Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει αισθητήρα το ίδιο το τηλεκοντρόλ; ( Συνήθως κάτι σχισμές).

Δεν βλέπω να έχει και δεν είχα ασχοληθεί και ποτέ γιατί δεν το πολύ χρησιμοποιούσα. Έχω το εγχειρίδιο χρήσης. Ίσως εκεί γράφει τίποτα περισσότερα. Πως όμως και εγκατέλειψαν τέτοιες λειτουργίες οι μεγάλες εταιρείες είναι το ερώτημά μου;

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Δεν βλέπω να έχει και δεν είχα ασχοληθεί και ποτέ γιατί δεν το πολύ χρησιμοποιούσα. Έχω το εγχειρίδιο χρήσης. Ίσως εκεί γράφει τίποτα περισσότερα. Πως όμως και εγκατέλειψαν τέτοιες λειτουργίες οι μεγάλες εταιρείες είναι το ερώτημά μου;

Προσωπική εκτίμηση είναι ότι τα "καλά" κλιματιστικά δεν την χρειάζονται και για αυτό τον λόγο δεν την έχουν. Όπου καλά κλιματιστικά εννοώ αυτά που μπορούν να ελέγξουν με ακρίβεια την απόδοση θέρμανσης που αποδίδουν.

Εάν δεν μπορούν να την ελέγξουν σωστα, στη θέρμανση αρχίζει τα συνεχόμενα on/off το κλιματιστικό.. (υπερθέρμανση αερα τοπικά πάνω στον αισθητήρα και ο χώρος πιθανόν κρύος)

Η "λύση" στο πρόβλημα; ifeel /follow me κτλ.. 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Εδώ έχουμε μια πρωτόγονη λειτουργία του I Feel από ένα κλιματιστικό του παρελθόντος. Το κλιματιστικό χαίρει άκραν υγείας και λειτουργεί ακόμα. Περίπου 30 χρονών από την πρώτη σειρά των κλιματιστικών με ασύρματο τηλεχειριστήριο.

Αν ζεσταινόσουν το καλοκαίρι πάταγες το Too Warm Αν ένοιωθες εντάξει πάταγες το Οκ. Το αντίστοιχα και τον χειμώνα. Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται με την Mitsubishi Electric δεν τα πολύ παρακολουθώ τα μοντέλα.

Mitsubishi remote1.jpg

Αν δεν εχει σενσορα’ δηλαδη γριλλιες στο τηλεκοντρολ’ τοτε δεν ειναι i Feel με την εννοια αισθηση μεσω μετρησης στο τηλεκοντρολ. Ειναι απλα I FEEL με την εννοια αισθανομαι ως χρηστης’ οτι κρυωνω η ζεσταινομαι’ μια αλλης τεχνικης δηλαδη αποφαση για επιλογη οχι θερμοκρασιας αλλα ψυξης η θερμανσης. Το AUTO ουσιαστικα που εχουν οι μοναδες πλεον. Προσωπικες εκτιμησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν δεν εχει σενσορα’ δηλαδη γριλλιες στο τηλεκοντρολ’ τοτε δεν ειναι i Feel με την εννοια αισθηση μεσω μετρησης στο τηλεκοντρολ. Ειναι απλα I FEEL με την εννοια αισθανομαι ως χρηστης’ οτι κρυωνω η ζεσταινομαι’ μια αλλης τεχνικης δηλαδη αποφαση για επιλογη οχι θερμοκρασιας αλλα ψυξης η θερμανσης. Το AUTO ουσιαστικα που εχουν οι μοναδες πλεον. Προσωπικες εκτιμησεις...

Έτσι νομίζω και εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφέρει η δαπάνη περισσότερων χρημάτων για την αγορά του Daikin Sensira ATXC/ARXC35C σε σχέση με το Haier Tide Green AS35TAMHRA που έχω ξεχωρίσει ή ενός TCL Miracle πχ για ένα σαλόνι 20τμ χωρίς πολλές απώλειες? Θα είναι συμπληρωματικο κυρίως για θέρμανση. 

Η αγορά κλιματιστικου πάντως τείνει να παρομοιαστει με την αγορά ρεύματος, δηλαδή τόσο πολύπλοκη που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Προσωπική εκτίμηση είναι ότι τα "καλά" κλιματιστικά δεν την χρειάζονται και για αυτό τον λόγο δεν την έχουν. Όπου καλά κλιματιστικά εννοώ αυτά που μπορούν να ελέγξουν με ακρίβεια την απόδοση θέρμανσης που αποδίδουν.

Εάν δεν μπορούν να την ελέγξουν σωστα, στη θέρμανση αρχίζει τα συνεχόμενα on/off το κλιματιστικό.. (υπερθέρμανση αερα τοπικά πάνω στον αισθητήρα και ο χώρος πιθανόν κρύος)

Η "λύση" στο πρόβλημα; ifeel /follow me κτλ.. 

Με αυτή την λογική τα αυτοκίνητα Mercedes και BMW δεν θα έπρεπε να έχουν φρένα και γκάζι

2 λεπτά πριν, mr.Vox είπε
35 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Προσωπική εκτίμηση είναι ότι τα "καλά" κλιματιστικά δεν την χρειάζονται και για αυτό τον λόγο δεν την έχουν. Όπου καλά κλιματιστικά εννοώ αυτά που μπορούν να ελέγξουν με ακρίβεια την απόδοση θέρμανσης που αποδίδουν.

Εάν δεν μπορούν να την ελέγξουν σωστα, στη θέρμανση αρχίζει τα συνεχόμενα on/off το κλιματιστικό.. (υπερθέρμανση αερα τοπικά πάνω στον αισθητήρα και ο χώρος πιθανόν κρύος)

Η "λύση" στο πρόβλημα; ifeel /follow me κτλ.. 

Με αυτή την λογική τα αυτοκίνητα Mercedes και BMW δεν θα έπρεπε να έχουν φρένα και γκάζι

Επέκταση  

Με αυτή την λογική τα αυτοκίνητα Mercedes και BMW δεν θα έπρεπε να έχουν φρένα και γκάζι

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτσι νομίζω και εγώ.

Κάτι τέτοιο πρέπει να είναι. Είπα πρωτόγονη φάση. Πρώτα τηλεχειριστήρια ασύρματα. Τώρα δεν έχω χρήματα να ασχοληθώ με ακριβές μάρκες. Στην επόμενη αγορά μου θα το κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Με αυτή την λογική τα αυτοκίνητα Mercedes και BMW δεν θα έπρεπε να έχουν φρένα και γκάζι

Σκέψου είναι ένα κλιματιστικό που η ελάχιστη θερμοκρασία αέρα που βγάζει είναι πχ 45C με 600watt κατανάλωση(τυχαία νούμερα) ,έχεις ορίσει επιθυμητή θερμοκρασία 22C (άρα ο αισθητήρας πρέπει να δει 25C  (+3 offset) για να φτάσει στον στόχο.. Αναγκάστηκα αυτό οδηγεί σε on/off θέρμανση ( αφού ο ζεστός αέρας έχει την τάση να μένει ψηλά,ειδικά αν είναι χαμηλά ο ανεμιστήρας).

Ένα άλλο κλιματιστικό βγάζει ελάχιστο πχ 30C αέρα (με 130watt,τυχαία νούμερα) ,αυτό  πχ μπορεί να δουλέψει χωρίς συνεχόμενα on/off και να διατηρήσει την θερμοκρασία που θέλουμε.

Στην πρώτη περίπτωση,παίρνεις τον αισθητήρα πάνω από το κλιματιστικό και το βάζεις στον τηλεχειριστήριο για να γλιτώσεις τα on/off.(ifeel) 

Στην δεύτερη περίπτωση,δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο..

(Αν ήταν κάτι χρήσιμο, πιστεύεις ότι δεν θα είχαν ένα αντίστοιχο follow me? Ifeel?  απλά είναι ένα πασαλειμμα για να λύσουν την αδυναμία ελέγχου inverter στην θέρμανση) και 1300watt ελάχιστη κατανάλωση να έχουν με ifeel φαίνεται ότι δουλεύουν τζάμι..(αλλά συνέταιρος με ΔΕΗ)

 

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, m0rpheus78 είπε

Συμφέρει η δαπάνη περισσότερων χρημάτων για την αγορά του Daikin Sensira ATXC/ARXC35C σε σχέση με το Haier Tide Green AS35TAMHRA που έχω ξεχωρίσει ή ενός TCL Miracle πχ για ένα σαλόνι 20τμ χωρίς πολλές απώλειες? Θα είναι συμπληρωματικο κυρίως για θέρμανση. 

Η αγορά κλιματιστικου πάντως τείνει να παρομοιαστει με την αγορά ρεύματος, δηλαδή τόσο πολύπλοκη που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. 

Δύσκολη απάντηση και εξαρτάται από τη χρήση και τον χώρο. Όσο πιο πολλές οι απώλειες και όσο πιο πολύ η χρήση, τόσο πιο πολύ συμφέρει η αγορά αποδοτικότερου κλιματιστικού.

2 ώρες πριν, anergos13 είπε

βρηκα ενα τελευταίο σφραγισμενο στο καταστημα της Πατρας πεταχτηκα το πηρα...και αναμονη για εγκατασταση...αιντε να δουμε..,πως θα παει!!!

Τον νου στο sticky, όταν σε πάρουν τηλέφωνο πες τους από πριν για μήκη και αντλίες να ξέρουν ότι δεν πάνε σε άσχετο και πάρε και ένα ρόπαλο να το έχεις σπίτι 😅

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δύσκολη απάντηση και εξαρτάται από τη χρήση και τον χώρο. Όσο πιο πολλές οι απώλειες και όσο πιο πολύ η χρήση, τόσο πιο πολύ συμφέρει η αγορά αποδοτικότερου κλιματιστικού.

Τον νου στο sticky, όταν σε πάρουν τηλέφωνο πες τους από πριν για μήκη και αντλίες να ξέρουν ότι δεν πάνε σε άσχετο και πάρε και ένα ρόπαλο να το έχεις σπίτι 😅

Ναι εννοειται αντλια παντα ....

Για μηκος σωληνα  λεω να χρησιμοποιησουν την ηδη υπαρχουσα γιατι υπαρχει μια ιδιατεροτητα και το μηκος που χρειαζεται ειναι ηδη αρκετο.....

Λες να ζητησω καινουργια σωλήνα?  Ή να παω με την υπαρχουσα? 

20211009_212851.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Ναι εννοειται αντλια παντα ....

Για μηκος σωληνα  λεω να χρησιμοποιησουν την ηδη υπαρχουσα γιατι υπαρχει μια ιδιατεροτητα και το μηκος που χρειαζεται ειναι ηδη αρκετο.....

Λες να ζητησω καινουργια σωλήνα?  Ή να παω με την υπαρχουσα? 

20211009_212851.jpg

Δεν ξέρω αν κάνει , μπορεί να μην έχει την ίδια διάμετρο.

ΥΓ Με πιάνει μια θλίψη που θα φύγει ένα πανασόνικ για να μπει ένα μόρις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω αν κάνει , μπορεί να μην έχει την ίδια διάμετρο.

ΥΓ Με πιάνει μια θλίψη που θα φύγει ένα πανασόνικ για να μπει ένα μόρις...

Σωστο ...αρα πρεπει να το δουν αλλα υποχρεωτικα θα βαλουν σιγουρα 3m σωληνα!

 

Το Panasonic δουλευει  αγόγγυστα αλλα με τραυματα μετα απο σχεδιν 20 χρονια....περσιδα τελευταια μας χαιρετησε, κανει αρκετο θορυθο πλεον η εξωτερικη μοναδα και για καθαρισμο σοβαρο σε βαθος με ελαφαντακι εδω που ειμαι ζητανε κοντα στα 80 ευρω....

 

Αρα ηρθε η ωρα .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Σκέψου είναι ένα κλιματιστικό που η ελάχιστη θερμοκρασία αέρα που βγάζει είναι πχ 45C με 600watt κατανάλωση(τυχαία νούμερα) ,έχεις ορίσει επιθυμητή θερμοκρασία 22C (άρα ο αισθητήρας πρέπει να δει 25C  (+3 offset) για να φτάσει στον στόχο.. Αναγκάστηκα αυτό οδηγεί σε on/off θέρμανση ( αφού ο ζεστός αέρας έχει την τάση να μένει ψηλά,ειδικά αν είναι χαμηλά ο ανεμιστήρας).

Ένα άλλο κλιματιστικό βγάζει ελάχιστο πχ 30C αέρα (με 130watt,τυχαία νούμερα) ,αυτό  πχ μπορεί να δουλέψει χωρίς συνεχόμενα on/off και να διατηρήσει την θερμοκρασία που θέλουμε.

Στην πρώτη περίπτωση,παίρνεις τον αισθητήρα πάνω από το κλιματιστικό και το βάζεις στον τηλεχειριστήριο για να γλιτώσεις τα on/off.(ifeel) 

Στην δεύτερη περίπτωση,δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο..

(Αν ήταν κάτι χρήσιμο, πιστεύεις ότι δεν θα είχαν ένα αντίστοιχο follow me? Ifeel?  απλά είναι ένα πασαλειμμα για να λύσουν την αδυναμία ελέγχου inverter στην θέρμανση) και 1300watt ελάχιστη κατανάλωση να έχουν με ifeel φαίνεται ότι δουλεύουν τζάμι..(αλλά συνέταιρος με ΔΕΗ)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Ας υπάρχει και δεν είναι υποχρεωτικό να το χρησιμοποιήσουμε. 

 

 

28 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Σωστο ...αρα πρεπει να το δουν αλλα υποχρεωτικα θα βαλουν σιγουρα 3m σωληνα!

 

Το Panasonic δουλευει  αγόγγυστα αλλα με τραυματα μετα απο σχεδιν 20 χρονια....περσιδα τελευταια μας χαιρετησε, κανει αρκετο θορυθο πλεον η εξωτερικη μοναδα και για καθαρισμο σοβαρο σε βαθος με ελαφαντακι εδω που ειμαι ζητανε κοντα στα 80 ευρω....

 

Αρα ηρθε η ωρα .....

 

Ο καθαρισμός με ελεφαντάκι είναι αυτονόητος μετά από πολύ χρήση. Δηλαδή τι θέλει να κάνει να πλύνει τα φίλτρα και να πάρει το 50άρι.Σε επαρχία που το ζήτησα και εγώ απλά μου είπαν ότι αυτό που ζητάτε δεν γίνεται. Και δεν μου το είπε ένας αλλά όλους όσους ρώτησα. 

ΟΚ παλιό το μηχάνημα αλλά αυτά τα λένε και σε μηχανήματα διετίας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

 

Ο καθαρισμός με ελεφαντάκι είναι αυτονόητος μετά από πολύ χρήση. Δηλαδή τι θέλει να κάνει να πλύνει τα φίλτρα και να πάρει το 50άρι.Σε επαρχία που το ζήτησα και εγώ απλά μου είπαν ότι αυτό που ζητάτε δεν γίνεται. Και δεν μου το είπε ένας αλλά όλους όσους ρώτησα. 

ΟΚ παλιό το μηχάνημα αλλά αυτά τα λένε και σε μηχανήματα διετίας. 

 

Σε Επαρχια ειμαι και εγω φιλε ( (Ναύπακτο)και με τον ψυκτικο που το συζητησα μου εχει βαλει 3 κλιματιστικα ....

παιρνει 20  ευρω για τα απλα -πλυσιμο φιλτρα- ψεκασμα με spray - Τελος

κανει εγκαταστασεις για τον τοπικο κοτσο ( franchise ομως) και προφανως χρεωνει οσα χανει απο την  εγκατασταση....

Αλλα να δωσω το κόστος μιας εγκατάστασης για καθαρισμό που στοιχιζει Αθηνα ακομα και κατω απο 50€  (λογω ανταγωνισμου βεβαια) δεν τα δινω...,

Μεχρι τωρα αυτου του τυπου το καθαρισμα το κανω και εγω αφου εχω υγρο και ψεκαστηρα....

για το Σοβαρο καθαρισμα πρεπει να αποτανθω στην Πατρα μηπως βρω καποιον σοβαρο  σε νορμαλ τιμη αλλα και παλι θα εχει το εξοδο της Γεφυρας....

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Σε Επαρχια ειμαι και εγω φιλε ( (Ναύπακτο)και με τον ψυκτικο που το συζητησα μου εχει βαλει 3 κλιματιστικα ....

παιρνει 20  ευρω για τα απλα -πλυσιμο φιλτρα- ψεκασμα με spray - Τελος

κανει εγκαταστασεις για τον τοπικο κοτσο ( franchise ομως) και προφανως χρεωνει οσα χανει απο την  εγκατασταση....

Αλλα να δωσω το κόστος μιας εγκατάστασης για καθαρισμό που στοιχιζει Αθηνα ακομα και κατω απο 50€  (λογω ανταγωνισμου βεβαια) δεν τα δινω...,

Μεχρι τωρα αυτου του τυπου το καθαρισμα το κανω και εγω αφου εχω υγρο και ψεκαστηρα....

για το Σοβαρο καθαρισμα πρεπει να αποτανθω στην Πατρα μηπως βρω καποιον σοβαρο  σε νορμαλ τιμη αλλα και παλι θα εχει το εξοδο της Γεφυρας....

Αθήνα είμαι και έχω βρει τεχνικό. Βρίσκεις εδώ αν ψάξεις. Πολλές φορές σε κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια σου κιόλας. Αλλά στο εξοχικό στην Μεσσηνία δεν υπάρχει τίποτα σοβαρό για τα αυτονόητα. Μόνο ξύλο δεν έχω φάει. Για αυτό φθηνά κλιματιστικά και πέταμα μετά. Ας είναι οι εγκαταστάσεις σωστές τουλάχιστον.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, m0rpheus78 είπε

Συμφέρει η δαπάνη περισσότερων χρημάτων για την αγορά του Daikin Sensira ATXC/ARXC35C σε σχέση με το Haier Tide Green AS35TAMHRA που έχω ξεχωρίσει ή ενός TCL Miracle πχ για ένα σαλόνι 20τμ χωρίς πολλές απώλειες? Θα είναι συμπληρωματικο κυρίως για θέρμανση. 

Η αγορά κλιματιστικου πάντως τείνει να παρομοιαστει με την αγορά ρεύματος, δηλαδή τόσο πολύπλοκη που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. 

 

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Δύσκολη απάντηση και εξαρτάται από τη χρήση και τον χώρο. Όσο πιο πολλές οι απώλειες και όσο πιο πολύ η χρήση, τόσο πιο πολύ συμφέρει η αγορά αποδοτικότερου κλιματιστικού.

Τον νου στο sticky, όταν σε πάρουν τηλέφωνο πες τους από πριν για μήκη και αντλίες να ξέρουν ότι δεν πάνε σε άσχετο και πάρε και ένα ρόπαλο να το έχεις σπίτι 😅

Ακριβώς η ερώτηση που με βασάνιζε πριν 2 μέρες και όπως λέει και ο liakjim δύσκολη η απάντηση η οποία εξαρτάται από διάφορους  παράγοντες με την προσφορά μέσο επιστροφής eurobank  από το ΠΛΑΙΣΙΟ να με κάνει να καταλήξω στο HAIER αντί του DAIKIN  λόγο της τιμής αλλά και της μεγαλύτερης εγγύησης (5 χρόνια).Αν το πλαισιο  είχε το TCL θα το επέλεγα, αλλά η τιμή του HAIER  με την δωρεάν  παράδοση στο χώρο μου στην Κρήτη ήταν αχτύπητη.

Ελπίζω η απόδοση  του HAIER  να αποδειχθεί η κατάλληλη για το χώρο μου.

Το πλαίσιο μου είπε ότι  για τα 2 παραπάνω χλμ από τα 20 που έχουν ως όριο  απόστασης από το κατάστημά τους για την εγκατάσταση θα με χρέωναν 25 ευρώ παραπάνω!!!!!!!!!. Επίσης ότι πέτρινο τοίχο δεν τρυπάνε.

Ο εγκαταστάτης μου (ο οποίος είναι πιστοποιημένος από άλλο μεγάλο κατάστημα ηλεκτρικών ειδών του Ηρακλείου) μια χαρά θα τρυπήσει τον πέτρινο τοίχο, θα χρησιμοποιήσει 3 μέτρα σωλήνα και αντλία κενού.

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...