Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ημερολόγιο καταστρώματος 25458

Σήμερα είχαμε το πρωί καθαριότητα ήταν όλα ανοιχτά κάποια στιγμή οπότε δεν μπορούσα να ανοίξω το κλιματιστικό. Μόλις καθαρίστηκε το σαλόνι (ο χώρος του shorai) 'εκλεισα την πόρτα του διαδρόμου και το άναψα με τις ίδιες ρυθμίσεις με χθες (τις έχω κρατήσει σε preset).

Τις προήγουμενες ημέρες με ζήτηση 26 όλοι οι αισθητήρες έδειχναν 26 με 26,2 max. Σήμερα δεν φτάσαμε σχεδόν ποτέ εκεί. Ο βασικός αισθήτηρας ήταν για πολύ ώρα στο 26,5  και έφτασε κάποια στιγμή στο 26,2 (αργά το απόγευμα).

Πρώτες παρατηρήσεις: Στο θέμα άνεσης είμασταν καλύτερα απο τις προηγούμενες ημέρες και δεν αισθανόμασταν παραπάνω από δροσερά.  Ήταν μια χαρά. Δεύτερη παρατήρηση δεν έκανε on-off μέχρι το απόγευμα και δεν χρησιμοποίησα τον αποροφητήρα :)

Με παραξένεψε βέβαια ότι ποτέ δεν έφτασε στους 26 πράγμα που γινόνταν τις προηγούμενες 3 - 4 ημέρες συνεχώς.(πάντα όταν το άνοιγα η πόρτα του διαδρόμου ήταν ανοιχτή( δεν γνωρίζω αν παίζει ρόλο - προφανώς όχι αλλά μου έκανε εντύπωση.

Το πρόβλημα: από την στιγμή που άρχισε τα on-off η θερμοκρασία είναι στους 26,8 και όντως δεν αίσθανομαι όταν μπαίνω από το μπαλκόνι πχ ότι μπαίνω σε έναν δροσερό χώρο.

image.png.326ad2da480de344d812baf6a1aeeb20.png

 

 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, userAnon είπε

Με παραξένεψε βέβαια ότι ποτέ δεν έφτασε στους 26

αληθεια,ειναι ασυνηθες αυτο που κανω εγω,να ζηταω πολυ χαμηλα πχ 16 για να πιασει γρηγορα-γρηγορα ο χωρος το επιθυμοτο πχ 26 και τοτε αλλαζω επιθημητη? δεν το λεω για εσενα μονο,γενικα το λεω, δεν το κανουν αλλοι?

επισης τι αλλαξε κ απο τις 8μμ με εξωτερικη να πεφτει η εσωτερικη να ανεβαινει? τα ονοφ φταινε η ανοιγοκλεινε μπαλκονοπορτα συχνα? μηπως αρχισε κατι οπως μαγειρεμα?

αν και τα ονοφ ειναι αραια καπως και ειναι με λειτουργια πρωτα και μετα κλεισιμο,οχι αμεσα ...κανα τεταρτο ον βλεπω

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

δεν το κανουν αλλοι?

Μπααααααα

6 λεπτά πριν, Specs είπε

επισης τι αλλαξε κ απο τις 8μμ με εξωτερικη να πεφτει η εσωτερικη να ανεβαινει?

Ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω. Γιατί να ανεβαίνει η θερμοκρασία με τα onoff. Και αφού ανεβαίνει, γιατί δεν σταματάνε.

Αυτό είναι το καλό με τη φουτζιτζάρα. Δεν κάνει on-off ποτέ με αποτέλεσμα σταθερότατη εσωτερική θερμοκρασία.

ab31f54a08f97552b5db97bf47b7daf0.png

Επίσης @userAnon τι refresh έχεις στη θερμοκρασία;

Δεν μπορείς να βάλεις κάτι ποιο συχνό;

e40a49bd5ee1b9d334ff0a68f6b7c709.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Specs είπε

επισης τι αλλαξε κ απο τις 8μμ με εξωτερικη να πεφτει η εσωτερικη να ανεβαινει? τα ονοφ φταινε η ανοιγοκλεινε μπαλκονοπορτα συχνα? μηπως αρχισε κατι οπως μαγειρεμα?

απολύτως τίποτα, μπηκαμε βγήκαμε 1-2 φορές στο μπαλκόνι μόνο.

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορείς να βάλεις κάτι ποιο συχνό;

έχω τα aqara που ανανεώνουν μόνο όταν υπάρχει κάποια διαφορά. εσύ αληθεια ποια έχεις?

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω. Γιατί να ανεβαίνει η θερμοκρασία με τα onoff. Και αφού ανεβαίνει, γιατί δεν σταματάνε.

Αυτό εν μέρει έλεγα από την αρχή. Γιατί δεν κρατάει τους 27 που ζητούσα και έφτανε 27,8 - 28.

Να δεχτώ ότι είναι μεγάλο αλλά μου κάνει περίεργο γιατί με κάποιο τρόπο από κάποια στιγμή και έπειτα η θερμοκρασία ανεβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι το καλό με τη φουτζιτζάρα

ειναι σε ολα ιδιο (εκτος απο τον θορυβο που ειναι μειωμενος πλεον) με το ΚΜΤΑ ? και την τιμη φυσικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Specs είπε

ειναι σε ολα ιδιο (εκτος απο τον θορυβο που ειναι μειωμενος πλεον) με το ΚΜΤΑ ? και την τιμη φυσικα?

Δεν νομίζω.

@mmike2503

Έχουμε feedback για συμπεριφορά σε ψύξη; Έχεις δει ελάχιστη κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, filipN είπε

Δεν θεωρώ, γνωρίζω.

Οι θερμοκρασίες όντως φαίνονται φυσιολογικές. Γενικά άπαξ και η θερμοκρασία στην έξοδο (περσίδες αέρα εσωτερικής μονάδας) καταφέρνει και πέφτει στους 10 βαθμούς ή και παρακάτω, η λειτουργία ενός μηχανήματος στην ψύξη θεωρείται (χονδρικά) σωστή από πλευράς θερμοκρασιών λειτουργίας ψύξης.

Από κει και πέρα θα είχε κάποια αξία να μαθαίναμε και τις συνθήκες εξωτερικής θερμοκρασίας όταν έγινε η μέτρηση θερμοκρασίας εσωτερικής μονάδας. Ίσως είναι και το mode ψύξης (προσπάθεια επίτευξης επιθυμητής θερμοκρασίας με σταδιακή προσέγγιση κι όχι μπαμ και κάτω, ελέω χαμηλών καταναλώσεων ινβέρτερ) του συγκεκριμένου μηχανήματος που δημιουργεί την αίσθηση μη ικανοποιητικής απόδοσης στον φίλο που παραπονιέται. 

Τέλος, παρότι το 12άρι θεωρητικά καλύπτει άνετα τα 20 τ.μ. χώρου, στην πράξη αν ο χώρος είναι ψηλοτάβανος (πχ 3 μέτρα αντί 2,75)  ή/και υπάρχουν αισθητά αυξημένες θερμικές απώλειες (λόγω ανεπαρκούς μόνωσης, επειδή το δωμάτιο έχει πχ 3 εξωτερικούς τοίχους κλπ) ίσως έπρεπε εξαρχής να προτιμηθεί μεγαλύτερης ψυκτικής ισχύος μηχάνημα, ας πούμε 15000btu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lazarefa είπε

Οι θερμοκρασίες όντως φαίνονται φυσιολογικές. Γενικά άπαξ και η θερμοκρασία στην έξοδο (περσίδες αέρα εσωτερικής μονάδας) καταφέρνει και πέφτει στους 10 βαθμούς ή και παρακάτω, η λειτουργία ενός μηχανήματος στην ψύξη θεωρείται (χονδρικά) σωστή από πλευράς θερμοκρασιών λειτουργίας ψύξης.

Από κει και πέρα θα είχε κάποια αξία να μαθαίναμε και τις συνθήκες εξωτερικής θερμοκρασίας όταν έγινε η μέτρηση θερμοκρασίας εσωτερικής μονάδας. Ίσως είναι και το mode ψύξης (προσπάθεια επίτευξης επιθυμητής θερμοκρασίας με σταδιακή προσέγγιση κι όχι μπαμ και κάτω, ελέω χαμηλών καταναλώσεων ινβέρτερ) του συγκεκριμένου μηχανήματος που δημιουργεί την αίσθηση μη ικανοποιητικής απόδοσης στον φίλο που παραπονιέται. 

Τέλος, παρότι το 12άρι θεωρητικά καλύπτει άνετα τα 20 τ.μ. χώρου, στην πράξη αν ο χώρος είναι ψηλοτάβανος (πχ 3 μέτρα αντί 2,75)  ή/και υπάρχουν αισθητά αυξημένες θερμικές απώλειες (λόγω ανεπαρκούς μόνωσης, επειδή το δωμάτιο έχει πχ 3 εξωτερικούς τοίχους κλπ) ίσως έπρεπε εξαρχής να προτιμηθεί μεγαλύτερης ψυκτικής ισχύος μηχάνημα, ας πούμε 15000btu.

https://www.elith.gr/calc/index.php

δε τρέχεις λίγο το λινκ γιαυτο το χώρο να δούμε τι βγάζει 

συγνώμη στον @LIONOR πήγαινε αυτό

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://www.elith.gr/calc/index.php

δε τρέχεις λίγο το λινκ γιαυτο το χώρο να δούμε τι βγάζει 

συγνώμη στον @LIONOR πήγαινε αυτό

Υπάρχει κάποιο calculator σαν το παραπάνω αλλά με μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασιών; Έχει μέχρι 24 το συγκεκριμένο ενώ εγώ πχ θέλω να υπολογίσω απώλειες με εσωτερική θερμοκρασία στους 27.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tarantules είπε

Υπάρχει κάποιο calculator σαν το παραπάνω αλλά με μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασιών; Έχει μέχρι 24 το συγκεκριμένο ενώ εγώ πχ θέλω να υπολογίσω απώλειες με εσωτερική θερμοκρασία στους 27.

Αυτό αφορά θέρμανση γι'αυτό έχει μέχρι 24 ,κάνα δυο σελίδες πίσω έχει μπει ένα από τον liakjim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό αφορά θέρμανση γι'αυτό έχει μέχρι 24 ,κάνα δυο σελίδες πίσω έχει μπει ένα από τον liakjim

Αν λες αυτό , δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Αν λες αυτό , δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει.

Στην από κάτω ανάρτηση του και θα κανεις αυτό με τον απλό υπολογισμό για αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Στην από κάτω ανάρτηση του και θα κανεις αυτό με τον απλό υπολογισμό για αρχή 

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποια ανάρτηση αναφέρεσαι.Έχει βάλει το link σε πολλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tarantules είπε

Υπάρχει κάποιο calculator σαν το παραπάνω αλλά με μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασιών; Έχει μέχρι 24 το συγκεκριμένο ενώ εγώ πχ θέλω να υπολογίσω απώλειες με εσωτερική θερμοκρασία στους 27.

Ίσως βάζοντας 19 ζήτηση έχεις ένα καλό αποτέλεσμα μιας και κοιτάμε το ΔΤ ( θέρμανση στους 22 με εξωτερική 0 άρα ΔΤ=22 άρα για ψύξη με εξωτερική 40-41 βάζουμε 40-22=18 ή 19).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...