Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Εγω παντως ειμαι πολυ περιεργος πως προεκυψε αυτη η νεα πλακετα με το σωστο προγραμματισμο..Ρωτηστε τους να μαθουμε!!Θεωρω απιθανο να την εφτιαξαν για δυο μη ευχαριστημενους πελατες, γιατι απ τη στιγμη που δεν λαμβανεται ξεκαθαρα σαν βλαβη,στανταρ ειχαν κι απο αλλου παραπονα πολλα, οποτε επρεπε να ασχοληθουν να το λυσουν εκει που υπαρχει θεμα..Για μενα μπραβο τους!

Διαφωνω με τον @liakjim , μπορει οντως να μην αναβει καποιο λεντ για βλαβη και να βγηκε ετσι απ το εργοστασιο αλλα τοσα πολλα αχρειαστα on/off ειναι εκτος λογικης..αλλο πραγμα να κανει Off για μιση ωρα σε πολυ χαμηλη ζητηση (κατι που θα ταν αποδεκτο!) κι εντελως αλλο αυτη η συμπεριφορα με την λαθος προγραμματισμενη πλακετα..κι αφου η πλακετα επηρεαζει την λειτουργια του μηχανηματος, τοτε ναι συνεπαγεται πως εχει προβλημα..εκτος κι αν προοριζεται για 25τμ υπνοδωματιο να δουλεψει σωστα, κατι που δεν παιζει.. Αν εβαζες το fujitsu στο σπιτι του @Rnd1978 απλα θα μενε κλειστο για αρκετη ωρα, γιατι να εκανε απανωτα on/off?

@Rnd1978 νομιζω το βλεπεις αναποδα..γιατι ειναι "ντροπη¨ για την daikin με αυτο που εκανε να φτιαξει νεα πλακετα για το μοντελο μπορεις να εξηγησεις;

@dimostr με γεια το νεο μηχανημα,😄 μπραβο σου που το καταφερες, γλυτωσες απο ξηλωμα εξοδα κτλ βεβαια ταλαιπωρηθηκες τοσο καιρο, αλλα οπως λεει κι ο φιλος @rbx1000  επρεπε να δωθει λυση απ το εργοστασιο, δεν ηταν κατι απλο ενα ανταλλακτικο που δεν υπηρχε, οποτε χρειαζοταν καποιος χρονος!

 

 

 

 

Όντως "νέο" μηχάνημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, energy52 είπε

Εγω παντως ειμαι πολυ περιεργος πως προεκυψε αυτη η νεα πλακετα με το σωστο προγραμματισμο..Ρωτηστε τους να μαθουμε!!Θεωρω απιθανο να την εφτιαξαν για δυο μη ευχαριστημενους πελατες, γιατι απ τη στιγμη που δεν λαμβανεται ξεκαθαρα σαν βλαβη,στανταρ ειχαν κι απο αλλου παραπονα πολλα, οποτε επρεπε να ασχοληθουν να το λυσουν εκει που υπαρχει θεμα..Για μενα μπραβο τους!

Ναι , μπορεί.

5 ώρες πριν, energy52 είπε

Αν εβαζες το fujitsu στο σπιτι του @Rnd1978 απλα θα μενε κλειστο για αρκετη ωρα, γιατι να εκανε απανωτα on/off?

Θα έκανε απανωτά On-off γιατί έχω δει ότι έχει offset +2.

Θα το έβαζε δλδ 21 , σε ευνοικές συνθήκες θα έπιανε στο μπαμ και μετά on-off μέχρι να πάει μέσα 23. Που επειδή αυτά τα πακετάκια on δεν έχουν μεγάλη ποσότητα ενέργειας, ίσως ποτέ οπότε μέχρι νεωτέρας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Μα δε λεω κατι διαφορετικο.
Απλως στο ερωτημα αν το εφτιαξαν λογω των βιντεο που εστειλε ο liak η απο τις μετησεις που πηραν οι ιδιοι στον dim θεωρω πιθανοτερο το δευτερο.

Επισης το 'σε κανενα αλλο  αιρ κοντισιον' βρηκες ανθρωπο να το πεις😁

931576236_Screenshot_2021-02-01AY-XP9LSR-EnergyMonitor.png.1adbdda9179f1040962033bf3cc9643d.png

Πόσο offset έχει το Sharp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πόσο offset έχει το Sharp;

Δεν ξερω.
Και τωρα που το θυμηθηκα.
Αν σου φαινεται μεγαλο το +3,5 οφσετ να ξερεις οτι το Κουρο εχει +5.

 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν ξερω.
Και τωρα που το θυμηθηκα.
Αν σου φαινεται μεγαλο το +3,5 οφσετ να ξερεις οτι το Κουρο εχει +5.

Τι σημαίνει +5 offset? Ισως εννούμε διαφορετικά πράγματα περι offset.

Εχεις επιλέξει επιθυμητη θερμοκρασία 20C (θέρμανση).

Σε ποια θερμοκρασία του αισθητήρα θα κλείσει το κλιματιστικό?

Σε ποια θερμοκρασία του αισθητήρα θα ανοίξει το κλιματιστικό?

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τι σημαίνει +5 offset? Ισως εννούμε διαφορετικά πράγματα περι offset.

Εχεις επιλέξει επιθυμητη θερμοκρασία 20C (θέρμανση).

Σε ποια θερμοκρασία του αισθητήρα θα κλείσει το κλιματιστικό?

Σε ποια θερμοκρασία του αισθητήρα θα ανοίξει το κλιματιστικό?

 

25 θα κλεισει

22 θα ανοιξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ναι

Λογικό και αναμενόμενο.

Δεν είναι τυχαία αυτά τα νούμερα.

Όταν το δικό μου carrier είναι σε θέρμανση με 22 ζήτηση, κόβει όταν ο αισθητήρας δείξει 27.5 . Το βλέπω στο app. Άρα στο +5.5

Εκεί έχει δείξει πως όταν ο ζεστός αέρας που εγκλωβίζεται στο ταβάνι φτάσει τόσο, τότε κάτω στον άνθρωπο πρέπει να έχει φτάσει εκεί που θέλει. Ή λίγο πάνω ώστε όταν κλείσει να μη κρυώσει.  Φυσικά εξαρτάται από τον χώρο.

Αυτό που προβληματίζει στο Daikin, για μένα πάντα, δεν είναι το που κόβει αλλά το ότι ξεκινάει πάλι αμέσως. Και αυτά τα πακετακια ενέργειας μου ανεβάζουν τη θερμοκρασία στον χώρο. Πχ σήμερα το πρωί ήθελα μέσα 20. Ήξερα ότι θα υπερθερμανει οπότε το έβαλα 19. Έφτασε 21.2...

Αλλά οκ. Cool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Λογικό και αναμενόμενο.

Δεν είναι τυχαία αυτά τα νούμερα.

Όταν το δικό μου carrier είναι σε θέρμανση με 22 ζήτηση, κόβει όταν ο αισθητήρας δείξει 27.5 . Το βλέπω στο app. Άρα στο +5.5

Εκεί έχει δείξει πως όταν ο ζεστός αέρας που εγκλωβίζεται στο ταβάνι φτάσει τόσο, τότε κάτω στον άνθρωπο πρέπει να έχει φτάσει εκεί που θέλει. Ή λίγο πάνω ώστε όταν κλείσει να μη κρυώσει.  Φυσικά εξαρτάται από τον χώρο.

Αυτό που προβληματίζει στο Daikin, για μένα πάντα, δεν είναι το που κόβει αλλά το ότι ξεκινάει πάλι αμέσως. Και αυτά τα πακετακια ενέργειας μου ανεβάζουν τη θερμοκρασία στον χώρο. Πχ σήμερα το πρωί ήθελα μέσα 20. Ήξερα ότι θα υπερθερμανει οπότε το έβαλα 19. Έφτασε 21.2...

Αλλά οκ. Cool.

Το κακο με το Nταικιν ειναι οτι εχει ιδιο ον και οφφ ποιντ που μαλλον διορθωνεται με την μοντεντ πλακετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το κακο με το Nταικιν ειναι οτι εχει ιδιο ον και οφφ ποιντ που μαλλον διορθωνεται με την μοντεντ πλακετα.

Εδώ θέλει καταγραφικό.

Όταν έρθουν και σε εμένα , θα τους πεθάνω στις ερωτήσεις ( αν και το πιθανότερο είναι ότι λογικά δεν θα ξέρουν ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ θέλει καταγραφικό.

Όταν έρθουν και σε εμένα , θα τους πεθάνω στις ερωτήσεις ( αν και το πιθανότερο είναι ότι λογικά δεν θα ξέρουν ).

Θα βάλουν καταγραφικό σε σένα η απλά θα αλλάξουν πλακέτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βάλε λινκ. 😂

Πλακέτα ( ζήτησα ).

Ρωτάω γιατί αν έβαζαν και σε σένα καταγραφικό τότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι η πλακέτα θα είναι custom για τα δεδομένα του καταγραφικόυ αν όχι τότε είναι fix οι νέες πλακέτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, dimostr said:

Ρωτάω γιατί αν έβαζαν και σε σένα καταγραφικό τότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι η πλακέτα θα είναι custom για τα δεδομένα του καταγραφικόυ αν όχι τότε είναι fix οι νέες πλακέτες 

Αν θυμάσαι , είχα στείλει email παραπόνων και κατευθείαν μου πρότειναν τη νέα πλακέτα με 0.5 χωρίς να έχουν έρθει στον χώρο μου.

Οπότε ή αξιοποίησαν τα στοιχεία από εσένα ή πιο πιθανό ( προσωπική εκτίμηση ) , κάτι έχουν δει από παλιά. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποιοι είναι οι ποιοι. Τοπική αντιπροσωπεία ή εργοστάσιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...