Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, rbx1000 είπε

 

Ρε μη με τρελαινετε.
Το πρωτο που τσεκαρανε απο την Τοσιμπα μπας και το βγαλουν εκτος εγγυησης ηταν η εγκατασταση και την βρηκαν οκ.

Ναι γινομαι μαλ@κ@ς όταν ο άλλος βλέπει κλίση απο φωτό.
Καταλαβαινω οτι δεν εχει κακή πρόθεση αλλα είπαμε.

Επισης να αναφερω οτι το κανει μονο στη θερμανση.

Εννοείτε ότι από την φωτογραφία δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι στραβό, ο λόγος που το είπα είναι οι σπαστές βάσεις που συνήθως προκαλούν θέματα συντονισμού διότι δεν είναι σταθερές έχουν μία ελαστικότητα.

Τώρα σχετικά με την εγγύηση δεν είχες κάποια βλάβη για το ψάξουν περισσότερο, αν έχεις την απόδειξη που αναφέρω παραπάνω τότε δεν έχεις θέμα.

3 ώρες πριν, CptBill είπε

χαιρετω το αγαπημενο thread

Στα ασχημα νεα της ημερας. Το λατρευτο μου  Daikin Perfera πεθανε. Δεν παιρνει καν ρευμα, φαινεται εντελως νεκρο.

Η αντιπροσωπεια μεχρι στιγμης ειναι η απολυτη απογοητευση. Εχει κλεισει μια εβδομαδα απο τοτε που εδωσα τη βλαβη στον εμπορο (Κοκοτας) και αυτος με τη σειρα του στη daikin. Με  καλεσαν απο τη leomat, που απο οτι καταλαβα, εχουν αναλαβει το support, προ μιας εβδομαδας και αυτο ηταν.

Εδω και μια εβδομαδα ψαχνουν να βρουν στη πολη του Βολου οπου βρισκομαι,  συνεργαζομενο τεχνικο για να στειλουν.

Κριμα γιατι ειλικρινα ηταν ισως το καλυτερο κλιματιστικο που εχει περασει απο τα χερια μου εδω και χρονια. Αψεγαδιαστο σε ολα του. 

Εν αναμονη.

Έχεις δοκιμάσει κατευθείαν στην πρίζα έτσι; Μήπως έχει θέμα ο μετρητής αν έχεις κτλ

Προστασία για το ρεύμα είχες; Εγώ στα δικά μου έχω βάλει αυτό https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

Να είσαι λίγο τυχερός να είναι καμία ασφάλεια γιατί το κόστος για πλακέτες δεν είναι και μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, George! είπε

Τούρκικο ή τσέχικο είναι;

μισο-μισο

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Εννοείτε ότι από την φωτογραφία δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι στραβό, ο λόγος που το είπα είναι οι σπαστές βάσεις που συνήθως προκαλούν θέματα συντονισμού διότι δεν είναι σταθερές έχουν μία ελαστικότητα.

Τώρα σχετικά με την εγγύηση δεν είχες κάποια βλάβη για το ψάξουν περισσότερο, αν έχεις την απόδειξη που αναφέρω παραπάνω τότε δεν έχεις θέμα.

Εχει δηλωθει 3 φορες βλαβη στην Τοσιμπα και ναι την αποδειξη την εχω και εγω και η Τοσιμπα.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CptBill είπε

χαιρετω το αγαπημενο thread

Στα ασχημα νεα της ημερας. Το λατρευτο μου  Daikin Perfera πεθανε. Δεν παιρνει καν ρευμα, φαινεται εντελως νεκρο.

Η αντιπροσωπεια μεχρι στιγμης ειναι η απολυτη απογοητευση. Εχει κλεισει μια εβδομαδα απο τοτε που εδωσα τη βλαβη στον εμπορο (Κοκοτας) και αυτος με τη σειρα του στη daikin. Με  καλεσαν απο τη leomat, που απο οτι καταλαβα, εχουν αναλαβει το support, προ μιας εβδομαδας και αυτο ηταν.

Εδω και μια εβδομαδα ψαχνουν να βρουν στη πολη του Βολου οπου βρισκομαι,  συνεργαζομενο τεχνικο για να στειλουν.

Κριμα γιατι ειλικρινα ηταν ισως το καλυτερο κλιματιστικο που εχει περασει απο τα χερια μου εδω και χρονια. Αψεγαδιαστο σε ολα του. 

Εν αναμονη.

Πόσο παλιό ήταν το μηχσνημα; 

Κριμα για την βλάβη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Klausx είπε

 

Έχεις δοκιμάσει κατευθείαν στην πρίζα έτσι; Μήπως έχει θέμα ο μετρητής αν έχεις κτλ

Προστασία για το ρεύμα είχες; Εγώ στα δικά μου έχω βάλει αυτό https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

Να είσαι λίγο τυχερός να είναι καμία ασφάλεια γιατί το κόστος για πλακέτες δεν είναι και μικρό.

Προέλευση μισή μισή.

Το μηχάνημα δούλεψε συνολικά 3 μήνες.

Δεν ξέρω εάν δεν είναι θέμα ρεύματος αλλά θέλω να πιστεύω ότι σε μηχάνημα 3 μηνών θα λειτουργήσει η εγγύηση και δεν θα ρίξουν το φταίξιμο στον χρήστη.

Εάν ήταν ρεύμα θα έπρεπε να μου  πεθάνουν και τα υπόλοιπα 4 κλιματιστικά στο χώρο , φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, CptBill είπε

Προέλευση μισή μισή.

Το μηχάνημα δούλεψε συνολικά 3 μήνες.

Δεν ξέρω εάν δεν είναι θέμα ρεύματος αλλά θέλω να πιστεύω ότι σε μηχάνημα 3 μηνών θα λειτουργήσει η εγγύηση και δεν θα ρίξουν το φταίξιμο στον χρήστη.

Εάν ήταν ρεύμα θα έπρεπε να μου  πεθάνουν και τα υπόλοιπα 4 κλιματιστικά στο χώρο , φαντάζομαι.

Είναι με τα 3 η τα 5 χρόνια εγγύησης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι με τα 3 η τα 5 χρόνια εγγύησης ?

ο κοκοτας αναφερει 3 χρονια

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/daikin-perfera-ftxm-35r-rxm-35r-12000btu-me-r32.html

ξερουμε ποια ειναι η τακτικη των εταιριων σε περιπτωση που προεκυψε κατι απο ρευμα; Θυμιζω οτι ειναι 3 μηνων κλιματιστικο.

Εαν ειχα inventor δεν θα ανησυχουσα καν :(

Eαν ημουν αθηνα δεν θα ανησυχουσα καν. Ο κοκοτας που επικοινωνησα μαζι τους μου ειπαν μην ανησυχεις, θα μπορουσαμε να το βγαλουμε doa επειδη ειναι φρεσκο αλλα επειδη εχει περασει καποιο χρονικο διαστημα, στελνουμε τεχνικο μας, επιβεβαιωνει οτι ειναι νεκρο και θα γινει αντικατασταση απο εμας με νεο. Οταν τους ειπα που βρισκομαι (οχι Αθηνα δλδ), ακολουθησε νεκρικη ησυχια 20 δευτερολεπτων στο τηλεφωνο και μου κανουν...θα το δωσουμε στη daikin για να επικοινωνησει μαζι σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Ηθελα να κανω μια ερωτηση για την εξωτερικη μοναδα του κλιματιστικου. Καλώς ή κακως εχουν μπει περιπου στη μεση της επιφανειας της προσοψης του μπαλκονιου οι σωληνες του νερου που οδηγουνται στον επιτοιχιο λεβητα φυσικου αεριου, με αποτελεσμα να μην υπαρχει χωρος για να μπουν οι βασεις της εξωτερικης μοναδας.

Εχω σκεφτει τα 2 εξης σεναρια και θα ηθελα τη γνωμη σας (ιδανικα αν εχει κανει κανεις κατι αντιστοιχο):

- Να σκαφτει ενα μικρο αυλακι πισω απο τους σωληνες του νερου, ωστε οι βασεις να μπουν στον τοιχο πισω τους

- Να κρεμαστει απο την οροφη του μπαλκονιου

 

Ιδανικα, προτιμω την 1η λυση, χωρις να γνωριζω αν κατι τετοιο ειναι εφικτο, γιατι δεν εμπιστευομαι την 2η (σε βαθος χρονου).  Επισης ενω εχω δει την 2η λυση εφαρμοσμενη, δεν μπορω να βρω κατι αντιστοιχο στο google (μαλλον δεν χρησιμοποιω τους σωστους ορους για να το ψαξω). Μπορει καποιος να μου στειλει καποιον συνδεσμο για βασεις οροφης? Και να πει αν γενικα ειναι ασφαλης.

Οποιαδηποτε γνωμη/πληροφορια ευπροσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, CptBill είπε

ο κοκοτας αναφερει 3 χρονια

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/daikin-perfera-ftxm-35r-rxm-35r-12000btu-me-r32.html

ξερουμε ποια ειναι η τακτικη των εταιριων σε περιπτωση που προεκυψε κατι απο ρευμα; Θυμιζω οτι ειναι 3 μηνων κλιματιστικο.

Εαν ειχα inventor δεν θα ανησυχουσα καν :(

Eαν ημουν αθηνα δεν θα ανησυχουσα καν. Ο κοκοτας που επικοινωνησα μαζι τους μου ειπαν μην ανησυχεις, θα μπορουσαμε να το βγαλουμε doa επειδη ειναι φρεσκο αλλα επειδη εχει περασει καποιο χρονικο διαστημα, στελνουμε τεχνικο μας, επιβεβαιωνει οτι ειναι νεκρο και θα γινει αντικατασταση απο εμας με νεο. Οταν τους ειπα που βρισκομαι (οχι Αθηνα δλδ), ακολουθησε νεκρικη ησυχια 20 δευτερολεπτων στο τηλεφωνο και μου κανουν...θα το δωσουμε στη daikin για να επικοινωνησει μαζι σου.

 

 

Είναι με κωδικό F οποτε πρέπει ο εγκαταστατης να το έχει δηλώσει η να σου έχει δώσει κωδικό ώστε να μπορείς να το δηλώσεις στο site της daikin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα και εγώ, δεν θα κάνει defrost το asyg24klca? 😕

Τουλάχιστον κράτησε λίγο ( 2 1/2 λεπτά) :

652324479_Screenshot2021-03-25220254.jpg.f2451395323ba248d501e6be822e8d58.jpg

@mmike2503, τώρα που τελειώνει ο χειμώνας, τι είδες στο kmta; Πώς πήγε με τα defrost;

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρύα νύχτα και το πρωί όλα μέσα στους πάγους.

Το asyg24klca δεν πέρασε και πολύ καλά αλλά δεν ξεσκίστηκε και στα df ειδικά αν θυμηθούμε ότι γύρω από το 0 είναι η χειρότερη περιοχή και όχι πιο κάτω.

image.png.9b11f7c84b481c72526c854e78bda3bf.png

Το daikin έκανε 2 πολύ μικρά .

Ευτυχώς κρατάει ελάχιστα

image.png.925c0c3aee8c2d50e13735312fe8e7ec.png

και του fujitsu , δεν κράτησαν πολύ, εδώ το μεγαλύτερο σε διάρκεια

c0ab51729233c1039a7cc58e196e82ff.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας... 

επειδή σε 3 μήνες θα μετακομίσω στο πατρικό μου που πρέπει να γίνουν μαι άλλες διεργασίες και τώρα μένω στο ενοίκιο.. εδώ έχω 2 κλιματιστικα που θα τα πάρω... αρο πατρικό μου έχω 2 αλλα το 1 είναι για φούντο (καμμένη πλακέτα, πότε δεν είχε απόδοση και λόγο κακής εγκατάστασης πλάτη πλάτη οι μονάδες πολύ θόρυβο... η ερώτηση μου είναι για να μην βγάλω απο τώρα τις μονάδες ζτο σπίτι που μένω,ωξα να μπορέσω να στο καρώ βάψω το σημείο του παλιού που θα βγει απο το πατρικό μου για να μετακινηθεί η εσωτερική μονάδα  οταν είναι να μπει, θέλει κάποια προσοχή στο βγάλσιμο της μονάδας? έτσι κι αλλιώς θα πάει για πετάμα, φρέον παίζει να μην έχει καν (γτ όταν δουλεύς είχε και τέτοια θέματα) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχω ένα morris 12άρι 10ετίας το οποίο λειτούργησε κομπλέ όλο το χειμώνα αλλά ένα ωραίο πρωί πήγε να ανοίξει και έριξε την ασφάλεια.

Τη σήκωσα ξανά αλλά η εξωτερική μονάδα δεν ξαναδούλεψε ποτέ από τότε. Συγκεκριμένα η εσωτερική μονάδα ανάβει, κατεβάζει περσίδες αλλά όταν θεωρητικά θα έπρεπε να ξεκινήσει να βγάζει αέρα (ζεστό ή κρύο δεν έχει σημασία), πλέον αναβοσβήνει ένας κωδικός ο οποίος δεν διαβάζεται γιατί εδώ και χρόνια έχουν καεί τα leds της οθόνης της εσωτερικής μονάδας..

Μίλησα τηλεφωνικά με την αντιπροσωπία και ο άνθρωπος μου είπε ότι με μεγάλη πιθανότητα είναι πλακέτα. Αν ισχύει αυτό, το κόστος επισκευής είναι απαγορευτικό.

Με βάση την εμπειρία σας, έχει νόημα να ψάξω ηλεκτρονικό μήπως μπορεί να την επισκευάσει; Έχετε κάποιον υπόψη στη Θεσσαλονίκη;

Ευχαριστώ θερμά όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Άλλα ντάλα της Κυριακής το γάλα.

Καινoύργια μάρκα που προωθεί το Mediamarkt και όχι μόνον με καμία αναφορά στο internet

Omnys

Φασονάκι TCL από ότι βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...