Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Αυτα τα scop με "πλανεψαν" και εμενα και πηρα δυο μιτσου και τωρα με .... βριζω για την πατατα που εκανα....

Δυσκολα το sarara θα παει τοσο ψηλα γιατι δεν ειμαι σε βορεια Ελλαδα και σε υψομετρο με βαρια υπο του μηδενος κρυα. Και επισης δεν θελω να του ζητησω τετοια peaks γιατι ειναι και κατι αφυσικο ως προς τον "φακελο" προδιαγραφων του. Αλλα μια και το ζητησατε θα του βαλω ζητουμενη 30 για να δω ποσο μπορει να φτασει στην αρχη και θα σας ενημερωσω. Στην περιπτωση σας αναλογα με τις αναγκες που εχετε και το 18ρι sarara θα σας καλυπτε πιστευω ανετα. 21500 ονομαστικη 32000 μεγιστη στην θερμανση

Λοιπον ζητουμενη 30 εξωτερικη 14 peak :1013 watt μετα 580 και συνεχιζει ελαφρως μειουμενο. Το σπιτι κολαση γιατι και σε αυτα τα watt μου θυμιζει μιτσου στα 1200w ζεστη. Και εσυ παππου με το φανελακι ? Οσοι ειναι παλιοι την θυμουνται την διαφημιση. Το κλεινω γιατι θα ψηθω

January2-060129PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Δυσκολα το sarara θα παει τοσο ψηλα γιατι δεν ειμαι σε βορεια Ελλαδα και σε υψομετρο με βαρια υπο του μηδενος κρυα. Και επισης δεν θελω να του ζητησω τετοια peaks γιατι ειναι και κατι αφυσικο ως προς τον "φακελο" προδιαγραφων του. Αλλα μια και το ζητησατε θα του βαλω ζητουμενη 30 για να δω ποσο μπορει να φτασει στην αρχη και θα σας ενημερωσω. Στην περιπτωση σας αναλογα με τις αναγκες που εχετε και το 18ρι sarara θα σας καλυπτε πιστευω ανετα. 21500 ονομαστικη 32000 μεγιστη στην θερμανση

Αν και θέλω τρεις φορές τα χρήματα του midea (850€ αγορά) για να φτάσω το 18αρι sarara θα περιμένω να δω πως θα πάει και το καλοκαίρι στις καταναλώσεις του για να αποφασίσω την αλλαγή.

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jonis είπε

Αν και θέλω τρεις φορές τα χρήματα του midea (850€ αγορά) για να φτάσω το 18αρι sarara θα περιμένω να δω πως θα πάει και το καλοκαίρι στις καταναλώσεις του για να αποφασίσω την αλλαγή.

Ευχαριστω.

 

Οι καταναλωσεις ψυξης σε σχεση με τις καταναλωσεις θερμανσης ειναι επιεικως ΑΣΤΕΙΕΣ..Οταν στην θερμανση μου καταναλωνει 85w συνεχομενα στην ψυξη δεν μπορω να διανοηθω ποσο χαμηλα θα παει. Γι αυτο στα κρυα βλεπεις ποσο τραβαει το μηχανημα . Εδω το μιτσου το 12ρι με seer 8,7 επεφτε στην ψυξη και κατω απο 100w σε econo cool mode ενω στην θερμανση το min ηταν 330w. Το perfera 9ρι στην ψυξη το εχω δει στα 70w . Το sarara 9ρι με seer 9,54 ποσο ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οι καταναλωσεις ψυξης σε σχεση με τις καταναλωσεις θερμανσης ειναι επιεικως ΑΣΤΕΙΕΣ..Οταν στην θερμανση μου καταναλωνει 85w συνεχομενα στην ψυξη δεν μπορω να διανοηθω ποσο χαμηλα θα παει. Γι αυτο στα κρυα βλεπεις ποσο τραβαει το μηχανημα . Εδω το μιτσου το 12ρι με seer 8,7 επεφτε στην ψυξη και κατω απο 100w σε econo cool mode ενω στην θερμανση το min ηταν 330w. Το perfera 9ρι στην ψυξη το εχω δει στα 70w . Το sarara 9ρι με seer 9,54 ποσο ????

Δεν νομίζω να πηγαίνει αναλογικά όσο πιο μεγάλο SCOP οτι τόσο πιο χαμηλά μπορεί να πέσει ένα κλιματιστικό.

Επίσης δεν συμβαίνει πάντα ότι στην ψύξη πέφτει χαμηλότερα ένα κλιματιστικο σε σχέση με την θέρμανση.(στιγμιαία κατανάλωση) πχ το Shorai στην θέρμανση πέφτει πιο χαμηλά σε σχέση με την ψύξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν νομίζω να πηγαίνει αναλογικά όσο πιο μεγάλο SCOP οτι τόσο πιο χαμηλά μπορεί να πέσει ένα κλιματιστικό.

Επίσης δεν συμβαίνει πάντα ότι στην ψύξη πέφτει χαμηλότερα ένα κλιματιστικο σε σχέση με την θέρμανση.(στιγμιαία κατανάλωση) πχ το Shorai στην θέρμανση πέφτει πιο χαμηλά σε σχέση με την ψύξη

Οκ σεβαστον αλλα με μπουσουλα το perfera που ειναι και αυτο daikin περιμενω το sarara να τα παει καλυτερα. Ο γενικος ομως κανονας ειναι οτι η συνολικη καταναλωση της θερινης περιοδου συμφωνα με τα στοιχεια που δινουν οι κατασκευαστες παντα ειναι πολυ μικροτερος απο αυτον της χειμερινης. Πχ για το sarara το 18ρι ο κατασκευαστης δινει για ψυξη συνολικη μεση καταναλωση 203 kwh/ ετος ενω για θερμανση 1427 kwh/ετος. Αυτο κατα την γνωμη μου θα πρεπει να εχει πιο βαρυνουσα σημασια για τον αγοραστη που ενδιαφερεται για την συνολικη καταναλωση του μηχανηματος με 50%-50% χρηση σε ψυξη θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οκ σεβαστον αλλα με μπουσουλα το perfera που ειναι και αυτο daikin περιμενω το sarara να τα παει καλυτερα. Ο γενικος ομως κανονας ειναι οτι η συνολικη καταναλωση της θερινης περιοδου συμφωνα με τα στοιχεια που δινουν οι κατασκευαστες παντα ειναι πολυ μικροτερος απο αυτον της χειμερινης. Πχ για το sarara το 18ρι ο κατασκευαστης δινει για ψυξη συνολικη μεση καταναλωση 203 kwh/ ετος ενω για θερμανση 1427 kwh/ετος. Αυτο κατα την γνωμη μου θα πρεπει να εχει πιο βαρυνουσα σημασια για τον αγοραστη που ενδιαφερεται για την συνολικη καταναλωση του μηχανηματος με 50%-50% χρηση σε ψυξη θερμανση.

Ναι είναι πολύ μικρότερη μέση κατανάλωση της ψύξης σε σχέση με την χειμερινή,διότι είναι πολύ λιγότερες οι μέρες  που χρειαζόμαστε ψύξη ,σε σχέση με τις μέρες που χρειαζόμαστε στην θέρμανση (σύμφωνα με το πρότυπο που υπολογίζονται)

350 ώρες για ψύξη /1400 ώρες για θέρμανση αν θυμάμαι καλα

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν νομίζω να πηγαίνει αναλογικά όσο πιο μεγάλο SCOP οτι τόσο πιο χαμηλά μπορεί να πέσει ένα κλιματιστικό.

Επίσης δεν συμβαίνει πάντα ότι στην ψύξη πέφτει χαμηλότερα ένα κλιματιστικο σε σχέση με την θέρμανση.(στιγμιαία κατανάλωση) πχ το Shorai στην θέρμανση πέφτει πιο χαμηλά σε σχέση με την ψύξη

Το shorai 18 με το ταπεινό scop στη μέση ζώνη 4,6 η 4,4 δε θυμάμαι και τα μισά λεφτα από τα daikin ururu πέφτει στη θέρμανση στα 115 watt 

Το φασον kuro 9 αρι των 489 ;ευρώ  πέφτει στη θέρμανση στη 160 watt 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ναι είναι πολύ μικρότερη μέση κατανάλωση της ψύξης σε σχέση με την χειμερινή,διότι είναι πολύ λιγότερες οι μέρες  που χρειαζόμαστε ψύξη ,σε σχέση με τις μέρες που χρειαζόμαστε στην θέρμανση (σύμφωνα με το πρότυπο που υπολογίζονται)

350 ώρες για ψύξη /1400 ώρες για θέρμανση αν θυμάμαι καλα

Ευχαριστω Πολυ πολυ ενδιαφερον δεν το γνωριζα. Επιπροσθετως ομως το εργο - ενεργεια που χρειαζεται μια αντλια θερμοτητας εξαρταται και απο την διαφορα των θερμοκρασιων μεταξυ περιβαλλοντος και σπιτιου. Πχ για τη θερμανση  αν εξω εχω 4C και μεσα θελω 22 εχω διαφορα 18 βαθμων. Για ψυξη με πχ 33 βαθμους εξω και ζητουμενη 26 μεσα η διαφορα ειναι 7 βαθμοι οποτε εκτος απο την μειωμενη χρονικη περιοδο καταναλωσης της ψυξης εχω και μειωμενες αναγκες σε καταναλωση ενεργειας για να πετυχω την επιθυμητη εσωτερικη θερμοκρασια. Βεβαια τα νουμερα περιβαλλοντος και σπιτιου ποικιλλουν αναλογα των περιστασεων - αναγκων αλλα κατα μεσο ορο ευνοουν ενεργειακα το σεναριο της ψυξης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη αλλά πρέπει να επανορθώσω το λάθος μου.

Είχα τόσο πολύ προβληματιστεί για το mitsubishi του δίπλα σπιτιού που με έκανε και κοίταξα κατανάλωση 7ημέρου.

Και είδα μια στατιστική ανωμαλία.

Έτρεξα στο σπίτι και είδα ότι το είχαν βάλει κατά λάθος στους 25...😌

Ούτε που ξέρουν πως, δεν ασχολούνται όπως έχω πει. Μπερδεύτηκα και εγώ που είδα 22 μέσα στον χώρο τους αλλά να τι συμβαίνει αν δεν είσαι εκεί.

Οπότε αν δείτε το 7ήμερο, το mitsubishi (κόκκινη γραμμή) καίει συστηματικά περισσότερο από το fujitsu (μπλε γραμμή), αλλά όχι και το διπλάσιο. Οπότε διαγράφουμε το τελευταίο 24ωρο. Να μου γίνει μάθημα και εμένα να το ψάχνω περισσότερο.  500245236_Screenshot2021-01-02212846.jpg.be179e3f60d28cbe2ee671f74b8a817a.jpg

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Το πιο εύκολο είναι να το κάνεις σε pc αλλά αν θες σε κινητό,  όχι δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Και βέβαια δουλεύει, απλά ακολούθησε τις οδηγίες εγκατάστασης και μετά :

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ όλα οκ μπήκαν σε λειτουργία επιτέλους η μετρήσεις να βλέπω τι γίνεται!Θα πάθετε πολύ σοκ δεν ξέρω τι να πω ψάχνω ακόμα για να έχω χαμηλή κατανάλωση!

Screenshot_20210102-220314_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά, 

 

Μετά από ένα μήνα χρήσης του morris smart 9000byu σε δωμάτιο 12τμ με πόρτα ανοιχτή, χρήση 11 ώρες περίπου κάθε βράδυ και Ζητούμενη 21 βαθμοιι, η κατανάλωση όλο τον μήνα ήταν 79kw, πολύ αθόρυβο τόσο η εσωτερική όσο και η εξωτερική μονάδα Screenshot_20210102_221814_com_tuya.smart.jpg.e6547cfbdf9f72a7c9eac305bdb3d6e0.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vagousclio4 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ όλα οκ μπήκαν σε λειτουργία επιτέλους η μετρήσεις να βλέπω τι γίνεται!Θα πάθετε πολύ σοκ δεν ξέρω τι να πω ψάχνω ακόμα για να έχω χαμηλή κατανάλωση!

Screenshot_20210102-220314_Chrome.jpg

Θυμησέ μας ποιο μοντέλο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vagousclio4 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ όλα οκ μπήκαν σε λειτουργία επιτέλους η μετρήσεις να βλέπω τι γίνεται!Θα πάθετε πολύ σοκ δεν ξέρω τι να πω ψάχνω ακόμα για να έχω χαμηλή κατανάλωση!

Screenshot_20210102-220314_Chrome.jpg

To 18 Inventor premium είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vagousclio4 είπε

Ναι παιδιά..Συμβουλές ότι θέλετε πείτε μου!

Τι επιθυμητή θερμοκρασία έχεις; τι θερμοκρασία έχει ο χώρος; Τι θερμοκρασία έχει έξω τώρα; Το έχεις ανοιχτό αρκετές ώρες;  Παίζει με τον αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στην μονάδα τώρα; Έχει ifeel/follow me; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...