Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jonis είπε

Σε ευχαριστώ.

Κοίταξε τώρα το ερώτημα που μου δημιουργείται.

Αν ο χώρος μου με 15c εξωτερική και ζήτηση 23c θέλει μια ώρα η δίκη μονάδα να δουλεύει από 2500w μέχρι 3000w για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα μπορούμε να πούμε ότι μια άλλη μονάδα με peak τα μισά watt θα κάνει δίωρο χοντρικά ;

Περα απο τον χωρο και τις κλιματικες συνθηκες εξαρταται και απο την ποιοτητα του μηχανηματος. Απο την εμπειρια μου μπορω να σου πω τα εξης: Στον ιδιο χωρο αλλαξα κλιματιστικα Αλλαξα το mitsu FE35 με το FH 35 η καταναλωση για την ιδια ζητηση στην ιδια χρονικη περιοδο ειναι η μιση. Επισης στον ιδιο χωρο, ναι καλα διαβαζεις στον ιδιο χωρο, (εχω κανει το σπιτι eurovent) , ενταξει για backup δεν εχω αλλη εναλλακτικη θερμανσης πχ αεριο καλοριφερ, εχω το ururu και το perfera και τα δουλευω μια μερα το ενα μια το αλλο εναλλαξ. Το ururu για την ιδια ζητηση εχει σχεδον την μιση καταναλωση του perfera. Στην θεση του perfera πριν το μετακομισω ηταν το mitsu fh35 πολυδιαφημισμενο για την εποχη του και καλα... Το perfera απο αποψη καταναλωσης του ριχνει στα αυτια...Αποψη μου δες ποιες ειναι οι πραγματικες σου αναγκες και αν δεν θελεις να πληρωσεις παραπανισια χρηματα για φρου φρου  και αρωματα επελεξε την πολυ καλη value  for money λυση του perfera. Το λεω αυτο γιατι το ururu κανει και πραγματα που ισως ειναι πολυ υπερβολικα για καποιους. Πχ φερνει αερα απο εξω τον υγραινει η τον αφυγραινει κλπ. Στην περιπτωση αυτη η καταναλωση θα αυξηθει γιατι ο εξωτερικος αερας ειναι κρυος η ζεστος και πρεπει να ζεσταθει η να ψυχθει αντιστοιχα. Καλη επιτυχια σε ο,τι αποφασισεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, jonis είπε

Αυτά τα daikin perfera έχουν follow me λειτουργία γιατί όσο το έψαξα δεν βρήκα κάτι ;

Συνήθως τέτοια "κόλπα" έχουν κλιματιστικα που δεν μπορούν να δουλέψουν σωστά στη θέρμανση με τον κανονικό τους αισθητήρα..  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτιλίστηκα χθες με το mitsubishi, αλλά δεν παύει να καίει παραπάνω , ακόμα και αν θεωρητικά είχε να συντηρήσει ένα πολύ καλά ζεσταμένο σπίτι:

image.png.ea43395bd7fa5ae1aeffcfe13e0b5bd3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Screenshot_20210103-185836_Chrome.jpg.eb2dc56cdc7c172316ef7e0a53245d47.jpg

18 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Αυτό το max Input 2150watt δεν το βρίσκω πουθενά στα χαρακτηριστικά του...  άσχετο αλλά serial number γιατί το έχει κενό; Έχεις κάνει την ενεργοποίηση της εγγύησης για Inventor?

Όχι δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο υπάρχει serial number.Απλα δεν φαίνεται στην φωτο....Έχει κάποιος άλλος από εδώ ίδιο μηχάνημα?Ασταμάτητα από χθες στους 22 κ το μεγάλο στους 21 είναι πιο μεγάλος ο χορός κ το βράδυ το χαμηλώνω.

Screenshot_20210103-185916_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Vagousclio4 είπε

 

 

Screenshot_20210103-185836_Chrome.jpg.eb2dc56cdc7c172316ef7e0a53245d47.jpg

Όχι δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο υπάρχει serial number.Απλα δεν φαίνεται στην φωτο....Έχει κάποιος άλλος από εδώ ίδιο μηχάνημα?Ασταμάτητα από χθες στους 22 κ το μεγάλο στους 21 είναι πιο μεγάλος ο χορός κ το βράδυ το χαμηλώνω.

Screenshot_20210103-185916_Chrome.jpg

Σίγουρα βελτίωση.

Αν δεν έχεις κάνει ηλεκτρονική δήλωση, φοβάμαι ότι δεν έχεις 10ετη εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σίγουρα βελτίωση.

Αν δεν έχεις κάνει ηλεκτρονική δήλωση, φοβάμαι ότι δεν έχεις 10ετη εγγύηση.

Έχω κάνει αλλά τι σχέση έχει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Vagousclio4 είπε

Έχεις κάνει την ενεργοποίηση της εγγύησης για Inventor?

Ρωτάει ο @Rnd1978

54 λεπτά πριν, Vagousclio4 είπε

Όχι δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο

Απαντάς εσυ .

τελικα έχεις 10 έτη εγγυηση σε ισχύ ?

νομιζω έχεις περιθώριο 30 μέρες από την αγορά να δηλώσεις το προϊόν για να έχεις εγγυηση , εαν δεν το έχεις κάνει καντο είναι κρίμα να μην έχεις εγγυηση 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ρωτάει ο @Rnd1978

Απαντάς εσυ .

τελικα έχεις 10 έτη εγγυηση σε ισχύ ?

νομιζω έχεις περιθώριο 30 μέρες από την αγορά να δηλώσεις το προϊόν για να έχεις εγγυηση , εαν δεν το έχεις κάνει καντο είναι κρίμα να μην έχεις εγγυηση 

Συγγνώμη παιδιά αλλά άλλο κατάλαβα εγώ ή σε άλλη ερώτηση απάντησα!Εγγύηση υπάρχει αυτός ήταν κ ο κύριος λόγος που αποφάσισα να πάρω από αυτην την εταιρεία βέβαια δεν σας ήξερα εδώ μέσα θα προσπαθούσα να μεγαλώσω το μπάτζετ για τι έτσι κ αλλιώς τα λεφτά τα παίρνεις πίσω με το χρόνο τεσπα θα δούμε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vagousclio4 είπε

Συγγνώμη παιδιά αλλά άλλο κατάλαβα εγώ ή σε άλλη ερώτηση απάντησα!Εγγύηση υπάρχει αυτός ήταν κ ο κύριος λόγος που αποφάσισα να πάρω από αυτην την εταιρεία βέβαια δεν σας ήξερα εδώ μέσα θα προσπαθούσα να μεγαλώσω το μπάτζετ για τι έτσι κ αλλιώς τα λεφτά τα παίρνεις πίσω με το χρόνο τεσπα θα δούμε!!!!

Κάνε δοκιμές με το follow me σε διαφορετικές θέσεις για να δεις την κατανάλωση ,μεγάλη σημασία έχει να μην αλλάζεις συνεχώς θερμοκρασίες και να κρατάς το τηλεκοντρόλ στα χέρια μπερδεύει τον αισθητήρα 

Το λινκ με τις θερμικές απώλειες το έχεις τρέξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vagousclio4 είπε

 

 

Screenshot_20210103-185836_Chrome.jpg.eb2dc56cdc7c172316ef7e0a53245d47.jpg

Όχι δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο υπάρχει serial number.Απλα δεν φαίνεται στην φωτο....Έχει κάποιος άλλος από εδώ ίδιο μηχάνημα?Ασταμάτητα από χθες στους 22 κ το μεγάλο στους 21 είναι πιο μεγάλος ο χορός κ το βράδυ το χαμηλώνω.

Screenshot_20210103-185916_Chrome.jpg

Δοκίμασε να βάλεις τον ανεμιστήρα χειροκίνητα σε όσο υψηλή ταχύτητα αντέχεις από άποψη θορύβου. Πέφτουν τα watts στα ορθογωνια βουναλακιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Κάνε δοκιμές με το follow me σε διαφορετικές θέσεις για να δεις την κατανάλωση ,μεγάλη σημασία έχει να μην αλλάζεις συνεχώς θερμοκρασίες και να κρατάς το τηλεκοντρόλ στα χέρια μπερδεύει τον αισθητήρα 

Το λινκ με τις θερμικές απώλειες το έχεις τρέξει ?

 

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δοκίμασε να βάλεις τον ανεμιστήρα χειροκίνητα σε όσο υψηλή ταχύτητα αντέχεις από άποψη θορύβου. Πέφτουν τα watts στα ορθογωνια βουναλακιας

Δεν ξέρω θα το δοκιμάσω...Κ θα σας δείξω εσείς δηλαδή πιστεύετε ότι μπορεί να πέσει κ άλλο η κατανάλωση!Τι να πω ρε παιδιά σας ευχαριστώ κ πάλι για τον χρόνο σας!

Screenshot_20201220-200404_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Vagousclio4 είπε

 

Δεν ξέρω θα το δοκιμάσω...Κ θα σας δείξω εσείς δηλαδή πιστεύετε ότι μπορεί να πέσει κ άλλο η κατανάλωση!Τι να πω ρε παιδιά σας ευχαριστώ κ πάλι για τον χρόνο σας!

Screenshot_20201220-200404_Chrome.jpg

Σύμφωνα με τις απώλειες αν και έχεις βάλει μεγάλη ζήτηση 23, είσαι στα 40,000 btu 

Σίγουρα μπορεί να πέσει και άλλο με το follow me αλλά όχι με τέτοια ζήτηση ,εγώ στη θέση σου θα τα έβαζα όλα στο 21 και θα τα άφηνα για μερικές ώρες τώρα το βράδυ για να δεις λίγο συμπεριφορά και πως θα νιώθεις με την θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...