Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποια ανάρτηση αναφέρεσαι.Έχει βάλει το link σε πολλες.

https://gr.trotec.com/proionta-kai-ypiresies/parochi-ypiresion/ypologismos-ikanotitas/ypologismos-tis-ikanotitas-psyxis-ton-klimatistikon/?tx_tklinfo_tklinfopi[action]=airconditioning&tx_tklinfo_tklinfopi[controller]=Calculator&cHash=223bd78013ddc04e47c92abc0d22f197
αυτό είναι χώρις  θερμοκρασία αλλά δίνει πόση ενέργεια γενικα χρειάζεται ο χώρος άρα θα υποθέσω ότι ισχύει για ψύξη θέρμανση 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω ξεκινησει σημερα μετρησεις και θα ενημερωσω σε 1-1,30 ωρα. Τελικα μαλλον τσαμπα σας στα...επρηξα χτες.

Μολις ολοκληρωσω τις μετρησεις μου θα σας πω αναλυτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, userAnon είπε

πες μου σε παρακαλώ ποιους αισθητήρες θερμοκρασίας έχεις με το ΗΑ

Spoiler

€ 4,66  11%OFF | ESP32-DevKitC core board ESP32 development board ESP32-WROOM-32D ESP32-WROOM-32U for Arduino
https://a.aliexpress.com/_mtQPlCr

+

 

[US$17.99 56% OFF]3PCS XIAOMI Mijia BT Bluetooth Thermometer 2 Wireless Smart Electric Digital Hygrometer Thermometer Work with Mijia APP Health Care from Health,Beauty & Hair on banggood https://banggood.app.link/JP3xauhXOib

 

 

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Παλιό Toyotomi Made in Japan. Λειτουργεί ακόμα στον χώρο που εργάζομαι

https://postimg.cc/jDKh9Dwf

 

Περασμένα μεγαλεία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον... το κλιματιστικο αγοραστηκε με σκοπο να καλυψει το σαλονι και εστω καπως κουζινα-χωλ.

Το κλιματιστικο τοποθετηθηκε εκει που φαινεται ενα μπλε σημειο, ακριβως πανω απο την μπαλκονοπορτα. Το σαλονι ειναι γυρω στα 17 τ.μ., η κουζινα-χωλ γυρω 17 τ.μ.

Μετρησα θερμοκρασιες σημερα. Εξωτερικη θερμοκρασια 34 βαθμοι

Αυτη την φορα, εκλεισα την πορτα που ειναι στον διαδρομο, για να μην εχω περισσοτερο θερμικο φορτιο απο το υπολοιπο σπιτι (εχει ανακαινισθει, αλλα δεν κατοικειται ακομα)

Με το τηλ/ριο στους 26 βαθμους μου εβγαλε εξοδο αερα στην ταχυτητα 1: 9,4 βαθμους, στην 2: 7,5 βαθμους, στην 3: 8,3 βαθμους και στην 4: 11,4 βαθμους (στην ταχυτητα 2 και 3, εδειξε λιγοτερο προφανως γιατι ηδη ειχε αρχισει να 'παγωνει' το δωματιο)

Η θερμοκρασιες ειναι σχετικες, απλα αναφερονται για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης

Η καταλανωση επιασε μεχρι 1370w ρυθμισμενο στους 20 και ταχυτητα 4, ενω στους 26 ρυθμισμενο και ταχυτητα στο 2 ηταν περιπου στα 400w

Το αφησα για 3 ωρες ρυθμισμενο στους 26 βαθμους και ανεμιστηρα στο 2. Η θερμοκρασια σαλονιου απο 30,4 πηγε στο 28,1 και η θερμοκρασια κουζινας-χωλ πηγε απο 30,6 στους 28,9

Αντιστοιχα η θερμοκρασια εξοδου αερα κυμανθηκε απο 10-15 βαθμους

 

Συμπερασμα: 

Εαν υποθεσουμε πως δεν εχει καποιο λειτουργικο προβλημα και οτι η εγκατασταση εγινε σωστα, θεωρησα πως ενα ...12αρι θα ταν αρκετο. Δεν εδωσα σημασια ομως ποσα btu βγαζει. Γιατι πχ το 14αρι μου βγαζει 16,600 btu, το 9αρι βγαζει 11,900, ενω το 12αρι που εβαλα τωρα βγαζει μονο 11,600 στην ψυξη. Απο οτι φαινεται, δεν παρουσιαζει τελικα καποιο προβλημα στην λειτουργια του, αλλα απλα δεν κανει για τον χωρο που θελω. Βασικα ειναι ενα 9αρι, 'βαφτισμενο' 12 αρι...

Untitled.png

IMG_20210818_100121.jpg

Επεξ/σία από LIONOR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου σχόλια παρακαλώ.

Τις προηγούμενες ημέρες με ζήτηση 26 έφτανε στους 26 και όλα καλά. Χθες έφτασε μέχρι 26,5 και μάλιστα το απόγευμα που άρχισε τα on-off πήγε στους 26,9 (δεν γνωρίζω γιατί) 

Το άνοιξα στις 09:30 με preset ρυθμίσεις (για να είναι σταθερές). 

Ζήτηση 26 | Αέρας 2 | Περσίδες τέρμα πάνω και εσωτερικές αριστερά δεξιά.

Έφυγα από το σπίτι και γύρισα στις 12:00. Βλέπω δηλαδή μετά από 2,5 ώρες ότι είναι στους 26,7 βαθμούς αντί για 26. Θυμάμαι ότι όταν έπιανε τους 26 το είχα με περσίδες πάνω-κάτω και ρύθμιση "πλατιά στο κέντρο". (το έβαλα σε πάνω σταθερά και και αριστερά δεξιά μετά από πρόταση του @rbx1000προχθες το μεσημέρι). Λεω ας το βάλω ξανά όπως το είχα μήπως και του φταίει αυτό. Με το που το γυρίζω (απλά άλλαξα τις περσίδες) πάει στα 500 watt και έχει μείνει εκεί 3 ώρες και η εσωτερική έχει πέσει τους 25,7 

 

Είναι λογικό?

image.png.d55347ac33a66fb5c4fc0a1d9ded5235.png  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, LIONOR είπε

Λοιπον... το κλιματιστικο αγοραστηκε με σκοπο να καλυψει το σαλονι και εστω καπως κουζινα-χωλ.

Το κλιματιστικο τοποθετηθηκε εκει που φαινεται ενα μπλε σημειο, ακριβως πανω απο την μπαλκονοπορτα. Το σαλονι ειναι γυρω στα 17 τ.μ., η κουζινα-χωλ γυρω 17 τ.μ.

Μετρησα θερμοκρασιες σημερα. Εξωτερικη θερμοκρασια 34 βαθμοι

Αυτη την φορα, εκλεισα την πορτα που ειναι στον διαδρομο, για να μην εχω περισσοτερο θερμικο φορτιο απο το υπολοιπο σπιτι (εχει ανακαινισθει, αλλα δεν κατοικειται ακομα)

Με το τηλ/ριο στους 26 βαθμους μου εβγαλε εξοδο αερα στην ταχυτητα 1: 9,4 βαθμους, στην 2: 7,5 βαθμους, στην 3: 8,3 βαθμους και στην 4: 11,4 βαθμους (στην ταχυτητα 2 και 3, εδειξε λιγοτερο προφανως γιατι ηδη ειχε αρχισει να 'παγωνει' το δωματιο)

Η θερμοκρασιες ειναι σχετικες, απλα αναφερονται για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης

Η καταλανωση επιασε μεχρι 1370w ρυθμισμενο στους 20 και ταχυτητα 4

Το αφησα για 3 ωρες ρυθμισμενο στους 26 βαθμους και ανεμιστηρα στο 2. Η θερμοκρασια σαλονιου απο 30,4 πηγε στο 28,1 και η θερμοκρασια κουζινας-χωλ πηγε απο 30,6 στους 28,9

Αντιστοιχα η θερμοκρασια εξοδου αερα κυμανθηκε απο 10-15 βαθμους

 

Συμπερασμα: 

Εαν υποθεσουμε πως δεν εχει καποιο λειτουργικο προβλημα και οτι η εγκατασταση εγινε σωστα, θεωρησα πως ενα ...12αρι θα ταν αρκετο. Δεν εδωσα σημασια ομως ποσα btu βγαζει. Γιατι πχ το 14αρι μου βγαζει 16,600 btu, το 9αρι βγαζει 11,900, ενω το 12αρι που εβαλα τωρα βγαζει μονο 11,600 στην ψυξη. Απο οτι φαινεται, δεν παρουσιαζει τελικα καποιο προβλημα στην λειτουργια του, αλλα απλα δεν κανει για τον χωρο που θελω. Βασικα ειναι ενα 9αρι, 'βαφτισμενο' 12 αρι...

Untitled.png

IMG_20210818_100121.jpg

Αν και στεναχωριέμαι γιατί λάθος επιλογή που έκανες συγχαρητήρια για την ανάλυση.

ΥΓ δωδεκάρι είναι το συγκεκριμένο καθόσον πάντα κοιτάμε την ονομαστική απόδοση σε ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν και στεναχωριέμαι γιατί λάθος επιλογή που έκανες συγχαρητήρια για την ανάλυση.

ΥΓ δωδεκάρι είναι το συγκεκριμένο καθόσον πάντα κοιτάμε την ονομαστική απόδοση σε ψύξη.

Αυτο εδω πως θα το...ονομαζες; https://www.mitsubishi-electric.co.nz/product/nlaproduct.aspx?item=69000B

Μελλοντικα σκεφτομαι να βαλω το 12αρι στην κρεβατοκαμαρα και να βαλω ενα 18αρι στο σαλονι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LIONOR είπε

Αυτο εδω πως θα το...ονομαζες; https://www.mitsubishi-electric.co.nz/product/nlaproduct.aspx?item=69000B

Μελλοντικα σκεφτομαι να βαλω το 12αρι στην κρεβατοκαμαρα και να βαλω ενα 18αρι στο σαλονι

Όπου βλέπεις 25 σε ονομασία είναι 2.5kw δλδ 9αρι.

3.5 είναι 12αρι.

5 , 18αρι,

7.1 24αρι.

Θα δεις ότι πολλοί κατασκευαστές ακολουθούν αυτό τον τρόπο προσέγγισης στις ονομασίες.

Αν θες ρίξε και μία ανάγνωση στο sticky καθώς και στον οδηγό αγοράς και τέλος στο ερωτηματολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπου βλέπεις 25 σε ονομασία είναι 2.5kw δλδ 9αρι.

3.5 είναι 12αρι.

5 , 18αρι,

7.1 24αρι.

Θα δεις ότι πολλοί κατασκευαστές ακολουθούν αυτό τον τρόπο προσέγγισης στις ονομασίες.

Αν θες ρίξε και μία ανάγνωση στο sticky καθώς και στον οδηγό αγοράς και τέλος στο ερωτηματολόγιο.

Με μπερδευει που γραφει: Capacity - Cooling (min. - max.): 1.1 - 3.5 kW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, LIONOR είπε

Με μπερδευει που γραφει: Capacity - Cooling (min. - max.): 1.1 - 3.5 kW

Μπορεί να ανεβάσει στα 3.5 αλλά πρέπει να διαβάσεις το manual. Πολλές φορές είναι με χρονικό περιορισμό. Πάντα κοιτάμε τα ονομαστικά. 

Επίσης οι τιμές αυτές είναι για τους 35 εξωτερική και 27 εσωτερική.

Αν ανέβει η εξωτερική, μειώνεται το capacity. Ρίξε μια ματιά στο sticky.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πείτε μου σχόλια παρακαλώ.

Τις προηγούμενες ημέρες με ζήτηση 26 έφτανε στους 26 και όλα καλά. Χθες έφτασε μέχρι 26,5 και μάλιστα το απόγευμα που άρχισε τα on-off πήγε στους 26,9 (δεν γνωρίζω γιατί) 

Το άνοιξα στις 09:30 με preset ρυθμίσεις (για να είναι σταθερές). 

Ζήτηση 26 | Αέρας 2 | Περσίδες τέρμα πάνω και εσωτερικές αριστερά δεξιά.

Έφυγα από το σπίτι και γύρισα στις 12:00. Βλέπω δηλαδή μετά από 2,5 ώρες ότι είναι στους 26,7 βαθμούς αντί για 26. Θυμάμαι ότι όταν έπιανε τους 26 το είχα με περσίδες πάνω-κάτω και ρύθμιση "πλατιά στο κέντρο". (το έβαλα σε πάνω σταθερά και και αριστερά δεξιά μετά από πρόταση του @rbx1000προχθες το μεσημέρι). Λεω ας το βάλω ξανά όπως το είχα μήπως και του φταίει αυτό. Με το που το γυρίζω (απλά άλλαξα τις περσίδες) πάει στα 500 watt και έχει μείνει εκεί 3 ώρες και η εσωτερική έχει πέσει τους 25,7 

 

Είναι λογικό?

image.png.d55347ac33a66fb5c4fc0a1d9ded5235.png  

 

 

Προσπαθω να σε καταλαβω αλλα δε μπορω.


Στους 26,4 νοιωθεις λιγο πιο δροσερα απο οτι θα ήθελες.



Μας εχεις δωσει να καταλαβουμε οτι το θες καπου αναμεσα 26,5 - 26,8.
Καθεται στους 26,7 αλλα δε σου κανει επειδη εχει ρυθμιση 26 και το πειράζεις.
Good luck απο μενα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Προσπαθω να σε καταλαβω αλλα δε μπορω.


Στους 26,4 νοιωθεις λιγο πιο δροσερα απο οτι θα ήθελες.



Μας εχεις δωσει να καταλαβουμε οτι το θες καπου αναμεσα 26,5 - 26,8.
Καθεται στους 26,7 αλλα δε σου κανει επειδη εχει ρυθμιση 26 και το πειράζεις.
Good luck απο μενα.

Μπορεί να κάνω λαθος αλλά θέλω να έχω μια ΣΤΑΘΕΡΗ θερμοκρασία και όταν ζητάω 26 να πηγαίνει 26 και όταν ζητάω 27 να πηγαίνει 27. δεν θέλω να "κάθεται" στους όποιους βαθμούς θέλει το κλιματιστικό κάθε φορά. Εσύ δηλαδή ζητάς 26 και άμα κάτσει έκατσε?? Έτσι δουλεύουν και οι υπόλοιποι. Σαν τζόκερ ένα πράγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μπορεί να κάνω λαθος αλλά θέλω να έχω μια ΣΤΑΘΕΡΗ θερμοκρασία και όταν ζητάω 26 να πηγαίνει 26 και όταν ζητάω 27 να πηγαίνει 27. δεν θέλω να "κάθεται" στους όποιους βαθμούς θέλει το κλιματιστικό κάθε φορά. Εσύ δηλαδή ζητάς 26 και άμα κάτσει έκατσε?? Έτσι δουλεύουν και οι υπόλοιποι. Σαν τζόκερ ένα 

Ο αισθητήρας εσωτερικής διαβάζει διαφορετική θερμοκρασία σε διαφορετικούς χώρους και διαφορετικούς τρόπους τοποθέτησης.

Στη δική σου περίπτωση μπορεί να χρειάζεται να ζητάς 26 για να έχεις 27 και στη δικιά μου να ζητάω 27 για να έχω 26. Τα έχουμε λύσει αυτά. Πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μπορεί να κάνω λαθος αλλά θέλω να έχω μια ΣΤΑΘΕΡΗ θερμοκρασία και όταν ζητάω 26 να πηγαίνει 26 και όταν ζητάω 27 να πηγαίνει 27. δεν θέλω να "κάθεται" στους όποιους βαθμούς θέλει το κλιματιστικό κάθε φορά. Εσύ δηλαδή ζητάς 26 και άμα κάτσει έκατσε?? Έτσι δουλεύουν και οι υπόλοιποι. Σαν τζόκερ ένα πράγμα?

Και ποιος σου είπε ότι δεν έχεις 26; Επειδή βλέπεις δύο μη διακριβωμενα θερμόμετρα να δείχνουν κάτι άλλο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...