Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimostr είπε

79 kwh : 86h =0,91/h x24=22kwh x30 μερες=661 kwh x0,17 (στη καλυτερη τιμη)=112 ευρω ενα μηχανημα 

Εε εντάξει τόσο λέει. Σε σχέση με το παλιό μηχάνημα δεν είναι και πολλά. Αντιθέτως, που δεν έκανε και πολύ καλή δουλειά. Ίσως φταίνε οι απώλειες και σε λίγο καιρό που θα μπει μόνωση και δεν θα υπάρχουν τόσες απώλειες μειωθεί το πράγμα. Επίσης όταν αγοραστεί και το 2ο θα είναι φουλ καλύτερα. Αν και δεν χρειάζεται γτ αυτό από μόνο του κάνει πόλη καλή δουλειά. Επίσης εμείς το λειτουργούμε περίπου 6 ώρες την μέρα. Άρα 79:86 = 0,91 x 6 x 30 = 163 x 0,17 = 27,84 € περίπου. Νταξει άλλο αν κάποια μέρα δουλέψει 7-8 ώρες υπερωρία😂

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

79 kwh : 86h =0,91/h x24=22kwh x30 μερες=661 kwh x0,17 (στη καλυτερη τιμη)=112 ευρω ενα μηχανημα 

για να σου δωσω μια ταξη μεγεθους για να καταλαβεις ενα 9αρι κλιματιστικο inverter σε ενα μετριας μονωσης δωματιο με 22 βαθμους ζητηση πρεπει να καιει 4 εως 8 kwh/24ωρο πανω κατω 

Κοιτάξτε λίγο την επεξεργασία που έκανα στο από πάνω μήνυμα μου. Επίσης εγώ το λειτουργώ στους 24°

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Εε εντάξει τόσο λέει. Σε σχέση με το παλιό μηχάνημα δεν είναι και πολλά. Αντιθέτως, που δεν έκανε και πολύ καλή δουλειά. Ίσως φταίνε οι απώλειες και σε λίγο καιρό που θα μπει μόνωση και δεν θα υπάρχουν τόσες απώλειες μειωθεί το πράγμα. Επίσης όταν αγοραστεί και το 2ο θα είναι φουλ καλύτερα. Αν και δεν χρειάζεται γτ αυτό από μόνο του κάνει πόλη καλή δουλειά. Επίσης εμείς το λειτουργούμε περίπου 6 ώρες την μέρα. Άρα 79:86 = 0,91 x 6 x 30 = 163 x 0,17 = 27,84 € περίπου. Νταξει άλλο αν κάποια μέρα δουλέψει 7-8 ώρες υπερωρία😂

Κοιτάξτε λίγο την επεξεργασία που έκανα στο από πάνω μήνυμα μου. Επίσης εγώ το λειτουργώ στους 24°

Η ουσία είναι ότι καις 5kwh σε 6 ώρες ενώ θα έπρεπε να καις 5 kwh σε 24 ώρες ,ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο λάθος λειτουργία,επιλογή έχετε κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Η ουσία είναι ότι καις 5kwh σε 6 ώρες ενώ θα έπρεπε να καις 5 kwh σε 24 ώρες ,ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο λάθος λειτουργία,επιλογή έχετε κάνει 

Χάχα. Όχι δεν καταλαβαίνω καθόλου πόσο λάθος επιλογή. Δεν με νοιάζει πόσα ''λέει'' ότι καίει ενώ ο λογαριασμός που ήρθε πριν 1 εβδομάδα ήταν χαμηλότερος από τον προηγούμενο. Επίσης εξήγησα ότι είναι 12αρι σε 50 ΤΜ. Όταν μπει και το άλλο 12αρι (επειδή εάν έμπαινε 24αρι θα ήταν φουλ λάθος επιλογή μας το είπαν 3 ψυκτικοί) θα γίνει πιστεύω καλύτερη η κατάσταση. Επίσης θα μπει θερμοπροσοψη γύρω γύρω, καθώς και στην ταράτσα. Και τέλος να υπενθυμίσω ότι το κλιματιστικό, δεν λειτουργεί ως κύρια θέρμανση καθώς έχουμε καλοριφερ, λειτουργεί ως Δευτερεύουσα όταν δεν ανάβουμε γα καλοριφερ. 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα forum συζητησης το να αμφισβητει καποιος την αποψη καποιου και να αντιπαραβάλει επιχειρηματα ειναι το ζητουμενο το να αμφισβητει τα μαθηματικα ομως ειναι πραγματικα ακατανοητο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

σε ενα forum συζητησης το να αμφισβητει καποιος την αποψη καποιου και να αντιπαραβάλει επιχειρηματα ειναι το ζητουμενο το να αμφισβητει τα μαθηματικα ομως ειναι πραγματικα ακατανοητο  

Τσσ εσύ από όλα αυτά που συζητήσαμε κατάλαβες ότι αμφισβήτησα τα μαθηματικά; απλά είπα ότι δεν με ενδιαφέρει η τιμή (που στην δική μου περίπτωση είναι πολύ χαμηλή, για μενα δλδ και για τις ώρες που το λειτουργώ) καθώς η θέρμανση που προσφέρει είναι πραγματικά τέλεια. (Από 10 βαθμούς, 22). Και εξήγησα ότι υπάρχουν φουλ απώλειες εάν πάτε να δείτε στα προηγούμενα μνμτα πολύ καιρό πριν. Τέλος συγγνώμη εάν έθιξα κάποιον ή κάτι χωρίς την θέληση μ που δεν το νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

εάν έθιξα κάποιον ή κάτι χωρίς την θέληση μ που δεν το νομίζω. 

Αυτό το πράγμα που δε μπορείτε να καταλάβετε κάποιοι ,εδώ δεν είμαστε ούτε για να θίξουμε ούτε για να μειώσουμε ούτε τίποτα τέτοιο που μπορεί κάποιος να σκέφτεται

 ΕΔΩ είμαστε για να  μεταφέρουμε εμπειρίες και γνώσεις που έχουν αποκτηθεί από την χρήση των κλιματιστικών ώστε να μην πέσουν στα ίδια λάθη η να βρουν την καλύτερη λύση οι πιθανοί μελλοντικοί χρήστες η να βελτιστοποιηθεί η χρήση των υπαρχόντων κλιματιστικών 

Εσύ προφανώς θες να πεις τα δικά σου και δε μπορείς να καταλάβεις ότι τα νούμερα κατανάλωσης λένε μόνο την αλήθεια απλά και τεκμηριωμένα 

Όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα η ΟΥΣΙΑ είναι το κλιματιστικό σου καίει σχεδόν ΜΙΑ kwh την ώρα τόσο απλά ,αυτό δεν είναι ούτε καλό ούτε οικονομικό ούτε τίποτα ,εινάι μια τελείως λάθος επιλογή σε λειτουργία ,σε χρήση ,σε επιλογή επάρκειας σε btu για το χώρο 

Και γι'αυτό σου είχα.γραψει σε προηγούμενο ποστ ότι εκείνη η ανάρτηση σου θα έπρεπε να καρφιτσωθει ως παράδειγμα για αποφυγή ως προς την επιλογή καταλληλότητας κλιματιστικού ,είχες τελείως λάθος μεθοδολογία και αυτό αποδείχθηκε με τα νουμερα που έδειξες ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό το πράγμα που δε μπορείτε να καταλάβετε κάποιοι ,εδώ δεν είμαστε ούτε για να θίξουμε ούτε για να μειώσουμε ούτε τίποτα τέτοιο που μπορεί κάποιος να σκέφτεται

 ΕΔΩ είμαστε για να  μεταφέρουμε εμπειρίες και γνώσεις που έχουν αποκτηθεί από την χρήση των κλιματιστικών ώστε να μην πέσουν στα ίδια λάθη η να βρουν την καλύτερη λύση οι πιθανοί μελλοντικοί χρήστες η να βελτιστοποιηθεί η χρήση των υπαρχόντων κλιματιστικών 

Εσύ προφανώς θες να πεις τα δικά σου και δε μπορείς να καταλάβεις ότι τα νούμερα κατανάλωσης λένε μόνο την αλήθεια απλά και τεκμηριωμένα 

Όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα η ΟΥΣΙΑ είναι το κλιματιστικό σου καίει σχεδόν ΜΙΑ kwh την ώρα τόσο απλά ,αυτό δεν είναι ούτε καλό ούτε οικονομικό ούτε τίποτα ,εινάι μια τελείως λάθος επιλογή σε λειτουργία ,σε χρήση ,σε επιλογή επάρκειας σε btu για το χώρο 

Και γι'αυτό σου είχα.γραψει σε προηγούμενο ποστ ότι εκείνη η ανάρτηση σου θα έπρεπε να καρφιτσωθει ως παράδειγμα για αποφυγή ως προς την επιλογή καταλληλότητας κλιματιστικού ,είχες τελείως λάθος μεθοδολογία και αυτό αποδείχθηκε με τα νουμερα που έδειξες ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ 

Αρχικά. Τότε είχες πει ότι ήταν μια τελείως λάθος επιλογή επειδή είχα πει ότι στον κύριο χώρο έχει ανεβασμένη θερμοκρασία και στον άλλον που θα μπει το 2ο 12αρι έχει λίγο χαμηλότερη. Και εσύ είχες πει ότι αυτό είναι λάθος γτ λες δεν υπάρχει ομοιόμορφη θέρμανση κλπ. Από την στιγμή που :

1 το παρόν κλιματιστικο ανεβάζει (στις λίγες ώρες που λειτουργεί την θερμοκρασία στους 22)

2 θα μπει και δεύτερο κλιματιστικο για καλύτερη κατανομή θερμότητας. 

3 υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ απώλειες οι οποίες θα καλυφθούν με θερμοπροσοψη γύρω γύρω και στην ταράτσα. 

Νομίζω πως με όλες τις αλλαγές αυτές, τκ παρόν κλιματιστικο δεν θα ζωριζεται τόσο, και δεν θα καίει τόσο εφόσον θα γίνουν όλα αυτά. Εσείς οι ίδιοι μου το είχατε πει ότι το 2ο κλιμ θα πρέπει να αγοραστεί άμεσα καθώς το πρώτο θα δυσκολεύεται και θα καιει πολύ παραπάνω. Εε λοιπόν έρχεται η στιγμή για το 2ο που θα διευκολύνει το παρόν. Επίσης έρχεται και η στιγμή για μείωση των απωλειών. Τέλος πάντων, όλα αυτά που λέω δεν είναι ούτε λόγια του αέρα, ούτε τα βγάζω από το μυαλό μου ούτε τίποτα. Τώρα το σπίτι μας, χωρίς θέρμανση έχει 9-10° στην χειρότερη περίπτωση, εάν καλυφθούν όλα τα παραπάνω θα υπάρχει σαφώς καλύτερη θερμοκρασία και καλύτερες αποδόσεις των συσκευών θέρμανσης. Αυτά είχα να πω. 

Αα κάτι που ξέχασα ειναι: Θα μπει και ενεργειακο τζακι - καλοριφερ που θα λειτουργεί σχεδόν όλη μέρα, οπότε η ώρα λειτουργίας του κλιματιστικού θα μειωθεί στο πολύ ελάχιστο και θα υπάρχει σχεδόν μόνο για ψύξη που σας είχα πει ότι το καλοκαίρι δεν έχουμε ιδιαίτερη ζεστη μέσα στο σπίτι, έως καθόλου. 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Η ουσία είναι ότι καις 5kwh σε 6 ώρες ενώ θα έπρεπε να καις 5 kwh σε 24 ώρες ,ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο λάθος λειτουργία,επιλογή έχετε κάνει 

Κι εμενα μου φαινεται μεγαλη η καταναλωση του αλλα υπαρχουν και χωροι που για να τους καλυψεις χρειαζεται να καψεις και 15 και 20 kwh.
O μονος τροπος για να πεις σιγουρα οτι καιει πολυ η λιγο ειναι να ξερεις τις αναγκες του χωρου του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Κι εμενα μου φαινεται μεγαλη η καταναλωση του αλλα υπαρχουν και χωροι που για να τους καλυψεις χρειαζεται να καψεις και 15 και 20 kwh.
O μονος τροπος για να πεις σιγουρα οτι καιει πολυ η λιγο ειναι να ξερεις τις αναγκες του χωρου του.

εδω η ουσια ειναι οτι υπαρχει ενα 12 αρι κλιματιστικο σε χωρο και με απωλειες και σε πολλα τετραγωνικα ,αυτο προσπαθησα να εξηγησω οταν του ειπα οτι εχει κανει λαθος επιλογη και χρηση , τωρα οι εξηγησεις του νεαρου οτι στο μελλον θα μπει το ενα θα μπει το αλλο και το παρααλλο δε λεει τιποτα και δεν αναιρει το γεγονος οτι το κλιματιστικο καιει μια kwh την ωρα κατι το οποιο δεν ειναι ουτε οικονομικο ουτε χρηστικο ουτε τιποτα , δειχνει μονο οτι εχει γινει λαθος επιλογη και στο μεγεθος αλλα και στο τροπο χρησης 

1 ώρα πριν, Nikolasnennes είπε

Και τέλος να υπενθυμίσω ότι το κλιματιστικό, δεν λειτουργεί ως κύρια θέρμανση καθώς έχουμε καλοριφερ, λειτουργεί ως

 

15 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Τώρα το σπίτι μας, χωρίς θέρμανση έχει 9-10° στην χειρότερη περίπτωση

αποφασισε τι ισχυειθ για να ξερουμε τι λεμε , εχετε θερμανση κυρια με καλοριφερ και επικουρικα κλιματιστικο η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

εδω η ουσια ειναι οτι υπαρχει ενα 12 αρι κλιματιστικο σε χωρο και με απωλειες και σε πολλα τετραγωνικα ,αυτο προσπαθησα να εξηγησω οταν του ειπα οτι εχει κανει λαθος επιλογη και χρηση , τωρα οι εξηγησεις του νεαρου οτι στο μελλον θα μπει το ενα θα μπει το αλλο και το παρααλλο δε λεει τιποτα και δεν αναιρει το γεγονος οτι το κλιματιστικο καιει μια kwh την ωρα κατι το οποιο δεν ειναι ουτε οικονομικο ουτε χρηστικο ουτε τιποτα , δειχνει μονο οτι εχει γινει λαθος επιλογη και στο μεγεθος αλλα και στο τροπο χρησης 

 

αποφασισε τι ισχυειθ για να ξερουμε τι λεμε , εχετε θερμανση κυρια με καλοριφερ και επικουρικα κλιματιστικο η οχι?

Το καλοριφέρ λειτουργεί τις περισσότερες ώρες. Το σπίτι δεν μένει σχεδόν ποτέ χωρίς θέρμανση. Είπα ότι χωρίς θέρμανση το σπίτι έχει 9-10. Δεν είπα ότι δεν υπάρχει ή δεν λειτουργεί θέρμανση, τκ κατάλαβες αλλιώς. Είπα απλά ότι τωρα(σε αυτήν την χρονική περίοδο δλδ) εάν το αφήσεις χωρίς θέρμανση πάει τόσο. Δηλαδή επρεπε να το διατυπώσω διαφορετικά γιατί κατάλαβα πως το κατάλαβες. Είπα ότι τώρα το σπίτι μας, χωρίς θέρμανση (δηλ εάν το αφήσεις χωρίς θέρμανση όχι ότι δεν έχει Θέρμανση) 

 Τέλος πάντων για να λήξει εδώ αυτό το θέμα επειδή το σπίτι μου και συγκεκριμένα το σαλόνι που είναι 50 τετραγωνικά μέτρα και έχει αρκετές έως πολλές ανάγκες θέρμανσης, καίει τόσο το παρόν κλιματιστικό Όταν όμως αγορασθεί το δεύτερο, μπει το ενεργειακό - καλοριφέρ πού θα λειτουργήσει σχεδόν 24 ώρες το 24ωρο και μπει μόνωση γύρω-γύρω από το σπίτι και στην ταράτσα θα καλυφθούν όλες αυτές οι ανάγκες που έχει το σπίτι και θα υπάρχουν καλύτερες συνθήκες και τότε το κλιματιστικό ή θα λειτουργεί μαζί με το δεύτερο και θα υπάρχει καλύτερη θέρμανση, ή δεν θα λειτουργούν καθόλου τον χειμώνα λόγω ενεργειακου τζακιου καλοριφερ που θα εγκατασταθεί. 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Όχι. Τα έχω μπερδέψει. 102 h και 99 kwh είναι συνολικά. Μόνο τον Δεκέμβριο είναι 86 h και 79 kwh. Το έκανα επεξεργασία και πιο πανω

Αντικειμενικά φαίνεται αρκετά μεγάλη η κατανάλωση.

Από την μια δεν ξέρουμε πως μετράει η εφαρμογή τις ώρες και δεν ξέρουμε με ποιον τρόπο τα καίει. Είναι σταθερά πχ 1000W ή είναι on off από τα 1500;

Επίσης 86ωρες σε έναν μήνα σημαίνει ότι μπαίνει περιστασιακά οπότε λογικό να καίει παραπάνω.

Πόσο θα καίει θα φανεί αν το άφηνες μόνιμα ανοιχτό και αυτό να συντηρεί τον χώρο.

Και εγώ αν αφήσω το σπίτι να κρυώνει και να ανάβω το Fujitsu περιστασιακά, μπορεί να έχει μέσο όρο 1800W που λέει ο λόγος.

Για πιο ασφαλή συμπεράσματα όπως έχουμε πει χρειάζεται να μπει ένα πριζακι και να βλέπουμε καμπύλες κατανάλωσης.

Πάντως αν ένα 12αρι καταφέρνει και θερμαίνει μεγάλο χώρο με απώλειες και περιστασιακό άναμμα, το λες και επιτυχία. Σημασία έχει που είσαι ευχαριστημένος. 

Για δώσε λεπτομέρειες. Θόρυβο, τριγμούς κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 για κάποιο λόγο η κουβέντα μου θυμίζει αυτό.

Παίδες (κυριολεκτικά και μεταφορικά) εφόσον η θέρμανση του κλιματιστικού είναι επικουρική, δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε για καταναλώσεις σε ένα χώρο με τεράστιες απώλειες (δηλ. 10 βαθμούς απορώ αν έχει τοιχοποιία ή είναι κάμπριο ας πούμε). Μη τη ψάχνετε, πάμε παρακάτω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Για την εισαγωγικη σειρα της Daikin ( Sensira FTXC25B ) , τι γνωμη εχετε;;;

Η προσωπική μου άποψη απεικονίζεται στην κριτική μου στο Σκρουτζ:

https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html#reviews

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Αντικειμενικά φαίνεται αρκετά μεγάλη η κατανάλωση.

Από την μια δεν ξέρουμε πως μετράει η εφαρμογή τις ώρες και δεν ξέρουμε με ποιον τρόπο τα καίει. Είναι σταθερά πχ 1000W ή είναι on off από τα 1500;

Επίσης 86ωρες σε έναν μήνα σημαίνει ότι μπαίνει περιστασιακά οπότε λογικό να καίει παραπάνω.

Πόσο θα καίει θα φανεί αν το άφηνες μόνιμα ανοιχτό και αυτό να συντηρεί τον χώρο.

Και εγώ αν αφήσω το σπίτι να κρυώνει και να ανάβω το Fujitsu περιστασιακά, μπορεί να έχει μέσο όρο 1800W που λέει ο λόγος.

Για πιο ασφαλή συμπεράσματα όπως έχουμε πει χρειάζεται να μπει ένα πριζακι και να βλέπουμε καμπύλες κατανάλωσης.

Πάντως αν ένα 12αρι καταφέρνει και θερμαίνει μεγάλο χώρο με απώλειες και περιστασιακό άναμμα, το λες και επιτυχία. Σημασία έχει που είσαι ευχαριστημένος. 

Για δώσε λεπτομέρειες. Θόρυβο, τριγμούς κτλ

Λοιπόν. Αρχικά αυτό δεν το είχα σκεφτεί και μου φαίνεται λογικό, επειδή το ανοίγουμε περιστασιακά λογικό να καίει πιο πολύ από ότι αν το αφήνουμε ανοιχτό έτσι ώστε να κάνει συντήρηση, πράγμα που το ήξερα αλλά δεν το είχα σκεφτεί. Πάντως ναι. Για περιστασιακά άνοιγμα, ζεστενει 50 ΤΜ καθιστικό, σαλόνι, κουζίνα. Στο καθιστικό και στην κουζίνα η θερμοκρασία φτανει στους 20-22 βαθμους. Στο σαλόνι που σας έχω πει ότι είναι πιο δύσκολο να θερμανθεί γιατί δεν είναι στην ίδια ευθεία, αλλά δίπλα (δλδ όλο μαζί σαλόνι κουζίνα καθιστικό σχηματίζουν ένα Τ) πιάνει 17-19 βαθμούς που ξέρω ότι δεν είναι πολύ και δεν υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή αλλά γιαυτό θα μπει και 2ο. Όσον αφορά τον θόρυβο, είναι τελείως αθόρυβο, προσωπικά εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου και στο turbo. Επίσης δεν τρίζει καθόλου, ίσως μόλις ενεργοποιηται κάνει κάνα 1-2 κρακ πολύ μικρά, ίσως από την περσίδα γιατί είναι εκτεινομενη, δλδ δεν είναι κλασική, αλλά βγαίνει προς τα έξω, για θέρμανση γυρίζει ανάποδα έτσι ώστε να βγάζει τον αέρα από κάτω κλπ, με αποτέλεσμα όταν κλείνει να εφάπτεται πλήρως στο κλιματιστικό και να μην φαίνεται περσίδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...