Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Άρα δεν ισχύει το 0.13 που δίνει η Daikin;

IMG_20200818_104211.jpg.fb1388649cbbc8c1832177ee6052d6d7.jpg

Προφανως ειναι σε αλλο φορτιο , οπως αναφερθηκε.

Γιατι, ομως, το ftxm25n το δινει ελαχιστα 4400 btu (1.3kw) , ενω ξεκαθαρα βλεπουμε στο eurovent και σε μετρησεις οτι πεφτει στα 60*16.53 = 3370 btu περιπου  ?

Το μονο που σκεφτομαι ειναι πως αναφερεται σε διαφορετικες συνθηκες. 35C ειναι το minimum 4400 ... ενω το 3370btu καπου κοντα στους 20C.

Ομως, οσο πεφτει η εξωτερικη θερμοκρασια, τοσο ανεβαινει το efficiency και το μηχανημα αποδιδει περισσοτερα btu. Φαινεται σε ολους τους πινακες με τα part load ... πχ της toshiba και ειναι λογω volumetric efficiency απο οσα θυμαμαι.

Ισως καποιοι να πουν "τριχες" . Εγω τι φταιω,ομως, που ψαχνω συγκεκριμενα πραγματα και πεφτω πανω σε τετοια θεματακια και ψαχνομαι για το ποιο μηχανημα μπορει να κατεβει στα btu που θελω ??

 

EDIT: Να συμπληρωσω, οτι αυτη τη στιγμη, μπορω να σκεφτω οτι ισως συμβαινει κατι του στυλ ... μειωση στροφων ανεμιστηρα. Αυτο ειναι ικανο να περιορισει τα btu .

Αργοτερα θα κοιταξω εαν υπαρχουν πληροφοριες στη eurovent σχετικα με τη ροη του αερα στις διαφορες συνθηκες.

Καπου ειχα πετυχει και το service manual. Ισως εχει κατι περισσοτερο απο το techical document.

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

@Lofarek, εσύ που δίνεις ωραίες ονομασίες: πως λέγεται το fujitsu που ξεσκίζεται στα on-off ; 😛

image.png.d292e90580a4bca563ac3936f104af52.png

Τι του εκανες και ανταπεδωσε ετσι ?

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

@Lofarek, εσύ που δίνεις ωραίες ονομασίες: πως λέγεται το fujitsu που ξεσκίζεται στα on-off ; 😛

image.png.d292e90580a4bca563ac3936f104af52.png

Izuru.

1 ώρα πριν, steliosdj είπε

Προφανως ειναι σε αλλο φορτιο , οπως αναφερθηκε.

Γιατι, ομως, το ftxm25n το δινει ελαχιστα 4400 btu (1.3kw) , ενω ξεκαθαρα βλεπουμε στο eurovent και σε μετρησεις οτι πεφτει στα 60*16.53 = 3370 btu περιπου  ?

Το μονο που σκεφτομαι ειναι πως αναφερεται σε διαφορετικες συνθηκες. 35C ειναι το minimum 4400 ... ενω το 3370btu καπου κοντα στους 20C.

Ομως, οσο πεφτει η εξωτερικη θερμοκρασια, τοσο ανεβαινει το efficiency και το μηχανημα αποδιδει περισσοτερα btu. Φαινεται σε ολους τους πινακες με τα part load ... πχ της toshiba και ειναι λογω volumetric efficiency απο οσα θυμαμαι.

Ισως καποιοι να πουν "τριχες" . Εγω τι φταιω,ομως, που ψαχνω συγκεκριμενα πραγματα και πεφτω πανω σε τετοια θεματακια και ψαχνομαι για το ποιο μηχανημα μπορει να κατεβει στα btu που θελω ??

EDIT: Να συμπληρωσω, οτι αυτη τη στιγμη, μπορω να σκεφτω οτι ισως συμβαινει κατι του στυλ ... μειωση στροφων ανεμιστηρα. Αυτο ειναι ικανο να περιορισει τα btu .

Αργοτερα θα κοιταξω εαν υπαρχουν πληροφοριες στη eurovent σχετικα με τη ροη του αερα στις διαφορες συνθηκες.

Καπου ειχα πετυχει και το service manual. Ισως εχει κατι περισσοτερο απο το techical document.

Τι του εκανες και ανταπεδωσε ετσι ?

4400 ειναι με 35 εξωτερικη - 27 εσωτερικη - x fan speed - y υψομετρικη διαφορα - z fan speed
Αλλαζοντας οποιαδηποτε παραμετρο αλλαζει το eer και το capacity.

To ιδιο συμβαινει και με το eurovent,
Πολλες διαφορες (πχ μεταξυ Shorai Premium κι Edge) οφειλονται στο γεγονος οτι το ενα εχει μετρηθει με χ μετρα piping και το αλλο με 2χ μετρα piping.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, steliosdj είπε

Γιατι, ομως, το ftxm25n το δινει ελαχιστα 4400 btu (1.3kw) , ενω ξεκαθαρα βλεπουμε στο eurovent και σε μετρησεις οτι πεφτει στα 60*16.53 = 3370 btu περιπου  ?

Όπως το είπες. Τα 4400 είναι σε rated συνθήκες δλδ 35 έξω, 27/19 μέσα.

1 ώρα πριν, steliosdj είπε

Τι του εκανες και ανταπεδωσε ετσι ?

Το έβαλε η σύζυγος το πρωί και έφυγε με τον φόβο ότι θα κάνει ζέστη.

Με ζήτηση 26 είχε μέσα 25.2C οπότε μπήκε σε λούμπα όπου κάθε εκκίνηση των ~600W ήταν αρκετή να διαβάσει υπέρψυξη.

Τελικά δεν έκανε ζέστη. Εξωτερική έως 28.5 έφτασε.

Όταν γύρισα σπίτι και είδα τι γίνεται, άνοιξα τη μπαλκονόπορτα για μια περίπου μια ώρα, πήγε μέσα 26.6 και το έβαλα μπροστά, οπότε πρόλαβε και ισορρόπησε.

image.png.4e07e2ce71400b89707f1a8e12cddee0.png

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Μόνο στο eurovent το δείχνει για 98watts στους 20.

Περίπου τόσο το έχω δει ελάχιστα. Στα κοντά 99-100W. Με 26 ζήτηση και 27 έξω.

Στους 35/27 δινει ελαχιστο 180 η Φουτζιτσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση προς τους ειδικούς. Επειδή ότι έχω σπίτι είναι toyotomi (1 izuru 18αρι, 1 hiro 9αρι κι ένα 1 hiro eco 9αρι), τι μπορώ να κάνω έχοντας το ifeel ενεργοποιημενό ώστε να μη γ@μιετ@ι στην κατανάλωση? Λεφτά για αλλαγές κλπ μην το κάνουμε τώρα όταν τα πήρα δεν ήξερα δεν ρώτησα δυστυχώς. Ο χώρος με το 18αρι είναι 45τμ με δίπλα τζάμια μόνωση 5αρα στον τοίχο και πάντα κλείνω πόρτες. Καλύτερα να δουλεύει auto ή low?? Τα φώτα σας παρακαλώ.. Ότι αλλά στοιχεία χρειάζεται για το χώρο μου λέτε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Μια ερώτηση προς τους ειδικούς. Επειδή ότι έχω σπίτι είναι toyotomi (1 izuru 18αρι, 1 hiro 9αρι κι ένα 1 hiro eco 9αρι), τι μπορώ να κάνω έχοντας το ifeel ενεργοποιημενό ώστε να μη γ@μιετ@ι στην κατανάλωση? Λεφτά για αλλαγές κλπ μην το κάνουμε τώρα όταν τα πήρα δεν ήξερα δεν ρώτησα δυστυχώς. Ο χώρος με το 18αρι είναι 45τμ με δίπλα τζάμια μόνωση 5αρα στον τοίχο και πάντα κλείνω πόρτες. Καλύτερα να δουλεύει auto ή low?? Τα φώτα σας παρακαλώ.. Ότι αλλά στοιχεία χρειάζεται για το χώρο μου λέτε... 

Αν έχεις μετρητές κατανάλωσης πάνω στα κλιματιστικα πχ tp link hs110 τότε μπορείς με λίγο παρακολουθήση να δεις που αποδίδει καλύτερα το I feel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν έχεις μετρητές κατανάλωσης πάνω στα κλιματιστικα πχ tp link hs110 τότε μπορείς με λίγο παρακολουθήση να δεις που αποδίδει καλύτερα το I feel 

Δεν έχω δυστυχώς αλλά δεν θέλω να μπω σε διαδικασία τέτοια. Αν μπορείτε να μου πείτε γενικά και εμπειρικά αν και πως βοηθάει... Και γενικά πως βοηθάνε να λειτουργούν γενικότερα για οικονομία.. Βασικα έχω ένα μετρητή και βλέπω δύσκολα ότι πέφτει κάτω από 700w μια-δυο φορές που τον έβαλα.. 

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Δεν έχω δυστυχώς αλλά δεν θέλω να μπω σε διαδικασία τέτοια. Αν μπορείτε να μου πείτε γενικά και εμπειρικά αν και πως βοηθάει... Και γενικά πως βοηθάνε να λειτουργούν γενικότερα για οικονομία.. 

Δυστυχώς χωρίς μετρητή παρακολούθησης δεν μπορείς να έχεις εικόνα σε τι watt δουλεύει το κλιματιστικό η αν αναβοσβήνει η κάθε ποτέ αναβοσβήνει ώστε να ξέρεις αν δουλεύει τζάμπα η γενικα δουλεύει λίγο η πολύ η χωρίς λίγο 

γενικα για οικονομία συνήθως γίνεται το εξής , στην ψύξη βάζουμε τα κλιματιστικα στους 27 με τον ανεμιστήρα σε μεσαίες σκάλες η στο auto και οι περσίδες να είναι τέρμα πάνω , στην θέρμανση ρυθμίζουμε την θερμοκρασία στους 20  21 με ανεμιστήρες μεσαία σκάλα η auto και περσίδες τέρμα κάτω 

αλλα ξαναλέω εαν δεν έχεις μετρητή να δεις την συμπεριφορά του κλιματιστικου δε μπορείς να έχεις απόλυτη άποψη για το τι κάνει 

αυτο που λες εσυ για την κατανάλωση το έχεις διαπιστώσει από λογαριασμούς ΔΕΗ  με σύγκριση σε kWh , έχεις θέματα θερμικής άνεσης σχετικά με τις συμπεριφορές των κλιματιστικών , μπορείς εαν γίνεται να το εξηγήσεις λίγο για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει πιο εύκολα 

ειδικα με τομI feel τα πράγματα περιπλέκονται λίγο γιατί ουσιαστικά μεταφέρεις τον θερμοστάτη του κλιματιστικου στο χειριστήριο οποτε η ιδανική θέση θέλει πολύ ψάξιμο και για να νιώθεις άνετα στις θερμοκρασίες αλλά και για να μην καιε8 το κλιματιστικό τα άντερα του 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δυστυχώς χωρίς μετρητή παρακολούθησης δεν μπορείς να έχεις εικόνα σε τι watt δουλεύει το κλιματιστικό η αν αναβοσβήνει η κάθε ποτέ αναβοσβήνει ώστε να ξέρεις αν δουλεύει τζάμπα η γενικα δουλεύει λίγο η πολύ η χωρίς λίγο 

γενικα για οικονομία συνήθως γίνεται το εξής , στην ψύξη βάζουμε τα κλιματιστικα στους 27 με τον ανεμιστήρα σε μεσαίες σκάλες η στο auto και οι περσίδες να είναι τέρμα πάνω , στην θέρμανση ρυθμίζουμε την θερμοκρασία στους 20  21 με ανεμιστήρες μεσαία σκάλα η auto και περσίδες τέρμα κάτω 

αλλα ξαναλέω εαν δεν έχεις μετρητή να δεις την συμπεριφορά του κλιματιστικου δε μπορείς να έχεις απόλυτη άποψη για το τι κάνει 

αυτο που λες εσυ για την κατανάλωση το έχεις διαπιστώσει από λογαριασμούς ΔΕΗ  με σύγκριση σε kWh , έχεις θέματα θερμικής άνεσης σχετικά με τις συμπεριφορές των κλιματιστικών , μπορείς εαν γίνεται να το εξηγήσεις λίγο για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει πιο εύκολα 

ειδικα με τομI feel τα πράγματα περιπλέκονται λίγο γιατί ουσιαστικά μεταφέρεις τον θερμοστάτη του κλιματιστικου στο χειριστήριο οποτε η ιδανική θέση θέλει πολύ ψάξιμο και για να νιώθεις άνετα στις θερμοκρασίες αλλά και για να μην καιε8 το κλιματιστικό τα άντερα το

Φέτος δούλεψε αρκετά το 18αρι κι έχω λίγο αυξημένη κατανάλωση, βέβαια δεν έφυγα καθόλου εκτός Αθήνας οπότε σίγουρα θα ήταν αυξημένη. Αν το χειριστήριο με ifeel δεν είναι σε σωστη θέση καλύτερα είναι να μη δουλευει? Για την όλη απορία το δουλεύω μόνο ψύξη και γενικά σαν αίσθηση και άνεση είμαι αρκετά καλά.. Εκεί που με νοιάζει είναι πως μπορούμε να πέσουμε κάτω από τα 700w, αν φυσικά γίνεται με τα συγκεκριμένα μηχανήματα...προφανώς και δεν έχω προσδοκίες για 200 και 300w αλλά και στα 500 χαρούμενος θα μαι.  

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Φέτος δούλεψε αρκετά το 18αρι κι έχω λίγο αυξημένη κατανάλωση, βέβαια δεν έφυγα καθόλου εκτός Αθήνας οπότε σίγουρα θα ήταν αυξημένη. Αν το ifeel το χειριστήριο με ifeel δεν είναι σε σωστη θέση καλύτερα είναι να μη δουλευει? Για την όλη απορία το δουλεύω μόνο ψύξη και γενικά σαν αίσθηση και άνεση είμαι αρκετά καλά.. Εκεί που με νοιάζει είναι πως μπορούμε να πέσουμε κάτω από τα 700w, αν φυσικά γίνεται με τα συγκεκριμένα μηχανήματα...προφανώς και δεν έχω προσδοκίες για 200 και 300w αλλά και στα 500 χαρούμενος θα μαι.  

Για το αν γινε5αι να πέσει κάτω από 700 που λες παίζουν πολλά ρόλο και βασικά χωρίς μετρητή δε μπορούμε να το δούμε , τώρα για το  I feel εγώ σε ένα κλιματιστικό που έχω κα8 έχει αυτό το χαρακτηριστικό το έχω πάντα on σε θέση κάτω από το κλιματιστικό όρθιο ώστε να μην το παίρνουν ριπές αέρα αλλά και για να μην ακουμπάει ο θερμοστάτης σε κάποια επιφάνεια και δίνει λάθος ένδειξη 

αλλα ξαναλέω για το αν δουλεύει στα 700 η δουλεύει σε λιγότερα η κάνει on off συνέχεια μόνο με μετρητή θα το δεις , νομίζω  υπάρχουν τρόποι να δεις καταναλώσεις , εγώ σε ένα 18 αρι κλιματιστικό που ήταν σε γραμμή πάνω έκοψα το καλώδιο εβαλα πρίζα κούμπωσα πάνω το μετρητή και αυτό ήταν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Για το αν γινε5αι να πέσει κάτω από 700 που λες παίζουν πολλά ρόλο και βασικά χωρίς μετρητή δε μπορούμε να το δούμε , τώρα για το  I feel εγώ σε ένα κλιματιστικό που έχω κα8 έχει αυτό το χαρακτηριστικό το έχω πάντα on σε θέση κάτω από το κλιματιστικό όρθιο ώστε να μην το παίρνουν ριπές αέρα αλλά και για να μην ακουμπάει ο θερμοστάτης σε κάποια επιφάνεια και δίνει λάθος ένδειξη 

αλλα ξαναλέω για το αν δουλεύει στα 700 η δουλεύει σε λιγότερα η κάνει on off συνέχεια μόνο με μετρητή θα το δεις , νομίζω  υπάρχουν τρόποι να δεις καταναλώσεις , εγώ σε ένα 18 αρι κλιματιστικό που ήταν σε γραμμή πάνω έκοψα το καλώδιο εβαλα πρίζα κούμπωσα πάνω το μετρητή και αυτό ήταν 

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Θα κοιτάξω ν αγοράσω ένα tplink να το παρακολουθήσω και θα επανέλθω γι απορίες.. Είναι εύκολο στη χρήση με τη δικά του εφαρμογή ή είναι γενικά μανούρα για ρύθμιση?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Θα κοιτάξω ν αγοράσω ένα tplink να το παρακολουθήσω και θα επανέλθω γι απορίες.. Είναι εύκολο στη χρήση με τη δικά του εφαρμογή ή είναι γενικά μανούρα για ρύθμιση?? 

Ποιο εύκολο δεν υπαρχει ,τα διαδικαστικά για το πως θα δεις σχεδιάγραμμα κατανάλωσης  εκτός των στοιχείων που δίνει το app της συσκευής όπως αυτά που ανεβάζουμε εδώ θα στα πει ο @liakjimέχει το link και τις οδηγίες για το πως γίνεται 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απόψε που δεν έχει τρελή ζέστη, με ζήτηση 26,5 βαθμούς έχει σταθεροποιηθεί στα 97-98 watt, με ανοιχτή μάλιστα την πόρτα του χωλ.

Δεν ξέρω με τι καρδιά να βάλω στην θέση του το daiseikai 9 που το έχω "παρκαρισμένο" και περιμένει!

ατχμ25.jpg

Επεξ/σία από George!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Μια ερώτηση προς τους ειδικούς. Επειδή ότι έχω σπίτι είναι toyotomi (1 izuru 18αρι, 1 hiro 9αρι κι ένα 1 hiro eco 9αρι), τι μπορώ να κάνω έχοντας το ifeel ενεργοποιημενό ώστε να μη γ@μιετ@ι στην κατανάλωση? Λεφτά για αλλαγές κλπ μην το κάνουμε τώρα όταν τα πήρα δεν ήξερα δεν ρώτησα δυστυχώς. Ο χώρος με το 18αρι είναι 45τμ με δίπλα τζάμια μόνωση 5αρα στον τοίχο και πάντα κλείνω πόρτες. Καλύτερα να δουλεύει auto ή low?? Τα φώτα σας παρακαλώ.. Ότι αλλά στοιχεία χρειάζεται για το χώρο μου λέτε... 

Θα βοηθούσε να τρέξεις το εργαλείο υπολογισμού θερμικών απωλειών στον χώρο των 45τμ για να πάρουμε μια αίσθηση.

Επίσης φωτογραφίες από την εγκατάσταση, μέσα και έξω και αν ξέρεις λεπτομέρειες πχ σου έκανε κενό; Πόσα μέτρα σωλήνες; κτλ

Μετά όπως είπε ο @dimostr θα πρέπει να προμηθευτείς το tplink hs110. Αλλιώς δεν γίνεται δουλειά.

Οδηγίες θα βρεις στο Sticky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...