Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dimostr είπε

@rbx1000 εξωτερικη 8

toyotomi1.png.f4af1990a17735f40fef9e082606928e.png

daikin 1.png

toshiba 1.png

Δεν έχω ξαναδεί τέτοια κυματομορφή στο Daikin. Άλλη συμπεριφορά.

Το ΣΚ νομίζω θα δεις καλύτερα τι γίνεται που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες. Τώρα κάνει κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Καθόλου φυσιολογικός κλειστο και τηλ !

Θα πάρω αύριο. Τώρα που το έχω κατεβάσει στους 18 δεν το κάνει. Μόνο όταν το έχω στους 20. Μάλλον ζοριζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχω ξαναδεί τέτοια κυματομορφή στο Daikin. Άλλη συμπεριφορά.

Το ΣΚ νομίζω θα δεις καλύτερα τι γίνεται που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες. Τώρα κάνει κρύο.

θα δοκιμασω σε μικροτερες θερμοκρασιες και με το  toyotomi σβηστο και αναμμένο οπως το εχω τωρα και με ψηλοτερες θερμοκρασιες θα δουμε τι κανει, παντως κατι εχει αλλαξει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταγραφή από TCL Elite Premium PRM-24CHSA τοποθετημένο σε ενιαίο χώρο (κουζίνα - σαλόνι) περίπου 60 τμ. 4ου ορόφου. Ζητούμενη θερμοκρασία: 23C, εξωτερική 2C (νύχτα) έως 8C (ημέρα).

Έχετε καμία ιδέα για το στιγμιαίο peak που εμφανίζεται στο διάγραμμα μεταξύ 05:20 - 06:13? Δεν άλλαξα κάτι στην ρύθμιση του (εκτός των σημείων που επισημαίνω στο διάγραμμα).

Ευχαριστώ, 

tempsnip.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ovelix11 είπε

Καλημερα και καλη χρονια. Επανερχομαι γιατι τελικα δεν εβαλα οταν ειχα στειλει παλι μυνημα και τελικα θα αγορασω το επομενο διαστημα.Αυτό που χρειάζομαι για το σαλόνι-τραπεζαρια-κουζινα (34 τμ) είναι ένα 18αρι.Θσ τροφοδοτει και ενα  διαδρομο ωστε να ψυχει και δυο δωματια ( ελαφρα ομως ) Εχω καταλήξει στο παρακάτω.

https://www.skroutz.gr/s/18325103/Daikin-ATXC50B-ARXC50B-Siesta-Sensira.html?from=account_favorites .

Το εχει φιλος με ιδιο διαμερισμα και ειναι υπερευχαριστημένος.

Παραθετω τις μετρησεις συμφωνα με το εργαλειο 2078727247_.png.59e8ebd60f22b366e25fa22d1055d6b0.png

Ευχαριστώ εκ των πρότερων

 

 

 

 

 

3868 Βατ = 13198.16 Βρετανικές θερμικές μονάδες ανά ώρα

Εάν καταλήξεις σε daikin να πας σε μοντέλο που αρχίζει με Ftxc έχουν παραπάνω εγγύηση 

 

 

1361189074_2.png.1d5ab9f4aff2bb6e7442e0c78dd5d725.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ovelix11 είπε

Καλημερα και καλη χρονια. Επανερχομαι γιατι τελικα δεν εβαλα οταν ειχα στειλει παλι μυνημα και τελικα θα αγορασω το επομενο διαστημα.Αυτό που χρειάζομαι για το σαλόνι-τραπεζαρια-κουζινα (34 τμ) είναι ένα 18αρι.Θσ τροφοδοτει και ενα  διαδρομο ωστε να ψυχει και δυο δωματια ( ελαφρα ομως ) Εχω καταλήξει στο παρακάτω.

https://www.skroutz.gr/s/18325103/Daikin-ATXC50B-ARXC50B-Siesta-Sensira.html?from=account_favorites .

Το εχει φιλος με ιδιο διαμερισμα και ειναι υπερευχαριστημένος.

Παραθετω τις μετρησεις συμφωνα με το εργαλειο 2078727247_.png.59e8ebd60f22b366e25fa22d1055d6b0.png

Ευχαριστώ εκ των πρότερων

 

 

 

 

 

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html

Αν πας για το daikin , εκτός από ftxc όπως λέει ο φίλος @dimostr, θα προτείναμε να αγοραστεί από δίκτυο blue dealer.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimostr είπε

@rbx1000 εξωτερικη 8

toyotomi1.png.f4af1990a17735f40fef9e082606928e.png

daikin 1.png

toshiba 1.png

Κατά πάσα πιθανότητα άλλαξαν και άλλα πράγματα στον προγραμματισμό εκτός από το offset.. αυτές οι συνεχόμενες κορυφές είναι κάτι διαφορετικό σε σχέση με πριν.. λίγο αλλοπροσαλλο διάγραμμα μου φαίνεται..  ανυπομονώ για την νέα  εμπειρία σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Κατά πάσα πιθανότητα άλλαξαν και άλλα πράγματα στον προγραμματισμό εκτός από το offset.. αυτές οι συνεχόμενες κορυφές είναι κάτι διαφορετικό σε σχέση με πριν.. λίγο αλλοπροσαλλο διάγραμμα μου φαίνεται..  ανυπομονώ για την νέα  εμπειρία σου :)

Θα χορτάσουμε διάγραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα χορτάσουμε διάγραμματα

Ορίστε και ένα εδώ

image.png.374b2ab50ec0a9c6732b89c65349056c.png

Δίνει πόνο το mitsubishi  μετά το defrost (πάει και η πεποίθησή μου ότι ο τεράστιος εξατμιστής του sf50ve θα είχε ως αποτέλεσμα μηδενικά defrost).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ορίστε και ένα εδώ

image.png.374b2ab50ec0a9c6732b89c65349056c.png

Δίνει πόνο το mitsubishi  μετά το defrost (πάει και η πεποίθησή μου ότι ο τεράστιος εξατμιστής του sf50ve θα είχε ως αποτέλεσμα μηδενικά defrost).

Με 5C εξωτερική και κανει df? 😕

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει. Δωρεαν εγκατασταση, «δωρο» ο ΦΠΑ 24% , επιπλεον ηδη εκπτωσεις απο κλιματιςτικα Κοτσοβολο.

Προτινετε για 12 τετραγωνικα, 9αρι ησυχο, οικονομια στο ρευμα και wifi συνδεση απο τα διαθεσιμα του; 

Εχω το eco passion inventor σε ενα δωματιο, αρκετα ικανοποιημενος και safe για 10 χρονια με την εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jason13 είπε

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει. Δωρεαν εγκατασταση, «δωρο» ο ΦΠΑ 24% , επιπλεον ηδη εκπτωσεις απο κλιματιςτικα Κοτσοβολο.

Προτινετε για 12 τετραγωνικα, 9αρι ησυχο, οικονομια στο ρευμα και wifi συνδεση απο τα διαθεσιμα του; 

Εχω το eco passion inventor σε ενα δωματιο, αρκετα ικανοποιημενος και safe για 10 χρονια με την εγγυηση

Ψύξη, θέρμανση; Απώλειες; Περιοχή; Ερωτηματολόγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html

Αν πας για το daikin , εκτός από ftxc όπως λέει ο φίλος @dimostr, θα προτείναμε να αγοραστεί από δίκτυο blue dealer.

Καλημερα.

Αρα μεταξυ αυτων των 2 https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=18325103%2C18329461    να παρω το

FTXC50B / RXC50B ?  Εχω και blue dealer  δίπλα μου να πάρω προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...