Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν συμφωνώ,προσωπικά προτιμώ την ζέστη από το κλιματιστικό. Και όποιος έρθει σπίτι μου, δεν πιστεύει ότι αυτή η γλυκιά ζέστη/θαλπωρή είναι από το κλιματιστικό.

Αυτο για να το πετυχεις δεν το κλεινεις ποτέ!!! Ελαχιστοι το κανουν αυτο!

6 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Εδω δεν μπορω να εκφερω γνωμη καθοτι ο κλιματισμος ειναι η μοναδικη πηγη θερμανσης που εχω. Στην πολυκατοικια δεν τα βρηκαν οταν την εφτιαχναν για να βαλουν καλοριφερ εστω και εκ των υστερων. Εχω μια δυσαρεστη εμπειρια απο ξυλοσομπα σε αγροτικο σπιτι που δεν μπορουσα απο την πυρα να καθισω ουτε στα 5 μετρα αποσταση απο αυτη. Καθολου ευχαριστη αισθηση σαν να ακτινοβολει μια σημειακη πηγη υψηλοτατης θερμοτητας...

Γι αυτο ανεφερα την kerosun(ρυθμιζεις τις θερμιδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τα διαγράμματα σου αρχίζουν και αποκτάνε περισσότερο ενδιαφέρον :))

22.6 στον χώρο του asyg24klca, 22.0 στο mitsu με το ίδιο θερμόμετρο, στην ίδια απόσταση / ύψος:

image.png.6f697a31bce1c5cef12f1c8ed3d3d5d9.png

Μόνη σημαντική διαφορά που σίγουρα παίζει ρόλο είναι ότι το fujitsu παίζει 24/7 ενώ το mitsu όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

22.6 στον χώρο του asyg24klca, 22.0 στο mitsu με το ίδιο θερμόμετρο, στην ίδια απόσταση / ύψος:

image.png.6f697a31bce1c5cef12f1c8ed3d3d5d9.png

Μόνη σημαντική διαφορά που σίγουρα παίζει ρόλο είναι ότι το fujitsu παίζει 24/7 ενώ το mitsu όχι.

Χρησιμοποιούν και άλλη πηγή θέρμανσης; Η απλά κρυώνει ο χώρος;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτο για να το πετυχεις δεν το κλεινεις ποτέ!!! Ελαχιστοι το κανουν αυτο!

Όσοι χρησιμοποιούμε κλιματιστικό για κύρια θέρμανση δε το κλείνουμε ποτέ ,η οποιαδήποτε διακοπτόμενη χρήση κλιματιστικού είναι απλά λάθος και στοιχιζει και σε θερμική άνεση και σε χρημα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nvel είπε

το θερμόμετρο μετρά την θερμοκρασία του αέρα όμως η θερμική άνεση που προσπαθείς να περιγράψεις δεν εξαρτάται μόνο από την θερμοκρασία αέρα αλλά και από την υγρασία, την ταχύτητα του αέρα και την μέση θερμοκρασία ακτινοβολίας του χώρου (από τις φυσικές παραμέτρους), υπάρχει και το επίπεδο δραστηριότητας και ο ρουχισμός. Οπότε αν το ένα μέσο τα έχει καταφέρει καλύτερα στις παραμέτρους, ο άνθρωπος θα αισθάνεται στατιστικά καλύτερα με αυτό το μέσο για θέρμανση. Περισσότερα σε αυτό το εργαλείο που χρησιμοποιείται για την μελέτη της θερμικής άνεσης χώρων.

Εν κατακλειδι θελω να καταληξω το κλιματιστικο για να σου δωσει πραγματικη αισθηση 20β πρεπει πρωτα να δουλεψει για καποιες χ ωρες.. και με καποια ενταση και μετα θα το καταφερει αυτο! Αρα μεσα απο αυτο δεν ειναι και τοσο οικονομικο οσο φαινεται!

Ναι ετσι ακριβως! Και η φωτια ειναι οτι πρεπει για την υγρασια μιας και τα περισσοτερα σπιτια πασχουν απο υγρασια! Εξαλλου δεν ειναι τυχαιο που οταν δουλευω πρωτα τον αφυγραντηρα και μετα το κλιματιστικο στο δυνατο δεν ειναι αποπνυκτικο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Εδω δεν μπορω να εκφερω γνωμη καθοτι ο κλιματισμος ειναι η μοναδικη πηγη θερμανσης που εχω. Στην πολυκατοικια δεν τα βρηκαν οταν την εφτιαχναν για να βαλουν καλοριφερ εστω και εκ των υστερων. Εχω μια δυσαρεστη εμπειρια απο ξυλοσομπα σε αγροτικο σπιτι που δεν μπορουσα απο την πυρα να καθισω ουτε στα 5 μετρα αποσταση απο αυτη. Καθολου ευχαριστη αισθηση σαν να ακτινοβολει μια σημειακη πηγη υψηλοτατης θερμοτητας...

Θυμάσαι ποσα Watt ήταν αυτή η ξυλοσομπα; Λογικά κάτι λάθος παίχτηκε είτε στην ποσότητα τροφοδοσίας με ξύλο είτε στον σχεδιασμό της και την καμινάδα. Εγώ είχα σομπα πετρελαίου με μέγιστη ισχύ 27kW, ακομα και στο τέρμα που την βάζαμε κάποιες φορές με κρύο δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα που λες μπορούσες να πλησιάζεις πολύ κοντά εκτός από το επάνω μέρος που έβγαινε καυτος αέρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όσοι χρησιμοποιούμε κλιματιστικό για κύρια θέρμανση δε το κλείνουμε ποτέ ,η οποιαδήποτε διακοπτόμενη χρήση κλιματιστικού είναι απλά λάθος και στοιχιζει και σε θερμική άνεση και σε χρημα 

Το ξερω και δω ειναι το λαθος μου αλλα ετσι δεν το θεωρω οικονομικο..!!!

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Θυμάσαι ποσα Watt ήταν αυτή η ξυλοσομπα; Λογικά κάτι λάθος παίχτηκε είτε στην ποσότητα τροφοδοσίας με ξύλο είτε στον σχεδιασμό της και την καμινάδα. Εγώ είχα σομπα πετρελαίου με μέγιστη ισχύ 27kW, ακομα και στο τέρμα που την βάζαμε κάποιες φορές με κρύο δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα που λες μπορούσες να πλησιάζεις πολύ κοντά εκτός από το επάνω μέρος που έβγαινε καυτος αέρας. 

Μου θυμίζει στα χωρια που εβαζαν πολλα ξυλα.. εκαιγε ο χωρος και περιμενες ολη αυτη η θερμοκρασια ποτε θα πεσει!!! Πιο ανωμαλο απο αυτο δεν υπαρχει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Το ξερω και δω ειναι το λαθος μου αλλα ετσι δεν το θεωρω οικονομικο..!!!

Μου θυμίζει στα χωρια που εβαζαν πολλα ξυλα.. εκαιγε ο χωρος και περιμενες ολη αυτη η θερμοκρασια ποτε θα πεσει!!! Πιο ανωμαλο απο αυτο δεν υπαρχει!!!!

Και εγώ αυτο φαντάζομαι δεν μιλάμε για σομπα με αυτόματη τροφοδοσία με πελλετ αλλά ο καθένας έριχνε όσα κούτσουρα θεωρούσε ότι έπρεπε να βάζει. Δεν πάει έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Το ξερω και δω ειναι το λαθος μου αλλα ετσι δεν το θεωρω οικονομικο..!!!

Μου θυμίζει στα χωρια που εβαζαν πολλα ξυλα.. εκαιγε ο χωρος και περιμενες ολη αυτη η θερμοκρασια ποτε θα πεσει!!! Πιο ανωμαλο απο αυτο δεν υπαρχει!!!!

Προσωπικά κόστος θέρμανσης Νοέμβριο 20€ , και μέχρι σήμερα Δεκεμβρίο 17€ ,πόσο πιο οικονομικό να γίνει; :) 22-23C επιθυμητή. 40-45τ.μ σαλόνι + 2 δωμάτια ακόμα

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

αλλα ετσι δεν το θεωρω οικονομικο..!!!

100 τμ διαμέρισμα τελευταίου ορόφου με ζήτηση 22 εσωτερική θερμοκρασία 3 κλιματιστικά κατανάλωση για θέρμανση βιάσει του εκκαθαριστικού περσινού χειμώνα 90 ευρώ το μηνα έξοδα  θέρμανσης , ενώ το θεωρώ οικονομικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Χρησιμοποιούν και άλλη πηγή θέρμανσης; Η απλά κρυώνει ο χώρος;

Χωρίς άλλη πηγή θέρμανσης. Το βράδυ μένει κλειστό.  Αν και τώρα που τους έδειξα τι παίζει, μάλλον θα δοκιμάσουν να το αφήσουν μόνιμα. Οπότε ή αυτό ή το asyg24klca παίζει σε υψηλότερα cops.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Το ξερω και δω ειναι το λαθος μου αλλα ετσι δεν το θεωρω οικονομικο..!!!

Μου θυμίζει στα χωρια που εβαζαν πολλα ξυλα.. εκαιγε ο χωρος και περιμενες ολη αυτη η θερμοκρασια ποτε θα πεσει!!! Πιο ανωμαλο απο αυτο δεν υπαρχει!!!!

Ακριβως αυτο ηταν ηταν αυτοσχεδια τι watt specs και πολυτελειες λεμε τωρα ριχνανε κατα το δοκουν λιοξυλα μεσα και οποιον παρει ο χαρος..

 

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Και εγώ αυτο φαντάζομαι δεν μιλάμε για σομπα με αυτόματη τροφοδοσία με πελλετ αλλά ο καθένας έριχνε όσα κούτσουρα θεωρούσε ότι έπρεπε να βάζει. Δεν πάει έτσι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Χωρίς άλλη πηγή θέρμανσης. Το βράδυ μένει κλειστό.  Αν και τώρα που τους έδειξα τι παίζει, μάλλον θα δοκιμάσουν να το αφήσουν μόνιμα. Οπότε ή αυτό ή το asyg24klca παίζει σε υψηλότερα cops.

Ε αν το κλείνουν λογικό να καίει  παραπάνω τις ώρες που δουλεύει.. ελπίζω να το αφήνουν ανοιχτό για να έχουμε ιδιαίτερα ενδιαφέρον συγκρίσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Ακριβως αυτο ηταν ηταν αυτοσχεδια τι watt specs και πολυτελειες λεμε τωρα ριχνανε κατα το δοκουν λιοξυλα μεσα και οποιον παρει ο χαρος..

 

 

Φωτια παντως σπιτι μου για θερμανση προσωπικα δεν θα βαλω ποτε για λογους ασφαλειας. Υπερβολικο ? Ισως αλλα εγω ετσι αισθαινομαι..

1 λεπτό πριν, Lofarek είπε

Φωτια παντως σπιτι μου για θερμανση προσωπικα δεν θα βαλω ποτε για λογους ασφαλειας. Υπερβολικο ? Ισως αλλα εγω ετσι αισθαινομαι..

Sorry για τα καποια ορθογραφικα αλλα γραφω απο tablet ...και δεν ειναι τοσο ευκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...