Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Γιατί είμαι άσχετος και πήγα και αγόρασα λάθος συσκευή για τον χώρο μου.

Δηλαδή εμενα είναι custom η πλακέτα για το χώρο μου ,αν είναι έτσι βγάζω το καπέλο στη daikin που μια τεράστια εταιρεία ασχολήθηκε προσωπικά για το δωμάτιο του 11 χρόνου γιου μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν είχε πρόβλημα το κλιματιστικό,δεν θα το άλλαζαν... Από την στιγμή που το άλλαξαν θεωρούμε και επίσημα ότι το πρόβλημα του Daikin ήταν και είναι αληθινο.  Η Daikin και οποιαδήποτε εταιρεία δεν αλλάζει χωρίς λόγο πλακέτα/προγραμματισμό.  (Πλήγμα οικονομικό,όπως και του ονόματος της)

 

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί είμαι άσχετος και πήγα και αγόρασα λάθος συσκευή για τον χώρο μου.

Τώρα που άλλαξε ο προγραμματισμός έγινε σωστή συσκευή? Αν ήσουν σχετικός θα το ήξερες ότι ήταν περίεργα προγραμματισμένο;

Απορώ πως και γιατί δικαιολογείται την πατάτα της Daikin 😕

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή εμενα είναι custom η πλακέτα για το χώρο μου ,αν είναι έτσι βγάζω το καπέλο στη daikin που μια τεράστια εταιρεία ασχολήθηκε προσωπικά για το δωμάτιο του 11 χρόνου γιου μου 

Επιτέλους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν δεν είχε πρόβλημα το κλιματιστικό,δεν θα το άλλαζαν... Από την στιγμή που το άλλαξαν θεωρούμε και επίσημα ότι το πρόβλημα του Daikin ήταν και είναι αληθινο.  Η Daikin και οποιαδήποτε εταιρεία δεν αλλάζει χωρίς λόγο πλακέτα/προγραμματισμό.  (Πλήγμα οικονομικό,όπως και του ονόματος της)

 

Τώρα που άλλαξε ο προγραμματισμός έγινε σωστή συσκευή? Αν ήσουν σχετικός θα το ήξερες ότι ήταν περίεργα προγραμματισμένο;

Απορώ πως και γιατί δικαιολογείται την πατάτα της Daikin 😕

ειχε θεμα αλλαχθηκε τοσο οσο απλα το λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

ειχε θεμα αλλαχθηκε τοσο οσο απλα το λες 

Επίσης να θυμησω ότι custom πλακέτα δεν έγινε για σένα αλλά για τον @liakjim Το ανέφερε εδώ μέσα και τους πήρες τηλ και στο βάλανε.. Προβληματική παρτίδα; Προβληματική σειρά;  Δεν ξέρω.. Το θέμα ειναι ότι το παραδέχτηκαν και κάπως (μάλλον) το διόρθωσαν..η το κάναν κάπως καλύτερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Επίσης να θυμησω ότι custom πλακέτα δεν έγινε για σένα αλλά για τον @liakjim Το ανέφερε εδώ μέσα και τους πήρες τηλ και στο βάλανε.. Προβληματική παρτίδα; Προβληματική σειρά;  Δεν ξέρω.. Το θέμα ειναι ότι το παραδέχτηκαν και κάπως (μάλλον) το διόρθωσαν..η το κάναν κάπως καλύτερο.

 

Εσυ καλά θυμάσαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν δεν είχε πρόβλημα το κλιματιστικό,δεν θα το άλλαζαν... Από την στιγμή που το άλλαξαν θεωρούμε και επίσημα ότι το πρόβλημα του Daikin ήταν και είναι αληθινο.  Η Daikin και οποιαδήποτε εταιρεία δεν αλλάζει χωρίς λόγο πλακέτα/προγραμματισμό.  (Πλήγμα οικονομικό,όπως και του ονόματος της)

 

Τώρα που άλλαξε ο προγραμματισμός έγινε σωστή συσκευή? Αν ήσουν σχετικός θα το ήξερες ότι ήταν περίεργα προγραμματισμένο;

Απορώ πως και γιατί δικαιολογείται την πατάτα της Daikin 😕

Να ζητήσω να μου μοντάρουν και το asyg24klca;

1096652875_Screenshot2020-10-21182834.jpg.3655408075ce5d641874469dbd60e65d.jpg

ΥΓ Απορώ πραγματικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Να ζητήσω να μου μοντάρουν και το asyg24klca;

1096652875_Screenshot2020-10-21182834.jpg.3655408075ce5d641874469dbd60e65d.jpg

ΥΓ Απορώ πραγματικά...

 

Άρα εσύ πιστεύεις από χόμπι η Daikin,άλλαξε τον προγραμματισμό/πλακέτα;

Αν το παραπάνω διάγραμμα on/off το κάνει κάποιες σπάνιες φορές και συνήθως δουλεύει σωστά δεν είναι πρόβλημα.

Αν όμως γίνεται το ανάποδο,σπάνια δηλαδή να δουλεύει σωστά είναι θέμα/πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Άρα εσύ πιστεύεις από χόμπι η Daikin,άλλαξε τον προγραμματισμό/πλακέτα;

Αν το παραπάνω διάγραμμα on/off το κάνει κάποιες σπάνιες φορές και συνήθως δουλεύει σωστά δεν είναι πρόβλημα.

Αν όμως γίνεται το ανάποδο,σπάνια δηλαδή να δουλεύει σωστά είναι θέμα/πρόβλημα.

Πες μου τι θα γινόταν αν ο Δήμος είχε το fujitsu μου στη θέση του toshiba του.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πες μου τι θα γινόταν αν ο Δήμος είχε το fujitsu μου στη θέση του toshiba του.

Κοιτα τώρα να αλλάξεις γρήγορα πλακέτα να κάνουμε συγκρίσεις να δούμε πως θα πάει και αφήστε τα άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συνήθως on off. Ίσως από 7 βαθμούς και πάνω εξωτερική.

Δεν κατάλαβα θα έκανε το Fujitsu σου on/off? Άντε πες και έκανε για μισή ώρα βαριά μια ώρα. Μετά; Η θα σταματούσε τελείως η θα δούλευε.. Σε όλα τα σπίτια αλλάζει η θερμοκρασία μας στον χώρο... Δεν μένει σταθερή η θερμοκρασία μέσα.

(Θεωρητικά με πολλή προσπάθεια όλα τα κλιματιστικά μπορεί να κάνουν συνεχόμενα on /off)  πχ μπορεί και το Toshiba με επιθυμητή στους 22C, αν ο χώρος έχει μόνιμα σταθερη θερμόκρασια στους πχ 23.8 μπορεί να το κάνει.Αν και θα πρέπει κάποιος να ψύχει τον χώρο ,η οι απώλειες να είναι τόσες όσες να κρατάει τους 23.8.. scifi πράγματα δηλαδή.(λίγο πάνω, λίγο κάτω να πάει η θερμοκρασία θα σταματήσει τα on /off και θα μείνει η στο on η στο off)

Τώρα αν κάποιος το έχει κάνει / προγραμματισει να ανοιγοκλείνει σε τεράστιο εύρος θερμοκρασίας τότε είναι ΛΟΓΙΚΟ λάθος και είναι προβληματικό.

Logic errors occur when there is a fault in the logic or structure of the problem. Logic errors do not usually cause a program to crash. However, logic errors can cause a program to produce unexpected results.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Επίσης να θυμησω ότι custom πλακέτα δεν έγινε για σένα αλλά για τον @liakjim

 

Μετρήσεις με εργοστασιακό διαγνωστικό κι εξοπλισμό πήραν από τον χώρο του @dimostr

Πάνω σε αυτό εφτιαξαν διορθωμενη πλακετα.

Το οτι την προσφερουν και σε αλλους πελατες που τους εχει πεσει μεγαλο για το χωρο χωρις εξτρα χρεωση ειναι προς τιμη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...