Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν το μηχάνημα έχει ifeel follow me κλπ αυτό σημαίνει πως υπάρχει επικοινωνία εσωτερικής μονάδας και remote χωρίς να κάνει κάτι ο χρήστης, σωστά;

Αυτό γίνεται κλασικά μέσω υπέρυθρης ή χρησιμοποιείται άλλη τεχνολογία; Πόσο συχνή είναι αυτή η επικοινωνία και πόσο επηρεάζει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας του remote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όταν το μηχάνημα έχει ifeel follow me κλπ αυτό σημαίνει πως υπάρχει επικοινωνία εσωτερικής μονάδας και remote χωρίς να κάνει κάτι ο χρήστης, σωστά;

Αυτό γίνεται κλασικά μέσω υπέρυθρης ή χρησιμοποιείται άλλη τεχνολογία; Πόσο συχνή είναι αυτή η επικοινωνία και πόσο επηρεάζει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας του remote?

Με υπέρυθρες είναι (αρα πρέπει το remote να "βλέπει" την εσωτερική μονάδα), συνηθως στέλνει 7-10 λεπτα (ανάλογα τον κατασκευαστή) και σίγουρα επηρεάζει κάπως την διάρκεια της μπαταρίας.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όταν το μηχάνημα έχει ifeel follow me κλπ αυτό σημαίνει πως υπάρχει επικοινωνία εσωτερικής μονάδας και remote χωρίς να κάνει κάτι ο χρήστης, σωστά;

Αυτό γίνεται κλασικά μέσω υπέρυθρης ή χρησιμοποιείται άλλη τεχνολογία; Πόσο συχνή είναι αυτή η επικοινωνία και πόσο επηρεάζει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας του remote?

Στα midea (follow me) είναι ακριβώς 3 λεπτά. Σε σχέση με ένα τηλεκοντρόλ που δεν έχει θερμόμετρο και δεν φεύγει σήμα υπερύθρων, λογικά θα είναι επιβαρυμένη η κατανάλωση. Μάλλον ελάχιστα θα έλεγα. Στο carrier πάντως που κλείνω 1.5 χρόνο, δεν έχω αλλάξει ακόμα τις μπαταρίες της μάνας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. είμαι μεταξύ των 2 παρακάτω για υπνοδωμάτιο 12 τμ με καλή μόνωση και κριτήριο ο θόρυβος

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF.html

https://www.skroutz.gr/s/18496411/TCL-Elite-Plus-TAC-09CHSA-XA412.html

ποιό από τα 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, macoc162 είπε

Καλημέρα. είμαι μεταξύ των 2 παρακάτω για υπνοδωμάτιο 12 τμ με καλή μόνωση και κριτήριο ο θόρυβος

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF.html

https://www.skroutz.gr/s/18496411/TCL-Elite-Plus-TAC-09CHSA-XA412.html

ποιό από τα 2?

To 2o έχει αντικατασταθεί από το elite premium.

Και τα δύο πρέπει να είναι εξίσου αθόρυβα. Αν και είναι δελεαστική η εγγύηση των 10 ετών του TCL, το mitsu έχει χαμηλά ελάχιστα btus που θα βολέψει σε τόσο μικρό χώρο.

Στο Sticky θα δεις και πληροφορίες αλλά και λινκ για ερωτηματολόγιο αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα μια βοήθεια από εσάς που γνωρίζεται το αντικείμενο.

Έχω ένα κλιματιστικό 24000 Btu Toshiba μοντέλο RAS-24UKHP-ES4 και είναι περίπου 15 ετών. Λογω οτι ειναι σε εξωχικο σπιτι (Ωρωπος) δεν εχει δουλεψει και πολυ.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι ότι ξαφνικά σταμάτησε η εξωτερική μονάδα.Δεν γυρνάει ούτε ο ανεμιστήρας έξω ενώ μέσα δουλεύει κανονικά.Αλλάξαμε πυκνωτή βάλαμε κι booster αλλά τίποτα.

Ο τεχνικός που το είδε μου είπε ότι μάλλον είναι πλακέτα έξω ή πλακέτα μέσα και πρέπει να το δει ηλεκτρονικός.

Αξίζει να ασχοληθώ να το φτιάξω η το κόστος θα είναι μεγάλο και καλύτερα να πάρω ένα καινούριο ?

 

Ευχαριστώ.

 

Ξέχασα μα σας πω ότι δίνει error codes 01 και 04 και αναβοσβήνουν συνέχεια τα led TIMER-OPERATION

Επεξ/σία από soylaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα βοηθούσε να τρέξεις το εργαλείο υπολογισμού θερμικών απωλειών στον χώρο των 45τμ για να πάρουμε μια αίσθηση.

Επίσης φωτογραφίες από την εγκατάσταση, μέσα και έξω και αν ξέρεις λεπτομέρειες πχ σου έκανε κενό; Πόσα μέτρα σωλήνες; κτλ

Μετά όπως είπε ο @dimostr θα πρέπει να προμηθευτείς το tplink hs110. Αλλιώς δεν γίνεται δουλειά.

Οδηγίες θα βρεις στο Sticky.

Λοιπόν μου βγαζει

5249,24 watt

4514,34 kcal/hr

116,65w/m²

100.32kcal/h/m²

Μόλις μπορέσω θα πάρω και tplink αλλά για δώσε μια πρόχειρα τα φώτα σου.. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, George! είπε

Απόψε που δεν έχει τρελή ζέστη, με ζήτηση 26,5 βαθμούς έχει σταθεροποιηθεί στα 97-98 watt, με ανοιχτή μάλιστα την πόρτα του χωλ.

Δεν ξέρω με τι καρδιά να βάλω στην θέση του το daiseikai 9 που το έχω "παρκαρισμένο" και περιμένει!

ατχμ25.jpg

Να κανεις την καρδια σου πετρα και να το βαλεις να δουμε και εμεις τι ψαρια πιανει. Υπαρχει βεβαια και η αλλη λυση . Να κανεις το δωματιο  eurovent lab και να τα βαλεις και τα δυο μαζι. Αν δεις τον μαστορα να σε κοιταει περιεργα και να θελει να καλεσει οχι το service αλλα κατι αλλο πες του οτι συνεργαζεσαι και με αλλο "παλαβο" 👻 συμφουριτη που ηδη το εχει κανει. Αντε γιατι θα με κανετε βαλω και ενα τριτο αυτη την φορα ururu sarara στο ιδιο δωματιο μου φαινεται💣💣💣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα 24άρι toyotomi kuro (TKN-A71DV). Το ότι είναι τεράστιο για το χώρο, δεν έχει να κάνει με το παρακάτω πρόβλημα, και ας το προσπεράσουμε καλύτερα...

Έχω το εξής πρόβλημα. Αν θυμάμαι καλά 2 χρόνια μετά την αγορά του (αγοράστηκε το καλοκαίρι του 2013) άρχισε να μυρίζει πολύ όταν μπαίνει στη συντήρηση. Λέγοντας συντήρηση εννοώ όταν του ρυθμίζω θερμοκρασία και το βάζω στο αυτόματο, αυτό ξεκινάει και μόλις πιάσει θερμοκρασία, δουλεύει χαμηλότερα για να διατηρήσει τη θερμοκρασία που έχει. Δε ξέρω πως αλλιώς να το πω.

Ενώ του έχω κάνει και μόνος μου καθαρισμό, αλλά και έχω φέρει και έναν φυκτικό να μου κάνει συντήρηση (μη με ρωτήσετε τι έκανε γιατί δεν ήμουν εγώ εκεί), αυτό συνεχίζει να κάνει τα δικά του. Καθαρισμό του έκανα με ψεκαστικό εγώ κάθε χρόνο εκτός της πρώτης χρονιάς γιατί είχε λειτουργήσει πολύ λίγο. Συντήρηση έχουν κάνει 2 φορές (δεν ήμουν παρόν, αλλά είχε αναφερθεί το πρόβλημα της μυρωδιάς και δε διορθώθηκε).

 

Ξέρω ότι εξ αποστάσεως δε γίνεται διάγνωση. Υπάρχει όμως κάποια σχετική εμπειρία από κάποιον και να ξέρει που οφείλεται (το δικό του πρόβλημα), μπας και κοιτάξουμε τίποτα σχετικό κι εμείς εδώ; Γνωστό ψυκτικό δεν έχω, αν και θα βοηθούσε πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα, έχω ένα 24άρι toyotomi kuro (TKN-A71DV). Το ότι είναι τεράστιο για το χώρο, δεν έχει να κάνει με το παρακάτω πρόβλημα, και ας το προσπεράσουμε καλύτερα...

Έχω το εξής πρόβλημα. Αν θυμάμαι καλά 2 χρόνια μετά την αγορά του (αγοράστηκε το καλοκαίρι του 2013) άρχισε να μυρίζει πολύ όταν μπαίνει στη συντήρηση. Λέγοντας συντήρηση εννοώ όταν του ρυθμίζω θερμοκρασία και το βάζω στο αυτόματο, αυτό ξεκινάει και μόλις πιάσει θερμοκρασία, δουλεύει χαμηλότερα για να διατηρήσει τη θερμοκρασία που έχει. Δε ξέρω πως αλλιώς να το πω.

Ενώ του έχω κάνει και μόνος μου καθαρισμό, αλλά και έχω φέρει και έναν φυκτικό να μου κάνει συντήρηση (μη με ρωτήσετε τι έκανε γιατί δεν ήμουν εγώ εκεί), αυτό συνεχίζει να κάνει τα δικά του. Καθαρισμό του έκανα με ψεκαστικό εγώ κάθε χρόνο εκτός της πρώτης χρονιάς γιατί είχε λειτουργήσει πολύ λίγο. Συντήρηση έχουν κάνει 2 φορές (δεν ήμουν παρόν, αλλά είχε αναφερθεί το πρόβλημα της μυρωδιάς και δε διορθώθηκε).

Ξέρω ότι εξ αποστάσεως δε γίνεται διάγνωση. Υπάρχει όμως κάποια σχετική εμπειρία από κάποιον και να ξέρει που οφείλεται (το δικό του πρόβλημα), μπας και κοιτάξουμε τίποτα σχετικό κι εμείς εδώ; Γνωστό ψυκτικό δεν έχω, αν και θα βοηθούσε πολύ!

Πιθανον επειδη ειναι μεγάλο τεράστιο οπως λες για το χωρο, να έχει να κάνει με το πρόβλημα. Δοκίμασε να δεις την σχετική υγρασία του χώρου σου, με το κλιματιστικο ανοιχτο.

Οταν πέφτει η γενικά η θερμοκρασία στο χώρο μας ανεβαίνει η σχετική υγρασία του. Οσο ψύχεται δυνατα ο χώρος το κλιματιστικό κανει και αφύγρανση.. βγάζει δηλαδη υγρασία/νερο εξω.

Οταν το κλιματιστικό είναι μεγάλο σημαίνει οτι πολύ γρήγορα φτάνει την επιθυμητη θερμοκρασία που θέλουμε. Τι κακό εχει αυτο? Οτι δεν προλαβαίνει να αποβάλλει την υγρασία εξω απο το χώρο μας.

Αρα κατεβαίνει αποτομα η θερμοκρασία, φτάνει στην επιθυμητη (δεν εχει προλάβει να κανει αφυγρανση), και δουλευει σε συντηρηση οπως λες (χαμηλη καταναλωση αρα οχι αφύγρανση) και κατα πασα πιθανοτητα κλείνει ο συμπιεστης απο εξω.. ενω μέσα συνεχίζει να δουλεύει ο ανεμιστήρας. Οταν κλεινει ο συμπιεστής αυτη η "υγρασία" που εχει μαζέψει στο στοιχειο πανω..την επιστρέφει στον χώρο μας.. και γινεται της υγρασιας το καγκελο.. 

Αν γινει αυτο αρκετες φορες, πιθανον να δημιουργηθει μουχλα/μύκητες κτλ πανω στο στοιχείο..και να χρειάζεται καθαρισμο μετα.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Rnd1978 said:

Πιθανον επειδη ειναι μεγάλο τεράστιο οπως λες για το χωρο, να έχει να κάνει με το πρόβλημα. Δοκίμασε να δεις την σχετική υγρασία του χώρου σου, με το κλιματιστικο ανοιχτο.

Οταν πέφτει η γενικά η θερμοκρασία στο χώρο μας ανεβαίνει η σχετική υγρασία του. Οσο ψύχεται δυνατα ο χώρος το κλιματιστικό κανει και αφύγρανση.. βγάζει δηλαδη υγρασία/νερο εξω.

Οταν το κλιματιστικό είναι μεγάλο σημαίνει οτι πολύ γρήγορα φτάνει την επιθυμητη θερμοκρασία που θέλουμε. Τι κακό εχει αυτο? Οτι δεν προλαβαίνει να αποβάλλει την υγρασία εξω απο το χώρο μας.

Αρα κατεβαίνει αποτομα η θερμοκρασία, φτάνει στην επιθυμητη (δεν εχει προλάβει να κανει αφυγρανση), και δουλευει σε συντηρηση οπως λες (χαμηλη καταναλωση αρα οχι αφύγρανση) και κατα πασα πιθανοτητα κλείνει ο συμπιεστης απο εξω.. ενω μέσα συνεχίζει να δουλεύει ο ανεμιστήρας. Οταν κλεινει ο συμπιεστής αυτη η "υγρασία" που εχει μαζέψει στο στοιχειο πανω..την επιστρέφει στον χώρο μας.. και γινεται της υγρασιας το καγκελο.. 

Αν γινει αυτο αρκετες φορες, πιθανον να δημιουργηθει μουχλα κτλ πανω στο στοιχείο..και να χρειάζεται καθαρισμο μετα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Όταν λες "στοιχείο" εννοείς στην εσωτερική μονάδα; Αυτό πως μπορεί να καθαρίσει;

Αυτό πως εξηγείται ότι μετά τη συντήρηση δεν υπήρχε καμία διαφορά στη μυρωδιά; Δε θα έπρεπε να είναι έστω και λίγο καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Όταν λες "στοιχείο" εννοείς στην εσωτερική μονάδα; Αυτό πως μπορεί να καθαρίσει;

Αυτό πως εξηγείται ότι μετά τη συντήρηση δεν υπήρχε καμία διαφορά στη μυρωδιά; Δε θα έπρεπε να είναι έστω και λίγο καλύτερα;

Στοιχειο ναι εννοω στην εσωτερικη μονάδα. Ο ψυκτικος ερχεται και την καθαριζει. Πιθανον η μυρουδια αυτη που λες.. να μην ειναι απο μουχλα/μυκητες κτλ και να ειναι η μυρουδια της υπερβολικής υγρασίας.. Δοκιμασε να την μετρησεις..μηπως και ειναι αυτο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Rnd1978 said:

Στοιχειο ναι εννοω στην εσωτερικη μονάδα. Ο ψυκτικος ερχεται και την καθαριζει. Πιθανον η μυρουδια αυτη που λες.. να μην ειναι απο μουχλα/μυκητες κτλ και να ειναι η μυρουδια της υπερβολικής υγρασίας.. Δοκιμασε να την μετρησεις..μηπως και ειναι αυτο..

πρέπει να αγοράσω ένα υγρασιόμετρο μιας και δεν εχω αντικαταστήσει το παλιό που χάλασε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Λοιπόν μου βγαζει

5249,24 watt

4514,34 kcal/hr

116,65w/m²

100.32kcal/h/m²

Μόλις μπορέσω θα πάρω και tplink αλλά για δώσε μια πρόχειρα τα φώτα σου.. 😁

Αν ερχόσουν να ζητήσεις με αυτά τα στοιχεία πρόταση αγοράς, θα σε πήγαινα σε 22άρι. Δεν είναι λίγες οι απώλειες.

Βέβαια εξαρτάται από το σπίτι, πχ το δικό μου με 7.5KW από την εφαρμογή είναι πάντα δροσερό μιας και είναι βορεινός ο χώρος. Φαντάσου τώρα θέλει 150W για 26. Άνετα θα με έφτανε για ψύξη ένα 16άρι-18άρι.

Οπότε θα πρέπει να κάνεις τη διερεύνηση με το hs110 και το κλιματιστικό πάντα σε ισορροπία, δλδ ανοιχτό 48ώρες συνεχόμενα για να έχει δροσίσει και τα δομικά στοιχεία, έπιπλα κτλ

Γενικά μη περιμένεις θαύματα από ένα μέτριο κλιματιστικό με seer 6.1 και ειδικά αν δεν έχει μπει σωστά , με κενό κτλ.

700W πάντως είναι όντως πολλά. Μπορεί τόσα να θέλει ο χώρος πχ αν είναι νότιο και είναι πάντα στον ήλιο. Επίσης το τηλεκοντρόλ να κοιτάει το ματάκι του κλιματιστικού αλλιώς δεν παίρνει εντολή και επίσης να το βάλεις σε τέτοια θέση όπου να έχεις τη θερμοκρασία που θες τελικά. Αν το βάλεις κοντά και το χτυπάει ο κρύος αέρας θα κόβει σύντομα, αν το βάλεις μακριά δεν θα κόβει ποτέ κτλ

Θα πρέπει να μας σηκώσεις και φωτογραφίες μέσα, έξω.

Για το Tplink έχω αναλυτικότατες οδηγίες στο sticky.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...