Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Sharp AY-XP9LSR

Σωστά τώρα το θυμάμαι είχες βάλει σχεδιάγραμμα 

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ζητά τους ποσοστα για το λάθος που ανακάλυψες.. τους ξεστραβωσες 😛

Τα μισά στον @liakjim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οικολόγοι της Daikin, κλιματιστικό 2020 να ανοιγοκλείνει (για οποιονδήποτε λόγο,χώρο,ανάγκες) 300++ φορές την ημέρα..χωρίς να χρειάζεται θέρμανση.

Αν είχες το Asyg24klca στη θέση του Shorai , θα κυνηγούσες τη fgeurope;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν είχες το Asyg24klca στη θέση του Shorai , θα κυνηγούσες τη fgeurope;

Αν έκανε 300 on/off την ημέρα; Χωρίς να χρειάζεται καν θέρμανση ο χώρος;  Βεβαίως και ναι..

Υ.Γ. έχει τύχει μερικές φορές να έχω και το καλοριφέρ (πετρελαιο) ανοιχτό , ταυτόχρονα με το Toshiba. Οι απώλειες πέφτουν όσο πάει δηλαδή στον χώρο μου. Τέτοια συμπεριφορά δεν έχω δει ποτέ.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν έκανε 300 on/off την ημέρα; Χωρίς να χρειάζεται καν θέρμανση ο χώρος;  Βεβαίως και ναι..

Υ.Γ. έχει τύχει μερικές φορές να έχω και το καλοριφέρ (πετρελαιο) ανοιχτό , ταυτόχρονα με το Toshiba. Οι απώλειες πέφτουν όσο πάει δηλαδή στον χώρο μου. Τέτοια συμπεριφορά δεν έχω δει ποτέ.

 

Αλλουνού "μαμήσια" δικά μου βάσανα. 

Αναλογίσου πόσες φορές είχες το shorai στα 180W. Εκεί αν έκανες το λάθος ή/και από λάθος συμβουλή είχες βάλει το asyg, θα είχες on-off. Εκατοντάδες , χωρίς να έχει ανάγκη ο χώρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οκ το πρόβλημα το ανακαλύψαμε εδώ στο forum, το είδαν πρώτη φορά έκπληκτοι της Daikin.Το στείλαν στον Ιάπωνα engineering της Daikin , με μετρήσεις του dimou.. Πολέμησαν 10 μήνες,κατάφεραν και το λυσαν!! Και όλα αυτά για δύο τρία άτομα εδώ μέσα.

Δεν συγκρίνω εταιρείες.. δεν ξέρω τι παίζει με την Toshiba και τι θέμα έχεις.

Αυτό που ξέρω είναι πως ΑΝ είχα λεφτά, ΑΝ είχα χρόνο,ΑΝ είχα διάθεση και ΑΝ είχα την παραπάνω συμπεριφορα θα τους κυνηγούσα όσο πάει...

Οικολόγοι της Daikin, κλιματιστικό 2020 να ανοιγοκλείνει (για οποιονδήποτε λόγο,χώρο,ανάγκες) 300++ φορές την ημέρα..χωρίς να χρειάζεται θέρμανση. 

 

Τους πηρε κανα 2μηνο απο την καταγραφη στον χωρο χωρις μαλιστα να εχει δηλωθει και βλαβη αν θυμαμαι καλα.
Δεν ειναι και τοσο big deal να στειλεις ενα log file στην Τσεχια και να αλλαξει ενας προγραμματιστης 2-3 παραμετρους συμφωνα με τα data που του δινεις.

Τα προβληματα με την Τοσιμπα ειναι αφ'ενος οτι δεν εχει ανταλλακτικα ουτε κλιματιστικα και τα βρισκει ως δια μαγειας αν φερθεις εκβιαστικα και αφ'ετερου δε ριχνει το στατους της (συμφωνα παντα με τη δικη σου ερμηνεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τους πηρε κανα 2μηνο απο την καταγραφη στον χωρο χωρις μαλιστα να εχει δηλωθει και βλαβη αν θυμαμαι καλα.
Δεν ειναι και τοσο big deal να στειλεις ενα log file στην Τσεχια και να αλλαξει ενας προγραμματιστης 2-3 παραμετρους συμφωνα με τα data που του δινεις.

Τα προβληματα με την Τοσιμπα ειναι αφ'ενος οτι δεν εχει ανταλλακτικα ουτε κλιματιστικα και τα βρισκει ως δια μαγειας αν φερθεις εκβιαστικα και αφ'ετερου δε ριχνει το στατους της (συμφωνα παντα με τη δικη σου ερμηνεια).

Αν για κάθε περίεργο πελάτη (σε όλο τον κόσμο) στέλναν  από ένα log file στο εκάστοτε προγραμματιστή.. Πόσες χιλιάδες αλλαγές θα κάναν; 

Όλες οι εταιρείες έχουνε η μπορεί να έχουν πρόβλημα με ανταλλακτικά κτλ.. Η ελαττωματικές παρτίδες (led Shorai ) η και άλλα που δεν τα ξέρουμε.

Δεν είμαι υπέρ της Toshiba ούτε κατά της Daikin. (Έχω Toshiba,είχα Daikin)

Ο μόνος λόγος που ξαναμιλήσα για το συγκεκριμένο θέμα..είναι ότι πρέπει να πούνε και ευχαριστώ..στην Daikin που έκανε ένα κλιματιστικό να δουλεύει όπως δουλεύουν τα άλλα δύο που έχει ο συγκεκριμένος πελάτης/αγοραστής.

 

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν για κάθε περίεργο πελάτη (σε όλο τον κόσμο) στέλναν  από ένα log file στο εκάστοτε προγραμματιστή.. Πόσες χιλιάδες αλλαγές θα κάναν; 

Όλες οι εταιρείες έχουνε η μπορεί να έχουν πρόβλημα με ανταλλακτικά κτλ.. Η ελαττωματικές παρτίδες (led Shorai ) η και άλλα που δεν τα ξέρουμε.

Δεν είμαι υπέρ της Toshiba ούτε κατά της Daikin. (Έχω Toshiba,είχα Daikin)

Ο μόνος λόγος που ξαναμιλήσα για το συγκεκριμένο θέμα..είναι ότι πρέπει να πούνε και ευχαριστώ..στην Daikin που έκανε ένα κλιματιστικό να δουλεύει όπως δουλεύουν τα άλλα δύο που έχει ο συγκεκριμένος πελάτης.

 

 

 

Δεν ξερω τι κανει η Νταικιν και η καθε εταιρεια για καθε περιεργο πελατη. Βλεπω τι εγινε εδω σε συγκεκριμενη περιπτωση. Και η αντιμετωπιση δειχνει οτι δεν τον εγραψαν.

Αν καταλαβες οτι οτι υπηρχε ελλειψη ανταλλακτικου ξαναδιαβασε τι εγραψα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

 Και η αντιμετωπιση δειχνει οτι δεν τον εγραψαν.

 

Το βασικό είναι ότι έδωσαν λύση χωρίς να είναι υποχρεωμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειμαι πολυ περιεργος πως προεκυψε αυτη η νεα πλακετα με το σωστο προγραμματισμο..Ρωτηστε τους να μαθουμε!!Θεωρω απιθανο να την εφτιαξαν για δυο μη ευχαριστημενους πελατες, γιατι απ τη στιγμη που δεν λαμβανεται ξεκαθαρα σαν βλαβη,στανταρ ειχαν κι απο αλλου παραπονα πολλα, οποτε επρεπε να ασχοληθουν να το λυσουν εκει που υπαρχει θεμα..Για μενα μπραβο τους!

Διαφωνω με τον @liakjim , μπορει οντως να μην αναβει καποιο λεντ για βλαβη και να βγηκε ετσι απ το εργοστασιο αλλα τοσα πολλα αχρειαστα on/off ειναι εκτος λογικης..αλλο πραγμα να κανει Off για μιση ωρα σε πολυ χαμηλη ζητηση (κατι που θα ταν αποδεκτο!) κι εντελως αλλο αυτη η συμπεριφορα με την λαθος προγραμματισμενη πλακετα..κι αφου η πλακετα επηρεαζει την λειτουργια του μηχανηματος, τοτε ναι συνεπαγεται πως εχει προβλημα..εκτος κι αν προοριζεται για 25τμ υπνοδωματιο να δουλεψει σωστα, κατι που δεν παιζει.. Αν εβαζες το fujitsu στο σπιτι του @Rnd1978 απλα θα μενε κλειστο για αρκετη ωρα, γιατι να εκανε απανωτα on/off?

@Rnd1978 νομιζω το βλεπεις αναποδα..γιατι ειναι "ντροπη¨ για την daikin με αυτο που εκανε να φτιαξει νεα πλακετα για το μοντελο μπορεις να εξηγησεις;

@dimostr με γεια το νεο μηχανημα,😄 μπραβο σου που το καταφερες, γλυτωσες απο ξηλωμα εξοδα κτλ βεβαια ταλαιπωρηθηκες τοσο καιρο, αλλα οπως λεει κι ο φιλος @rbx1000  επρεπε να δωθει λυση απ το εργοστασιο, δεν ηταν κατι απλο ενα ανταλλακτικο που δεν υπηρχε, οποτε χρειαζοταν καποιος χρονος!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Η λογικη λεει συμφωνα με τις δικες τους μετησεις.

H λογική να έχουμε εδώ pioneers που "έδειξαν" το πρόβλημα στο εργοστάσιο και από εκεί να ήρθε ένα "ουπς, μαλακία μάγκες πάμε να το φτιάξουμε" αποκλείεται? δε πιστεύω να έχουμε την εντύπωση ότι η πλειονότητα βάζει μετρητές και βγάζει διαγράμματα για να δει πώς δουλεύει το κλιματιστικό.

Προσωπικά για μένα ήταν πρόβλημα. Η θα μείνεις κλειστό βλαμμένο ή ανοικτό μέχρι να ξανακλείσεις (όπως οι κινέζοι για παράδειγμα) Αυτό το πράγμα που βλέπαμε, δεν το εχουμε δει σε κανενα αλλο αιρ κοντισιον για να το θεωρησουμε λογικο.

Καθήστε μη δούμε και καμιά ανάκλιση. Εκεί να τους βγάλουμε το καπέλο, ναι. Αλλά ότι μας πήρε ένα χρόνο να προσομοιώσουμε τις συνθήκες επειδή ας πούμε είναι καλοκαίρι, δν μπορώ εγώ να το δεχτώ. Σε αυτό το ρημάδι το R&D τους δεν υπήρχε χρόνος να προσομοιώσουν τις συνθήκες?

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε οι παρτίδες σε εύλογο χρονικό διάστημα από τώρα ποια πλακέτα θα φέρουν φορεμένη.

εντιτ: πάσα πήρα από το "λογική" , μη το θεωρησεις διαξιφισμό.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

H λογική να έχουμε εδώ pioneers που "έδειξαν" το πρόβλημα στο εργοστάσιο και από εκεί να ήρθε ένα "ουπς, μαλακία μάγκες πάμε να το φτιάξουμε" αποκλείεται? δε πιστεύω να έχουμε την εντύπωση ότι η πλειονότητα βάζει μετρητές και βγάζει διαγράμματα για να δει πώς δουλεύει το κλιματιστικό.

Προσωπικά για μένα ήταν πρόβλημα. Η θα μείνεις κλειστό βλαμμένο ή ανοικτό μέχρι να ξανακλείσεις (όπως οι κινέζοι για παράδειγμα) Αυτό το πράγμα που βλέπαμε, δεν το εχουμε δει σε κανενα αλλο αιρ κοντισιον για να το θεωρησουμε λογικο.

Καθήστε μη δούμε και καμιά ανάκλιση. Εκεί να τους βγάλουμε το καπέλο, ναι. Αλλά ότι μας πήρε ένα χρόνο να προσομοιώσουμε τις συνθήκες επειδή ας πούμε είναι καλοκαίρι, δν μπορώ εγώ να το δεχτώ. Σε αυτό το ρημάδι το R&D τους δεν υπήρχε χρόνος να προσομοιώσουν τις συνθήκες?

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε οι παρτίδες σε εύλογο χρονικό διάστημα από τώρα ποια πλακέτα θα φέρουν φορεμένη.

Μα δε λεω κατι διαφορετικο.
Απλως στο ερωτημα αν το εφτιαξαν λογω των βιντεο που εστειλε ο liak η απο τις μετησεις που πηραν οι ιδιοι στον dim θεωρω πιθανοτερο το δευτερο.

Επισης το 'σε κανενα αλλο  αιρ κοντισιον' βρηκες ανθρωπο να το πεις😁

931576236_Screenshot_2021-02-01AY-XP9LSR-EnergyMonitor.png.1adbdda9179f1040962033bf3cc9643d.png

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Μα δε λεω κατι διαφορετικο.
Απλως στο ερωτημα αν το εφτιαξαν λογω των βιντεο που εστιλε ο liak η απο τις μετησεις που πηραν οι ιδιοι θεωρω πιθανοτερο το δευτερο.

Επισης το 'σε κανενα αλλο  αιρ κοντισιον' βρηκες ανθρωπο να το πεις😁

931576236_Screenshot_2021-02-01AY-XP9LSR-EnergyMonitor.png.1adbdda9179f1040962033bf3cc9643d.png

Προλαβαίνω να το πάρω πίσω ? 

Δεύτερο εντι: Σπανίως εκδηλωθείσα κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Εννοεις αν το κανει συνεχεια?

Εννοω ότι τουλαχιστον εδώ μεσα δεν το βλέπουμε συχνά και σε πολλά άλλα κλιματιστικά.

Σαφώς έχουμε περιορισμένο δείγμα, αλλά από τα 10-12 κλιματιστικά προς το παρόν τοχουμε δει μόνο σε δύο (αυτό το σαρπ που μόλις παρέθεσες και σε νταικιν) οπότε μιλάμε βάσει αυτών που γνωρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εννοω ότι τουλαχιστον εδώ μεσα δεν το βλέπουμε συχνά και σε πολλά άλλα κλιματιστικά.

Σαφώς έχουμε περιορισμένο δείγμα, αλλά από τα 10-12 κλιματιστικά προς το παρόν τοχουμε δει μόνο σε δύο (αυτό το σαρπ που μόλις παρέθεσες και σε νταικιν) οπότε μιλάμε βάσει αυτών που γνωρίζουμε.

Παιζει ρολο ο χωρος και ο τροπος λειτουργιας.
πχ στον δικο μου χωρο που ειναι ερμαιο των καιρικων συνθηκων λογω ελλειψης μονωσης οι απωλειες κανουν τραμπαλα.
Για 20 τμ με ηλιοφανεια και 15 εξωτερικη μπορει να χρειαζομαι 800btu και με 2 εξωτερικη 12000btu.
Αναγκαστικα παω σε 18αρι.
Αν του ζηταω 19-20 υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να πεσει σε λουπα στις χαμηλες απαιτησεις.
Εμενα ισως με σωζει το οτι ειμαι ανωμαλος και θελω 23+ στο χωρο μου.
Αν ηθελα 20 ισως να αντιμετωπιζα αντιστοιχα προβληματα με το Νταικιν.

Κλασικο παραδειγμα συμπεριφορας λογω χωρου ειναι το Σαρπ.
Περυσι σε αλλο δωματιο του ιδιου σπιτιου δεν εκλεισε ποτε.
Φετος δεν εχει σταματησει τα ον/οφφ εκτος απο το τριημερο που εκανε πολυ κρυο και ισως σε αλλες 2-3 περιπτωσεις.
Δουλευει μονιμα ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...