Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, dimostr είπε

@liakjimλοιπον δοκιμη μιας ωρας με κλειστη πορτα ,ζητηση 21 ,θερμοκρασια δωματιου σε υψος γραφειου 21,4 , θερμοκρασια τωρα στο τελος της ωρας 21,2 ,ανεμιστηρας στο 3 περσιδα σε κινηση , κοιτα λιγο αυτο που εχω κυκλωσει πηγε 31,7 watt δουλεψε ο εξωτερικος ανεμιστηρας οποτε λοιγικα και ο συμπιεστης αλλα δεν εδωσε αλλο εσβησε , γενικα η διαφορα σε σχεση με την παλια πλακετα ειναι χαωδης σε αναλογη προσπαθεια με την παλια πλακετα εκανε τα τριλεπτα , δε νομιζω οτι υπαρχει καμια συγκριση δε ξερω εαν εκτος απο τοoffset η daikin αλλαξε και κατι αλλο αλλα δεν εχει σχεση καμια με πριν 

1507655105_.png.8202c235633166eb3c330f07f116af9d.png

Νομίζω πείστηκα!

1 ώρα πριν, teoqq είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 550-750€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά και συγκεκριμένα 3-4 τεμαχίων
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Το επιθυμητό θα ήταν να είναι άμεσα διαθέσιμα.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Ψύξη και θέρμανση. Αν τα βάλω με ποσοστά θα έλεγα για 60% ψύξη και 40% θέρμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Είναι για επαγγελματικό χώρο ο οποίος θα έλεγα ότι είναι ανοικτός χωρίς εμπόδια (τοίχους κτλπ). Συγκεκριμένα, σε 2 επίπεδα (ισόγειο και 1ος όροφος) θα θελαμε να τοποθετηθούν 2 κλιματιστικά σε κάθε επίπεδο.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κεντρική Μακεδονία,Ν.Πέλλης(Γιαννιτσά)
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Να υπάρχει εγγύηση & service μήπως χρειαστεί κάτι. Το Wifi είναι θετικό, όχι ότι δεν μπορούμε και χωρίς αυτό.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Έχει μπει καλή μόνωση και κουφώματα. Σχετικά ψηλοτάβανο, στον 1ο οροφο δεν υπαρχουν μεγαλα παράθυρα, ειναι κλειστό χώρος. Στο ισόγειο υπάρχουν 2-3 μεγάλες τζαμαρίες με μεγάλη πόρτα. Γενικά ο χώρος προορίζεται για "αποθήκη" eshop οπού θα ετοιμάζονται οι παραγγελίες κτλπ αλλά θα μπορεί κάποιος να τον επισκεφτεί για να δει ή να παραλάβει και το προϊόν. Το κτίριο ειναι καινούργιο.

Μπορείς να τρέξεις το utility που υπολογίζει απώλειες για κάθε όροφο ξεχωριστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κλειστη πορτα ,μεγαλη διαφορα η νεα πλακετα και με εξωτερικη 16 

αρα δεν εφταιγαν για τα συνεχομενα on off ουτε οι λιγες απωλειες ουτε τα λιγα τετραγωνικα 

808974878_88888.png.444ca74142e4f4f9f256476b5983d785.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω πείστηκα!

Μπορείς να τρέξεις το utility που υπολογίζει απώλειες για κάθε όροφο ξεχωριστά;

Να σου πω την αλήθεια πήγα να το τρέξω αλλά είδα λεπτομέρειες που δεν τις γνωρίζω και το άφησα για να μην ποστάρω κάτι που δεν ισχύει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, teoqq είπε

Να σου πω την αλήθεια πήγα να το τρέξω αλλά είδα λεπτομέρειες που δεν τις γνωρίζω και το άφησα για να μην ποστάρω κάτι που δεν ισχύει..

Αυτό που συνήθως προτείνουμε είναι το Haier tundra green.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τεράστια βελτίωση ή κάνω λάθος;

τεραστια και πραγματικη θερμοκρασια στο δωματιο βαζεις 21 εχεις πανω κατω 21 απο τα 12 on off την ωρα επεσε στο πολυ εως 4 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

τεραστια και πραγματικη θερμοκρασια στο δωματιο βαζεις 21 εχεις πανω κατω 21 απο τα 12 on off την ωρα επεσε στο πολυ εως 4 

Ουτε μανταλακι απο Ντάικιν τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ουτε μανταλακι απο Ντάικιν τελικα?

Εννοείται ότι ούτε μανταλάκι ,εαν πρόκειται να παίρνω προβληματικό προϊόν και η daikin να κάνει ένα χρόνο να καταλάβει το πρόβλημα ώστε να κινηθεί  για  να το διορθώσει τότε ναι ΟΥΤΕ ΜΑΝΤΑΛΑΚΙ 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Εννοείται ότι ούτε μανταλάκι ,εαν πρόκειται να παίρνω προβληματικό προϊόν και η daikin να κάνει ένα χρόνο να καταλάβει το πρόβλημα ώστε να κινηθεί  για  να το διορθώσει τότε ναι ΟΥΤΕ ΜΑΝΤΑΛΑΚΙ 

Πιο αδικος πεθαινεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Πιο αδικος πεθαινεις...

Γιατί ρε φίλε ένα χρόνο τραβιέμαι κα8 αν δεν επέμενα όχι μόνο εγώ αλλά και ο liakjim δε θα γινόταν ποτέ η αλλαγή και μη μου πεις ότι δεν ήξεραν ότι το προϊόν είναι πατάτα και περ8μεναν εμενα να στείλω διαγράμματα για να δουν το πρόβλημα απλά πήγαν να το κάνουν αβαβα  εκτός και αν μου πεις ότι το τμήμα R&D της daikin δουλεύει έτσι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

τεραστια και πραγματικη θερμοκρασια στο δωματιο βαζεις 21 εχεις πανω κατω 21 απο τα 12 on off την ωρα επεσε στο πολυ εως 4 

Έστειλα email

1 ώρα πριν, dimostr είπε

1240701597_daikin2.png.9a696796d1bd3f9ba6d85f6d9909bbbd.png

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οι διακυμάνσεις στην κορυφή του τραπεζίου (σαν κερατάκια ανάμεσα σε 200 και 250W).

Αλλά αν κρατάει θερμοκρασία, μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Έστειλα email

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οι διακυμάνσεις στην κορυφή του τραπεζίου (σαν κερατάκια ανάμεσα σε 200 και 250W).

Αλλά αν κρατάει θερμοκρασία, μια χαρά.

 

Εγώ τόσες μέρες που το κοιτάω με το θερμόμετρο που μέτραγα κα8 πριν η θερμοκρασία δεν ξεφεύγει πάνω από μισό βαθμό ,πιστεύω οτ8 σε σένα που το δωμάτιο είναι μεγαλύτερο και ίσως με περισσότερες απωλειες από το δικό μου θα δουλέψει ακόμα πιο στρωτά 

Σε μένα οι θερμικές απωλειες αυτού του δωματίου με ζήτηση 22 και με μόνωσεις 1 κλικ κάτω από αυτές που έχω πραγματικά είναι 

Θερμικές Απώλειες

 

1723.52Watt

Θερμικές Απώλειες1723.52Watt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...