Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

 για κάποιο λόγο η κουβέντα μου θυμίζει αυτό.

Παίδες (κυριολεκτικά και μεταφορικά) εφόσον η θέρμανση του κλιματιστικού είναι επικουρική, δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε για καταναλώσεις σε ένα χώρο με τεράστιες απώλειες (δηλ. 10 βαθμούς απορώ αν έχει τοιχοποιία ή είναι κάμπριο ας πούμε). Μη τη ψάχνετε, πάμε παρακάτω.

Νταξει για να έχει 10 βαθμούς μέσα είχα πει ότι είναι στην χειρότερη περίπτωση. Αν δηλαδή τώρα το σπίτι μείνει χωρίς θέρμανση θα έχει 15 βαθμούς περίπου. 10 σπανίως απλά αναφέρω το χειρότερο που εξαρτάται και από την εξωτερική θερμοκρασία που φέτος δεν είδαμε βαρύ χειμώνα εδώ. Φέτος δεν έπεσα κάτω από τους 9 έξω νομίζω. Πως να έχει 10 μέσα; Πέρυσι όμως είχε πιο πολύ κρύο. Τέλος πάντων το σπίτι χωρίς θέρμανση έχει περίπου 15-17 αλλά στην χειρότερη περίπτωση που θυμάμαι από παλιά, μπορεί να φτάσει κοντά στο 10. Σήμερα το πρωί που δεν είχε θέρμανση και το κοίταξα, είχε 16. Απλά υπάρχουν αρκετές έως πολλές απώλειες όπως είχαμε δει με το πρόγραμμα που είχα τρέξει. Θέλετε να το ξανά τρέξω να μου πείτε γνώμες; 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 4/1/2021 στις 10:55 ΜΜ, dimostr είπε

79 kwh : 86h =0,91/h x24=22kwh x30 μερες=661 kwh x0,17 (στη καλυτερη τιμη)=112 ευρω ενα μηχανημα 

για να σου δωσω μια ταξη μεγεθους για να καταλαβεις ενα 9αρι κλιματιστικο inverter σε ενα μετριας μονωσης δωματιο με 22 βαθμους ζητηση πρεπει να καιει 4 εως 8 kwh/24ωρο πανω κατω 

Και έτσι ξεκίνησε ο καυγάς......επιμένεις κιόλας...

Για ένα μήνα ,30 ημέρες έκαψε 79Kwh ,δηλαδή (79/30) 2,63Kw ανα ημέρα
Βέβαια ούτε αυτή η τιμή είναι αντιπροσωπευτική για την απόδοσή του απο τη στιγμή που δε λειτουργεί 24ωρο σαν κύριο μέσο θέρμανσης... (λίγες ώρες και ζορισμένο να πιάσει θερμοκρασία και μετά κλείνει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, korakios είπε

Και έτσι ξεκίνησε ο καυγάς......επιμένεις κιόλας...

Για ένα μήνα ,30 ημέρες έκαψε 79Kwh ,δηλαδή (79/30) 2,63Kw ανα ημέρα
Βέβαια ούτε αυτή η τιμή είναι αντιπροσωπευτική για την απόδοσή του απο τη στιγμή που δε λειτουργεί 24ωρο σαν κύριο μέσο θέρμανσης... (λίγες ώρες και ζορισμένο να πιάσει θερμοκρασία και μετά κλείνει...)

αμφισβητεις δηλαδη τα λεγομενα του οτι καιει σχεδον μια kwh την ωρα ...αλλος ενας που αμφισβητει τα μαθηματικα , εκαψε 79 σε 86 ωρες εαν δε μπορεις να καταλαβεις αυτο .........

5 ώρες πριν, korakios είπε

Για ένα μήνα ,30 ημέρες έκαψε 79Kwh ,δηλαδή (79/30) 2,63Kw ανα ημέρα

Ξέρεις βέβαια ότι ο μήνας οι 30 ημέρες έχουν 720 ώρες και ότι οι 86 ώρες που το λειτούργησε και αυτό που εξετάζουμε είναι περίπου 3,5 μέρες 

Έχω ένα κλιματιστικό σε άλλο σπίτι που δουλεύει μια ώρα το μήνα και καίει 1 kwh εκείνο είναι οικονομικό άρα με την λογική σου (1/30)0,03 kw ανά μέρα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω ένα κλιματιστικό σε άλλο σπίτι που δουλεύει μια ώρα το μήνα εκείνο είναι οικονομικό άρα με την λογική σου (1/30)0,03 kwh ανά μέρα 

Όχι , γιατί ήδη έγραψα

5 ώρες πριν, korakios είπε

Βέβαια ούτε αυτή η τιμή είναι αντιπροσωπευτική για την απόδοσή του απο τη στιγμή που δε λειτουργεί 24ωρο σαν κύριο μέσο θέρμανσης...

Λες

32 λεπτά πριν, dimostr είπε

αμφισβητεις δηλαδη τα λεγομενα του οτι καιει σχεδον μια kwh την ωρα ...αλλος ενας που αμφισβητει τα μαθηματικα , εκαψε 79 σε 86 ωρες εαν δε μπορεις να καταλαβεις αυτο .........

Ναι ,τόσο καίει όταν λειτουργεί σε συνθήκες 15 για 22 .Αυτό που δε θες να καταλάβεις γιατί το πήρες προσωπικά είναι οτι όταν θα φτάσει τους 22 και δουλεύει 24ωρο δε θα καίει 1 κιλοβατ την ώρα. (όπως όλα τα inverter)
Δηλαδή προσπάθησε να καταλάβεις οτι είναι άκυρο να υπολογίζεις την 24ωρη λειτουργία του όταν δεν δουλεύει 24ωρο

Ελπίζω να έγινα κατανοητός :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

Δηλαδή προσπάθησε να καταλάβεις οτι είναι άκυρο να υπολογίζεις την 24ωρη λειτουργία του όταν δεν δουλεύει 24ωρο

Αυτό δεν το ξέρεις πόσο θα καιει δηλαδη από την στιγμή που δεν ξέρεις τι απώλειες έχει ,γι'αυτό κάνουμε την αναγωγή στην ώρα λειτουργίας ,οπότε όταν κάποιος ισχυρίζεται όπως είπε μόνος του ο νεαρός ότι έχει ένα οικονομικό κλιματιστικό που του καιει 79 kwh στο μήνα 30 μέρες δηλαδή 720 ώρες ΑΛΛΑ η περίοδος λειτουργίας είναι 86 ώρες ΤΟΤΕ η οικονομία πάει περίπατο ,αυτό είναι το θέμα και αν προσεχές το θέμα θα έβλεπες ότι το λάθος που έχουμε επισημάνει για το συγκεκριμένο είναι ότι το υπολειτουργεί  και είναι και σύμφωναε τα λεγόμενα του και λάθος τα btu για το χώρο ,όλα αυτά τα έχει πει ο ίδιος 

Όλα αυτά γίνονται για μη μη μπει κάποιος όπως εσύ δει ένα νούμερο  79 kwh στο μήνα με ζήτηση 22 από 12 αρι κλιματιστικό σε μεγάλο και αμονωτο χώρο και πει να αυτό θα πάρω να γλιτώσω κάμποσα λεφτά 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Όλα αυτά γίνονται για μη μη μπει κάποιος όπως εσύ δει ένα νούμερο  79 kwh στο μήνα με ζήτηση 22 από 12 αρι κλιματιστικό σε μεγάλο και αμονωτο χώρο και πει να αυτό θα πάρω να γλιτώσω κάμποσα λεφτά 

Σύμφωνοι , αλλά έχει αναφέρει το παλικάρι οτι το σβήνει όταν ανάβει τζάκι .

Γιαυτό και οι λίγες ώρες λειτουργίας του ....


Βασικά είναι στην ίδια φάση με μένα που πήρα ένα 12αρι Arielli στα 250Ε που το ανάβω μόνο αν θέλω άμεσα ζέστη μέχρι να δώσει η σόμπα...

@Nikolasnennesμε πέλλετ είναι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Σύμφωνοι , αλλά έχει αναφέρει το παλικάρι οτι το σβήνει όταν ανάβει τζάκι .

Πολλά έχει αναφέρει το παλικάρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Σύμφωνοι , αλλά έχει αναφέρει το παλικάρι οτι το σβήνει όταν ανάβει τζάκι .

Γιαυτό και οι λίγες ώρες λειτουργίας του ....


Βασικά είναι στην ίδια φάση με μένα που πήρα ένα 12αρι Arielli στα 250Ε που το ανάβω μόνο αν θέλω άμεσα ζέστη μέχρι να δώσει η σόμπα...

@Nikolasnennesμε πέλλετ είναι ?

Όχι είναι κλασικό παραδοσιακό τζακι που λειτουργεί σχεδόν όλη μέρα αλλά η φάση είναι ότι προσφέρει αρκετή ζεστη. Θα αλλαχτεί με ενεργειακο όμως, ενεργειακο - καλοριφερ. 

Ένα άτομο εδώ συγκεκριμένα, με ειρωνεύεται τόσο πολύ που νταξει τι να πω. Αλλά βέβαια δεν περίμενα κάτι άλλο γιατί από την πρώτη στιγμή έδειξε αυτήν την κλίση προς τα μένα. Αν δεν θέλει να με βοηθάει η κάτι τέτοιο, πολύ απλά να μην απαντάει σε άλλων σχόλια που με αναφέρουν, στα δικά μου κλπ. Ας απαντάνε οι άλλοι που από αυτούς έχω δει εξαιρετική συμπεριφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

πολύ απλά να μην απαντάει σε άλλων σχόλια που με αναφέρουν,

Πολύ καλό δείγμα υγιούς διαλόγου ,έτσι χτίζονται οι δημοκρατίες 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

3 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Όχι είναι κλασικό παραδοσιακό τζακι που λειτουργεί σχεδόν όλη μέρα αλλά η φάση είναι ότι προσφέρει αρκετή ζεστη. Θα αλλαχτεί με ενεργειακο όμως, ενεργειακο - καλοριφερ. 

Βγαίνουμε off-topic αλλά μη τσιγγουνευτείς για ένα καλό που να καίει και πελλετ .Με το πελλετ ουσιαστικά δουλεύει αυτόματα και τις ώρες που λείπεις χωρίς να θέλει φόρτωμα ,άσε που έχεις ασύγκριτα λιγότερες στάχτες άρα και καθαρίσματα
Επίσης αν έχει και ανεμιστήρα ,μετρά, έχει σημασία και να είναι αθόρυβο όπως και ο κυκλοφορητής νερού.
Έβαλε πριν χρόνια ο πατέρας φίλου μου (ήταν με πετρέλαιο) και σε συνδυασμό με υγραέριο για ζεστό νερό σώθηκε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πολύ καλό δείγμα υγιούς διαλόγου ,έτσι χτίζονται οι δημοκρατίες 

Ναι γιατί όταν με αναφέρει ένα άτομο, εσύ πας από κάτω και μιλάς κάπως ειρωνικά. Μήπως μόνο εγώ το καταλαβαίνω; Οκ γνώμη μου τότε. 

2 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

  

Βγαίνουμε off-topic αλλά μη τσιγγουνευτείς για ένα καλό που να καίει και πελλετ .Με το πελλετ ουσιαστικά δουλεύει αυτόματα και τις ώρες που λείπεις χωρίς να θέλει φόρτωμα ,άσε που έχεις ασύγκριτα λιγότερες στάχτες άρα και καθαρίσματα
Επίσης αν έχει και ανεμιστήρα ,μετρά, έχει σημασία και να είναι αθόρυβο όπως και ο κυκλοφορητής νερού.
Έβαλε πριν χρόνια ο πατέρας φίλου μου (ήταν με πετρέλαιο) και σε συνδυασμό με υγραέριο για ζεστό νερό σώθηκε...

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και το ενδιαφέρον. Pellet είναι το πιθανότερο να μπει. Απλά εμείς έχουμε δικά μας ξύλα τα οποία καίμε. Αλλά ναι είμαστε ανάμεσα σε pellet και στα ξύλα. Ένας ξάδερφος μου έχει με ξύλα και μόλις μπαίνεις στο σπίτι λιώνεις. Σε κάθε δωμάτιο 23-24 βαθμούς. Αλλά το pellet θεωρώ έχει κάποια πλεονεκτήματα. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikolasnennes είπε

Ναι γιατί όταν με αναφέρει ένα άτομο, εσύ πας από κάτω και μιλάς κάπως ειρωνικά. Μήπως μόνο εγώ το καταλαβαίνω; Οκ γνώμη μου τότε. 

Δεν είπα τίποτα ειρωνικό ,είπα ότι έχεις αναφέρει πολλά ,για πες μου τι ειρωνικό έχει αυτή η φράση 

Εκτός και αν βαθιά μέσα σου πιστεύεις ότι από όλα αυτά που έχεις πει κάποια ίσως να μην απηχούν στην πραγματικότητα και πιστεύεις ότι θα σε χλευασουμε ,δεν ισχύει κάτι τέτοιο ο σχολιασμός γίνεται με βάση τα λεγόμενα ,ούτε υπάρχει πρόθεση για ειρωνικά σχόλια ,ένας εδώ έκανε παλιότερα ειρωνικά σχόλια συνέχισε και συνεχίζει να τα κάνει φτιάχνοντας άπειρα προφίλ με μόνο σκοπό να προσβάλει τους συνομιλουντες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δεν είπα τίποτα ειρωνικό ,είπα ότι έχεις αναφέρει πολλά ,για πες μου τι ειρωνικό έχει αυτή η φράση 

Εκτός και αν βαθιά μέσα σου πιστεύεις ότι από όλα αυτά που έχεις πει κάποια ίσως να μην απηχούν στην πραγματικότητα και πιστεύεις ότι θα σε χλευασουμε ,δεν ισχύει κάτι τέτοιο ο σχολιασμός γίνεται με βάση τα λεγόμενα ,ούτε υπάρχει πρόθεση για ειρωνικά σχόλια ,ένας εδώ έκανε παλιότερα ειρωνικά σχόλια συνέχισε και συνεχίζει να τα κάνει φτιάχνοντας άπειρα προφίλ με μόνο σκοπό να προσβάλει τους συνομιλουντες 

Οκ, συγγνώμη τότε. Λάθος μου. Απλά έτσι μου φάνηκε ο λόγος σου. Και εννοείται ότι, οτιδήποτε έχω πει απηχεί στην πραγματικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nikolasnennes είπε

Οκ, συγγνώμη τότε. Λάθος μου. Απλά έτσι μου φάνηκε ο λόγος σου. Και εννοείται ότι, οτιδήποτε έχω πει απηχεί στην πραγματικότητα. 

Δεν έχω σκοπό να ειρωνευτω κανεναν ,εδώ οι περισσότεροι τουλάχιστον μοιραζόμαστε εμπειρίες ,κάποιοι καταλαβαίνουν έτσι κάποιοι αλλιώς ,κάποιοι βάζουν φατσούλες στα ποστ ,όλα είναι στα πλαίσια του διαλόγου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...