Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτό είναι γνωστό και το έχω δει.

ορίστε. με 8 ημέρες συνεχόμενα 40αρια έφτασε στους 34 βαθμούς. και τι μας λέει τώρα αυτό?

Αυτή την στιγμή που συζητάμε το σπίτι είναι μέσο όρο στους 27 και οι εξωτερικές είναι σταθερές στους 34. Σταθερές συνθήκες. Έχουμε αντίστοιχο παράδειγμα από το liakjim 

Σε σχεδόν σταθερές συνθήκες και δουλεύοντας το διακοπτόμενα όταν ζητάει 26 παίρνει σταθερα 27,2-27,5. 

Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα είναι και τα δικά σου και του dimostr.

Θεωρείς δηλαδή εξετάζοντας και τα παραπάνω στοιχεία, ότι αυτή την στιγμή δικαιολογείτε να έχω τέτοιες αποκλίσεις και αν το δουλέψω σταθερά 48 ώρες δεν θα έχω?

Μα με τα παραπάνω δεδομένα και για κλιματιστικό που είναι θα έπρεπε να κρατάει σταθερά την θερμοκρασία για την πλάκα του. 

image.png.6bc87da1d766bbea99d571d06bcb4011.png

 

 

Προσδιόρισε τι σημαίνει για σένα " σταθερά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτό είναι γνωστό και το έχω δει.

ορίστε. με 8 ημέρες συνεχόμενα 40αρια έφτασε στους 34 βαθμούς. και τι μας λέει τώρα αυτό?

Αυτή την στιγμή που συζητάμε το σπίτι είναι μέσο όρο στους 27 και οι εξωτερικές είναι σταθερές στους 34. Σταθερές συνθήκες. Έχουμε αντίστοιχο παράδειγμα από το liakjim 

Σε σχεδόν σταθερές συνθήκες και δουλεύοντας το διακοπτόμενα όταν ζητάει 26 παίρνει σταθερα 27,2-27,5. 

Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα είναι και τα δικά σου και του dimostr.

Θεωρείς δηλαδή εξετάζοντας και τα παραπάνω στοιχεία, ότι αυτή την στιγμή δικαιολογείτε να έχω τέτοιες αποκλίσεις και αν το δουλέψω σταθερά 48 ώρες δεν θα έχω?

Μα με τα παραπάνω δεδομένα και για κλιματιστικό που είναι θα έπρεπε να κρατάει σταθερά την θερμοκρασία για την πλάκα του. 

image.png.6bc87da1d766bbea99d571d06bcb4011.png

 

 

Το οτι εχει σταθερα 34 εξωτερικη δε σημαινει οτι ειναι σταθερες οι απωλειες στο χωρο σου.
Ο liak ειπε συνηθως 27,2-27,5 σε ενα χωρο με ποιο σταθερες απωλειες.
Οταν εχεις συνηθως απο 26 ως 27 με απωλειες λαστιχο εισαι μια χαρα.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσδιόρισε τι σημαίνει για σένα " σταθερά".

Σταθερά είναι για μένα μια απόκλιση σαν τι δική σου. 0,2 - 0,5 και σίγουρα όχι 0,9 με 1.

13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οταν εχεις συνηθως απο 26 ως 27 με απωλειες λαστιχο εισαι μια χαρα.

Χθες ποσταρα το παρακάτω. Όλη την ημέρα είναι στους 26,5 και βραδιάζει. Δεν έχω αλλάξει τίποτα. Αφου κατεβαίνει η θερμοκρασία περιμένω να πιάσει κάποια στιγμή τους 26 που ήταν η ζητούμενη όλη την ημέρα. Και πάει στους 27. Αυτό γιατί έγινε? Είναι θέμα απωλειών?

Εγω θεωρώ ότι δουλεύει χαζά. Το έχουν προγρμαμματίσει όταν κάνει on-off να δουλεύει με κάποιον σταθερό τρόπο ο οποίος στο τέλος χαλάει την ζητούμενη. 

image.png.cbcecc53e3b90f9ed5942d2a03379c17.png

Δεν με πείραξε ότι όλη την ημέρα ήταν + 0,5 απο την ζητούμενη. Αν θα δεις δεν παραπονέθηκα, αλλά όταν το βράδυ φτάνει αντί για τους 26 στους 27 ε ναι το θεωρώ μ@λ#κια.

Και σήμερα πόσταρα το παρακάτω.

image.png.6dc32fa0feeaafcfda8a6c9cdede0b5b.png

Ζητάω πάλι 26 και φτάνει πάλι στους 26,5. Και αλλάζω μόνο την κίνηση στις περσίδες. Και ανεβαίνει από τα 300watt στα 500watt. Και ρωτάω είναι λογικό?

 

Μπορείς, θέλεις να σχολιάσεις τα παραπάνω? Τι απώλειες και διακυμανσεις συζητάμε?

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, userAnon είπε

Όλη την ημέρα είναι στους 26,5 και βραδιάζει. Δεν έχω αλλάξει τίποτα. Αφου κατεβαίνει η θερμοκρασία περιμένω να πιάσει κάποια στιγμή τους 26 που ήταν η ζητούμενη όλη την ημέρα. Και πάει στους 27. Αυτό γιατί έγινε? Είναι θέμα απωλειών?

Γιατί πέφτει η εξωτερική άρα ρίχνει ακόμα την κατανάλωση γιαυτο ανεβαίνει η θερμοκρασία μεσα στο όριο του offset που είναι ρυθμισμένο αν το άφηνες όμως αρκετή ώρα μετά κάποια στιγμή θα ανέβαζε κατανάλωση και θα ξαναπηγαινε στους 26,5

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ζητάω πάλι 26 και φτάνει πάλι στους 26,5. Και αλλάζω μόνο την κίνηση στις περσίδες. Και ανεβαίνει από τα 300watt στα 500watt. Και ρωτάω είναι λογικό?

 

 

Ειναι πολυ λογικο.
Οταν οι περσιδες ειναι πανω το θερμομετρο της εσωτερικης διαβαζει χαμηλοτερη θερμοκρασια.
Οταν τις κατεβασες διαβασε παραπανω και γι αυτο ανεβασε παροχη.
(Γι αυτο κιολας σου ειχα πει τερμα επανω στους 26 για να εχεις 26,5 - 27 στο χωρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ζητάω πάλι 26 και φτάνει πάλι στους 26,5. Και αλλάζω μόνο την κίνηση στις περσίδες. Και ανεβαίνει από τα 300watt στα 500watt. Και ρωτάω είναι λογικό?

Με την αλλαγή στην κίνηση των περσίδων μετακινήσες όγκο θερμού αέρα από σημείο που δεν χτυπούσε πριν ο αέρας οπότε το κλιματιστικό μόλις τον έκανε εισαγωγή αύξησε την κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί πέφτει η εξωτερική άρα ρίχνει ακόμα την κατανάλωση γιαυτο ανεβαίνει η θερμοκρασία μεσα στο όριο του offset που είναι ρυθμισμένο αν το άφηνες όμως αρκετή ώρα μετά κάποια στιγμή θα ανέβαζε κατανάλωση και θα ξαναπηγαινε στους 26,5

Ε αυτό ρωτάω από χθες για να καταλάβω. Δεν μου αρέσει αλλά είναι λογικό. Ευχαριστώ

 

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ειναι πολυ λογικο.
Οταν οι περσιδες ειναι πανω το θερμομετρο της εσωτερικης διαβαζει χαμηλοτερη θερμοκρασια.
Οταν τις κατεβασες διαβασε παραπανω και γι αυτο ανεβασε παροχη.
(Γι αυτο κιολας σου ειχα πει τερμα επανω στους 26 για να εχεις 26,5 - 27 στο χωρο)

 

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με την αλλαγή στην κίνηση των περσίδων μετακινήσες όγκο θερμού αέρα από σημείο που δεν χτυπούσε πριν ο αέρας οπότε το κλιματιστικό μόλις τον έκανε εισαγωγή αύξησε την κατανάλωση

Και αυτό ρώτησα σήμερα που παραξενεύτηκα και μου φάνηκε κουλό. Αυτά τα 2 χρειαζόμουν να απαντηθούν και σας ευχαριστώ. 

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

μεσα στο όριο του offset

Αν θυμάμαι κάτι έλεγε ο liakjim να κάνει κάποιος για να βρει το offset.

Μπορεί να μου το θυμισει κάποιος για να δω τι offset έχει?

ή ακόμα καλύτερα τα toshiba τι offset έχουν συνήθως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ε αυτό ρωτάω από χθες για να καταλάβω. Δεν μου αρέσει αλλά είναι λογικό. Ευχαριστώ

 

 

Και αυτό ρώτησα σήμερα που παραξενεύτηκα και μου φάνηκε κουλό. Αυτά τα 2 χρειαζόμουν να απαντηθούν και σας ευχαριστώ. 

Αν θυμάμαι κάτι έλεγε ο liakjim να κάνει κάποιος για να βρει το offset.

Μπορεί να μου το θυμισει κάποιος για να δω τι offset έχει?

ή ακόμα καλύτερα τα toshiba τι offset έχουν συνήθως? 

Για το offset δε νομίζω ότι μπορείς στα toshiba να το αλλάξεις πάντως συνήθως είναι στους 2 βαθμούς 

Επίσης κάτι άλλο γιατί υπαρχει ι η εντύπωση ότι επειδή τα κλιματιστικά πιάνουν θερμοκρασία στο τσακ μπαμ έτσι θα φέρουν και το χώρο σε θερμοκρασία και θα τον διατηρήσουν έτσι εύκολα ,δυστυχώς όχι γιατί ναι άμα κάτσεις μπροστά στον αέρα νομίζεις ότι κρυώνει αμέσως αλλά όχι ο χώρος είναι η αίσθηση που νιώθεις στο δέρμα σου η πραγματικότητα όμως είναι πολύ διαφορετική γιαυτο λέμε ότι όσο γίνεται να μην υπάρχει διακοπτόμενη λειτουργία η μόνο λειτουργία 2-3 ωρών θέλει πολλές ώρες όπως και κάθε σύστημα ψύξης θέρμανσης για να ισορροπήσει ένας χώρος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Επίσης κάτι άλλο γιατί υπαρχει ι η εντύπωση ότι επειδή τα κλιματιστικά πιάνουν θερμοκρασία στο τσακ μπαμ έτσι θα φέρουν και το χώρο σε θερμοκρασία και θα τον διατηρήσουν έτσι εύκολα ,δυστυχώς όχι γιατί ναι άμα κάτσεις μπροστά στον αέρα νομίζεις ότι κρυώνει αμέσως αλλά όχι ο χώρος είναι η αίσθηση που νιώθεις στο δέρμα σου η πραγματικότητα όμως είναι πολύ διαφορετική γιαυτο λέμε ότι όσο γίνεται να μην υπάρχει διακοπτόμενη λειτουργία η μόνο λειτουργία 2-3 ωρών θέλει πολλές ώρες όπως και κάθε σύστημα ψύξης θέρμανσης για να ισορροπήσει ένας χώρος 

Αυτο το καταλαβαίνω αλλά ειδικά το καλοκαίρι προσωπικά δεν μου αρέσει όταν έξω έχει δροσίσει και μυρίζει φρέσκο αεράκι να είμαι με το κλιματιστικό αναμένο. Και επίσης θεωρώ (πες μου και εσύ την γνωμη σου) ότι με τους τοιχους όλους στους 27 και εσωτερική μεταξύ 26-28 τις τελευταίες ημέρες ότι είναι (ψιλο) ισσοροπημένος ο χώρος

Άρα αν έχουν offset 2 χθες το βράδυ μπορεί να έφτανε στους 28 (με ζητούμενη 26) για να ξαναπάει στους 26,5? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτο το καταλαβαίνω αλλά ειδικά το καλοκαίρι προσωπικά δεν μου αρέσει όταν έξω έχει δροσίσει και μυρίζει φρέσκο αεράκι να είμαι με το κλιματιστικό αναμένο. Και επίσης θεωρώ (πες μου και εσύ την γνωμη σου) ότι με τους τοιχους όλους στους 27 και εσωτερική μεταξύ 26-28 τις τελευταίες ημέρες ότι είναι (ψιλο) ισσοροπημένος ο χώρος

Άρα αν έχουν offset 2 χθες το βράδυ μπορεί να έφτανε στους 28 (με ζητούμενη 26) για να ξαναπάει στους 26,5? 

αμα εχει 28 εξω και εγω το κλεινω 

26,5 γιατι εκει φαινεται απο αυτα που εχεις βαλει τοσες μερες οτι ειναι η ισορροπία του χωρου θερμοκρασιακα σε σχεση με αυτα που ζητας 

εμενα πχ ειναι τοσες οι απωλειες του χωρου  στο οποιο ειναι τοιποθετημενο το shorai που με ζητηση 27 πλαγια του κλιματιστικου στο καναπε εχω μια διακυμανση απο 26,5 εως 27,8 αναλογα με τα ποσα ατομα ειναι στο χωρο 

σχεδιαγραμμα απο σημερα 529590310_18-8.png.1dbfbe0bb6e3d18e5a836e0b57a6c376.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

26,5 εως 27,8 αναλογα με τα ποσα ατομα ειναι στο χωρο 

Εντάξει, μόνο εμένα μου φαίνεται μεγάλη διακύμανση? Θέλω να πω ότι στην μια περίπτωση είσαι άνετα και στην άλλη ίσως να αρχίζεις να ιδρώνεις λίγο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, userAnon είπε

Εντάξει, μόνο εμένα μου φαίνεται μεγάλη διακύμανση? Θέλω να πω ότι στην μια περίπτωση είσαι άνετα και στην άλλη ίσως να αρχίζεις να ιδρώνεις λίγο. 

 

Άμα στο χώρο που κάθεσαι και έχεις πχ 26 θερμοκρασία και έρθουν αλλά τρία άτομα ποσο πιστεύεις ότι θα μεταβληθεί η θερμοκρασία , σε πόση ώρα πιστεύεις ότι μπορεί το κλιματιστικό να αντιληφθεί την αλλαγή και να αρχίσει να διαφοροποιεί την θερμοκρασία ? 
ε λοιπόν αυτό αγαπητέ η οποιαδήποτε άλλη διακύμανση υπάρχει ειδικά σε πολλά τετραγωνικά παίρνουν αρκετή ώρα για να γίνουν οποτε μην περιμένεις να γίνουν όλα τόσο γρήγορα γιαυτο τα κλιματιστικα είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν άπειρες ώρες 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Άμα στο χώρο που κάθεσαι και έχεις πχ 26 θερμοκρασία και έρθουν αλλά τρία άτομα ποσο πιστεύεις ότι θα μεταβληθεί η θερμοκρασία , σε πόση ώρα πιστεύεις ότι μπορεί το κλιματιστικό να αντιληφθεί την αλλαγή και να αρχίσει να διαφοροποιεί την θερμοκρασία ? 
ε λοιπόν αυτό αγαπητέ η οποια  άλλη διακύμανση υπάρχει ειδικά σε πολλά τετραγωνικά παίρνουν αρκετή να γίνουν ώρα οποτε μην περιμένεις να γίνουν όλα τόσο γρήγορα γιαυτο τα κλιματιστικα είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν άπειρες ώρες

Κατανοητό.

Μια ακόμα ερώτηση αν γνωρίζεις. Έστω ότι αύριο ξεκινάω (για δοκιμή) με τις περσίδες πάνω-κάτω. Και κάποια στιγμή τις βάλω σταθερές πάνω. Θα έχω την σημερινή συμπεριφόρα που έκανα το αντίθετο και επειδή θα διαβάσει θερμότερο αέρα θα αυξήσει την καταναλώση?

Ρωτάω γιατί αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον στον χώρο μου, με τις περσίδες πάνω κάτω βλέπω ότι φτάνει πιο κοντά στην ζητούμενη σε όλα τα σημεία. Και εκεί με βολεύει καλύτερα.

Βέβαια κάποια στιγμή όταν θα καθήσει κάποιος στον έναν από τους 2 καναπέδες θα χρειαστεί να ανεβάσω τις περσίδες τέρμα πάνω. Νομίζω είχε χρειαστεί να το κάνω κάποια φορά αλλά δεν παρατήρησα τι έκανε η κατανάλωση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, userAnon είπε

Σταθερά είναι για μένα μια απόκλιση σαν τι δική σου. 0,2 - 0,5 και σίγουρα όχι 0,9 με 1.

Χθες ποσταρα το παρακάτω. Όλη την ημέρα είναι στους 26,5 και βραδιάζει. Δεν έχω αλλάξει τίποτα. Αφου κατεβαίνει η θερμοκρασία περιμένω να πιάσει κάποια στιγμή τους 26 που ήταν η ζητούμενη όλη την ημέρα. Και πάει στους 27. Αυτό γιατί έγινε? Είναι θέμα απωλειών?

Εγω θεωρώ ότι δουλεύει χαζά. Το έχουν προγρμαμματίσει όταν κάνει on-off να δουλεύει με κάποιον σταθερό τρόπο ο οποίος στο τέλος χαλάει την ζητούμενη. 

image.png.cbcecc53e3b90f9ed5942d2a03379c17.png

Δεν με πείραξε ότι όλη την ημέρα ήταν + 0,5 απο την ζητούμενη. Αν θα δεις δεν παραπονέθηκα, αλλά όταν το βράδυ φτάνει αντί για τους 26 στους 27 ε ναι το θεωρώ μ@λ#κια.

Και σήμερα πόσταρα το παρακάτω.

image.png.6dc32fa0feeaafcfda8a6c9cdede0b5b.png

Ζητάω πάλι 26 και φτάνει πάλι στους 26,5. Και αλλάζω μόνο την κίνηση στις περσίδες. Και ανεβαίνει από τα 300watt στα 500watt. Και ρωτάω είναι λογικό?

 

Μπορείς, θέλεις να σχολιάσεις τα παραπάνω? Τι απώλειες και διακυμανσεις συζητάμε?

 

Λοιπόν.

Άποψή μου.

Το 2ο διάγραμμα είναι απλά το αποτέλεσμα της αλλαγής των περσίδων . Άλλαξε το σημείο ισορροπίας. Θες ο αέρας; Ο κύκλος του που κάνει μέσα στον χώρο; Αλλαγή.

Πάει αυτό.

Το 1ο διάγραμμα και ειδικά η περιοχή των on-off. Έπεσε η εξωτερική, το κλιματιστικό έριξε μέχρι εκεί που του επιτρέπει ο φάκελος χρήσης του, ας πούμε 280-300W, τα οποία ήταν παραπάνω από όσα ζήταγε το σπίτι, το κλιματιστικό το κατάλαβε διαβάζοντας πιο κρύο αέρα στην είσοδο και ξεκίνησε τα on-off. Γιατί όμως είδες αύξηση θερμοκρασίας; Γιατί εκεί που είχες ψιλοσταθερή παροχή αέρα, ξαφνικά έρχονται πακετάκια, τα οποία εκεί που έχεις το θερμόμετρο δεν έφτασαν για να διαβάζει το ίδιο ψηλά.

Γιατί εγώ έχω σταθερή θερμοκρασία στον χώρο;

Γιατί το asyg24klca έχει τη δυνατότητα να ρίχνει σε γελοιωδώς χαμηλά για 24άρι επίπεδα κατανάλωσης. Δεν έχουμε δει άλλο 24άρι να φτάνει ούτε τα διπλάσια από αυτό (δυνατότητα για κάτω από 90W).

Τώρα ας πούμε έχει κάπου 140W . Σταθερή παροχή αέρα, που ναι μεν όσο πέφτουν τα watts αυξάνεται η θερμοκρασία του, αλλά ταυτόχρονα πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία οπότε το επίπεδο μέσα στο σπίτι παραμένει σταθερό (τα peaks είναι από ανοιχτές πόρτες).

image.png.926cfed14d03ea759af760c4e44d366a.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Κατανοητό.

Μια ακόμα ερώτηση αν γνωρίζεις. Έστω ότι αύριο ξεκινάω (για δοκιμή) με τις περσίδες πάνω-κάτω. Και κάποια στιγμή τις βάλω σταθερές πάνω. Θα έχω την σημερινή συμπεριφόρα που έκανα το αντίθετο και επειδή θα διαβάσει θερμότερο αέρα θα αυξήσει την καταναλώση?

Ρωτάω γιατί αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον στον χώρο μου, με τις περσίδες πάνω κάτω βλέπω ότι φτάνει πιο κοντά στην ζητούμενη σε όλα τα σημεία. Και εκεί με βολεύει καλύτερα.

Βέβαια κάποια στιγμή όταν θα καθήσει κάποιος στον έναν από τους 2 καναπέδες θα χρειαστεί να ανεβάσω τις περσίδες τέρμα πάνω. Νομίζω είχε χρειαστεί να το κάνω κάποια φορά αλλά δεν παρατήρησα τι έκανε η κατανάλωση. 

 

Πρέπει να πειραματιστείς , εινα8 ευκαιρ8α γιατί έχει πει αρκετές μέρες ζέστη 

επισης κάτι πολύ σημαντ8κο που δυστυχώς αρκετοί από εμάς το παραβλέπουμε  ειναι ότι δε βάζουμε το κλιματιστικό στην θέση που πρπει να μπει για να εχε8 την καλύτερη κατανομή του αέρα και να μην ενοχλεί ΑΛΛΑ δυστυχώς βάζουμε τα κλιματιστικα όπου μας βολεύουν αισθητικά η έχει χώρο η εκεί που βολεύει τον μάστορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...