Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σύμφωνα με τις απώλειες αν και έχεις βάλει μεγάλη ζήτηση 23, είσαι στα 40,000 btu 

Σίγουρα μπορεί να πέσει και άλλο με το follow me αλλά όχι με τέτοια ζήτηση ,εγώ στη θέση σου θα τα έβαζα όλα στο 21 και θα τα άφηνα για μερικές ώρες τώρα το βράδυ για να δεις λίγο συμπεριφορά και πως θα νιώθεις με την θερμοκρασία 

Λοιπόν τι να πω δεν ξέρω χαμήλωσε κ τα δύο από ότι βλέπω στα 662 το 18αρι σταθερά όπως μου είπατε στη δυνατή σκάλα κ 23!Το μικρό 630 κ αυτό σταθερά οπότε έβαλα κ το τρίτο που έχω το αναλογικό μετρητή να δουλέψει κ το βλέπω!!!!Οι δοκιμές συνεχίζονται!!!!

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σταθερά στο +100W το mitsu

image.png.03a2c175f39b76b92a558132b2a42c7d.png

Θα τα πουλήσω όλα κ θα πάρω mitsu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, Vagousclio4 είπε

Θα τα πουλήσω όλα κ θα πάρω mitsu!

Θα σου πω στο τέλος του χειμώνα. Προς το παρόν δείχνει έτσι και έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Vagousclio4 είπε

Λοιπόν τι να πω δεν ξέρω χαμήλωσε κ τα δύο από ότι βλέπω στα 662 το 18αρι σταθερά όπως μου είπατε στη δυνατή σκάλα κ 23!Το μικρό 630 κ αυτό σταθερά οπότε έβαλα κ το τρίτο που έχω το αναλογικό μετρητή να δουλέψει κ το βλέπω!!!!Οι δοκιμές συνεχίζονται!!!!

Θα τα πουλήσω όλα κ θα πάρω mitsu!

Οχι mitsu !!! προτιμησε μαγκαλι καλυτερα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα που εχω κυρια θερμανση κλιματιστικο και επικουρικα πελλετοσομπα υδραυλικη (για οπτικη θαλπωρη μονο  οταν θελω και ισως οταν πιασουν χαμηλες κατω των 0 βαθμων θερμοκρασιες).

Στα αρνητικα η σκονη παντου αυξημενη,στα θετικα το μικροτερο κοστος ενεργειας.

Ενδεικτικα,τον Δεκεμβριο (Καρδιτσα) για ΟΛΟ το σπιτι (πλην ενος υ/δωματιου και 2 μπανιων), υπολοιπομενο εμβαδον 110 τμ, το κλιματιστικο Haier Tide Green καταναλωσε 180 kwh στην ρυθμιση 22 βαθμων που φερνει στο καθιστικο-κουζινα 22 σε υψος σκαμπο,και στα πιο απομακρυσμενα 2 υπνοδωματια 19-20 βαθμους.Ολες οι πορτες ανοιχτες παντα και θερμανση  18 ωρες/24ωρο. Μεσοσταθμικα 14 ωρες κλιματιστικο και 4 πελετς το 24ωρο.Αν προσθεσω στις 180 kwh και την ενεργεια της σομπας[ (15 σακια Χ 15 κιλα Χ 4.4 kwh/kg = 990 kwh οι οποιες με ενα μεσο cop 4 αν τις ειχα παρει μεσω κλιματιστικου θα ηταν (990/4 )= 247 kwh ] εχουμε 427 kwh για ενα μηνα για 110 τμ.

Εχω καπου λαθος? Και γενικα πολλα η λιγα σας φαινονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

Πρωτη φορα που εχω κυρια θερμανση κλιματιστικο και επικουρικα πελλετοσομπα υδραυλικη (για οπτικη θαλπωρη μονο  οταν θελω και ισως οταν πιασουν χαμηλες κατω των 0 βαθμων θερμοκρασιες).

Στα αρνητικα η σκονη παντου αυξημενη,στα θετικα το μικροτερο κοστος ενεργειας.

Ενδεικτικα,τον Δεκεμβριο (Καρδιτσα) για ΟΛΟ το σπιτι (πλην ενος υ/δωματιου και 2 μπανιων), υπολοιπομενο εμβαδον 110 τμ, το κλιματιστικο Haier Tide Green καταναλωσε 180 kwh στην ρυθμιση 22 βαθμων που φερνει στο καθιστικο-κουζινα 22 σε υψος σκαμπο,και στα πιο απομακρυσμενα 2 υπνοδωματια 19-20 βαθμους.Ολες οι πορτες ανοιχτες παντα και θερμανση  18 ωρες/24ωρο. Μεσοσταθμικα 14 ωρες κλιματιστικο και 4 πελετς το 24ωρο.Αν προσθεσω στις 180 kwh και την ενεργεια της σομπας[ (15 σακια Χ 15 κιλα Χ 4.4 kwh/kg = 990 kwh οι οποιες με ενα μεσο cop 4 αν τις ειχα παρει μεσω κλιματιστικου θα ηταν (990/4 )= 247 kwh ] εχουμε 427 kwh για ενα μηνα για 110 τμ.

Εχω καπου λαθος? Και γενικα πολλα η λιγα σας φαινονται?

αμα εισαι ευχαριστημενος εσυ μετραει, αλλα κανε αντιπαραβολη ποσα λεφτα θα χρειαζοσουν αν ειχες για ολο το σπιτι πελλετ και ποσα λεφτα θα ηθελες αν ειχες σε ολο το σπιτι κλιματιστικα και ποια θερμανση πιστευεις ειναι πιο ευκολη πιο αποδοτικη και με ποια νιωθεις καλυτερη θερμικη ανεση, εφοσον εχεις απευθειας συγκριση με διαφορετικο συστημα θερμανσης παραλληλα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θερμοκρασια εσωτερικη 22,5 στο χωρο του toshiba(50τμ) και 23,6 στο μεσο του διαδρομου που καλυπτουν τα δυο 9αρια (50τμ)380123965_4-1.png.00e0f6b27ef55b91bdc0423f4b8161cf.png

4-1 τογιο.png

4-1 δαικιμ.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimostr είπε

θερμοκρασια εσωτερικη 22,5 στο χωρο του toshiba(50τμ) και 23,6 στο μεσο του διαδρομου που καλυπτουν τα δυο 9αρια (50τμ)380123965_4-1.png.00e0f6b27ef55b91bdc0423f4b8161cf.png

4-1 τογιο.png

4-1 δαικιμ.png

Πόσα τ.μ. καλύπτεις Σύνολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Επέστρεψα μετά από λίγο καιρό. Αρχικά εύχομαι χρόνια πολλά, καλή χρονιά με υγεία για όλους. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την απόδοση του Morris. Ήθελα να σας πω οτι έχει κάψει μέσα σε έναν μήνα 99 kwh. Είναι πολλές; Μέσα σε αυτόν τον μήνα έχει δουλέψει 102 ώρες (σύμφωνα με την εφαρμογή). Άρα 99 kwh σε 102 h. 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Γεια σας. Επέστρεψα μετά από λίγο καιρό. Αρχικά εύχομαι χρόνια πολλά, καλή χρονιά με υγεία για όλους. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την απόδοση του Morris. Ήθελα να σας πω οτι έχει κάψει μέσα σε έναν μήνα 99 kwh. Είναι πολλές; Μέσα σε αυτόν τον μήνα έχει δουλέψει 102 ώρες (σύμφωνα με την εφαρμογή). Άρα 99 kwh σε 102 h. 

αν δεν εχεις κανει λαθος και ισχυει αυτο που λες δηλαδη 99 kwh σε 102 ωρες βγαινει 0,97/kwh δηλαδη εαν δουλεψει 24ωρο θα καψει 23,28kwh χ30 ημερες= 698,4 kwh εσυ τι λες ειναι λιγο ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dimostr είπε

αν δεν εχεις κανει λαθος και ισχυει αυτο που λες δηλαδη 99 kwh σε 102 ωρες βγαινει 0,97/kwh δηλαδη εαν δουλεψει 24ωρο θα καψει 23,28kwh χ30 ημερες= 698,4 kwh εσυ τι λες ειναι λιγο ?

Έχεις δίκιο. Έκανα μια μικρή μ***κια 😁

11 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Έχεις δίκιο. Έκανα μια μικρή μ***κια 😁. Αυτά που υπολόγισα είναι μέχρι σήμερα δηλαδή και το 2021. Εγώ ήθελα να υπολογίσω μονο τον Δεκέμβριο του 20. Το κοίταξα καλύτερα και είδα ότι τον Δεκέμβριο του 20 έχει κάψει 79 kwh σε 86 h. Τωρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό από την εφαρμογή αλλά αυτό είναι. 

 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Έχεις δίκιο. Έκανα μια μικρή μ***κια 😁. 102 ώρες έχει δουλέψει συνολικά μέχρι σήμερα δλδ και το 2021. Εγώ υπολόγιζα μόνο τον Δεκέμβριο του 20. Το είδα και έχει δουλέψει 86 ώρες. Τώρα δεν ξέρω, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό από την εφαρμογή του κλιματιστικού. Πάντως αυτό είναι. 

Ακόμα χειρότερα 99kwh:86h=1,15 /h

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ακόμα χειρότερα 99kwh:86h=1,15 /h

Όχι. Τα έχω μπερδέψει. 102 h και 99 kwh είναι συνολικά. Μόνο τον Δεκέμβριο είναι 86 h και 79 kwh. Το έκανα επεξεργασία και πιο πανω

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Μόνο τον Δεκέμβριο είναι 86 h και 79 kwh.

79 kwh : 86h =0,91/h x24=22kwh x30 μερες=661 kwh x0,17 (στη καλυτερη τιμη)=112 ευρω ενα μηχανημα 

για να σου δωσω μια ταξη μεγεθους για να καταλαβεις ενα 9αρι κλιματιστικο inverter σε ενα μετριας μονωσης δωματιο με 22 βαθμους ζητηση πρεπει να καιει 4 εως 8 kwh/24ωρο πανω κατω 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...