είναι δελεαστική η εγγύηση των 10 ετών του TCL, το mitsu έχει χαμηλά ελάχιστα btus που θα βολέψει σε τόσο μικρό χώρο.

Στο Sticky θα δεις και πληροφορίες αλλά και λινκ για ερωτηματολόγιο αγοράς.

Για το gree lomo n3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, macoc162 είπε

Για το gree lomo n3?

Δεν υποστηρίζονται τα Gree πλέον στην Ελλάδα.

Θες να ακολουθήσεις το παρακάτω; 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Καλησπέρα... Έχει το πλαίσιο το tplink hs110 σε προσφορα 14.50.

Μήπως είναι το hs 100 σε αυτή την τιμή ? 

Αν είναι αυτό προσοχή γιατί αυτό δεν υποστηρίζει παρακολούθηση κατανάλωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Καλησπέρα... Έχει το πλαίσιο το tplink hs110 σε προσφορα 14.50.

 

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μήπως είναι το hs 100 σε αυτή την τιμή ? 

Αν είναι αυτό προσοχή γιατί αυτό δεν υποστηρίζει παρακολούθηση κατανάλωσης 

Έχεις δίκιο. Είναι το 100. Δεν μας κάνει

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/smarthome/tp-link-wifi-smart-plug-hs100_2608200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν υποστηρίζονται τα Gree πλέον στην Ελλάδα.

Θες να ακολουθήσεις το παρακάτω; 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 450€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: αποκλειστική σε ψύξη και περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 12τμ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 39C το καλοκαίρι και 2C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
  11. 916.06Watt
    787.81KCal/h
    76.34Watt/m2
    65.65KCal/h/m 

  12. για 23C

σε άλλο δωμάτιο με τη μόνη διαφορά ότι είναι στο νοτιά και όχι στο βοριά υπάρχει το mitsubishi hj25 και το καλύπτει με το παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, macoc162 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 450€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: αποκλειστική σε ψύξη και περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 12τμ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 39C το καλοκαίρι και 2C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
  11. 916.06Watt
    787.81KCal/h
    76.34Watt/m2
    65.65KCal/h/m 

  12. για 23C

σε άλλο δωμάτιο με τη μόνη διαφορά ότι είναι στο νοτιά και όχι στο βοριά υπάρχει το mitsubishi hj25 και το καλύπτει με το παραπάνω

Οι απώλειές σου είναι αμελητέες οπότε ότι και να πάρεις δεν θα δεις διαφορά από άποψη οικονομίας.

Αν είσαι ευχαριστημένος με το Mitsubishi, τότε γιατί όχι το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR25VF ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Μήπως είναι το hs 100 σε αυτή την τιμή ? 

Αν είναι αυτό προσοχή γιατί αυτό δεν υποστηρίζει παρακολούθηση κατανάλωσης 

Ωχ... Το παρήγγειλα ... Αύριο παίρνω για ακύρωση κ ο θεός βοηθός.

Ευχαριστώ παιδιά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους χρησιμοποιούν broadlink mini 3 κατέβασε καινούργια εφαρμογή όπου σου επιτρέπει να δημιουργήσεις σκηνή όπου δεν έχει χρονικό περιθώριο των 5 λεπτών όπως είχε η προηγούμενη  inc σαν αυτή  που χρησιμοποιούσαμε όσοι έχουμε πχ το daikin atxc που όταν σβήνει δεν μπαίνει αυτόματα σε λειτουργία ανεμιστήρα για να στεγνώσει το κλιματιστικό 

επισης η εφαρμογή σου δείχνει την εξωτερική θερμοκρασία και την υγρασία 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για όσους χρησιμοποιούν broadlink mini 3 κατέβασε καινούργια εφαρμογή όπου σου επιτρέπει να δημιουργήσεις σκηνή όπου δεν έχει χρονικό περιθώριο των 5 λεπτών όπως είχε η προηγούμενη  inc σαν αυτή  που χρησιμοποιούσαμε όσοι έχουμε πχ το daikin atxc που όταν σβήνει δεν μπαίνει αυτόματα σε λειτουργία ανεμιστήρα για να στεγνώσει το κλιματιστικό 

επισης η εφαρμογή σου δείχνει την εξωτερική θερμοκρασία και την υγρασία 

Ωραίος!

Screenshot_2020-08-21-13-12-17-726_cn_com.broadlink.econtrol.international.jpg.a4e62531c30febe3c650fcf670daade6.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Επανέρχομαι με το θέμα μου που είχε απασχολήσει το φόρουμ μερικές μέρες πριν, αυτό του χαλασμένου κλιματιστικού μου, ενός hitachi rac-50ppa. Μετά από προσπάθεια (οι τεχνικοί για κάποιο λόγο ήταν απρόθυμοι όταν τους έλεγα ότι πρόκειται για έλεγχο-επισκευή και όχι για τυπικό service) διαπιστώθηκε ότι τουλάχιστον το μοτέρ του ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας είναι χαλασμένο. Και λέω τουλάχιστον γιατί ακόμη δεν έχει αποκλειτσεί ότι δεν υπάρχει κι άλλη βλάβη.... Μετά από μια γρήγορη έρευνα στο ίντερνετ είδα ότι το μοτέρ κοστίζει περίπου 200 ευρώ και αν υπολογίσω το κόστος αντικατάστασης και ίσως και κάποια άλλη βλάβη που μπορεί να αποκαλυφθεί (πχ επισκευή πλακέτας) νομίζω ότι η επισκευή καθίσταται ασύμφορη. Ψάχνω λοιπόν αντικαταστάτη, 24άρι ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟ στη θέρμανση χωρίς πολλά καλούδια. Το μάτι μου 'έπεσε' στα εξής:

1.   https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

2. https://www.skroutz.gr/s/19737690/Hisense-Mini-Apple-Pie-TG70BB00G-TG70BB00W.html

3. https://www.skroutz.gr/s/20524690/Cvmore-Primus-CVPRMI-24-CVPRMO-24.html

4. tcl (έχει διάφορα μοντέλα, δεν ξέρω, θέλω να είναι ικανό στη θέρμανση)

5. https://www.skroutz.gr/s/14682376/Midea-Prime-2018-MA2-24NXD0.html

6. inventor (τα ίδια με τα tcl παραπάνω).

Θα ήθελα παρακαλώ την άποψή σας, ειδικά αν υπχει και προσωπική εμπειρία για κάποιο από τα παραπάνω, καθώς και τις παρατηρήσεις σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Καλημέρα!

Επανέρχομαι με το θέμα μου που είχε απασχολήσει το φόρουμ μερικές μέρες πριν, αυτό του χαλασμένου κλιματιστικού μου, ενός hitachi rac-50ppa. Μετά από προσπάθεια (οι τεχνικοί για κάποιο λόγο ήταν απρόθυμοι όταν τους έλεγα ότι πρόκειται για έλεγχο-επισκευή και όχι για τυπικό service) διαπιστώθηκε ότι τουλάχιστον το μοτέρ του ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας είναι χαλασμένο. Και λέω τουλάχιστον γιατί ακόμη δεν έχει αποκλειτσεί ότι δεν υπάρχει κι άλλη βλάβη.... Μετά από μια γρήγορη έρευνα στο ίντερνετ είδα ότι το μοτέρ κοστίζει περίπου 200 ευρώ και αν υπολογίσω το κόστος αντικατάστασης και ίσως και κάποια άλλη βλάβη που μπορεί να αποκαλυφθεί (πχ επισκευή πλακέτας) νομίζω ότι η επισκευή καθίσταται ασύμφορη. Ψάχνω λοιπόν αντικαταστάτη, 24άρι ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟ στη θέρμανση χωρίς πολλά καλούδια. Το μάτι μου 'έπεσε' στα εξής:

1.   https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

2. https://www.skroutz.gr/s/19737690/Hisense-Mini-Apple-Pie-TG70BB00G-TG70BB00W.html

3. https://www.skroutz.gr/s/20524690/Cvmore-Primus-CVPRMI-24-CVPRMO-24.html

4. tcl (έχει διάφορα μοντέλα, δεν ξέρω, θέλω να είναι ικανό στη θέρμανση)

5. https://www.skroutz.gr/s/14682376/Midea-Prime-2018-MA2-24NXD0.html

6. inventor (τα ίδια με τα tcl παραπάνω).

Θα ήθελα παρακαλώ την άποψή σας, ειδικά αν υπχει και προσωπική εμπειρία για κάποιο από τα παραπάνω, καθώς και τις παρατηρήσεις σας.

Ευχαριστώ

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Την ip ενός κλιματιστικου που το βρίσκουμε ?

Από το ρούτερ ή κάτι τέτοιο

https://www.nirsoft.net/utils/wireless_network_watcher.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...