Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτή είναι η εικόνα από το τελευταίο 24ωρο

μπορεί σαν διάγραμμα να μην είναι ότι καλύτερο αλλά η θερμοκρασία και η ατμοσφαιρα είναι μια χαρα. Επίσης να αναφέρω ότι ο ιονιστής κάνει δουλειά και όντως κάποιες μυρωδιες τις εξαφανίζει. (γενικά η toshiba την έχει δει χουντίνι :)) 

 

image.png.731b07c29c800a0cd6ceb1ac7e937fce.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, userAnon είπε

αυτή είναι η εικόνα από το τελευταίο 24ωρο

μπορεί σαν διάγραμμα να μην είναι ότι καλύτερο αλλά η θερμοκρασία και η ατμοσφαιρα είναι μια χαρα. Επίσης να αναφέρω ότι ο ιονιστής κάνει δουλειά και όντως κάποιες μυρωδιες τις εξαφανίζει. (γενικά η toshiba την έχει δει χουντίνι :)) 

 

image.png.731b07c29c800a0cd6ceb1ac7e937fce.png

Ρε συ μπορείς να βάλεις τα διαστήματα ανά ώρα? Τώρα φαίνεται "κάπως". Αλλά αν είσαι οκ από θερμική άνεση πάμε όλοι πάσοοοο.

Αν πάντως από τις 2-8 ανοιγόκλεισε 20 φορές περίπου αυτό είναι 2-3 φορές/ώρα. Δεν το βρίσκω καθόλου τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ρε συ μπορείς να βάλεις τα διαστήματα ανά ώρα? Τώρα φαίνεται "κάπως". Αλλά αν είσαι οκ από θερμική άνεση πάμε όλοι πάσοοοο.

Αν πάντως από τις 2-8 ανοιγόκλεισε 20 φορές περίπου αυτό είναι 2-3 φορές/ώρα. Δεν το βρίσκω καθόλου τραγικό.

 

image.png.85ea74ae8fd4485e14e1f7fe3f816162.png

 

 

Τώρα έχει αρχίσει και πηγαίνει στους 26 (που είναι και η ζήτηση)

image.png.ef9d47daaa1e0c47d7546449fe9e2c49.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα τελικά το  toshiba edge 22 πριν 3 εβδομάδες  (πολύ ικανοποιημένος γενικά), θέλω να παραγγείλω το wifi module άλλα υπάρχουν πολλά διαφορετικά μοντέλα, μίλησα με ένα τεχνικό στο τηλ, απο την toshiba μου το έδωσαν και μου είπε να παραγγείλω αυτό που δεν έχει καλώδιο, δεν θυμόταν κωδικό έτσι και αλλίως υπάρχουν 2 κωδικοί μου είπε.

Στο site της toshiba έχει δύο μοντέλα:

Ασύρματος Προσαρμογέας RB-N101S-G (τοποθέτηση στην εσωτερική μονάδα)

Ασύρματος Προσαρμογέας RB-N102S-G (τοποθέτηση εξωτερικά της εσωτερικής μονάδας, με καλώδιο σύνδεσης)

απο αυτά μου κάνει το πρώτο  rb-n101s-g,

όμως στο σκρουτζ βρίσκω Toshiba RB-N103S-G,   Toshiba RB-N104S-G,  Toshiba RB-N102S-G

απο αυτά καταλαβαίνω οτι μου κάνει το  RB-N103S-G  που δεν έχει καλώδιο αλλά δεν υπάρχει στο site της toshiba, έχει κάποιος κάποιο απο τα παραπάνω να δώσει πληροφορίες?   Έχουν βγεί νεότερα μοντέλα και δεν τα έχει το site της toshiba?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, isnogood_bad είπε

αγόρασα τελικά το  toshiba edge 22 πριν 3 εβδομάδες  (πολύ ικανοποιημένος γενικά), θέλω να παραγγείλω το wifi module άλλα υπάρχουν πολλά διαφορετικά μοντέλα, μίλησα με ένα τεχνικό στο τηλ, απο την toshiba μου το έδωσαν και μου είπε να παραγγείλω αυτό που δεν έχει καλώδιο, δεν θυμόταν κωδικό έτσι και αλλίως υπάρχουν 2 κωδικοί μου είπε.

Στο site της toshiba έχει δύο μοντέλα:

Ασύρματος Προσαρμογέας RB-N101S-G (τοποθέτηση στην εσωτερική μονάδα)

Ασύρματος Προσαρμογέας RB-N102S-G (τοποθέτηση εξωτερικά της εσωτερικής μονάδας, με καλώδιο σύνδεσης)

απο αυτά μου κάνει το πρώτο  rb-n101s-g,

όμως στο σκρουτζ βρίσκω Toshiba RB-N103S-G,   Toshiba RB-N104S-G,  Toshiba RB-N102S-G

απο αυτά καταλαβαίνω οτι μου κάνει το  RB-N103S-G  που δεν έχει καλώδιο αλλά δεν υπάρχει στο site της toshiba, έχει κάποιος κάποιο απο τα παραπάνω να δώσει πληροφορίες?   Έχουν βγεί νεότερα μοντέλα και δεν τα έχει το site της toshiba?

Ειχα παρει το δικο μου απο Voyias.
Ξερει πιο να σου στειλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, isnogood_bad είπε

αγόρασα τελικά το  toshiba edge 22 πριν 3 εβδομάδες  (πολύ ικανοποιημένος γενικά), θέλω να παραγγείλω το wifi module άλλα υπάρχουν πολλά διαφορετικά μοντέλα, μίλησα με ένα τεχνικό στο τηλ, απο την toshiba μου το έδωσαν και μου είπε να παραγγείλω αυτό που δεν έχει καλώδιο, δεν θυμόταν κωδικό έτσι και αλλίως υπάρχουν 2 κωδικοί μου είπε.

Στο site της toshiba έχει δύο μοντέλα:

Ασύρματος Προσαρμογέας RB-N101S-G (τοποθέτηση στην εσωτερική μονάδα)

Ασύρματος Προσαρμογέας RB-N102S-G (τοποθέτηση εξωτερικά της εσωτερικής μονάδας, με καλώδιο σύνδεσης)

απο αυτά μου κάνει το πρώτο  rb-n101s-g,

όμως στο σκρουτζ βρίσκω Toshiba RB-N103S-G,   Toshiba RB-N104S-G,  Toshiba RB-N102S-G

απο αυτά καταλαβαίνω οτι μου κάνει το  RB-N103S-G  που δεν έχει καλώδιο αλλά δεν υπάρχει στο site της toshiba, έχει κάποιος κάποιο απο τα παραπάνω να δώσει πληροφορίες?   Έχουν βγεί νεότερα μοντέλα και δεν τα έχει το site της toshiba?

Νομιζω ειναι το Toshiba RB-N103S-G. Το είχε σε καλή τιμή το eshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, isnogood_bad είπε

αγόρασα τελικά το  toshiba edge 22 πριν 3 εβδομάδες  (πολύ ικανοποιημένος γενικά)

Κάποιο παραπάνω feedback από αυτό το ψιχουλο πληροφορίας της παρένθεσης; ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάποιο παραπάνω feedback από αυτό το ψιχουλο πληροφορίας της παρένθεσης; ☺️

πολύ όμορφο και αποδοτικό σε χώρο 40τ.μ και με ανοιχτές πόρτες στα υπόλοιπα 2 δωμάτια άλλα 40τμ, έχω βάλει το sonoff powr2 και απο οτι βλέπω στην κατανάλωση μόλις κατέβει στην καθορισμένη θερμοκρασία, συνήθως 27 -28 το βάζω, την διατηρεί δουλεύοντας στα 270 - 350w. Δεν παρατηρώ να κάνει on/off. Με το powr2 δεν μπορώ να έχω συνεχόμενα διαγράμματα όπως έχετε εσείς με τα tplink για να σας στείλω. Το έχω βάλει μέσα στον ηλεκτρολογικό πίνακα. (αν υπάρχει κάποια αλλή εφαρμογή για powr2 μου λέτε)

Αρκετά αθόρυβο και πολύ βολική για το χώρο μου η ρύθμιση ροής αέρα HADA που πετάει τον αέρα ψηλά και μακρυά, καθώς ο χώρος που το έχω είναι 10m μήκος 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2021 στις 4:53 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Σε παλιο κλιματιστικο on/off  r407 την ωρα που δουλευε ο συμπιεστης αυξομιωνε το φαν της εσωτερικης μοναδας και ηταν απο πλακετα! Ηταν εντος εγγυησης και οκ!

Μάλλον αυτό είναι πιο λογικό, η πλακέτα να δίνει λάθος εντολή στον ανεμιστήρα, αλλά εμένα το κάνει και χωρίς συμπιεστή στο Mode ανεμιστήρα μόνο.

Στις 16/8/2021 στις 2:34 ΜΜ, hp8 είπε

Από που προκειπτουν τα ντε και καλά 3 μετρα  σωλήνες Στο Manual από μια γρήγορη  ματιά που έριξα δεν γράφει κατι περαν από τις απαιτούμενες αποστάσεις για τον  αερισμο  Απ οσο θυμάμαι οι σωστοί  κατασκευαστές αναφέρουν οτι μετα τα 3 m να συμπληρωνεις κάποια gr ψυκτικού μέσου στο δικτυο των σωλήνων Τα  κλιματιστικά  με τους ταχυσυνδεσμους που έφερναν παλαιά (πχ Carrefour)  είχαν όντως 3 m σωλήνα Αλλά αυτό είχε να κανει με την  σύνδεση και το μέγιστο της απόστασης τοποθέτησης  Αν έκοβες τις σωληνες έχανες την εγγύηση 

Θυμάμαι κάπου αλλού είχε πάρει το μάτι μου 4m για 9/12άρια. Στο manual του 2021 αναφέρει τα 5m. Σελίδα 31 https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2021/05/new_tcl_ac_manual_2021_GR.pdf

Στις 16/8/2021 στις 8:38 ΜΜ, Gadwin είπε

Καλησπέρα,

Είχα ρωτήσει πριν λίγους μήνες για αγορά κλιματιστικού και μου απάντησε αναλυτικά ο φίλος liakjim,

για να μην τα πολυλογώ δεν τον άκουσα 😆 και κατέληξα και πήρα ένα tcl miracle 12άρι, με δωρεάν παράδοση και εγκατασταση 469 ευρώ από Κωτσόβολο. Κουράστηκα να το ψάχνω και προχώρησα στην αγορά επειδή ήταν φτηνό και 10 χρόνια εγγύηση. 

Θέλει κανείς να του πω καμία πληροφορία για το κλιματιστικό; 

Δεν ξέρω ακόμα εάν είναι καλό ή κακό, ούτε πως είναι σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Έχουμε 20 χρόνια να αγοράσουμε κλιματιστικό.

1) Τα παιδιά που το έβαλαν το έχουν βάλει σχετικά καλά και χωρίς πολλές σκόνες κλπ. 

2) Αυτό που έχω διαβάσει για τις σωλήνες να είναι 3 μέτρα δεν το έκαναν ούτε κάποιο μηχάνημα αντλία κενού. Θα στείλω μήνυμα με φωτό στην tclgreece να τους ενημερώσω και να ρωτήσω εάν όλα καλά αλλιώς θα την πληρώσει ο κωτσόβολος ή ο τεχνικός. 

3) Το καλώδιο ρεύματος επειδή δεν είχε πρίζα πάνω, μου είπαν εάν θέλω το βάζω κατευθείαν στη διακλάδωση άμα θέλω χωρίς πρόβλημα. 

4) Σύνδεση στο wifi έγινε πανεύκολα και δεν χρειάστηκε κάποια επιπλέον συσκευή module. 

5) Η εξωτερική μονάδα είναι στο τοίχο και μάλιστα πολύ ψηλά, πάλι καλά δεν θα έχουν χώρο να κάτσουν περιστέρια.

6) Το μοντέλο που μου έφεραν είναι το tcl miracle-12CHSA/VEI, αν και στο σκρουτζ είδα ότι έχει μια μικρή διαφορά το μοντέλο '12CHSA/VE' δεν ξέρω εάν υπάρχει διαφορά. 

7) Φαίνεται ότι βγάζει παγάκια το κλιματιστικό αλλά θα το δούμε και σε καμιά καλή ζέστη. 

8 ) Η εξωτερική μονάδα δεν ακούω να κάνει θόρυβο καθόλου προς το παρόν. Η εσωτερική απλά ο αέρας ακούγεται και μου φαίνεται αθόρυβο. 

Καλές πρώτες εντυπώσεις γενικά. Όποιος θέλει να τσεκάρουμε κάτι ελεύθερα ας με ρωτήσει και αν μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως σας στέλνω βίντεο και φωτό. 

Μακάρι να είναι σωστή επιλογή και να κρατήσει.

 

https://ibb.co/XSVD3mr
https://ibb.co/mGYz0d0
https://ibb.co/qytZ0ZM
https://ibb.co/SfZf7Kc

 

 

 

 

 

Στις 16/8/2021 στις 11:17 ΜΜ, atrias είπε

Κι εγώ τελικά TCL Miracle II 9000 BTU πήρα και μέχρι στιγμής όλα φαίνονται μια χαρά.

Για την εγκατάσταση χρειάστηκε έτσι κι αλλιώς αρκετό μήκος σωλήνα (γύρω στα 7 μέτρα γιατί έπρεπε να διασχίσει διπλανό δωμάτιο για να φτάσει μπαλκόνι) οπότε δεν υπήρχε θέμα ελάχιστου μήκους. Αντλία κενού χρησιμοποίησε ο μάστορας αλλά δεν νομίζω ότι συμπλήρωσε ψυκτικό υγρό για το τόσο μήκος σωλήνα. Δεν ξέρω και με τι μηχάνημα γίνεται βέβαια αυτή η συμπλήρωση οπότε ίσως να το έκανε κι απλά να μην το κατάλαβα. Από απόδοση στην ψύξη πάντως φαίνεται εντάξει οπότε ελπίζω ότι είναι ΟΚ. Το κλιματιστικό είναι σε μικρό δωμάτιο γραφείου και το δροσίζει πολύ άνετα. Το βάζω στους 28 και αθόρυβη λειτουργία και μέσα σε λίγα λεπτά γίνεται μια χαρά.

Επίσης και η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα είναι πολύ αθόρυβες και με το WiFi ολα μια χαρά. Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Παιδιά δείτε λίγο και την κατανάλωση στα TCL. Φυσικά και η ψύξη που προσφέρουν είναι απίστευτη, αλλά αποδοτικά δεν μπορείς να τα πεις σε καμία περίπτωση. "Δαγκώνουν" σε ρεύμα και γώ την ίδια εντύπωση είχα μέχρι να πάρω μετρητή...

Το άφησα βράδυ να δω τι θα κάνει, ζήτηση 28C και ξύπνησα με ~10KWh κατανάλωση μετά απο 7,5ώρες και θερμοκρασία χώρου 25,5C! Εκτός του ότι δούλευε ακατάπαυστα όλο το βράδυ είναι υπερβολικό το ρεύμα που κατανάλωσε. Σε σημείο που αμφέβαλα για τον μετρητή αλλά για καλή μου τύχη είχα δει το ρολόι της ΔΕΗ την προηγούμενη και δεν υπήρχε απόκλιση.
Επίσης εντελώς μπακαλίστικα, υπολογίζω και μια αυξημένη κατανάλωση που έχω στο δίμηνο περίπου 130KWh σε 15 μέρες χρήσης του TCL που επιβεβαιώνουν τους φόβους και τις υποψίες μου.

Έχω αναφέρει το θέμα που αντιμετωπίζω με τον αισθητήρα, ουσιαστικά μπορώ να λειτουργώ το κλιματιστικό στους 30C και στους 29C ζήτηση μόνο. Καθώς σε οποιαδήποτε άλλη ζήτηση δουλεύει χωρίς διακοπή και παγώνει υπερβολικά το χώρο.
Επίσης δεν έχω δει ποτέ αυτά τα συχνά on-off που βλέπω στα διαγράμματα και καταναλώσεις 400KWh για 24αρια... Κλείνει απλά παίρνει πολύ ώρα να ξανανοίξει.
Βέβαια δεν έχω την δυνατότητα να δω μέσα από γραφήματα πως συμπεριφέρεται αλλά σίγουρα λόγω και μάλλον της εγκατάστασης εμφανίζει αυτά τα θέματα.
Γι αυτό προσοχή και ξεψειρίστε το το θέμα μιας και οι θετικές πρώτες εντυπώσεις τόσο της εσωτερικής όσο και της εξωτερικής μονάδας ξεγελούν.
Μακάρι τα δικά σας μηχανήματα να μην έχουν κανένα θέμα.

 

Επεξ/σία από windserf2020
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, isnogood_bad είπε

αν υπάρχει κάποια αλλή εφαρμογή για powr2 μουλέτε
 

Θα πρέπει να φτιάξεις homeassistant σύστημα, sonoffLAN, influxdb, grafana.

Ακούγονται λίγο κινέζικα, αλλά υπάρχουν άπειροι οδηγοί στο YouTube. Θα είσαι έτοιμος το πολύ σε μια ώρα με ένα virtual machine σύστημα για δοκιμή πχ με oracle virtualbox.

47 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Μάλλον αυτό είναι πιο λογικό, η πλακέτα να δίνει λάθος εντολή στον ανεμιστήρα, αλλά εμένα το κάνει και χωρίς συμπιεστή στο Mode ανεμιστήρα μόνο.

Θυμάμαι κάπου αλλού είχε πάρει το μάτι μου 4m για 9/12άρια. Στο manual του 2021 αναφέρει τα 5m. Σελίδα 31 https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2021/05/new_tcl_ac_manual_2021_GR.pdf

 

Παιδιά δείτε λίγο και την κατανάλωση στα TCL. Φυσικά και η ψύξη που προσφέρουν είναι απίστευτη, αλλά αποδοτικά δεν μπορείς να τα πεις σε καμία περίπτωση. "Δαγκώνουν" σε ρεύμα και γώ την ίδια εντύπωση είχα μέχρι να πάρω μετρητή...

Το άφησα βράδυ να δω τι θα κάνει, ζήτηση 28C και ξύπνησα με ~10KWh κατανάλωση μετά απο 7,5ώρες και θερμοκρασία χώρου 25,5C! Εκτός του ότι δούλευε ακατάπαυστα όλο το βράδυ είναι υπερβολικό το ρεύμα που κατανάλωσε. Σε σημείο που αμφέβαλα για τον μετρητή αλλά για καλή μου τύχη είχα δει το ρολόι της ΔΕΗ την προηγούμενη και δεν υπήρχε απόκλιση.
Επίσης εντελώς μπακαλίστικα, υπολογίζω και μια αυξημένη κατανάλωση που έχω στο δίμηνο περίπου 130KWh σε 15 μέρες χρήσης του TCL που επιβεβαιώνουν τους φόβους και τις υποψίες μου.

Έχω αναφέρει το θέμα που αντιμετωπίζω με τον αισθητήρα, ουσιαστικά μπορώ να λειτουργώ το κλιματιστικό στους 30C και στους 29C ζήτηση μόνο. Καθώς σε οποιαδήποτε άλλη ζήτηση δουλεύει χωρίς διακοπή.
Επίσης δεν έχω δει ποτέ αυτά τα συχνά on-off που βλέπω στα διαγράμματα και καταναλώσεις 400KWh για 24αρια... Κλείνει απλά παίρνει πολύ ώρα να ξανανοίξει.
Βέβαια δεν έχω την δυνατότητα να δω μέσα από γραφήματα πως συμπεριφέρεται αλλά σίγουρα λόγω και μάλλον της εγκατάστασης εμφανίζει αυτά τα θέματα.
Γι αυτό προσοχή και ξεψειρίστε το το θέμα μιας και οι θετικές πρώτες εντυπώσεις τόσο της εσωτερικής όσο και της εξωτερικής μονάδας ξεγελούν.
Μακάρι τα δικά σας μηχανήματα να μην έχουν κανένα θέμα.

 

Πολύ ανησυχητική η αναφορά σου και νομίζω ότι δεν είσαι ο μόνος που το λέει ( εκτός αν μπερδεύομαι και έχεις ξαναπεί κάτι πιο παλιά). Αν και νομίζω ότι ένα παλικάρι με miracle II έχει πει για 130W σε συντήρηση.

Edit το βρήκα

 

Η κατανάλωση αυτή προέρχεται λογικά από την τεράστια υπερψυξη που σου έκανε και θέλει ψάξιμο μην είναι θέμα βλάβης πχ λάθος του αισθητήρα ή θέμα της συγκεκριμένης σειράς. Πήρες τηλέφωνο την αντιπροσωπεία; 

Εδώ θα ήθελε διάγραμμα να δούμε τι παίζει αλλά σε πάει πολύ πιο χαμηλά σε θερμοκρασία.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Πολύ ανησυχητική η αναφορά σου και νομίζω ότι δεν είσαι ο μόνος που το λέει ( εκτός αν μπερδεύομαι και έχεις ξαναπεί κάτι πιο παλιά). Αν και νομίζω ότι ένα παλικάρι με miracle II έχει πει για 130W σε συντήρηση.

Edit το βρήκα

 

Η κατανάλωση αυτή προέρχεται λογικά από την τεράστια υπερψυξη που σου έκανε και θέλει ψάξιμο μην είναι θέμα βλάβης πχ λάθος του αισθητήρα ή θέμα της συγκεκριμένης σειράς. Πήρες τηλέφωνο την αντιπροσωπεία; 

Εδώ θα ήθελε διάγραμμα να δούμε τι παίζει αλλά σε πάει πολύ πιο χαμηλά σε θερμοκρασία.

Ευχαριστώ για την παράθεση δεν την είχα υπόψιν αν και ήταν η περίοδος που έκανα την αγορά-τοποθέτηση.🙂
Όπως είχα πει η εξωτερική μονάδα είναι αρκετά αθόρυβη οπότε δεν σε προϊδεάζει ότι δουλεύει τόσο "σκληρά". Εγώ σε eco δεν είδα διαφορά απλώς κόβει το max κατανάλωσης σε περίπου 800w αφού μειώνει τον συμπιεστή στο 70% ισχύ ενώ κανονικά το έβλεπα να δουλεύει με 1100w και 1300w. Δοκίμασα και σε sleep mode η οποία λειτουργία του είναι μετά από ώρα να ανεβάζει 2 βαθμούς την θερμοκρασία και σβήνει οπότε ξυπνάς από την ζέστη.

Το πρόβλημα σε μένα είναι ότι δουλεύει συνεχώς ενώ πετυχαίνει τον στόχο. Αυτό στους 28C και κάτω. 29C το έχω δει να κάνει εναλλαγές στις καταναλώσεις και πέφτει αρκετά χαμηλά πχ 160w αλλά και πάλι χωρίς on off. Έχω ένα wifi smart plug από ali ξέρεις αν μπορώ να το συνδέσω στο grafana να έχω μια πιο καθαρή εικόνα; Αντιπροσωπία είχα πάρει τότε για το θέμα του τηλεκοντρόλ με το ifeel και είχα αναφέρει ότι παγώνει υπερβολικά το δωμάτιο αλλά τότε με είχαν καθησυχάσει ότι "αυτό είναι καλό" να πιάνει τον στόχο τόσο εύκολα και είχα πειστεί μιας και τότε δεν είχα μετρητή να δω τα "μαντάτα".😁 Τώρα παλεύω με τον κωτσόβολο να μου δώσουν απόδειξη της εγκατάστασης...

Τεράστια υπερψύξη δεν θα έλεγα ότι κάνει, όπως είχα αναφέρει βράδυ 12 με 7μιση το πρωί λειτουργία με στόχο 28C έφτασε ο χώρος στους 25,5C. Όταν τα 24αρια καίνε 400w με on off δεν είναι υπερβολική κατανάλωση από ένα 12αρι έστω και αν πετυχαίνει καλύτερη θερμοκρασία;
smartplug.png

Το θέμα και με τον εσωτερικό ανεμιστήρα δείχνει ότι ίσως η πλακέτα μπορεί να τα έχει παίξει.
Στο 00:17, 00:24, 00:34 ακούγεται χαρακτηριστικά αυτό που είχα αναφέρει και τις προηγούμενες ημέρες, ένα περίεργο "φύσημα" αέρα στις 2 πρώτες σκάλες που αν και απλά ενοχλητικό μπορεί να συνδέεται με την όλη δυσλειτουργία της μονάδας. Ακούγεται πιο δυνατά αν κατέβει το αρχείο από το zippyshare.
https://www80.zippyshare.com/v/HctYfYvE/file.html

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη, δεν ξέρω μακάρι να ξεμπερδέψω και να βρεθεί λύση.

Επεξ/σία από windserf2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Το πρόβλημα σε μένα είναι ότι δουλεύει συνεχώς ενώ πετυχαίνει τον στόχο. Αυτό στους 28C και κάτω. 29C το έχω δει να κάνει εναλλαγές στις καταναλώσεις και πέφτει αρκετά χαμηλά πχ 160w αλλά και πάλι χωρίς on off.

Μα αυτό είναι το ζητούμενο στα inverter να μη κάνει on off και να κατεβαίνει χαμηλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μα αυτό είναι το ζητούμενο στα inverter να μη κάνει on off και να κατεβαίνει χαμηλά 

Επίτηδες το λες για να μου την σπάσεις ε? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Μα αυτό είναι το ζητούμενο στα inverter να μη κάνει on off και να κατεβαίνει χαμηλά 

Συμφωνώ, αν εξαιρέσεις ότι το δικό μου δεν λειτουργεί φυσιολογικά...
Απλά στα δικά σας διαγράμματα βλέπω πχ. 15 λέπτα on off που και πού.
Δεν λέω να κάνει σαν τα on off του toyotomy πχ. που "ξεχνάει" να ξαναρχήσει.😁
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...